PODPOWIEDZI:

Kosiarka automatyczna czy tradycyjna?

Kosiarka automatyczna czy tradycyjna?

Co lepsze - kosiarka automatyczny czy tradycyjna? To pytanie, które zadajemy sobie zawsze wtedy, gdy mamy już dosyć konwencjonalnego spacerowania z ciężką maszyną pod upalnym słońcem. Jeżeli jesteś na granicy i szukasz nowego sposobu na ładny trawnik - tutaj poznasz odpowiedzi na wszystkie pytania.

Kosiarka automatyczna czy tradycyjna? Wybór wydaje się prosty. Bo w zasadzie, dlaczego kosiarki tradycyjne jeszcze nie zostały odłożone do lamusa? Jest kilka powodów, dla których kosiarki automatycznie nigdy nie zastąpią (a przynajmniej nie w takiej formie) dużych maszyn. Co nie zmienia faktu, że jeden i drugi rodzaj może ze sobą konkurować w rankingu kosiarek.

Dowiedz się: Jak działa automatyczna kosiarka?

Kosiarka tradycyjna vs. automatyczna - wady i zalety

Jak w najprostszy sposób ocenić, który rodzaj sprzętu jest lepszy? Oczywiście wypunktowując mocne i słabe strony poszczególnych maszyn. Jeżeli chcesz szybko i przejrzyście dowiedzieć się, który typ kosiarki jest dla ciebie - nie mogłeś trafić lepiej.

Kosiarka automatyczna jest mała i wjedzie wszędzie

Zalety obu typów kosiarek

Jakie zalety ma kosiarka tradycyjna, a jakie kosiarka automatyczna? Wbrew pozorom nie wszystkie sprowadzają się do kwestii technicznych po stronie dużych maszyn i funkcjonalnych wśród robotów koszących.

Kosiarka tradycyjna

Kosiarka automatyczna

Jest duża więc szybko i sprawnie skosi spore połacie terenu. Kosiarka spalinowa z szerokim rozstawem ostrza, na przykład MTD ADVANCE 53 SPKV HW, jest idealnym rozwiązaniem na pola większe od 500 metrów kwadratowych.

Jest mała, wciśnie się więc w każdy zakamarek twojego ogrodu, dbając o odpowiednią wysokość trawnika.

Jest mimo wszystko bezpieczniejsza. Masz pełną kontrolę nad urządzeniem. To oznacza pewność, że coś nagle nie przestanie działać, a mysz nie wśliznie się pod ostrze.

Pozwala na ustalenie harmonogramu pracy, jeżeli twój trawnik potrzebuje koszenia raz na kilka dni o specyficznych godzinach - nie ma z tym problemu.

Mulczuje trawę, ale poradzi sobie też z różnymi innymi trybami pracy - rozsypywaniem resztek z tyłu bądź z boku i zbieraniem ich do kosza. Ta ostatnia opcja jest w zasadzie najważniejsza

Zazwyczaj mulczuje trawę, zostawiając zmielony zielony odpad na twoim trawniku. Dzięki temu ogród jest naturalnie nawożony, a ty nie musisz martwić się utylizacją pozostałości po koszeniu.

Kosiarki tradycyjne z reguły są znacznie tańsze niż modele robotyczne. Z tego względu oferują fenomenalny stosunek wydajności do ceny, stając się opłacalnym rozwiązaniem dla ogrodu.

Niektóre kosiarki można zsynchronizować z pracą innych urządzeń smart w ogrodzie i sterować nimi za pomocą telefonu. Jednym z czołowych przedstawicieli tego nurtu jest model Gardena Smart R130 LI Sileno+ 19061-66To wygodny i fajny bajer, który popycha twój dom jeszcze bardziej w przyszłość.

Odpowiadamy: Kosiarka spalinowa czy elektryczna?

Wady obu typów kosiarek

Skoro poznałeś zalety to i konieczne są wady. Dla kontrastu. W końcu zakup kosiarki tradycyjnej bądź automatycznej to poważna sprawa, a wyliczenie tego co przeciw jest zwykle czynnikiem decyzyjnym.

Kosiarka tradycyjna

Kosiarka automatyczna

Jest ciężka i nieporęczna, w przypadku kosiarek spalinowych na większy trawnik wręcz wypada mieć napęd na koła.

Podstawową wadą robota koszącego jest to, że jest on po prostu… drogi. Jego cena potrafi wynosić nawet 5 tysięcy złotych.

Wymaga aktywnej pracy użytkownika - to szczególnie uciążliwe latem albo podczas dłuższych wyjazdów, kiedy nie ma komu zadbać o trawnik.

Jest słabsza od kosiarek tradycyjnych, gęstsza trawa, chwasty i patyki mogą okazać się dla niej wyzwaniem nie do skoszenia. Dlatego należy grabić trawnik, aby zapewnić jej optymalne warunki do pracy.

Kosiarka tradycyjna zazwyczaj jest całkiem szeroka, może więc mieć problemy z wykoszeniem trawy w wąskich przejściach.

Wymaga rozłożenia przewodu ograniczającego wokół terenu do pielęgnacji. Ten może się zerwać i wymaga rozplanowania. Poza tym przez to urządzenie kosi mniej dokładnie przy krawędziach.

To głośny sprzęt. Ze względu na wyższą wydajność pracuje sprawniej kosztem dźwięku. Na przykład kosiarki spalinowe potrafią sięgać ponad 100 decybeli.

Może nie rozpoznawać małych przedmiotów - na przykład zabawek - wciągając je i mieląc między ostrzami.

Koniecznie zobacz: Tanie kosiarki spalinowe do 1000 zł

Dla kogo jest kosiarka tradycyjna?

Jest kilka rzeczy, które można powiedzieć o osobie, która sięga po kosiarkę tradycyjną. Jeżeli te zdania w pewien sposób cię opisują - wiesz już jaką maszynę zakupić do pielęgnacji swojego ogródka.

 • Nie chcesz przepłacać, szukając sprzętu do ścinania trawy raz w tygodniu.
 • Wymagasz dosyć wydajnej maszyny, która poradzi sobie z dużym trawnikiem wypełnionym chwastami i gałązkami. 
 • Nie przeszkadza ci pchanie ciężkiej kosiarki, czasami w upale, zresztą równie dobrze możesz zaopatrzyć się w urządzenie z napędem. Na przykład MAKITA PLM4622N2.
 • Masz czas na koszenie - albo osobę, która zrobi to za ciebie.
 • Pracujesz z naprawdę niewielkim lub dość dużym trawnikiem i nie widzisz sensu zakupu sprzętu, którego potencjału nie wykorzystasz w pełni.

Kosiarka spalinowa jest bezpieczna dla przeszkód

Zobacz też: Kosiarki spalinowe z napędem

Dla kogo jest kosiarka automatyczna?

Jeżeli ciągle nie jesteś pewien, jaką maszynę zakupić, zastanów się, czy możesz o sobie powiedzieć następujące rzeczy:

 • Stać cię na urządzenie, które poradzi sobie nawet z wielkim trawnikiem, ale raczej powoli i mniej wydajnie niż kosiarka tradycyjna. 
 • Nie masz czasu kosić, a przynajmniej nie regularnie. Potrzebujesz czegoś, co pozwoli ci ustalić specyficzny harmonogram i zapomnieć o uciążliwym obowiązku koszenia.
 • Nie jesteś w stanie kosić, na przykład ze względu na podeszły wiek bądź chorobę i szukasz rozwiązania, które ci pomoże mimo wszystko uporać się z zarastającym trawnikiem.
 • Masz zbyt duży trawnik, aby przenosić pomiędzy różnymi jego miejscami kosiarkę i chcesz postawić robota w jednym miejscu, aby o nim zapomnieć - do momentu wymiany ostrza.
 • Tworzysz dom inteligentny - interesują cię nowe technologie i chciałbyś w miarę możliwości mieć każdy istotny aspekt posesji pod ręką, w telefonie.

Robot koszący to wygoda

Warto znać: Automatyczne kosiarki - Jaki robot koszący do trawy? |TOP 7|

Jaką kosiarkę kupić - automatyczną czy tradycyjną?

Trudno zdecydować jednoznacznie, jaka kosiarka będzie dla ciebie najlepsza. Wszystko zależy od twoich możliwości budżetowych i tego jak wygląda twój trawnik. Kosiarka automatyczna czy tradycyjna? Na to pytanie odpowiedzi jest wiele, a to kilka najważniejszych z nich.

 1. Jeżeli masz większy budżet, rozważ kosiarkę automatyczną. Te sprzęty potrafią kosztować nawet 4-5 tysięcy złotych. Z drugiej strony, jeżeli szukasz niedrogiego sposobu na zadbanie o trawnik - kup tradycyjną.
 2. Kosiarka automatyczna jest bardzo cicha, z drugiej strony tradycyjne maszyny działają zwykle na tyle głośno, aby szybko zmęczyć użytkownika. Przed zakupem kosiarki warto rozważyć znaczenie ciszy w życiu twoim i twoich sąsiadów.
 3. Urządzenia wymagające aktywnego użytkownika za sterami są oczywiście tak bezpieczne, jak on rozgarnięty - w razie czego można się zatrzymać i usunąć przeszkodę z drogi. Z drugiej strony te automatyczne, chociaż wyposażone w systemy bezpieczeństwa, najeżdżają czasami na zabawki i inne małe elementy rozcinając je.
 4. Automatyzacja procesów życia codziennego to nic innego jak wygoda. Z robotem koszącym nie musisz martwić się o długie wyjazdy. Ustalasz harmonogram, a sprzęt zrobi wszystko za ciebie w wybrane dni tygodnia.

Warto sprawdzić: 

blog comments powered by Disqus
Kosiarka automatyczna czy tradycyjna?