PODPOWIEDZI:

Asus Vanguard B85 - złoty kompromis dla wymagających

Asus Vanguard B85 to płyta w formacie mATX przeznaczona na socket LGA1150. Niewielka ale funkcjonalna, może nam zaoferować dużo. Jak dużo? Sprawdźmy!

Asus Vanguard B85

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Użyte podzespoły
 • Funkcjonalność
 • 5 lat gwarancji
 • Duża ilość portów wejść/wyjść
 • Obsługa CrossFireX
 • Jakość wykonania
 • Cena
WADY
 • Słaba dźwiękówka
 • Brak wsparcia dla Nvidia SLI
 • Grzejący się chipset

Wstęp

Wybór płyt pod LAG1150 może nie jednego przyprawić o zawrót głowy. Te różnią się od tak podstawowych parametrów jak chipset po szczegóły, które kryją się w zastosowanych kondensatorach, czy sposobie mocowania radiatorów (lub ich braku).

Asus Vanguard B85 fot1

Asus Vanguard B85 to płyta wykonana w standardzie TUF, co oznacza, że do jej produkcji użyto komponenty jakości wyższej niż standardowa. Te (jak mosfety odporne na wyładowania alaktrostatyczne, kondensatory elektrolityczne wyższej odporności termicznej) sprawiają, że płyta należy do klasy tak zwanych przez producenta "militarnych".

Ponadto zastosowany chipset sprawia, że na bazie Vanguard B85 możemy zbudować nawet bardzo wydajną jednostkę kierowaną do najbardziej wymagających graczy.

Parametry techniczne

Asus Vanguard B85 fot11

Te w dużej części warunkuje oczywiście sam chipset płyty głównej. Układ Intel Express Chipset B85 pozwala na pełną obsługę procesorów Intel Core od najniższych modeli i3 po topowe i7 na socket LGA1150.

Asus Vanguard B85 fot12

Na PCB płyty mamy do dyspozycji 4 sloty na kości pamięci DIMM w sumie możemy RAMu zainstalować do 32GB, z tym że w podstawie do 1600MHz. Płyta wspiera tryb dwukanałowy, ale bez kodowania korekcyjnego ECC.

Asus Vanguard B85 fot10

Z uwagi na format płyty mATX kart rozszerzeń możemy zainstalować tu maksymalnie 4. Te możemy obsadzić w slotach PCI-E x16 x1 3.0, PCI-E x1 x1, PCI oraz PCI-E x8.

Asus Vanguard B85 fot8

Jak widzicie płyta pozwala na obsługę do dwóch kart graficznych, jednak Vanguard B85 oficjalnie wspiera tylko CrossFireX od AMD:

CrossFireX łączymy dwie karty graficzne

Złącz SATA jest tutaj 6, z czego 4 w standardzie SATA 6Gb/S, a 2 złącza o wolniejszym interfejsie SATA 3 3Gb/s w kolorze czarnym.

Asus Vanguard B85 fot4

Obok złącza 24PIN mamy do dyspozycji wewnętrzne podpięcie USB 3.0.

Asus Vanguard B85 fot2

Za kodowanie dźwięku odpowiada podstawowy sterownik Audio Realtek ALC-887. Co prawda wspiera on standard 8 kanałowy, ale obecnie jest to jeden z najsłabszych kodeków Audio jakie możemy spotkać na płytach głównych.

Sekcja zasilania karty to układ fizycznie 4 fazowy. MOSFETy chłodzone są dwoma niewielkimi, acz solidnymi radiatorami. Szkoda, że to mocowane są za pomocą push pinów, a nie śrub do PCB płyty głównej.

Asus Vanguard B85 fot9

Chipset płyty głównej jest również chłodzony i podobnie jak pamięci, posiada solidny radiator, ale do dużych konstrukcji też nie należy.

Asus Vanguard B85 fot5

Warto dodać, że producent udziela aż 5 lat gwarancji na płytę główną Asus Vanguard B85.

Wyposażenie w porty wejść/wyjść

Panel portów jak na płytę za niecałe 350zł jest wyposażony dość bogato. Producent Vanguard B85 wyposażył w 6 portów USB z czego 4 w standardzie 3.0, a dwa jeszcze w 2.0. Na plus zasługuje obecność portu PS2 Combo i aż 4 wyjścia Video:

 • Pełnowymiarowy DisplayPort (DP)
 • Pełnowymiarowy port HDMI
 • DVI
 • D-SUB

Pozostałą część panelu zajmuje gigabitowy port sieciowy RJ-45 oraz 6 wejść/wyjść Audio.

Asus Vanguard B85 fot6

Jedyne czego mi tu w zasadzie brakuje to wyjścia optycznego Audio.

UEFI Bios

UEFI Vanguard B85 został zaprojektowany z myślą o mniej, jak i tych bardziej wymagających użytkownikach. Po wejściu do Bios naszym oczom najpierw ukaże się prosty panel konfiguracyjny. Tu znajdziemy podstawowe informacje o statusie płyty oraz informacje systemowe. Nabywca Vanguard B85 będzie miał możliwość wyboru jednego z 3 predefiniowanych profili - oszczędnego, zbalansowanego oraz trybu wydajnościowego.

Asus Vanguard B85 bios

Asus Vanguard B85 bios1

Asus Vanguard B85 bios2

Asus Vanguard B85 bios3

Asus Vanguard B85 bios4

Asus Vanguard B85 bios5

Wchodząc w tryb zaawansowany ustawień UEFI ekran przypomina już zdecydowanie bardziej klasyczny zaawansowany widok, do jakiego przyzwyczaił nas Asus.

Zakładki My Favorite, Main, czy Ai Tweaker są już Wam doskonale znane chociażby z testów poprzednich płyt jak:

AROG Maxumis VI Gene mocny zawodnik na Haswell`a

Choć chipset płyty nie należy do najwyższych, BIOS ma wszystkie niezbędne opcje oraz możliwości OC, żeby osiągnąć maksymalne taktowania procesora na powietrzu.

Platforma testowa

alt text

Metodyka

Testy płyty podobnie jak w przypadku wcześniejszych konstrukcji, przede wszystkim miały za zadanie sprawdzić funkcjonalność konstrukcji oraz jej możliwości OC. Do identyfikacji sprzętu użyliśmy takich programów jak CPU-Z, MSI Afterburner. Do obciążenia procesora po OC wykorzystany został PRIME95, a testy wydajnościowe przed i po OC przeprowadziliśmy programami Cinebench R15 oraz 3DMark podtest Fire Strike - ale inaczej jak w przypadku kart graficznych, tu interesował nas wynik całościowy oraz cząstkowy procesora.

Wyniki testów

 • Przed OC

Asus Vanguard B85 fot13

Asus Vanguard B85 fot15

 • Po OC

Asus Vanguard B85 fot14

Asus Vanguard B85 fot16

Wnioski i podsumowanie

O wyjątkowości tej pyty świadczą przede wszystkim 3 cechy:

Asus Vanguard B85 fot7

 • Aż 5 lat gwarancji
 • Wysoka jakość użytych komponentów
 • Funkcjonalność.

Płyta pozwoliła na osiągnięcie maksymalnych i stabilnych taktowań procesora w naszej platformie i to bez większych problemów, mimo tylko 4 fazowej sekcji zasilania.

Dwa niewielkie radiatory radziły sobie dość dobrze z odprowadzeniem ciepła z MOSFEtów, ale lepiej można by zaprojektować chłodzenie chipsetu Intela, bo ten mocno się grzał.

Ilość portów SATA jak i pozostałych wejść/wyjść na panelu moim zdaniem jest wystarczająca.

Największym minusem jest układ Audio na Vanguard B85 oraz do tego brak wyjścia optycznego.

Asus Vanguard B85 spełnia wszystkie postawione przed nim zadania. Jest to konstrukcja dla wymagających użytkowników, ale nie tych, którzy nie chcą kompromisów. Dla tych producent przygotował produkty serii AROG.

blog comments powered by Disqus
Asus Vanguard B85 - złoty kompromis dla wymagających