PODPOWIEDZI:

Corsair Carbide SPEC-04 Tempered Glass - Szkło Tylko w Czerwieni

Corsair Carbide SPEC-04 Tempered Glass to stosunkowo niewielka obudowa, która mieści w sobie płytę główną w formacie ATX oraz dość długą kartę graficzną. Zabrakło jedynie piwniczki, ale nie jest to dla mnie wadą tej konstrukcji.

Corsair Carbide SPEC-04

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Świetna stylistyka
  • Kompaktowe rozmiary
  • Przyjazny cable-management
WADY
  • Brak filtra przeciwkurzowego na górze obudowy
  • Tylko jeden wentylator w zestawie
  • Wysoka cena

Corsair Carbide SPEC-04 Tempered Glass - jakość wykonania

Zacznijmy może od najważniejszego, czyli jakości wykonania czerwono-czarnej obudowy komputerowej od Corsair. Pierwsze, co od razu rzuciło mi się w oczy, to brak filtra przeciwkurzowego na górnych wentylatorach, których zadaniem jest ewakuacja ciepłego powietrza z obudowy.

Brak filtra przeciw kurzowego CORSAIR CARBIDE SPEC-04 TEMPERED GLASS

W trakcie pracy komputera nie jest on potrzebny, bo włączone wentylatory są wystarczającą barierą dla cząsteczek, ale po ich wyłączeniu przez duże otwory wpaść może ich już całe mnóstwo. Na przodzie i od dołu przy zasilaczu są już filtry, więc powietrze wchodzące do obudowy będzie wolne od niechcianego kurzu. Panel z włącznikiem,  resetem, dwoma portami USB i standardowym duetem złącz audio trafił na lewy bok frontowego panelu.

Panel sterowania CORSAIR CARBIDE SPEC-04 TEMPERED GLASS

LEDy podświetlające włącznik i kontrolkę od dysku są białe i prezentują się świetnie. Ich położenie do mnie przemawia ze względu na fakt, że nie biją po oczach, gdy komputer trafi na biurko. W zestawie znajdziecie tylko jeden wentylator podświetlony na czerwono, który ulokowano fabrycznie za przednim panelem. W takiej cenie spodziewałem się jeszcze czegoś na tył, by utrzymać dobrą cyrkulację powietrza w obudowie.

Corsair Carbide SPEC-04 Tempered Glass

Na plus mamy wysokiej jakości szkło hartowane z czarnymi pasami przy dolnych krawędziach, które dodają charakteru całej obudowie. Frontowy panel też prezentuje się przyzwoicie, łącząc matowy plastik z czerwonymi wstawkami i czarną powierzchnią filtru przeciwkurzowego.

Wnętrze obudowy CORSAIR CARBIDE SPEC-04 TEMPERED GLASS

Jeżeli chodzi o montaż dysków 3,5 cala, to odbywa się on beznarzędziowo, choć można go do plastikowej ramki przykręcić standardowymi śrubkami montażowymi. Na ściance w środku obudowy znalazły się też dwa miejsca na przykręcenie dysków SSD w formacie 2,5', które podziwiać będzie można przez szklany panel boczny.

Corsair Carbide SPEC-04 Tempered Glass - łatwość montażu

Corsair Carbide SPEC-04 Tempered Glass

Przejdźmy teraz do moich subiektywnych wrażeń przy montażu części w tej obudowie. W Corsair Carbide SPEC-04 Tempered Glass miałem przyjemność umieścić płytę główną MSI Z370 GAMING PRO CARBON AC w formacie ATX oraz długą na 325 mm kartę graficzną MSI GTX 1080 Ti GaminX Trio. Wszystko to zasilone zostało zasilaczem modularnym od XFX, a chłodzeniem procesora zajął się Cryorig H7.

Montaż w obudowie Corsair Spec-04Montaż zasilacza w obudowie Corsair Spec-04

Tutaj pojawia się pierwsza ważna limitacja naszej obudowy, jako że maksymalna możliwa wysokość chłodzenia to 150 mm. Wydaje mi się, że idealnym wyjściem byłby montaż chłodzenia wodnego, jako że na przodzie zmieści się chłodnica 120 mm, lub nawet 140 mm, także w mojej wizji pojawia się CoolerMaster MasterLiquid Pro 140.

Montaż chłodzenia wodnego CORSAIR CARBIDE SPEC-04 TEMPERED GLASS

Poprowadzenie kabli w Corsair Carbide SPEC-04 Tempered Glass obyło się bez większych problemów, szczególnie dzięki modularności zasilacza. Bez odpinanych wiązek mogłoby być krucho, także zdecydowanie polecam pójść w stronę choćby pół-modularnych jednostek. Jedynym mankamentem całej konstrukcji w przypadku zastosowanej płyty głównej była lokalizacja otworu serwisowego do backplate na tyle.

Obudowa Corsair Spec-04

Niestety, przy formacie ATX nie byłbym w stanie zmieścić się ze śrubkami od Cryorig H7, które mają szersze główki. Dosłownie 5 mm większy otwór załatwiłby sprawę.

Corsair Carbide SPEC-04 Tempered Glass - specyfikacja

Wymiary492 x 201 x 433 mm
Maksymalna długość karty graficznej370 mm
Maksymalna wysokość chłodzenia150 mm
Maksymalna długość zasilacza225 mm
Zatoki 5,25"0
Zatoki 3,5"3
Zatoki 2,5"2
Ilość slotów rozszerzeń7
Przednie wentylatory2 x 120 mm lub 2 x 140 mm
Górne wentylatory2 x 120 mm
Tylni wentylator1 x 120 mm
Wentylatory w zestawie1 x 120 mm (LED)
Filtry przeciwkurzowePrzód i pod zasilaczem
Chłodnica 140 mmTylko przód
Chłodnica 120 mmPrzód lub tył

Podsumowanie

Corsair Carbide SPEC-04 Tempered Glass to zdecydowanie udana konstrukcja, jednak posiada parę mankamentów, szczególnie biorąc pod uwagę cenę, jaką przyjdzie za nią zapłacić. Za 70 Euro dostajecie wysoką jakość wykonania, ciekawą stylistykę i boczny panel ze szkła hartowanego. Może śmiało rywalizować w rankingach obudów komputerowych z hartowanym szkłem.

Zabrakło jednak paru dodatkowych wentylatorów z kontrolerem i filtru powietrza na górę obudowy. Widać, że SPEC-04 zaprojektowano głównie z myślą o tych, którzy chcą w swoim zestawie użyć kompaktowego chłodzenia wodnego, bez wysokich, żeberkowych wież znanych z rozwiązań powietrznych. Z praktycznych porad, polecam chłodzenie zamontować na płycie głównej przed jej montażem w obudowie, podobnie z resztą postąpcie z kablem zasilającym procesor, bo inaczej nie przejdzie przez wąską szparę przy górnej krawędzi.

Ocena

Zobacz oficjalny filmik Corsair przedstawiający obudowę Spec-04 Tempered Glass

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Corsair Carbide SPEC-04 Tempered Glass - Szkło Tylko w Czerwieni
Autor: Paweł Rudy