PODPOWIEDZI:

Rodzaje szlifierek - Jakie są i do czego służą?

Rodzaje szlifierek - Jakie są i do czego służą?

Jeżeli szukasz odpowiedniej szlifierki dla siebie - nie musisz szukać dużo dalej. Przygotowaliśmy zgrabny artykuł, który rozjaśni ci najważniejsze zagadnienia związane z tymi z najbardziej popularnych ich typów. Koniecznie sprawdź, jakie są i do czego służą poszczególne rodzaje szlifierek.

Potrzebujesz urządzenia, które pomoże ci pozbyć się nadmiaru materiału? A może chcesz przeciąć coś, z czym nie poradzi sobie piła mechaniczna? Ewentualnie po prostu szykujesz się do remontu lub wyposażasz swój warsztat. Jakoś musiałeś tutaj trafić, a prezentowane elektronarzędzia pomogą w każdym z tych przypadków.

Rodzaj szlifierki jest uzależniony od wykonywanej pracy

Szlifierki oscylacyjne

Na sam początek warto powiedzieć o jednej z najtańszych opcji, które nierzadko są pierwszymi narzędziami dla osób dopiero szukających odpowiedniego elektronarzędzia ścierającego materiały dla siebie. Szlifierki oscylacyjne działają na zasadzie oscylacji - ich silnik wprawia w drgania stopę szlifierską, a ta w konsekwencji za pomocą papieru ściernego pozbywa się materiału z obrabianej przez nas powierzchni.

Zastosowanie

Jeżeli zastanawiasz się co można robić szlifierką oscylacyjną - nie kombinuj dłużej. W zasadzie to rodzaj elektronarzędzia, którego zastosowania są całkiem zróżnicowane. Wszystkie jednak opierają się oczywiście na ścieraniu materiału.

Szlifierki oscylacyjne to dobry sprzęt do szlifowania w rogach

Za pomocą tego typu szlifierki łatwo zetrzesz przede wszystkim drewno. Przy wykańczaniu drewnianej podłogi albo przygotowywaniu stołu z pewnością ci się przyda. Warto przy tym też wiedzieć, że w zależności od jej mocy i liczby oscylacji poradzi sobie również z innymi materiałami. Może posłużyć do ścierania również gipsu i betonu, a nawet do ścierania metalu.

Parametry i funkcje

Warto dowiedzieć się na jakie parametry i funkcje zwracać uwagę w przypadku takiego urządzenia. Stworzona przez nas zgrabna tabela, łatwo ci to przybliży.

Parametry szlifierek oscylacyjnych:

 • Moc szlifierki - to w zasadzie bazowy parametr określający możliwości naszego urządzenia. Wskazuje pobór prądu przez silnik, a co za tym idzie potencjalną moc z jaką pracuje. W przypadku tych szlifierek parametr może osiągać od 150 do nawet ponad 600 watów.
 • Liczba oscylacji - częstotliwość z jaką porusza się stopa szlifierki. Od niej zależy to jak szybko urządzenie ściera obrabiany materiał. Najczęściej liczba wynosi od 6000 do 23000 cykli na minutę.
 • Wymiary stopy - rozmiar podstawy szlifierskiej urządzenia. Od niej pośrednio zależy to jak szybko poradzisz sobie z obrabianą powierzchnią i w zasadzie także precyzja urządzenia. Pamiętaj jednak, że stopy są wymienne - producent często dodaje dodatkową w zestawie.
 • Amplituda - oznacza to jak bardzo stopa wychyla się w trakcie pracy. Im wyższa wartość, tym szybciej elektronarzędzie zdziera materiał. Najczęściej wartość ta waha się pomiędzy 1 a 3 mm.

Funkcje szlifierek oscylacyjnych:

 • Regulacja obrotów - rzecz niezwykle ważna w większości elektronarzędzi. Pozwala na kontrolowanie szybkości urządzenia. Dzięki niej można obrabiać różne powierzchnie, również te delikatniejsze.
 • Mocowanie papieru - sposób mocowania papieru to całkiem istotna sprawa. Wiele szlifierek sprzedawanych jest z mocowaniem na zaczep, ale zawsze warto rozejrzeć się za wersją na rzep, bo jest wygodniejsza.
 • Odprowadzanie pyłu - dosyć ważna funkcja w tego typu urządzeniu. Może odprowadzać pył do worka albo do odkurzacza. Lepsza jest opcja druga, bo działa wydajniej. Nie zawsze jednak obejdzie się bez odpowiedniej przejściówki.
 • Blokada włącznika - rzecz wydawałoby się oczywista jako dodatek do elektronarzędzia. Czasami jednak zdarza się, że jej brakuje. W praktyce blokuje szlifierkę w stanie permanentnego włączenia - pozwalając nam zdjąć dłoń ze spustu lub przycisku.


Przykładowe szlifierki oscylacyjne

Szlifierki mimośrodowe

Jeżeli szukasz elektronarzędzia, które wykona większość prac związanych ze zdzieraniem zbędnego materiału z wybranych przez siebie powierzchni i zależy ci na idealnie gładkim efekcie końcowym - szlifierki mimośrodowe są dla ciebie.

Działają na zasadzie dwóch ruchów - oscylacyjnego i obrotowego. Ich silnik wprawia je w drgania. Te z kolei wywołują obroty podstawy szlifierskiej. Istnieje też rodzaj szlifierek mimośrodowych, w których ów ruch jest wymuszony przez silnik, a co za tym idzie jest silniejszy. Warto też pamiętać o tym, że ich stopy są na ogół nieco elastyczne, co pozwala na obrabianie wypukłych i wklęsłych materiałów.

Szlifierka mimośrodowa pomoże z wklęsłymi powierzchniami

Zastosowanie

Ten typ szlifierek sprawdzi się w większości przypadków. Co można robić szlifierką mimośrodową? Ścierać lakier z samochodów, wygładzać drewno i obrabiać beton. Wszędzie tam, gdzie szlifierka oscylacyjna wykonałaby robotę, mimośrodowa poradzi sobie lepiej. No chyba że chodzi o doszlifowywanie w kątach, ze względu na okrągłą stopę to elektronarzędzie nie da rady.

Ponieważ jego stopa jest elastyczna, może dobrze wyszlifować na przykład okrągłe nogi od stołów. Nie należy oczekiwać jednak zbyt wiele - wciąż najlepiej sprawdzi się na płaskich powierzchniach. Ze względu na to iż jest bardziej agresywna od oscylacyjnej i porusza się również obrotowo, uzyska świetne efekty i przyda się w wykończeniach. Nowe drzwi wyszlifuje tak gładko, że mucha nie usiądzie, bo się będzie wstydzić.

Parametry i funkcje

Tu dowiesz się jakie parametry cechują szlifierki mimośrodowe i na jakie funkcje najlepiej zwrócić uwagę dobierając urządzenie dla siebie.

Parametry szlifierek mimośrodowych:

 • Moc szlifierki - najbardziej bazowy atrybut każdego elektronarzędzia. Od niego zależy to jak wydajne będzie. W zasadzie im więcej tym lepiej. Silniki szlifierek mimośrodowych pracują najczęściej z mocą do 400 watów i więcej.
 • Prędkość obrotowa - to parametr wyznaczający to jak szybko obraca się dysk. W przypadku urządzeń z ruchem niewymuszonym stale się zmienia. Najczęściej wynosi od 3000 do 12000 i więcej.
 • Wymiary stopy - to jak duży jest dysk, na którym zamocujesz papier ścierny, wpływa na powierzchnię ścieraną w czasie pracy. Im większa, tym krócej będziesz musiał szlifować. Standardowo wynosi od 125 do 200 mm.
 • Mimośrodowość - to nic innego jak zakres wychylenia stopy. Im większy, tym bardziej będzie ścierała materiał. Najczęściej wynosi około 5 mm.

Funkcje szlifierek mimośrodowych:

 • Blokada włącznika - funkcja niezbędna przy dłuższej pracy. Pozwala zablokować pracę urządzenia i pozbawia konieczności wciskania spustu lub przycisku.
 • Odprowadzanie pyłu - może sprowadzać się do zastosowania odpowiedniego pojemnika mocowanego na urządzeniu. Istnieje też możliwość użycia odkurzacza, ale zazwyczaj ze specjalnym adapterem.
 • Regulacja obrotów - rzecz bardzo istotna, zwłaszcza w mocniejszych szlifierkach. Pozwala ustalić szybkość obrotów stopy i oscylacji. Dzięki temu możesz łatwiej dostosować pracę szlifierki do materiału.
 • System tłumienia drgań - istotna cecha każdego elektronarzędzia. Tu tym istotniejsza, że szlifierki mimośrodowe potrafią naprawdę dać w kość - warto sprawdzić czy model, który masz na oku, tłumi drgania.


Przykładowe szlifierki mimośrodowe

Szlifierki taśmowe

Szlifierki taśmowe to elektronarzędzie, które powinno się znaleźć w warsztacie każdej osoby zajmującej się stolarką. To bardzo mocne urządzenia, które służą raczej do cięższych prac, a za sprawą swojej mocy i specyfiki działania wymagają od użytkownika rozsądku i wyczucia.

Działanie szlifierki taśmowej jest w miarę proste. Silnik poprzez przekładnie napędza walce, na których zamontowana jest taśma szlifierska. Ta obracając się szybko i pewnie ściera materiał na dużej powierzchni. Warto pamiętać o tym, że ten typ szlifierek ma szczególną tendencję do wyrywania się naprzód - w ramach ciekawostki dodam, że organizowane są nawet wyścigi takich sprzętów. Uważaj przy pracy.

Szlifierka taśmowa odrestauruje starą podłogę

Zastosowanie

Tego typu szlifierka służy przede wszystkim do szlifowania zgrubnego - to znaczy właściwie wstępnego. Ponieważ ściera bardzo szybko i mocno wgryza się w materiał, będzie świetnym wyborem do początkowych etapów renowacji starych podłóg lub przygotowywania drewnianej ławy pod finalne szlify.

Nie oznacza to, że nie poradzi sobie z kamieniem czy metalem. Jednym z ciekawszych zastosowań jest możliwość ostrzenia narzędzi. Przy użyciu dołączanych czasem w zestawie stojaków, można ją zamienić w szlifierkę praktycznie stołową, która łatwo obrobi końcówkę dłuta.

Parametry i funkcje

W tej sekcji wymienione są najważniejsze parametry i funkcje cechujące szlifierki taśmowe. To pozwoli ci szybko określić, czego należy się spodziewać po takim urządzeniu.

Parametry szlifierek taśmowych:

 • Moc - bezpośrednio wpływa na możliwości silnika, a co za tym idzie urządzenia. Ważny parametr, od którego uzależniona jest wydajność szlifierki. Najczęściej wynosi od 600 do 950 watów.
 • Wymiary taśmy - od nich zależy to jak dobrze będzie pracować urządzenie i jak szybko zetrze obrabianą powierzchnię. Najczęściej spotkasz taśmy o długości od 150 do 600 mm i szerokości od 60 do 120 mm.
 • Prędkość przesuwu - bezpośrednio określa to jak szybko przesuwa się taśma szlifierska. Oznacza to, że im wyższa wartość, tym czeka cię krótsze obrabianie powierzchni. Wartość może wynosić od 120 do 400 metrów na minutę.
 • Ciężar - ponieważ jest to urządzenie raczej narowiste, warto sprawdzić ile waży. Jeżeli należy do cięższych, to będzie łatwiej utrzymać je w miejscu, a co za tym idzie, precyzyjniej szlifować.

Funkcje szlifierek taśmowych:

 • Statyw - bardziej dodatek niż funkcja. Pozwala na zamienienie szlifierki w model quasi stołowy. Dzięki temu łatwiej i wygodniej obrobisz elementy modelarskie lub wyostrzysz narzędzia.
 • Dodatkowa rączka - rzecz praktycznie niezbędna. Ponieważ szlifierki taśmowe szlifują agresywnie, warto mieć dodatkowy punkt chwytu, aby je powstrzymać przed wyrwaniem się do przodu.
 • Szybka wymiana taśmy - system szybkiej wymiany taśmy ułatwia codzienne obcowanie z urządzeniem. Nawet jeżeli go nie ma - warto zwrócić uwagę na beznarzędziową wymianę.
 • Regulacja prędkości - rzecz o tyle istotna, że są to urządzenia naprawdę mocne. Żeby wygodniej pracować i przypadkiem nie najechać na nieodpowiednią płaszczyznę, lepiej mieć możliwość dopasowania parametrów do specyfiki pracy.


Przykładowe szlifierki taśmowe

Szlifierki stołowe

Jest jeden rodzaj szlifierek, bez którego żaden garaż złotej rączki czy warsztat nie może się w zasadzie obyć. Wszystko dlatego, że ma wiele zastosowań przydatnych w takich środowiskach. Chodzi oczywiście o szlifierki stołowe, które przytwierdza się do płaskiego podłoża, aby o nich zapomnieć do momentu usilnej potrzeby obrobienia swobodnego elementu.

Jak działa szlifierka stołowa? Działa tak, że ściera zbędny materiał za pomocą ściernicy. Najczęściej wyposażona jest w dwa koła, które obracają się, stawiając opór przyłożonym do nich przedmiotom. Ze względu na to, że zdzieranie wierzchniej warstwy koła odsłania nowe ziarna szlifierskie - to sprzęty bardzo wygodne i długotrwałe. Należy jednak pamiętać o tym, aby od czasu do czasu je wyprofilować.

Szlifierka stołowa to sprzęt na lata

Zastosowanie

Do głównych zastosowań szlifierek stołowych należy ostrzenie narzędzi. Wydają się wręcz stworzone z regulowanymi podpórkami i ściernicami o niskiej ziarnistości do poprawiania krańców sprzętów rolnych, dłut i noży kosiarek.

Oczywiście korzysta się z nich też do innych rzeczy - redukuje zbyt duże elementy metalowe i drewniane czy też szlifuje różne powierzchnie do pożądanych efektów. W zasadzie pomysły można mnożyć - to elektronarzędzie jest naprawdę uniwersalnym dodatkiem do każdego warsztatu.

Parametry i funkcje

Parametry szlifierek stołowych:

 • Moc - dosyć ważny parametr, od którego zależy to jak wydajne będzie elektronarzędzie. W przypadku szlifierek stołowych wynosi zazwyczaj od 400 do nawet 1200 watów.
 • Grubość ziaren - to od nich zależy agresywność urządzenia i trwałość ściernicy. Ten parametr może być głównym czynnikiem wyboru szlifierki, ale należy pamiętać, że ściernicę zawsze można wymienić na inną. Im wyższa granulacja, tym bardziej zbite ziarna i większa precyzja szlifowania. Pojawiają się ściernice o granulacji od 25 do 100 i więcej.
 • Prędkość obrotowa - aspekt, na który szczególnie warto zwrócić uwagę. To jak szybko obraca się ściernica determinuje czas jaki spędzisz obrabiając pożądany materiał. Najczęściej parametr oscyluje w granicach od 2500 do 3700 obrotów na minutę.
 • Rozmiary ściernicy - zależnie od wymiarów tego elementu, zmieni się komfort pracy. Zbyt wąska powierzchnia ścierna może oznaczać bardziej precyzyjną obróbkę, ale i dłuższą pracę. Za wąskie koło oznacza, że będziesz musiał je wymienić prędzej niż później.

Funkcje szlifierek stołowych:

 • Systemy antywibracyjne - rzecz w zasadzie niezbędna. Najczęściej w formie gumowych elementów podstawy. Dzięki nim cały stół nie będzie skakał podczas pracy.
 • Kołpak ochronny - rzecz niezbędna. Takie kołpaki wyposażone są w dodatkowe szybki zabezpieczające nas przed iskrami. Przed zakupem warto sprawdzić, czy są regulowane.
 • Beznarzędziowa regulacja - należy sprawdzić też, czy szlifierka nie wymaga do regulacji kluczy, które bardzo łatwo zapodziać. Najwygodniejsze systemy zawsze są beznarzędziowe.
 • Podpórka - chodzi o regulowany element pozwalający na podparcie obrabianej rzeczy pod odpowiednim kątem. Czasami zdarza się tak, że producent wyposaży szlifierkę nawet w zacisk zwiększający wygodę pracy.


Przykładowe szlifierki stołowe

Szlifierki kątowe

Jedno z najbardziej uniwersalnych urządzeń ścierających materiał. Szlifierki kątowe, inaczej zwane popularnie diaksami, znaleźć można na każdej budowie i stanowią standardowe wyposażenie wielu zawodów.

Zasada działania szlifierki kątowej jest w sumie całkiem prosta. Silnik urządzenia wprawia zamontowaną tarczę w ruch obrotowy. W zależności od tego, jaką końcówkę zamontujemy, zmieni się działanie, a co za tym idzie zastosowanie, elektronarzędzia. Ze względu na tę uniwersalność zazwyczaj spotkasz je, przeglądając ranking szlifierek.

Szlifierki kątowe należą do najbardziej uniwersalnych

Zastosowanie

Trzy podstawowe czynności, jakie wykonuje przeciętne urządzenie tego typu to cięcie, szlifowanie i polerowanie. Jeżeli zastanawiasz się, co można ciąć szlifierką kątową, spieszę z wyjaśnieniem - wszystko. W zależności od mocy wgryzie się w beton i metal, z tego względu będzie świetnym rozwiązaniem w warsztacie i podczas remontu.

Po założeniu innych tarcz, pozwalających na polerowanie i szlifowanie, zgrabnie pozbędziesz się nadmiaru materiału z różnych powierzchni. Chociaż zadziała podobnie do szlifierki mimośrodowej, ze względu na brak oscylacji nie uzyska równie dobrego efektu. Nadal może się jednak przydać przy zdejmowaniu lakieru i rdzy z metalu.

Parametry i funkcje

Ta sekcja rozjaśni ci najważniejsze parametry cechujące szlifierki kątowe. Poruszone są też tutaj funkcje, których należy się spodziewać w najlepszych z nich.

Parametry szlifierek kątowych:

 • Moc - istotny parametr każdego elektronarzędzia. Na jego bazie wstępnie określisz możliwości sprzętu. Szlifierki kątowe to urządzenia o naprawdę dużej mocy - sięgają od 1000 watów do 2000, a nawet więcej.
 • Średnica tarczy - pozwoli ci określić rozmiar tarczy, jaką możesz zastosować. W zależności od tego, do czego jej używasz, przyspieszy pracę z materiałem. Nie należy montować tarcz innych rozmiarów niż wskazana - to może skończyć się wypadkiem. Typowa średnica wynosi 125 mm.
 • Prędkość obrotowa - parametr, który wskazuje liczbę obrotów, jakie wykona szlifierka w określonym odstępie czasu. To wpłynie na komfort pracy i obrazuje jej możliwości. Najczęściej są to wartości od 2800 do 12000 obrotów na minutę.
 • Ciężar - ze względu na to, że często będziesz pracował z tym urządzeniem, podpierając jego ciężar rękami, warto znaleźć lżejszą wersję. Typowa szlifierka kątowa najczęściej oscyluje około 2 kilogramów.

Funkcje szlifierek kątowych:

 • Sprzęgło bezpieczeństwa - rzecz naprawdę ważna, od której zależy twoje bezpieczeństwo. Gdy ściernica się zatnie, sprzęgło odetnie zasilanie, a urządzenie nie połamie ci dłoni.
 • Ochrona restartu - czasami zdarza się tak, że nagle brakuje prądu. Dobre szlifierki kątowe po przywróceniu zasilania nie włączają się same. To funkcja pożądana, zwiększająca bezpieczeństwo przy obcowaniu z takimi urządzeniami.
 • Regulacja obrotów - rzecz, bez której można sobie poradzić, ale po co? Pozwoli ci określić prędkość obrotową szlifierki i pracować precyzyjniej w różnych materiałach.
 • System szybkiej wymiany - nic dodać nic ując, to technologia ułatwiająca zmianę tarczy na nową. Różni producenci podchodzą do tego na różne sposoby, ale zawsze warto się za tym rozejrzeć.
 • Zabezpieczenie przeciążeń - chodzi o ochronę elektronarzędzia przed przegrzaniem lub nagłymi impulsami energii. Silnik zabezpieczony w ten sposób nie powinien się zatrzeć.


Przykładowe szlifierki kątowe

Rodzaje szlifierek - Podsumowanie

Jeżeli tekst nie rozjaśnił ci dostatecznie tematu poszczególnych najpopularniejszych typów szlifierek, to tak zwane tl;dr znajdziesz właśnie tutaj.

Gdy szukasz urządzenia najbardziej uniwersalnego, warto zwrócić uwagę na szlifierkę kątową. Jest w stanie ciąć, szlifować wstępnie i polerować. Gdyby mogła, to zaparzałaby herbatę. Niestety nie może, za to świetnie poradzi sobie z rdzą i rozcinaniem metalowych rur.

Do codziennych zastosowań i działań głównie stolarskich przyda ci się szlifierka oscylacyjna lub mimośrodowa. Warto przy tym wspomnieć, że ta druga zazwyczaj jest droższa i działa bardziej agresywnie, ale uzyskane efekty będą bardziej gładkie.

Niezbędnik każdego warsztatu obejmuje szlifierkę stołową. Pozwoli naostrzyć narzędzia i po prostu pracować z różnymi elementami. Jej ściernice zużywają się latami - to prawdziwa kobyła, którą pewnie odziedziczy twoje dziecko.

Ostatecznie warto też zwrócić uwagę na szlifierki taśmowe. To sprzęty, które szczególnie przydadzą się do szlifowania zgrubnego - od drewna po kamień. Jeżeli szukasz sprzętu do renowacji starej podłogi, to będzie świetne narzędzie dla ciebie.

Zobacz też: Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa?

blog comments powered by Disqus
Rodzaje szlifierek - Jakie są i do czego służą?