PODPOWIEDZI:

Newline Flex - Monitor nowej generacji (RECENZJA)

Powiedzieć, że Newline Flex to tylko monitor, to tak naprawdę mocne niedopowiedzenie! To interaktywny kombajn, który wyznacza nowy kierunek w rozwoju monitorów!

Newline Flex TT-2721AIO

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Świetna jakość matrycy
  • Genialna rozdzielczość kamerki
  • Dobry system nagłośnienia
  • Obsługa plug&play
  • Bardzo dobra obsługa rysika
  • Technologia Optical Bounding
  • Rysik z obsługą technologii Palm Rejection
WADY
  • Brak możliwości zawężenia pola widzenia kamery
  • Gigantyczna podstawa monitora zajmująca dużo miejsca na biurku

Na samym początku w skrócie opiszę, czym jest Newline Flex, bo to zdecydowanie coś więcej niż tylko monitor. Następnie rozbiorę go na czynniki pierwsze i opiszę wszystkie jego parametry oraz funkcjonalności, jakie posiada.

Flex od firmy Newline to monitor z wbudowaną kamerką o rozdzielczości 4K i kątem widzenia aż 120 stopni. Do tego z systemem nagłośnienia 2 + 1, podłączeniem plug and play i co najważniejsze świetną dotykową matrycą 4K.

Wszystko, co tylko monitor czy też urządzenie/tablet do pracy graficznej może posiadać - Newline Flex ma w sobie. Jest to absolutnie niesamowite, a więc przejdźmy do rozebrania go na czynniki pierwsze.

Sprawdź cenę Newline Flex:

Newline Flex w sklepie

Matryca

Matryca to panel o przekątnej 27 cali - wykonany w technologii IPS, o rozdzielczości 4K i jasności 350 cd/m. Niestety, zabrakło tutaj informacji na temat pokrycia barwowego; producent nigdzie nie podaje, w jakim stopniu monitor pokrywa choćby paletę Adobe RGB. I to tutaj będzie minusem dla profesjonalistów, którzy taki parametr chcieliby znać.

Newline Flex matryca z bliska
Z moich osobistych odczuć wynika, że matryca jest świetnej jakości - bardzo jasne, żywe kolory (350 cd/m robi robotę!). Szyba pokrywająca matrycę zwiększa poczucie immersji kolorów, mamy bardzo dobre biele, całkiem niezłe czernie jak na matrycę IPS i genialne kolory.

Jedyne, czego zabrakło, to jakiegoś poświadczenia w dokumentacji, jak naprawdę wygląda na papierze ta matryca.

Dotyk

Dotyk jest częścią matrycy, jednak jest on tak rozbudowany i naszpikowany technologiami, że należy poświęcić mu osobny rozdział. Panel dotykowy stoi tutaj na świetnym poziomie - 10 pkt, oczywiście z obsługą rysika, który sam w sobie obsługuje technologię Palm Rejection.

Newline Flex test dotyku matrycy

Świetna jakość odwzorowania pisania dzięki certyfikatowi i technologii Optical Bonding. To matryca sklejona razem z dotykiem i przednią szybą. Na czym to polega? Na tym, że pisząc, nie widzicie dystansu pomiędzy rysikiem a wyświetlanym obrazem na ekranie.

Przykładając rysik, macie wrażenie, że piszecie dokładnie w tym samym miejscu - tak jak w zeszycie czy na kartce papieru. Nie ma tego odstępu pomiędzy końcówką pisaka a właśnie ekranem. 

Newline Flex rysik
Rysik obsługuje aż 1024 pkt nacisku, jest uniwersalny, obsługiwany przez wszystkie wbudowane w Windowsa aplikacje. Sam nie zdawałem sobie wcześniej sprawy, ile mamy świetnych programów do obsługi rysika, które niesamowicie usprawniają pracę. 

Kamerka

Teraz skupmy się na kamerce, ponieważ z tak dobrą kamerą do wideo rozmów nie miałem nigdy do czynienia.

Kamerka z rozdzielczością 4K i z niesamowicie szerokim kątem widzenia oraz obsługą Windows Hello. Dzięki tej technologii logujesz się do komputera, po prostu patrząc na ekran - kamera za pomocą czujników podczerwieni skanuje twarz i loguje do systemu. Nie musimy wpisywać hasła, pinu czy też przykładać palca do czytnika linii papilarnych. Wydaje mi się, że skaner twarzy jest tutaj najlepszą możliwą opcją logowania.

Newline Flex kamerka 4K z bliska

Kamerka nie jest na stałe zamontowana, ale łączy się z monitorem przez złącze USB-C, więc możemy ją wedle uznania demontować bądź nawet podłączyć za pomocą przejściówki do innego urządzenia.

Świetna jakość video, ostra jak z pełnowymiarowej kamery. Wadą i jednocześnie zaletą tej kamerki jest szeroki kąt widzenia, który świetnie sprawdzi się na salach konferencyjnych, ale już w domowym zastosowaniu, będąc na wideokonferencji, nie chcemy pokazywać całego naszego mieszkania, a przy tej kamerce niestety jesteśmy do tego zmuszeni.

Newline Flex test kąta widzenia kamerki

Nie mamy żadnej możliwości cropa - czy to softwarowej, czy hardwarowej, po prostu zwyczajnie nie ma możliwości zawężenia kąta widzenia kamerki. I tu mam nadzieję, że jakieś rozwiązanie softwarowe ze strony Newline pojawi się, bo na pewno tak szeroki kąt jest ogromnym plusem, ale jeszcze dodatkowo przydałaby się możliwość zawężenia go do naszych potrzeb. 

Mikrofony

Świetne osiem mikrofonów, które są odpowiedzialne za zbieranie dźwięku i jednoczesną redukcję szumów dobiegających z otoczenia, więc możemy taki monitor postawić w sali konferencyjnej. Słyszy on dokładnie tak samo jak terminal służący do konferencji; będzie słyszał z każdej strony, gdy się do niego mówi, i wyłapywał dźwięk.

Zarządzać mikrofonem, kamerą czy też nagłośnieniem, możemy z panelu sterowania, który znajduje się w prawym dolnym rogu, zaraz obok sounbara, który tak naprawdę jest systemem głośników 2 + 1 i daje dobrą jakość dźwięku.

Newline Flex panel sterowania obok soundbara

Możemy tym wszystkim zarządzać za pomocą panelu w prawym dolnym rogu. Mamy tutaj wyłączenie kamery, wyłączenie mikrofonu i - uwaga - kamera jest odcinana hardwarowo po wciśnięciu guzika, więc działa tak samo jak fizyczne przesłonięcie obiektywu. Oczywiście za pomocą tego samego panelu regulujemy głośność. 

Porty

Zajmijmy się jeszcze portami wejść i wyjść, jakie tu dostajemy. Monitor możemy elegancko podpiąć za pomocą tylko jednego kabla thunderbolt i cieszyć się pełną funkcjonalnością. Kamerka, głośniki, dotyk i jednocześnie nasz laptop jest ładowany, a to wszystko za pomocą tylko jednego kabla.

Newline Flex zestaw złączy

Jeżeli ktoś nie dysponuje złączem thunderbolt w swoim urządzeniu, to można monitor podłączyć za pomocą HDMI 2.0 oraz za pomocą USB zarówno dotyk, jak i kamerkę. Wszystko będzie działać bardzo podobnie, tylko będziemy mieli więcej kabli. A oprócz tego mamy jeszcze 2 złącza USB 3.0, wejście liniowe 3,5 mm i wyjście liniowe również 3,5 mm.

Złączy na pewno nam tutaj nie brakuje. USB-C, czyli thunerbolt, jakim podłączamy do komputera, jest w standardzie 3.1, generacji pierwszej, dostarcza 60 W mocy do naszego laptopa, więc praktycznie każdy ultrabook będzie działał idealnie z tym monitorem.  

Podsumowanie

I teraz już podsumowanie, dla kogo jest tak naprawdę ten monitor. Najszersze zastosowanie widzę dla nauczania zdalnego, prowadzenia zdalnych kursów, dla firm jako urządzenie do prowadzenia wideokonferencji - zarówno w salkach konferencyjnych, jak i personalnie - oraz osobiście dla każdego z nas w domu.

Jeżeli dużo spędzamy na konferencjach czy pracujemy zdalnie, to takie urządzenie będzie bardzo fajne. Dla osób pracujących kreatywnie (grafików, architektów, projektantów) świetne barwy i genialna praca z rysikiem, więc tutaj na pewno osobom projektującym np. loga czy też designerom, architektom taki monitor ułatwi pracę.

Newline Flex podsumowanie testu

Równie dobrze może być to urządzenie dla każdego jako multimedialne centrum rozrywki, taki domowy hub multimedialny. Natomiast tutaj pojawia się minus, jakim jest gigantyczna ilość miejsca, jaką zajmuje ten monitor, ponieważ nie stoi on na ergonomicznej stopce jak większość modeli. Cała jego szerokość to podstawa z odchylaną stopką, za pomocą której regulujemy kąt nachylenia.

Dla użytkownika domowego również bardzo dobrze się to sprawdzi, ale pod warunkiem że jesteście w stanie przełknąć cenę, która kształtuje się w okolicach 4500 zł.

Newline Flex ocena z testu 4,5

blog comments powered by Disqus
Newline Flex - Monitor nowej generacji (RECENZJA)