PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Robot kuchenny - Jak działa? Co robi? Jak obsługiwać?

Robot kuchenny - Jak działa? Co robi? Jak obsługiwać?

Posiadając robota kuchennego lub planując jego zakup, musimy wiedzieć, jak on działa, co za nas wykona i jak go używać. W tym materiale rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące pracy robotów kuchennych. Poznacie wiele cennych porad, dzięki którym w pełni wykorzystacie potencjał robotów kuchennych.

Mając już w ręku dobrego robota kuchennego, wypada umiejętnie go obsługiwać, poznać zasady jego działania, jak również skorzystać z całej jego funkcjonalności. Gotowanie w kuchni ma przebiegać wygodniej i szybciej, dlatego należy zaznajomić się bliżej z tego typu urządzeniem.

Przypominam, że czeka na Was aktualny ranking robotów kuchennych. Warto przejrzeć go, zwłaszcza jeżeli jest się przed zakupem sprzętu.

kobieta opierająca się o wielofunkcyjny robot kuchenny

Mechanizm działania robotów kuchennych

Rodzaje robotów kuchennych różnią się między sobą budową i funkcjonalnością, natomiast tym razem przedstawimy mechanizm na przykładzie najbardziej zaawansowanych urządzeń.

Wieloczynnościowy robot kuchenny jest zbudowany z trwałej obudowy, przewodu zasilającego, regulatora prędkości. Urządzenie nie ślizga się na blacie, ponieważ jest wyposażone w antypoślizgowe nóżki.

Oprócz tego znajdziemy wał służący do przymocowania danej końcówki, jak również pokrywę na przykład do podłączenia miksera. Ramię jest opuszczane, stąd pomyślano o zabezpieczeniu podnoszenia i opuszczania głowicy. W standardowym wyposażeniu jest misa robocza, do której wrzucamy składniki. Na nią nałożona jest pokrywa ochronna (zapobiega rozpryskiwaniu).

W zależności od potrzeb montujemy właściwą przystawkę, a ta z kolei musi poprawnie spełniać swoją funkcję. My w tym czasie możemy zająć się czymś innym. Każda nasadka jest inaczej zbudowana. Na przykład krajalnica do warzyw posiada komorę, popychacz i 3 różne tarki, z kolei mikser to nic innego jak szklane naczynie z pokrywką i miarką.

Istotny jest mocny silnik, który będzie napędzał w obroty dane mieszadła czy ostrza.

Warto zaznaczyć, że planetarne roboty kuchenne wykonują ruch wokół własnej osi i wokół krawędzi misy, co przekłada się na jeszcze dokładniejszą pracę.

robot do kuchni z ruchomą głowicą

Co wykona za nas robot kuchenny?

Czynności wykonywane przez te urządzenia do kuchni są możliwe za sprawą wymiennych elementów, pojemników, jak również wydajnych silników. Głównymi zadaniami, z jakimi może zmierzyć się wielofunkcyjny robot kuchenny to:

 • Miksowanie - miksery kielichowe dołączone do zestawu lub opcjonalnie do dokupienia pomogą przygotować na przykład pyszny i orzeźwiający koktajl. Dla rodzin z małymi dziećmi mamy dobrą wiadomość, otóż miksowanie zupki jeszcze nigdy nie było tak szybkie i proste. Kolejną opcją jest przyrządzanie kremów, musów, drinków, sosów.
 • Rozdrabnianie-siekanie - pomocna opcja, jeżeli musimy poradzić sobie z twardą żywnością (siekanie orzechów), ale również z posiekaniem ziół.
 • Ubijanie - do ubijania śmietany lub jajek służą trzepaczki.
 • Mielenie - często znajdziemy przystawkę do mielenia mięsa, tak jak na przykład w modelu Bosch MUM5824C, jak również młynek do mielenia ziaren/zbóż. Takie urządzenie z łatwości nabiją również kiełbasę.
 • Wyrabianie i zagniatanie ciasta - do tego głównie przeznaczony jest specjalny hak. Dobry robot kuchenny poradzi sobie także z drożdżowymi ciastami, ciastem na chleb. Jeżeli najdzie nas ochota na domową pizzę, to wyrobienie ciasta nie będzie już wyzwaniem.
 • Wyciskanie soku - picie zdrowych soków powinno stać się naszym rytuałem. Nie ma potrzeby kupować osobno sokowirówki, gdyż wystarczy nasadka wyciskająca sok z cytrusów.
 • Szatkowanie - szatkowanie cebuli lub innych warzyw na surówkę odbędzie się dokładnie i błyskawicznie.
 • Gotowanie - zaawansowane roboty kuchenne umożliwiają gotowanie na parze, po które coraz chętniej sięgamy, gdyż jest zdrowe i smaczne. Inne produkty mogą pochwalić się z kolei płytą indukcyjną (tzw. podgrzewanie indukcyjne) lub funkcją delikatnego smażenia.
 • Robienie makaronu - domowy makaron to kusząca propozycja. Wałkowarka lub wykrojniki pozwolą nam wykonać samodzielnie makaron, po zjedzeniu którego odczujemy różnicę pomiędzy kupnym a własnoręcznie zrobionym.
 • Maszynka do lodów - rzadziej spotykana nasadka w podstawowym zestawie, zazwyczaj można ją dokupić osobno. Dla wielbicieli różnych smaków lodów, jak również w upalne dni to bardzo fajna propozycja.
 • Krojenie - w tym krojenie na grube lub drobne plastry, krojenie na frytki, krojenie w kostkę (przydatne podczas przygotowywania sałatki jarzynowej), krojenie na wiórki. Istnieją też tarcze przeznaczone do chipsów.
 • Tarcie - między innymi drobne tarcie sera żółtego, tarcie ziemniaków czy marchewki.
 • Mieszanie - niezawodne roboty kuchenne są wyposażone w mieszadła wysokiej jakości, które gwarantują precyzyjne mieszanie zarówno płynnych, jak i suchych składników.
 • Kruszenie lodu - mowa tutaj o nożu kruszącym lód.
 • Ważenie - niektóre modele cechują się zintegrowaną wagą, co przy wielu daniach jest bardzo pomocne, gdyż od razu wymierzymy odpowiednią ilość pokarmu (pomocne, gdy często korzystamy z różnych przepisów kuchennych).

kubek blendujący, wyciskarka i maszynka do mięsa

Jak prawidłowo korzystać z robota kuchennego?

Obsługa robotów kuchennych może na początku wydawać się trudna, ale nic bardziej mylnego. Przedstawimy to na przykładzie standardowego wyposażenia. Wystarczy poznać pewne zasady, których należy przestrzegać. Oto one:

 • Postaw urządzenie na stabilnej i suchej powierzchni.
 • Umieść misę roboczą w podstawie urządzenia i porządnie przekręć, aby była właściwie zabezpieczona.
 • Naciśnij odpowiednie zabezpieczenie, aby podnieść głowicę robota kuchennego.
 • Zamontuj potrzebną nasadkę w wale (przekręć ją w prawo).
 • Dodaj przygotowane składniki, biorąc pod uwagę dozwolone maksymalne obciążenie.
 • Pochyl głowicę.
 • Podłącz sprzęt do gniazdka elektrycznego, a następnie włącz je.
 • Ustaw za pomocą pokrętła odpowiednią prędkość.
 • Jeżeli chcemy dołożyć jakiś produkt między czasie, to najpierw wyłączmy urządzenie, a dopiero wtedy odchylmy głowicę. Nie należy tego robić podczas pracy.
 • Nie jest zalecane, aby praca robota kuchennego trwała dłużej niż 10 minut.
 • Po osiągnięciu odpowiedniego efektu przełącz regulator prędkości na poziom 0.
 • Wyjmij końcówkę dopiero w momencie, gdy ta przestanie poruszać się (w tym celu ponownie podnieś głowicę).
 • Odłącz wtyczkę z gniazdka.
 • Wyjmij misę z podstawy (przekręcamy w lewo).
 • Zadbaj o prawidłowe wyczyszczenie sprzętu i dodatkowego wyposażenia.
 • Podstawę robota przetrzyj wilgotną szmatką, a następnie wytrzyj do sucha (nie wolno jej zanurzać w wodzie).
 • Nasadki myjemy w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń i odstawiamy do całkowitego wyschnięcia. Uważajmy podczas czyszczenia noży i tarek, ponieważ są bardzo ostre.
 • W celu regularnej konserwacji warto smarować dyski mielące olejem roślinnym.

Jeżeli chodzi o bardziej zaawansowane nasadki, to w każdej instrukcji robota kuchennego powinna być uwzględniona prawidłowa obsługa. Oto przykład: maszynkę do mielenia mięsa montujemy podobnie, z tym, że trzeba pamiętać o pokrojeniu mięsa na drobne kawałki (bez kości), które następnie wkładamy do szyjki komory. Czasami konieczne jest użycie popychacza, aby wsunąć dokładnie mięso. Nigdy nie wkładamy tam palców.

Zobacz również:Jak wybrać robot kuchenny?

robot kuchenny z maszynką do mielenia mięsa

Działanie, obsługa i zadania robotów kuchennych - Podsumowanie

Poradnik miał na celu nie tylko uświadomienie, jak należy prawidłowo obchodzić się z robotami kuchennymi, ale również zrozumienie całego mechanizmu działania oraz poznanie wielu funkcji.

Niezależnie od tego, czy wybieramy tanie roboty planetarne, czy inne roboty kuchenne w wyższych cenach, zawsze należy czytać instrukcję obsługi i pamiętać o odpowiedniej konserwacji urządzenia. Jeżeli chcemy, żeby sprzęt dobrze służył nam przez lata, to stosujmy się do powyższych wskazówek. Wybierzmy model pod nasze wymagania i cieszmy się z jego skuteczności.

blog comments powered by Disqus
Robot kuchenny - Jak działa? Co robi? Jak obsługiwać?