PODPOWIEDZI:

Lux Tools A-ST20/115 - tania szlifierka kątowa

Szlifierka kątowa to jedno z podstawowych narzędzi w każdym warsztacie. Sprawdza się podczas cięcia metali, betonu czy kostki brukowej. Jest idealnym narzędziem do szlifowania, szczególnie wtedy gdy zależy nam na mocy i szybkości pracy.

Lux Tools A-ST20/115

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Dobra cena
 • Solidne wykonanie
 • Zmiana prędkości obrotowej
WADY
 • Osłona na tarczę 115 mm
 • Masa
 • Uchwyt

Rynek oferuje dużo podobnych elektronarzędzi dla majsterkowiczów, których parametry niewiele się różnią. Tym razem zetknąłem się ze stosunkowo tanią propozycją, działającą na akumulatorze, mowa o szlifierce kątowej Lux-Tools A-ST20. Poznajmy to urządzenie.

Szlifierka Lux-Tools - czy niska cena i wysoka jakość idą w parze?

Nie ma co ukrywać, do zakupu urządzenia zachęciła mnie cena oraz promocja w sklepie OBI. Kupując szlifierkę w cenie 199 zł miałem okazję zakupić ładowarkę wraz z baterią 2Ah za 25 zł. Dodatkowo dokupiłem drugą baterię 4Ah w cenie 179 zł. Łącznie było to bardzo korzystne, dlatego warto sprawdzić, czy przełoży się to na zadowolenie z pracy, czy może wyrzuciłem pieniądze w błoto. 

Sprawdź aktualną cenę
szlifierki kątowej Lux Tools A-ST20/115 

szlifierka kątowa Lux Tools A-ST20/115 cena szlifierki kątowej Lux Tools A-ST20/115 

Z zewnątrz urządzenie wygląda dobrze, kolorystyka czarno, szaro, zielona kojarzy się z profesjonalnymi narzędziami, zachęca do spojrzenia gdy leży na sklepowej półce. Waga 1,8 kg nie jest mała, ale po wzięciu urządzenia w rękę, sprawia wrażenie solidności oraz wykonania z dobrych jakościowo materiałów. 

Zestaw Lux Tools A-ST20/115 - tania szlifierka kątowa
Kupując samą szlifierkę, otrzymujemy w zestawie rączkę, klucz do zmiany tarczy oraz instrukcję obsługi. Brakuje jakiegoś bezpiecznego kuferka, cóż oszczędności robią swoje.

Główne dane techniczne szlifierki Lux Tools A-ST20/115

Podstawowe dane techniczne zachęcają do rozważenia zakupu:

 • prędkość obrotowa - max.10 000 obr./min.
 • napięcie akumulatora - 20A
 • sześciopozycyjna regulacja prędkości
 • trzy miejsca instalacji rączki
 • bezpieczny włącznik
 • Osłona tarczy

jak działa Lux Tools A-ST20/115 - tania szlifierka kątowa

Plusem jest także fakt, że baterie pokazują aktualny stan naładowania, szybko się ładują a ta większa 4Ah wystarcza na dość długo. Ładowarka także pokazuje bieżący stan naładowania baterii co jest pomocne przy długiej pracy i planowaniu bieżących działań.

uchwyt Lux Tools A-ST20/115 - tania szlifierka kątowa

Szlifierka posiada wrzeciono z uchwytem M14, pasuje więc do standardowych tarcz. Minusem jest tylko fakt, że osłona tarczy przystosowana jest do tarcz o średnicy 115 mm. Tych tarcz jest na rynku dość mało, najpopularniejsza wielkość to 125 mm. Może to być problematyczne dla kogoś kto ma już cały zestaw i chce wymienić tylko szlifierkę. Dobrą informacją jest to, że osłona posiada klasyczne mocowanie, co pozwala na zastosowanie innej, większej i korzystanie z tarcz 125 mm.

Jak się pracuje tanią szlifierką akumulatorową?

Aby przetestować szlifierkę, postanowiłem użyć jej do całego procesu budowania dwóch stolików kawowych, ze stalowych profili. A więc było sporo cięcia profili, fazowania oraz szlifowania spawów. Wszystko wykonam za pomocą tej szlifierki i różnych tarcz.

recenzja Lux Tools A-ST20/115 - tania szlifierka kątowa
Muszę przyznać, że cięcie szło bez najmniejszych problemów. Spory ciężar urządzenia nawet pomagał i nieco przyspieszał pracę. Szła ona szybko i sprawnie, w zasadzie tak samo jak przy używaniu szlifierki sieciowej o większej prędkości obrotowej.
Nieco inaczej sprawa się miała podczas szlifowania spawów. Ta czynność trochę trwa, każdy róg, każda pachwina, tarcze o różnej gradacji i kilka miejsc wymagających precyzji.

szlifowanie Lux Tools A-ST20/115 - tania szlifierka kątowa 
Uchwyt, który przy dłuższej pracy okazał się zbyt szeroki dla mojej niedużej ręki nie był komfortowy, dodatkowo przy dłuższej pracy czuć było masę urządzenia, od której rozbolała mnie ręka. Waga utrudniała też szlifowanie pachwin, czyli w miejscach trudniej dostępnych, które wymagają więcej precyzji. 

wygląd Lux Tools A-ST20/115 - tania szlifierka kątowa
Jeżeli chodzi o zasilanie, to duża bateria wystarczyła na przecięcie dwudziestu elementów i dodatkowo połowę całego szlifowania. Zauważyłem jednak, że mając dwie kropki baterii, każde mocniejsze dociśnięcie szlifierki podczas cięcie powoduje jej wyłączenie, nie da się pracować. Podczas szlifowania pojawienie się ostatniej kropki na małej baterii informuje o kilku ostatnich minutach działania, po prostu wiemy, że za moment nawet lekkie dociśnięcie tarczy do szlifowanego miejsca spowoduje wyłączenie szlifierki. Dobrze więc mieć dwie baterie i na zmianę je ładować. Wtedy można pracować ciągle, nie przejmując się bardzo stanem naładowania.

bok Lux Tools A-ST20/115 - tania szlifierka kątowa

Podsumowując recenzji budżetowej szlifierki Lux Tools A-ST20  

Lux-Tools A-ST20 to przyzwoita tania szlifierka kątowa. Nie poleciłbym jej profesjonaliście, który długo czasu spędza z tym urządzeniem. Sprawdzi się jednak w amatorskim warsztacie, pracując od czasu do czasu lub po prostu jaki jeden z niezbędnych elementów przydomowego oprzyrządowania.

blog comments powered by Disqus
Lux Tools A-ST20/115 - tania szlifierka kątowa