Wygląd i materiały
Patrząc na nowy headset od Asusa mamy wrażenie, że tą konstrukcję już gdzieś widzieliśmy. Nie jest nowa, podobnie wyglądają chociażby słuchawki Steelseries Siberia, czy muzyczne AKG.
Konstrukcja jednak jest sprawdzona i taki układ daje duży komfort noszenia. Słuchawki są dość lekkie, ważą 266 gram, konstrukcja pałąka jest dwuczęściowa.
Pałąk zewnętrzny jest sztywny, wykonany z plastikowych rurek, pałąk wewnętrzny dopasowuje się do gracza, od góry posiada obszycie skórą, od strony głowy materiałowy pasek.
» Asus Vanguard B85 - złoty kompromis dla wymagających
Słuchawki ozdobione są minimalistycznie, logo Asusa nie atakuje nas z każdej strony, widoczne jest jedynie w pobliżu muszli. Jest małe i nie rzuca się w oczy. Kolejnymi ozdobami są czerwone obwódki, w okół nauszników, czerwona wyściółka głośników, oraz zewnętrzne elementy muszli, pokryte błyszczącym plastikiem.
Pozostałe elementy są matowe. Muszle są naprawdę duże, ich średnica to aż 100 mm.
Ogólna jakość zastosowanych materiałów jest niezła, jednak nie jest to najwyższa jakość.
Na uwagę zasługują także solidne kable w oplotach, podstawowy ma 1,2 metra, zakończony jest pojedynczym wtykiem mini-jack 3,5 mm, tak abyśmy z mikrofony skorzystali przy smartfonie. Przedłużenie ma 1,3 metra i zakończone jest dwoma wtykami mini-jack, aby podłączyć mikrofon do komputera PC.
Parametry techniczne
Słuchawki Cerberus wyposażono w duże, bo aż 60 mm neodymowe membrany.
Pasmo przenoszenia to od 20 Hz do 20 kHz. Impedancja wynosi 32 Ohm.
To jedyne parametry jakie udostępnia producent, względem słuchawek.
Headset wyposażono w dwa mikrofony:
- mikrofon mobilny (na kablu), zakres 50 ~ 10000 Hz, czułość -40 dB ± 3 dB
- mikrofon do komunikacji w grach (odłączany), zakres 50 ~ 10000 Hz, czułość -45dB ± 3 dB
Tak więc biorąc pod uwagę parametry techniczne, to są one raczej przeciętne. Jak to się ma do praktyki? O tym w dalszej części recenzji.
Jakość dźwięku
Słuchawki Cerberus przetestowałem w kilku grach, między innymi Far Cry 3, oraz Sniper Elite V2. Ogólne wrażenia z dźwięku podczas gier były bardzo pozytywne, pozycjonowanie jest na wysokim poziomie, jakość efektów specjalnych (eksplozje, wystrzały) zadowalająca.
Podczas odsłuchiwania utworów audio również byłem usatysfakcjonowany, duże membrany dostarczają mocnego dźwięku, dość wyraźnego. Niskie tony dominują, bas jest naprawdę konkretny, później słyszymy środkowe pasma utworu, gorzej jest z górnymi częstotliwościami.
Z drugiej strony nie są to słuchawki dla melomanów, tylko uniwersalne słuchawki gamingowe, które zresztą mogą kiedyś pojawić się w rankingach gamingowych słuchawek. Oceniając w tych kategoriach przeznaczenia i biorąc pod uwagę cenę jest całkiem nieźle.
Nagrywanie dźwięku
Podczas nagrywania dźwięku byłem pozytywnie zaskoczony, oba mikrofonu nagrywają całkiem nieźle. Mikrofon na kablu ma dość dobrą czułość (45 dB) i nawet kiedy swobodnie wisi na kablu to możemy nagrywać w miarę wyraźny dźwięk. Jeśli przysuniemy go bliżej ust, dźwięk jest znacznie lepszy.
Do odczepianego mikrofonu nie mogę się przyczepić, jak za tą cenę nagrywa przyzwoicie, do komunikacji w grach w zupełności wystarczy. Czasami słychać jakieś przedmuchy, ale jest to kwestia odpowiedniego umiejscowienia go względem ust.
Podsumowanie
Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, sądzę że słuchawki Asus Cerberus są dobrą propozycją, w niezłej cenie. Znalazłem w nich w sumie jedynie jedną poważną wadę, która oczywiście jest kwestią indywidualną. Być może przy dłuższym użytkowaniu słuchawki nieco się wyrobią i rozciągną, a problem ucisku zniknie.
Do plusów należy zaliczyć naprawdę mocny dźwięk i aż dwa mikrofony, oba sprawdzają się dobrze w warunkach polowych.
Słuchawki Asusa bez problemu znajdą odbiorców, są kawałkiem solidnego sprzętu dla graczy.
Rozpakowanie słuchawek Asus Cerberus na Videotesty.pl