PODPOWIEDZI:

Jak wybrać kosiarkę?

Jak wybrać kosiarkę?

Zastanawiasz się, jak wybrać kosiarkę? Sezon w pełni, a ty jeszcze nie masz sprzętu do ścinania trawy? Nie martw się, tutaj dowiesz się wszystkiego w temacie kosiarek i dobierzesz odpowiedni sprzęt dla siebie. Zebrane tu informacje przydadzą ci się w poszukiwaniu własnej maszyny.

Jeżeli nurtuje cię pytanie, jak wybrać kosiarkę, nie musisz szukać dalej. Artykuł przybliży ci temat i uczyni cię osobą na tyle kompetentną, aby dokonać wyboru samodzielnie. Zawsze możesz jednak sprawdzić nasz ranking kosiarek, aby znaleźć najopłacalniejszy sprzęt w pewnym zakresie cenowym.

Z dobrą kosiarką uzyskasz świetne efekty

Jak wybrać kosiarkę - w skrócie

Z uwagi na fakt, że szanujemy czas czytelnika, przygotowaliśmy krótkie streszczenie tego poradnika. Żeby zrozumieć temat obszerniej, warto jednak sięgnąć do rozwinięcia, które przygotuje cię znacznie lepiej do wybrania własnej kosiarki. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki?

 • Rodzaj napędu - wszystko sprowadza się do tego, czy jest spalinowy, czy elektryczny. W pierwszym przypadku jest wydajniej, ale drożej i bardziej szkodliwie dla środowiska, w drugim eko, taniej i z ograniczonym zasięgiem.
 • Napęd na koła - zawsze warto sprawdzić, czy urzadzenie, które masz zamiar wybrać, zostało wyposażone w przekładnię umożliwiającą pracę kół. Napęd na nie ułatwia i przyspiesza pracę.
 • Moc silnika - od niej zależy wydajność pracy urządzenia. Jeżeli szukasz maszyny, która poradzi sobie ze wszystkim, co może zaoferować twój trawnik, celuj w okolice 2000 watów przy kosiarce elektrycznej i 5 kM wzwyż w spalinowej. 
 • Marka kosiarki - jak w przypadku każdego urządzenia, warto rozważyć markę, którą kupujesz. Solidny producent gwarantuje ci pewną jakość produktu. Na maszynach od Hondy, MTD lub Toro można polegać.
 • Obudowa - w zależności od budżetu i potrzeb, plastikowa bądź stalowa. Stalowa jest bardzo wytrzymała (zwłaszcza nierdzewna), ale przyda się raczej przy pracy na prostych trawnikach bez wielu zakrętów.
 • Rodzaj kosza - wybór jest niewielki. Pojemnik może być plastikowy albo materiałowy. W większości przypadków jednak, tak czy siak, trafisz pewnie na kosze parciane. Najczęściej sięgające do 80 litrów pojemności.
 • Włącznik - tutaj sprawa jest prosta. W przypadku urządzeń spalinowych najczęściej spotkamy szarpak, linkę, za którą trzeba szarpać (oj tak i to czasem długo), aby włączyć silnik. W droższych modelach na paliwo i elektrycznych spotkamy już wygodne rozruszniki elektroniczne w formie przycisku.
 • Mulczowanie - funkcja występująca w większości nowoczesnych kosiarek. Pozwala na rozdrobnienie ścinanej trawy i rozprowadzenie jej po trawniku w formie naturalnego nawozu zabezpieczającego też przed odparowywaniem wody.

Czy potrzebuję kosiarki?

Czy potrzeba ci kosiarki z silnikiem? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że to przecież najlepsze urządzenie do dbania o trawnik. Jeżeli więc posiadasz spore poletko, z którym nie sposób sobie poradzić kosiarkami ręcznymi, sprzęt wyposażony w silnik będzie ogromnym ułatwieniem.

Kosiarka to wygoda koszenia dużych pól

Koniecznie zobacz: Tanie kosiarki spalinowe do 1000 zł

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki?

Decydując się na zakup kosiarki, musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. To, w jaki sposób ona działa, czy ma odpowiednią moc i czy zniesie upływ czasu. Nie chcesz przecież urządzenia na góra jeden sezon, prawda? Wszystkie potencjalne pytania rozwieje dalsza część tekstu.

Rodzaj napędu / zasilania w kosiarce

Jedna z najbardziej podstawowych rzeczy do określenia przy wyborze sprzętu do ścinania trawy. Na co kosiarka powinna pracować? Na prąd czy paliwo? Odpowiedź jest na pierwszy rzut oka prosta - wszystko zależy od tego do czego jej potrzebujesz.

 • Spalinowy - w ogromnym skrócie to po prostu wydajniejszy rodzaj napędu. Oferuje wyższe osiągi i nieograniczony zasięg. Idealny do dużych pól pełnych gałęzi i trudnych w koszeniu miejsc. Jest jednak bardziej kosztowny.
 • Elektryczny - wersja eko. Tańsza, ale mniej wydajna od urządzeń spalinowych. Ze względu na kabel ogranicza się do 40 metrów od źródła zasilania. Są też wersje akumulatorowe - droższe, ale i tak pozwalające na wypielęgnowanie 100 - 600 m2 trawnika.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o tym, który rodzaj napędu będzie dla ciebie lepszy - koniecznie sięgnij do naszego poradnika. W nim znajdziesz odpowiedź na pytanie nurtujące każdą osobę sięgającą po ten typ sprzętu - co lepsze, kosiarka spalinowa czy elektryczna?

Kosiarka Bosch z przewodem niekoniecznie będzie wygodna

Kosiarka z napędem na koła?

Jeżeli już korzystać z cięższej kosiarki na większym polu, to lepiej mieć jakieś wspomaganie. Nie ma nic przyjemnego w targaniu masywnego sprzętu po trawniku w letnie upały, warto więc zainteresować się urządzeniami z napędem na koła. Za pomocą przekładni silnik przekazuje obroty na tylne, przednie lub wszystkie cztery koła urządzenia.

Warto przy tym jednak pamiętać, że sprzęty wyposażone w napęd tego typu są zazwyczaj cięższe, a przez to, że poruszają się samoczynnie są mniej zwrotne i bardziej nieprzewidywalne. Z tego względu zaleca się większą uwagę podczas pracy z taką kosiarką. Często można dostosować prędkość napędu zmieniając biegi.

Za kosiarką z napędem możesz nie nadążyć

Zobacz też: Kosiarki spalinowe z napędem

Podstawa dobrego koszenia - moc silnika

Nieważne, jakiej kosiarki szukasz, z jakimi funkcjami czy napędem - koniecznie zwróć uwagę na jej możliwości. Moc, a co za tym idzie wydajność, urządzenia do koszenia ogródka uzależniona jest od możliwości silnika. Im więcej, tym lepiej - większa szansa, że maszyna poradzi sobie z małymi gałązkami i szyszkami.

W przypadku urządzeń elektrycznych jest w miarę prosto. Moc silnika podawana jest w watach - najczęściej natrafia się na sprzęty o mocy od 1200 do 2000 watów. Producenci kosiarek spalinowych już trochę kręcą, bo podają moc w formie… pojemności skokowej.

Oczywiście, im więcej centymetrów sześciennych, tym większe prawdopodobieństwo, że urządzenie będzie działało po prostu wydajniej. Dużo lepiej byłoby jednak sugerować się końmi mechanicznymi (które łatwo można przełożyć na waty) lub momentem obrotowym. Jeżeli o konie mechaniczne chodzi - najczęściej kosiarki spalinowe mają od 3,5 do 7 kM. To przekłada się na 2500 - 5000 watów.

Warto sprawdzić: Kosiarki elektryczne do trawy

Wykonanie kosiarki

Od tego, z jakiego materiału wykonany został korpus kosiarki, zależy wygoda naszej pracy i jego długotrwałość. Warto więc przed zakupem rozważyć to, czy bardziej opłaca się sięgnąć po korpus plastikowy czy stalowy.

 • Korpus plastikowy - jest przede wszystkim lżejszy i tańszy. Stosowany zazwyczaj w kosiarkach elektrycznych zapewni ci większą zwrotność i łatwiejszy podjazd pod górę. Istnieje jednak znaczne prawdopodobieństwo, że szybko się uszkodzi, a ty będziesz musiał z nim pojechać do serwisu.
 • Korpus stalowy - ciężki i wytrzymały. Często spotykany w kosiarkach spalinowych czyni z maszyny miniaturowy czołg. Urządzenie wykonane z takiego materiału będzie sprzętem na lata, prędzej połamie się nóż bądź wygnie wał, niż zostawisz fragment obudowy gdzieś w trawie. 
  Ciężar przekłada się jednak na wygodę pracy, a raczej jej brak. Taki sprzęt wymaga napędu i będzie mniej zwrotny, a co za tym idzie gorszy do ogrodu o skomplikowanym rozłożeniu rabatek bądź drzew. Jak już się jednak idzie w stal, to najlepiej w nierdzewną.

Kosiarka stalowa czy plastikowa? Twój wybór

Wysokość i szerokość cięcia

Jeżeli chodzi o pozostałe parametry, które również pozwolą ci dobrać odpowiednią kosiarkę do potrzeb, to są nimi wysokość i szerokość cięcia. Ta druga w zależności od modelu potrafi mieć 20, a nawet i 60 cm.

Tu zasada jest prosta, jeżeli chcesz szybciej poradzić sobie z dużymi połaciami terenu - bierz jak najszerszą. Jeżeli jednak masz wiele wąskich alejek w ogrodzie, lepiej poradzi sobie z nim wąska kosiarka.

Od wysokości koszenia zależy stan twojego trawnika. To, czy kosisz po raz pierwszy w sezonie, czy jesienią, czy też chcesz uzyskać powierzchnię do innych zastosowań, wpływa na to, jak powinno się ustawić ten parametr.

Ustawianie wysokości koszenia pozwoli lepiej zadbać o trawnik

Większość kosiarek pozwala na ustawienie w różnych przedziałach od 20 do nawet 80 milimetrów. Warto pamiętać, że wybiera się różne pozycje wysokości koszenia - niektóre sprzęty mają ich aż 8.

Jaki producent kosiarek?

Szukając odpowiedniego sprzętu dla siebie, zawsze powinieneś rozejrzeć się za polecanymi producentami. Nie inaczej jest w przypadku kosiarek. Jest kilka firm, na których można polegać. Jeżeli szukasz sprzętu na lata powinieneś sięgnąć po modele od Hondy, Hecht bądź MTD. Na przykład Honda HRG 466 SKEP lub MTD Advance 53 SPKV HW. Wielu internautów poleca również sprzęty Toro, opierając opinie na wieloletnich (i bezawaryjnych) doświadczeniach.

W przypadku kosiarki warto również zwrócić uwagę na producenta silnika. Najpopularniejszy obecnie jest Briggs & Stratton - pakuje swoje motory w wiele maszyn dostępnych na naszym rynku. Dodatkowo ze względu na zajęcie większości rynku, o serwisy zdolne naprawiać takie maszyny w wielu miastach można się po prostu potknąć.

Warto znać: Automatyczne kosiarki - Jaki robot koszący do trawy? |TOP 7|

Funkcje kosiarki

Żeby nakreślić obraz kosiarek dostępnych na rynku, trzeba zabrać się za ich standardowe funkcje i systemy. Producenci wyposażają swoje urządzenia w coraz to wygodniejsze technologie bezpieczeństwa i ścinania trawy. Warto więc poznać kilka z nich, aby się nie zagubić przy wyborze kosiarki.

Wyrzut boczny, tylny

Najczęściej spotykana funkcja w kosiarce. Praca bez kosza z wyrzutem bocznym lub tylnym. Pozbywaniem się źdźbeł trawy prosto na ziemię. To funkcja nieodzowna w nowoczesnej kosiarce, ale przydatna raczej wtedy, kiedy nie zachodzi potrzeba pozbywania się ścinek z trawnika.

Mulczowanie

Bardzo wygodny sposób na pozbywanie się ściętej trawy i jednoczesne nawożenie trawnika. Urządzenie mieli ścinki, rozrzucając je następnie po trawniku. Po co? Wszystko po to, aby pozostawione resztki posłużyły za naturalny nawóz i osłonę trawy przed słońcem w upalne dni.

Należy jednak pamiętać, że decydując się na mulczowanie trawnika, trzeba to robić stosunkowo często - najlepsze do tego są jeszcze młode źdźbła.

Systemy kosiarki

Jakich systemów wypatrywać, wybierając narzędzie do koszenia trawnika? Jest ich naprawdę dużo, a większość sprowadza się do technologii opatentowanych przez producentów, ale jest kilka, na które w szczególności warto zwrócić uwagę.

 • System podwójnych noży - producenci nowoczesnych kosiarek wyposażają je w dna noże. Jeden ścina trawę, drugi ją rozdrabnia. Zwiększa się częstotliwość ścinania i jego jakość.
 • System łatwego rozruchu - dostarczy maszynie odpowiedniej ilości paliwa. Kontroler sprawdza temperaturę silnika, odpowiednio regulując przepływ. Dzięki temu nie musisz ręcznie wtryskiwać paliwa i włączać ssania.
 • System blokady ostrza - niektóre kosiarki wyposażone są w blokady bezpieczeństwa na uchwycie, które wyłączają ostrze nawet po połowie obrotu. To rozwiązanie przydatne przy najechaniu na coś, na co się najeżdżać nie powinno (kamień, dziecko, zająca).
 • System łatwego czyszczenia - zazwyczaj sprowadza się do podłączenia węża ogrodowego do otworu z boku korpusu i wtłoczenia wody pod ciśnieniem, oczyszczającej noże po pracy i wypłukującej trawę. Przydatna opcja, pozbawiająca użytkownika (nie)przyjemności ręcznego czyszczenia kosiarki po całym dniu pracy.
 • Wskaźnik napełnienia kosza - w różnych pojemnikach zastosowane są różne systemy. Najczęściej spotyka się sposób z klapką otwieraną pod wpływem przepływu powietrza. Im więcej trawy w koszu, tym bardziej zamyka się plastikowy element, ostatecznie sygnalizując jego zapełnienie.
 • Wypełnianie kosza i częściowe wyrzucanie - niektóre modele kosiarek pozwalają mniej więcej ustalić, ile ściętej trawy trafia do kosza, a ile zostaje zmielone i wyrzucone w formie naturalnego nawozu na ziemię. To przydatna funkcja, pozwalająca zebrać masę zieloną, a nadmiar dobrze wykorzystać.

Zabezpiecz się przed wypadkami przy pracy z kosiarką

Ergonomia kosiarki

Inną istotną sprawą przy szukaniu narzędzia na długie letnie spacery po ogrodzie jest sama wygoda takich przechadzek. Producenci kosiarek stosują różne sposoby na to, aby ułatwić pracę z produkowanymi przez nich maszynami.

Kosiarka - kosz plastikowy czy materiałowy?

Rzecz niezwykle przydatna. Skoszoną trawę w końcu zazwyczaj trzeba w jakiś sposób zebrać. Stąd i kosz. Najczęściej spotyka się kosze o rozmiarach od 40 do 80 litrów. Warto przy tym pamiętać, że im większy pojemnik, tym więcej trawy zbierzemy, a to przekłada się na wagę. Bez napędu do kosiarek z bardzo pojemnymi koszami nie podchodź.

 • Plastikowy - przez wielu uznawany za łatwiej psujący się i mniej bezpieczny rodzaj kosza. To błąd, plastik potrafi być bardziej wytrzymały na dłuższą metę od materiału. Na dodatek częściej wyposażony jest w szereg udogodnień takich jak wskaźnik napełnienia czy łatwe opróżnianie.
 • Materiałowy - jest nieco lżejszy od plastikowego. Często spotykany w większości kosiarek, ale niekoniecznie lepszy. Mniej wytrzymały na przetarcia i gnicie trawy, a metalowy stelaż z czasem rdzewieje. Trudno się go czyści po sezonie.

Plastikowy kosz w kosiarce nie jest taki zły

Włączanie urządzenia

Jeżeli o włączanie kosiarki chodzi, wyborów nie ma zbyt wielu. To, jak odpalisz silnik swojego nowego urządzenia, zdeterminowane jest w zasadzie rodzajem napędu bądź budżetem.

 • Szarpak rozrusznika - klasyczne rozwiązanie znane z wielu silników spalinowych. Żeby odpalić urządzenie włącza się ssanie, pompuje paliwo i mocno ciągnie za szarpak. Raz, drugi, trzeci - czasami na zimnym silniku wymaga to odrobiny pracy - aż zaskoczy.
 • Rozrusznik elektroniczny - występuje w kosiarkach elektrycznych i niektórych spalinowych. Sprowadza się po prostu do przyciśnięcia guzika i włączenia urządzenia. To naprawdę wygodne rozwiązanie, które oszczędzi ci na dłuższą metę nerwów.

Uchwyt kosiarki

Od tego, jaki jest uchwyt kosiarki, w dużej mierze zależy twoja wygoda przy pracy. Bez zbędnych bajerów, są dwie rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy wyborze maszyny koszącej dla siebie.

 • Regulacja uchwytu - na jaką wysokość i w ilu stopniach można wychylić rączkę. Niektóre urządzenia można dostosowywać od poziomu wygodnego dla nastolatka do potężnego mężczyzny. To podstawa ergonomii pracy. 
 • Dodatki na uchwycie - wyłącznik lub blokada ostrza to podstawa na uchwycie sprzętu dobrej marki. Poza tym, pracując z urządzeniami na prąd, warto zwrócić uwagę, czy na rączce znajduje się uchwyt na kabel. Dzięki temu łatwiej zabezpieczysz przewód przed przejechaniem go i nie będzie ci się niebezpiecznie plątał pod nogami.

Regulowany uchwyt kosiarki to dobry dodatek

Jaka kosiarka byłaby idealna?

W zasadzie trudno jest wybrać idealne urządzenie. Dopiero w zależności od potrzeb osobistych można ustalić szereg różnych cech, którymi powinna cechować się kosiarka, która w jak najlepszy sposób zadba o twój trawnik. Nie oznacza to, że nie da się przedstawić parametrów, jakie powinna w przybliżeniu mieć maszyna jak najbardziej uniwersalna - oto one:

 • Marka - najlepiej gdyby zakupiona kosiarka była sprzętem producenta, którego serwis jest w pobliżu twojego domu. Oczywiście ważne jest też podejście firmy do jakości produktu, z tego względu warto polecić kosiarki Toro, MTD bądź Husqvarny.
 • Napęd - w zależności od potrzeb elektryczny lub spalinowy. W przypadku większego pola z trudniejszymi warunkami oczywistym rozwiązaniem jest wersja na paliwo. Ta zresztą jest bardziej uniwersalna, pod warunkiem że nie masz wielu zwężeń w ogrodzie. Idealna kosiarka powinna być też raczej samojezdna.
 • Moc - jak największa. Jeżeli kosiarka byłaby elektryczna - przynajmniej 1600-1800 watów. Jeżeli zaś spalinowa, idealnie byłoby ponad 5 koni mechanicznych.
 • Obudowa - kosiarka powinna być sprzętem na lata. Korpus wykonany w większości ze stali nierdzewnej mógłby to zagwarantować. Warto wspomnieć, że śrubki bądź inne mniejsze elementy również w idealnym świecie byłyby wykonane z takiego materiału.
 • Pojemność kosza - jeżeli uznamy, że idealna uniwersalna kosiarka byłaby raczej spalinowa i z napędem na koła, możemy też uznać, że pojemność kosza powinna być jak największa (70 - 80 l). Ograniczy to konieczność częstego opróżniania go.
 • Funkcje i systemy - idealna kosiarka powinna móc mulczować trawę i posiadać szereg udogodnień zwiększających bezpieczeństwo i wydajność pracy. Takich jak blokada noży lub system łatwego rozruchu.
blog comments powered by Disqus
Jak wybrać kosiarkę?