PODPOWIEDZI:

Recenzja Sniper: Ghost Warrior 3 - Widziałem FarCry Cień

Sniper: Ghost Warrior 3 to kolejna wielka polska produkcja. Twórcy posiadali pokaźny budżet na grę, który wynosił 44 miliony złotych. Dla porównania Mass Effect Andromeda także dysponował takim kapitałem tylko, że w euro. Jak wypadła najnowsza część Sniper: Ghost Warrior 3 od studia CI Games? Zapraszam do przeczytania recenzji!

Sniper Ghost Warrior 3

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Strzelanie
  • Latanie dronem
  • Grafika
  • Muzyka z menu głównego
  • Czarna lista
WADY
  • Powtarzalna
  • Fabuła
  • Postacie
  • Słaby dubbing
  • Niezachęcająca przepustka sezonowa

Historia

Fabuła w nowym Snajperze nie łączy się z poprzednimi częściami tej serii. Równie dobrze gra mogłaby nazywać się zupełnie inaczej. Trochę szkoda, ze developer nie postanowił rozwinąć losów bohaterów z poprzednich odsłon. W Sniper: Ghost Warrior 3 poznamy historie braci North, którzy pałają olbrzymią miłością do militari. Młodszy brat Robert już od dziecka uczył się snajperskiego fachu. Wszystko komplikuje się w pierwszej misji, w której nasz brat zostaje złapany. Nam udało się uciec i ledwo ujść z życiem. Tak kończy się prolog a zaczyna się właściwa gra, która polega między innymi na znalezieniu jakichkolwiek informacji na temat Roberta. Niestety fabuła jest mało skomplikowana i bardzo prosta. Nieoczekiwane zwroty akcji są bardzo proste do przewidzenia.

Sniper: Ghost Warrior 3 - Fabuła

Nie pomagają także postacie poboczne, które są bardzo nijakie. Naszemu dzielnemu snajperowi pomagają dwie wyszkolone dziewczyny, jednak po za wyglądem nie maja nic do zaoferowania. Szkoda ze twórcy nie postanowili rozbudować postaci i nadać im trochę przyjemniejszego charakteru. Tak dwie kobiety często skaczą sobie do gardeł, powodując u gracza znużenie. Najgorsze są na siłę wrzucone wulgaryzmy, które zupełnie nie pasują.


PS: Obie bohaterki: Lidia i Raquel, trafią do czerwcowego wydania Playboya. Widocznie CI Games robi co może, aby jeszcze bardziej napędzić sprzedaż gry.

Sniper: Ghost Warrior 3 - Lidia i Raquel Piękne Bohaterki

Nasz teatr wojen odgrywa się na terenach gruzińskich. Malownicze górskie tereny niezwykle mi się podobały w skąpanych promieniach słonecznych. Klimatyczne wioski, opuszczone fabryki i osiedla nadawały charakteru w panującej wojnie Gruzji. Także ten element krajobrazu moim zdaniem nie został wykorzystany w pełni. Miasta i drogi są dość puste. Brakuje w nich ludzi, którzy mogliby ożywić „Miasta Duchów”.  Podczas zamkniętej bety, spotkałem się z jeżdżącymi po drogach cywili. Tym czasem w pełnej wersji, tego elementu już nie uświadczyłem. Niestety nie wiem dlaczego CI Games postawiło usunąć podróżujących ludzi.

Sniper: Ghost Warrior 3 - Podróż Samochodem


Sprawdź Cenę Sniper: Ghost Warrior 3! >>>


Misje

Misje podzielone są na zadania główne i poboczne. Kampania pozwala nam ruszyć fabułę do przodu. Natomiast zadania poboczne, ograniczają się do wyeliminowania określonych wrogów i udzieleniu pomocy mieszkańcom, sterroryzowany przez wrogów. Do aktywacji zadań wykorzystywać będziemy naszą kryjówkę, w której przy pomocy laptopa, możemy dowiedzieć się więcej o celu misji. Także będziemy musieli sami pojechać na zaznaczony obszar lub skorzystać z opcji szybkiej podróży.

Sniper: Ghost Warrior 3 - Wybór Misji

Gracz ma sporą dowolność przechodzenia misji. To od nas zależy jak dany cel chcemy zlikwidować. Możemy wysadzić wszystko w powietrze ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby misję ukończyć bardziej taktycznie. Do zaznaczania wrogów wykorzystywać możemy drona. Ten skanuje okolicę i zaznacza wszystkich wrogów. Często korzystałem z tego narzędzia do lepszego rekonesansu otoczenia. Wrogów możemy także przesłuchać, dowiadując się ciekawych informacji. Wpływa to bardzo na długość misji. Jakąkolwiek opcję nie wybrałem to bawiłem się świetnie! Sniper: Ghost Warrior 3 wynagradzało mnie punktami doświadczenia za sposób jaki grałem.

Sniper: Ghost Warrior 3 - Lot Dronem

DLC

Posiadacze przepustki sezonowej mogą rozegrać dodatkową mini kampanię. Ucieczka Lidii to scenariusz skradający się z kilku misji, które można przejść w niecałą godzinę. Gramy tam tytułową Lidią i poznajemy historię tej postaci przed wydarzeniami z głównej kampanii. Taki smaczek bardzo mi się spodobał. Mam nadzieję, że CI Games będzie wypuszczał kolejne rozdziały tej opowieści. Niestety dodatkowa zawartość w postaci łuku czy pojazdu Buggy niezbyt mnie kupiły.

Sniper: Ghost Warrior 3 - Ucieczka Lidii

Rozwój bohatera

Trójka jest najbardziej rozbudowaną częścią Sniper: Ghost Warrior. W zależności od sposób grania, otrzymujemy punkty doświadczenia. Te możemy przeznaczyć na nowe umiejętności. Dobrane są w taki sposób, że jak gramy bardziej „widowiskowo”, możemy zwiększyć poziom zdrowia czy wyposażyć się w bardziej pojemniejsze kieszenie na amunicję. Kolejne poziomy doświadczenia dość szybko się nabijają. Niemal pod koniec gry, posiadałem już wszystkie ulepszenia, które chciałem posiadać.


Sniper: Ghost Warrior 3 - Rozwój Bohatera

kryjówka

Najnowsza część daje nam możliwość korzystania z kryjówek. Są to bazy, w których możemy wybrać kolejną misję, uzbroić się, przespać czy wytworzyć nowy ekwipunek. Ciekawą funkcją jest wytwarzanie amunicji, wyposażenia czy gadżetów. Podczas misji znaleźć możemy niezbędne przedmioty do rzemiosła. Warto pamiętać o częstych modyfikacjach karabinów snajperskich czy broni dodatkowej. Tłumiki dość szybko się zużywają i trzeba będzie je naprawiać.

Sniper: Ghost Warrior 3 - Crafting

mapa

Sniper: Ghost Warrior 3 mocno inspirował się trzecim FarCry. Do dyspozycji gracza oddano otwarty świat, który podzielony jest na 3 obszary. Kiedy nie prowadzimy żadnej misji, możemy porozglądać się po okolicy. Zebrać surowce, poszukać wartościowych przedmiotów do handlu, uratować zakładników, odbić posterunki pełne wrogów czy zlikwidować cele z czarnej listy. Do przejścia gry na 100% będziemy potrzebować sporo czasu. Niestety gra dość szybko się nudzi. Ciągłe wykonywanie tych samych czynności, powoduje popadnięcie w rutynę. Wybieramy misję, jedziemy na określony obszar, zabijamy wrogów, szukamy przedmiotów i tak w kółko. Ciekawym urozmaiceniem jest likwidacja celów z czarnej listy.

Sniper: Ghost Warrior 3 - Czarna Lista

grafika

To co pierwsze rzuca się w oczy w Sniper: Ghost Warrior 3 to piękna grafika. Szczególnie krajobrazy wyglądają niezwykle malowniczo. Mapy są dość obszerne i pełne detali. Niestety pierwsze wczytywanie gry czy zmiana regionu, wiąże się z chwilowym czasem ładowania. W okolicach premiery Sniper: Ghost Warrior 3, głośno było o długim wczytywaniu się gry na konsolach. Na szczęście w moim przypadku, problem ten nie był tak odczuwalny. Tytuł zainstalowałem na talerzowym dysku HDD i wczytywanie trwało około 30 sekund. Także framerate był stały i wynosił 60 klatek na sekundę. Nvidia GTX 1070 znakomicie sobie radziła przy bardziej wymagających akcjach. Pozwoliłem sobie na najwyższe ustawienia graficzne i rozdzielczość FHD. Gra ciągle była bardzo płynna. Niestety nie wiem jak sytuacja wygląda na słabszych komputerach. Jednak nie powinno być źle, ponieważ w opcjach wybrać możemy presety graficzne czy wyłączyć niektóre elementy.

Sniper: Ghost Warrior 3 - One Shoot One Kill

Podsumowanie

Niestety jestem rozczarowany nowym Sniper: Ghost Warrior 3. Moim zdaniem otwarta struktura gry wyszła jej na nie korzyść. Od liniowego do bólu FPSa otrzymujemy otwarty świat. Fabuła nie porywa, podobnie jak postacie z głównej kampanii. Spodziewałem się czegoś innego przed premierą gry. Także polski dubbing wypada bardzo blado. Większość nagrań jest bardzo mało przekonywująca i dostrzec można, że autorzy za bardzo nie wiedzieli, jak daną rolę mają zagrać. Mimo wszystko widać, że CI Games zaczyna eksperymentować. Dorzuciła do trójki kilka ciekawych pomysłów jak np. możliwość korzystania z drona, wytwarzaniu sprzętu czy system umiejętności. Strzelanie ze snajperki jest niezwykle miodne. Bardzo dobrze czułem broń jak i jej siłę. Oręż dodatkowa w formie pistoletu, także spełniała swoje zadanie. Moim zdaniem jest to jeden z lepszych przykładów przeniesienia broni palnej do gry komputerowej. W sumie nie wiem do kogo skierowany jest nowy Sniper: Ghost Warrior 3. Fani mogą narzekać na zrezygnowanie z liniowego opowiadania historii. Nowi gracze natomiast mogą dostrzegać ogromną inspirację FarCry trzecim. Jeżeli jednak lubisz postrzelać sobie ze snajperki, to zdecydowanie warto sięgnąć po ten tytuł.

PS: Fani sieciowych potyczek będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Tryb multiplayer zostanie dodany dopiero pod koniec tego roku. Będzie to darmowy dodatek dla osób, które grę już zakupiły.

OCENA: 3.5/5

Sniper: Ghost Warrior 3 - Pistolet

blog comments powered by Disqus
Recenzja Sniper: Ghost Warrior 3 - Widziałem FarCry Cień