PODPOWIEDZI:

Co to jest powerbank?

Co to jest powerbank?

Co to jest powerbank? Jak można w prosty sposób naładować urządzenie przenośne bez dostępu do gniazdka? Jeśli zastanawiasz się, czym jest przenośna ładowarka, to tu dowiesz się, o co chodzi. Nie decyduj się na zakup w ciemno - sprawdź, dlaczego powerbanki stały się tak popularne.

Powerbank – nazywany też przenośną bądź mobilną ładowarką, bankiem energii lub baterią zewnętrzną. Urządzenie o niewielkich rozmiarach, które pozwala nam naładować telefon i inne gadżety elektroniczne, wówczas gdy nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego. Powerbanki różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarem i pojemnością, choć to nie jedyne składowe ich wyposażenia – dodatkowych udogodnień może być znacznie więcej.

Jak działa powerbank?

Mobilna ładowarka – jak sama nazwa wskazuje – ma za zadanie dostarczyć mocy innym urządzeniom elektronicznym. By jednak tak się stało, najpierw powerbank sam musi zostać zasilony. W przypadku banku energii prąd płynie w dwie strony i także dwie wartości warto znać:

 • Prąd wejściowy – dostarczany z gniazdka do powerbanku
 • Prąd wyjściowy – oddawany przez powerbank do urządzeń zewnętrznych

Istnieją też specyficzne modele, takie jak np. powerbanki solarne – one mogą dodatkowo być ładowane przez panel solarny, który w części zastępuje klasyczne ładowanie z gniazda sieciowego.

Powerbank wyposażony w panel solarny

Po naładowaniu powerbanka możemy zabrać go ze sobą, a gdy zajdzie taka potrzeba, podłączamy do niego urządzenie zewnętrzne, które chłonie energię niczym w przypadku tradycyjnej ładowarki.

Warto pamiętać o wyborze kompatybilnego kabla, który pozwoli nam podłączyć najpierw: powerbank do gniazdka, a następnie urządzenie zewnętrzne do powerbanka.

Najpopularniejsze porty i przejściówki to m.in. USB, USB C, micro USB, mini USB.

Kto wymyślił powerbank?

Powerbank jest urządzeniem stosunkowo nowym, a na polskim rynku popularność takiego gadżetu ciągle rośnie. Pierwsze – jeszcze nie w pełni oficjalne – prace nad mobilnymi ładowarkami trwały od czasu spopularyzowania się telefonów komórkowych. Jednak nie od razu pomysły udawało się przekuć w realne produkty.

Za debiut powerbanków – a właściwie ich prototypów – można uznać 2001 rok, gdy grupa studentów zaprezentowała swój model na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas w Nevadzie. Tam ich pomysł zyskał zainteresowania, a następnie mogliśmy być świadkami jak kolejni producenci wypuszczają na rynek własne wersje mobilnych ładowarek.

Jak korzystać z powerbanka?

Bank energii jest tak naprawdę baterią, a więc trzeba umieć się z nią odpowiednio obchodzić, by jej żywotność była jak najdłuższa. Stąd nie warto przeładowywać urządzenia lub dopuszczać do jego permanentnego rozładowania na dłuższy czas. Specyfiką powerbanka jest również samoczynna utrata mocy po naładowaniu – dlatego jego pojemność określona przez producenta nie będzie w pełni dostępna.

Dlatego też warto przed zakupem sprawdzić, jaka pojemność jest nam potrzebna. Jeśli chcemy ładować telefon, który ma baterię o pojemności 3000 mAh, to musimy odpowiednio dobrać moc powerbanka:

 • Prosty powerbank 5000 mAh – zapewni nam 1-1,5 ładowania baterii
 • Powerbank o mocy 10000 mAh – od 2 do 3 ładowań
 • Mocny powerbank 20000 mAh– nawet do 6 ładowań baterii

Powerbank służy do ładowania nie tylko smartfonów

Czy powerbanka możemy używać tylko do ładowania smartfonów? Nie. Tak naprawdę większość urządzeń zewnętrznych możemy spokojnie doładować powerbankiem. Wśród nich są m.in.:

 • Aparaty fotograficzne
 • Tablety
 • Odtwarzacze MP3
 • Nawigacje GPS
 • Notebooki
 • Głośniki bluetooth
 • Smartwatche
 • Kamery sportowe

To nie wszystkie produkty, które naładujemy za pomocą banku energii. Kluczowe jest odpowiednie dobranie mocy przenośnej ładowarki do urządzenia, które chcemy naładować. To obok wyboru odpowiedniego złącza jest najważniejsze, byśmy mogli użytkować wygodnie i bezpiecznie nasz powerbank.

Czy warto kupić powerbank?

Warto ze względu na możliwości i cenę takiego urządzenia. Tanie powerbanki za 50 zł pozwolą już naładować chociaż raz smartfona, a zabierzemy je ze sobą wszędzie, ponieważ rozmiary mobilnych ładowarek pozwalają często schować je nawet w kieszeni.

Chociaż przekrój cenowo jest o wiele większy, to dwukrotnie droższe – wydajne powerbanki za 100 zł – nadal pozostają w zasięgu ręki każdego kto chce kupić solidne urządzenie, a pozwalają często znaleźć modele z mocą blisko 20000 mAh. Czyli jak mogliście przeczytać wyżej, nawet 6 ładowań na jednej pojemności baterii.

Wydajne powerbanki kupimy już za kilkadziesiąt złotych

Jeśli szukacie odpowiedniego modelu banku energii dla siebie, to sprawdźcie nasz ranking powerbanków. Przedstawiliśmy tam propozycje w różnych przedziałach cenowych, a także przedstawiamy na co warto zwrócić uwagę przed kupnem.

blog comments powered by Disqus
Co to jest powerbank?