PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
HIT Dnia - promocje w sklepie RTV Euro AGD

Czy powerbank można zabrać do samolotu?

Czy powerbank można zabrać do samolotu?

Czy można wnieść powerbank do samolotu? Sprawdziliśmy, czy na podkładzie możemy mieć ze sobą przenośny bank energii, a także jakie regulacje w tej kwestii przewidzieli popularni przewoźnicy. Dodatkowo dowiecie się, czy możecie z powerbanka skorzystać w trakcie lotu oraz jakie zabezpieczenia powinien on posiadać.

Powerbanki, czyli przenośne baterie stworzono z myślą m.in. o podróżujących. Gdy wybieramy się np. na wakacje czy służbową konferencję często wybieramy samolot, by dostać się na miejsce. Środek transportu szybki i wygodny, jednak wymagający od nas znajomości przepisów jeśli chodzi o bagaż.

Czy w samolocie możemy mieć ze sobą powerbank? Jakie problemy mogą wyniknąć na linii powerbank a samolot, jeśli nie będziemy odpowiednio postępować? Sprawdźcie kilka przydatnych informacji, nim zabierzecie mobilną ładowarkę do samolotu.

Czy można wnieść powerbank do samolotu?

Istnieje lista środków i przedmiotów, których nie można pod żadnym pozorem zabrać na pokład samolotu. Inne natomiast możemy ze sobą mieć jedynie według ściśle określonych reguł. Te ustala zrzeszenie przewoźników lotniczych, a wewnętrzne regulacje posiadają również poszczególne linie lotnicze.

Powerbank możemy transportować w bagażu podręcznym

Większość z nich pozwala posiadać ze sobą powerbank – jednak zaznaczone są konkretne możliwości ich transportu. Przede wszystkim powerbanki (w większości z bateriami litowo-jonowymi) powinniśmy przewozić w bagażu podręcznym. Najlepiej spakowane oryginalnie lub w szczelnym woreczku zmniejszającym dopływ tlenu. Te obostrzenia mają uchronić przed zapaleniem się baterii.

Z tego też powodu nie wolno przewozić powerbanków w bagażu rejestrowanym. Luk bagażowy w trakcie lotu jest trudniej dostępny, a ewentualne zwarcie i wywołane niebezpieczeństwo mogą nie zostać w porę wykryte.

Powerbank w popularnych liniach lotniczych

Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego daje pewne wskazówki – jednak same linie lotnicze w obawie przed niebezpieczeństwem podchodzą bardziej restrykcyjnie i dokładnie wyliczają, ile i jakich powerbanków możemy mieć na pokładzie samolotu.

  • Powerbank w samolotach LOT– polski przewoźnik określa dokładnie, jak przewozić baterie litowo-jonowe w bagażu podręcznym. Każda z nich musi być osobno opakowana i zabezpieczona. W przypadku baterii o mocy między 100 a 160 Wh pasażer może zabrać co najwyżej dwie sztuki. Przewożenie w bagażu rejestrowanym jest zabronione.
  • Powerbank w samolotach WizzAir– te linie lotnicze również nakazują odizolowanie od siebie baterii i umożliwiają wyłącznie transport baterii w bagażu podręcznym. W przypadku tych o sporej mocy – 100 do 160 Wh – przewoźnik musi wydać zgodę na transport, a maksymalnie można zabrać ze sobą dwie takie baterie na osobę.
  • Powerbank w samolotach Ryanair – także w tym przypadku możemy przewozić powerbanki i inne baterie litowo-jonowe w bagażu podręcznym. Znów musimy pamiętać o względach bezpieczeństwa takich jak wyłączenie i odizolowanie od siebie poszczególnych baterii. W regulaminie linii brak jednak dokładnych liczb.

Większość przewoźników reguluje dokładnie sposób transportu powerbanków

Pamiętajcie, że regulaminy regulaminami – ale często ostateczną decyzję „czy możemy coś zabrać” podejmie osoba odpowiedzialna za kontrolę bagażu na lotnisku. Może zatem udać się nam zabrać powerbank, nawet gdy źle go opakujemy, a innym razem zostanie on zatrzymany, bo taka będzie wola kontrolera.

Czy w samolocie można używać powerbanka?

Podobnie jak w przypadku innych sprzętów elektronicznych, tak i w przypadku powerbanka nie powinno być problemów z jego użyciem podczas lotu – jednak pod pewnymi warunkami. Z założenia podczas startu i lądowania nie powinno się używać telefonów, laptopów jak i innych urządzeń. Także z powerbankiem warto więc się wstrzymać.

Jednak w trakcie stabilnego lotu użycie powerbanka nie jest zabronione. Co ciekawe niektórzy przewoźnicy poważnie myślą nad wprowadzeniem przenośnych ładowarek dla pasażerów podczas lotów. To rozwiązanie ułatwi ładowanie urządzeń w samolotach, gdzie liczba gniazdek elektrycznych jest ograniczona.

Odpowiedni powerbank do samolotu

Jaki powerbank zabrać do samolotu? Już wyżej mogliście przeczytać o tym, że jedną z istotnych kwestii jest jego moc. Większość powerbanków swoją pojemność wyrażoną ma w mAh (miliamperogodzina). Z kolei przewoźnicy określają próg dozwolonej wartości w wH (watogodzina).

Te wartości łatwo możemy przeliczyć:

pojemność  (w mAh)  X napięcie ( w V) / 1000 = wartość wH

Działanie proste i pozwalające określić nam parametry banku energii. Kolejnym aspektem są zabezpieczenia. O ile szczelne i dokładne zapakowanie powerbanka leży po naszej stronie, o tyle producenci dbają, by sam sprzęt był możliwie jak najbardziej bezpieczny w codziennym użyciu. Stąd szereg zastosowanych technologii:

  • Zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem
  • Zabezpieczenie przed przegrzaniem
  • Zabezpieczenie przed przeładowaniem
  • Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe

Wybierz powerbank o odpowiedniej mocy i wyposażony w zabezpieczenia

Wybierając powerbank o odpowiedniej pojemności i wyposażony w dobre zabezpieczenia, możemy śmiało zabrać go do samolotu i spokojnie z niego skorzystać. Jeśli szukacie dobrego rozwiązania, to znajdziecie takie odwiedzając nasz ranking powerbanków. W dotychczas przygotowanych znajdziecie m.in.:

blog comments powered by Disqus
Czy powerbank można zabrać do samolotu?