PODPOWIEDZI:

Kosiarka spalinowa czy elektryczna – Sprawdź, która będzie dla Ciebie lepsza!

Kosiarka spalinowa czy elektryczna – Sprawdź, która będzie dla Ciebie lepsza!

Wybór kosiarka spalinowa czy elektryczna - niby prosty. W końcu jest zazwyczaj jednym z pierwszych etapów na drodze do jej zakupu. Pewnie nasłuchałeś się, że jak urządzenie do ścinania traw, to tylko na paliwo. To nieprawda. Pomożemy ci go dokonać objaśniając zagadnienia związane z tymi urządzeniami.

Więc kosiarka spalinowa czy elektryczna? Oba rodzaje mają swoje wady i zalety. Jeżeli chcesz poznać wnikliwie temat tych typów kosiarek, po prostu czytaj dalej. Dowiesz się jakie dają możliwości i czemu bardziej opłacałoby ci się kupić jedną lub drugą wersję.

Czym się różni kosiarka spalinowa od elektrycznej?

Podstawowym kryterium, które odróżnia kosiarkę o silniku pracującym na paliwo od urządzenia działającego na prąd, jest właściwie dokładnie to - rodzaj napędu. Z tego jednak wynika kilka różnic, które mogą zadecydować przy zakupie konkretnego rodzaju maszyny do pielęgnacji trawnika. Jakie to różnice?

Szukając kosiarki musisz rozważyć spalinową lub elektryczną - ta jest spalinowa

Dla kogo jest kosiarka spalinowa?

Jeżeli od sprzętu do ścinania traw oczekujesz dużych osiągów w niezłej cenie lub jesteś właścicielem (albo niefortunnym opiekunem) większych połaci terenu - kosiarka spalinowa jest dla ciebie. Wyposażona w silnik dwu- lub czterosuwowy, potrafi pracować z naprawdę niezłą mocą, ale zazwyczaj jest ciężka i głośna.

Koniecznie zobacz: Tanie kosiarki spalinowe do 1000 zł

Głośność kosiarki spalinowej

Jak głośna jest kosiarka spalinowa? Bardzo. Niektóre modele, nawet te dominujące ranking kosiarek, potrafią sięgać do 110 decybeli. To plasuje ją ponad motocyklem bez tłumika i około maksymalnego dopuszczalnego natężenia dźwięku dla fajerwerków. Co to oznacza? Że twoi sąsiedzi raczej nie będą na ciebie patrzeć przychylnym okiem po rozpoczęciu sezonu koszenia.

Kosiarka spalinowa jest naprawdę głośna

Zasięg kosiarki spalinowej

Główny powód, dla którego warto sięgnąć po ten typ urządzenia to jego zasięg. Ze względu na napęd paliwowy - jest praktycznie nieograniczony. Jeżeli masz do ogarnięcia duże pole, ten sprzęt na pewno cię zadowoli. Z tym, że najlepiej z wbudowanym napędem na koła. Czemu?

Ponieważ na ogół kosiarki spalinowe są ciężkie. Wyobraź sobie uroki pchania 30-kilogramowego urządzenia zbudowanego głównie z metalu po 800 metrach kwadratowych trawnika w upalnym słońcu. Nic przyjemnego. Przekładnia napędu pozwalająca na samoczynną jazdę maszyny rozwiązuje ten problem. Sęk w tym, że zwiększa cenę urządzenia.

Zobacz też: Kosiarki spalinowe z napędem

Koszty eksploatacji kosiarki spalinowej

Za wysokie osiągi i praktycznie nieograniczony zasięg trzeba płacić. Niekoniecznie jednak tylko przy zakupie. Oprócz oczywistych kosztów paliwa (które trudno tak naprawdę wyliczyć, bo składa się na nie zanieczyszczenie filtra, ostrość noży i kilka innych czynników zależnych od modelu i okoliczności) dochodzą też koszty konserwacji.

Kosiarka spalinowa ze zdjęcia raczej nie należy do najtańszych

Co można konserwować w kosiarce spalinowej? Przede wszystkim wymienia się w niej raz na jakiś czas olej odpowiadający między innymi za odprowadzanie ciepła i ochronę sprzętu. Oprócz kosztów serwisowania są też sprawy, można powiedzieć, groszowe, takie jak wymiana filtra czy świecy.

Sprawdź te kosiarki:

Dla kogo jest kosiarka elektryczna?

Jeżeli jesteś właścicielem mniejszego ogrodu, bądź leży ci na sercu ekologia i pragniesz efektów, które nie zagrożą planecie - sięgnij po kosiarkę elektryczną. To urządzenia w niższej klasie cenowej mniej wydajne od spalinowych, za to lżejsze i cichsze. Ich silniki mają tendencję do przegrzewania się.

W wyższej klasie cenowej z kolei mają moc niemal dorównującą spalinowym - sięgają 1700 watów i więcej. Są też wyposażane w wyłączniki temperaturowe i lepsze systemy chłodzenia. Jeżeli ciepło urządzenia przekroczy poziom krytyczny - wyłączy się, aby zapobiec awarii.

Kosiarka elektryczna na kabel jest raczej niewygodna

Zasilanie kosiarki elektrycznej - przewodowe czy bezprzewodowe

Kosiarka elektryczna wymaga zasilania. W większości przypadków bardziej opłacają się raczej modele przewodowe. Należy przy tym pamiętać, że zaleca się odległość maksymalnie 50 metrów od źródła zasilania, a kosiarki różnej mocy wymagają odpowiedniego przekroju przewodu zasilającego. To oczywiście nie jest rozwiązanie idealne, a nawet może być niebezpieczne przy najechaniu na kabel.

Istnieją też modele bezprzewodowe, wyposażone w akumulator, ale z reguły nie wystarcza on na szczególnie dużo pracy. Może pomóc tam gdzie brakuje kontaktu, na działce bądź w bardzo długim ogrodzie. Sęk w tym, że chcąc ogarnąć większe połacie terenu - lepiej sięgnąć po kosiarkę spalinową lub traktorek.

Warto sprawdzić: Kosiarki elektryczne do trawy

Koszt eksploatacji kosiarki elektrycznej

Warto również pamiętać o tym, że kosiarki elektryczne właściwie nie wymagają szczególnej konserwacji i są w miarę tanie w eksploatacji. Trzeba je oczywiście czyścić po pracy, ale nie trzeba uzupełniać oleju ani dolewać benzyny. Przy korzystaniu z kosiarki przez 40 minut tygodniowo, za prąd zapłacić musisz około kilkanaście złotych rocznie.

Kosiarka elektryczna jest lekka i tania w eksploatacji

Sprawdź te kosiarki:

Kosiarka elektryczna a spalinowa - porównanie

Żeby jeszcze łatwiej zaprezentować temat przygotowaliśmy prostą w odczytaniu tabelę. W niej zawarte są najważniejsze różnice pomiędzy oboma typami kosiarek. Po tym z łatwością dobierzesz odpowiednią maszynę dla siebie.

Spalinowa

Elektryczna

Moc

3,5 - 7 KM (2500 - 5000 watów)

1200 - 2000 watów

Zasięg

Dowolny

50 metrów od kontaktu /  100 - 500 m2

Hałas

90 - 110 dB

80 - 90 dB

Waga

18 kg wzwyż

10 kg wzwyż

Koszt eksploatacji

Wyższy

Niższy

Kosiarka spalinowa czy elektryczna - podsumowanie

Z tego wszystkiego wynika tylko jedno. Zależnie od prywatnych potrzeb powinieneś nabyć odpowiedni sprzęt. Oczywiście nie ma złotej zasady, ale jest parę ogólników, za którymi warto podążać, szukając maszyny koszącej dla siebie.

Kosiarka elektryczna sprawdzi się na mniejszych terenach. Kabel znacznie ją ogranicza, a akumulator i  możliwość przegrzania silnika i tak nie pozwolą na zbyt długą pracę. Poza tym są to sprzęty zazwyczaj mniej wydajne od tych na paliwo. Za to bardziej ekologiczne, lżejsze i cichsze.

Kosiarka spalinowa z kolei przyda się osobie, która żąda najwyższej wydajności w jak najniższej cenie. Ze względu na pracę uzależnioną głównie od paliwa, pomoże ci ogarnąć trawnik dowolnej wielkości. Problem w tym, że będzie głośna i ciężka, a spaliny nie należą do najprzyjemniejszych zapachów podczas pracy. Dodatkowo taki sprzęt wymaga częstszej i bardziej kosztownej konserwacji niż kosiarki elektryczne.

Warto znać: Automatyczne kosiarki - Jaki robot koszący do trawy? |TOP 7|

blog comments powered by Disqus
Kosiarka spalinowa czy elektryczna – Sprawdź, która będzie dla Ciebie lepsza!