PODPOWIEDZI:

Jaki robot kuchenny wybrać?

Jaki robot kuchenny wybrać?

Nie wiesz, jak wybrać robot kuchenny, który odciąży Cie z wielu zadań w kuchni i pozwoli zaoszczędzić czas? Szukasz wyjątkowego robota kuchennego, ale nie znasz najważniejszych parametrów ze specyfikacji? Świetnie trafiłeś, bowiem poniższy artykuł przedstawi Ci główne cechy robotów do kuchni, jakimi musisz kierować się podczas zakupu.

Czytając nasz poradnik zakupowy, zdobędziesz wiele cennych informacji. Nie będziesz miał żadnego problemu z zakupem odpowiedniego robota kuchennego pod własne preferencje. Poznasz elementy, na których warto się skupić tak, aby wybrać sprzęt na lata.

Jak wybrać robot kuchenny - w skrócie

Od razu wyszczególniłam zagadnienia związane z doborem unikatowego robota do kuchni. To małe streszczenie, a rozwinięcie znajduje się w dalszej części.

Na co w szczególności zwrócić uwagę podczas zakupu robota kuchennego?

  1. Rodzaj urządzenia - najpopularniejszymi pomocnikami w kuchni są tradycyjne roboty kuchenne bądź planetarne roboty kuchenne. Z kolei najszersze zastosowanie oferują wielofunkcyjne roboty kuchenne.
  2. Moc - wybieraj silniki o mocy minimum 700 W. Im wyższa wartość, tym wydajniejsza praca.
  3. Pojemność - wielkość misy należy dobrać według ilości masy, jaką zazwyczaj będziesz potrzebował zrobić. W przypadku dużych rodzin poleca się najpojemniejsze roboty kuchenne.
  4. Regulacja prędkości - niezależnie od tego, czy przyrządzasz ciasto, czy też koktajl, wiele stopni prędkości do wyboru jest pożądana.
  5. Akcesoria - w standardowym wyposażeniu znajdziesz zazwyczaj trzepaczkę, hak i tarcze. Jednak coraz więcej urządzeń cechuje się bardziej zaawansowanymi nasadkami, dzięki którym robot kuchenny spełnia funkcję kilku urządzeń w kuchni.
  6. Jakość wykonania - solidny produkt wyróżnia się wykonaniem z trwałych materiałów.
  7. Zabezpieczenia - bezpieczeństwo użytkowania powinno zapewniać każde urządzenie, stąd ważne jest zwrócenie uwagi na zastosowane zabezpieczenia, na przykład przed przegrzaniem silnika.
  8. Komfort użytkowania - chodzi zarówno o proste czyszczenie, jak i stosunkowo cichą pracę czy łatwy montaż części.
  9. Dodatkowe elementy i funkcje - stawiaj na nowoczesny model z innowacyjnymi rozwiązaniami, do których zalicza się między innymi wyświetlacz, timer, tryb pulsacyjny, funkcja gotowania na parze, system planetarny, podświetlenie, czujnik ciasta czy funkcja ważenia. Ekskluzywne roboty do kuchni zajmują trochę miejsca, stąd praktycznym rozwiązaniem będzie etui do przechowywania akcesoriów i schowek na przewód.
  10. Marka robota kuchennego - na solidność wykonania stawiają głównie producenci, którzy mają już renomę na rynku, a tym samym wielu klientów, którzy im zaufali.
  11. Cena - kwota, jaką musisz zapłacić za robota kuchennego, jest podyktowana ilością funkcji, głównymi parametrami, jakością wykonania, ilością akcesoriów w zestawie.

zagniatanie ciasta w robocie kuchennym od Ariete

Najważniejsze parametry przy zakupie robota kuchennego

Kupując sprzęt do domu, każdy z nas marzy o takim, który będzie działał bezawaryjnie i skutecznie. Obojętne, czy są to tanie planetarne roboty kuchenne, czy też zaawansowane urządzenia, musisz mieć pojęcie o nich, żeby nie dać sobie mydlić oczu przez sprzedawców w wielu sklepach.

Oto najistotniejsze zagadnienia, jakimi należy się kierować podczas wyboru dobrego robota kuchennego.

Jaki rodzaj robota kuchennego?

Pod pojęciem typu robota kuchennego kryją się głównie tradycyjne roboty kuchenne i planetarne roboty kuchenne.

Roboty kuchenne z systemem planetarnym są najbardziej polecane, gdyż wyróżniają się niezwykłą precyzją. Mieszadła obracają się wokół własnej osi i wokół misy. Efektem jest nie tylko dokładne mieszanie, ale nawet zbieranie masy ze ścianek misy. Nie osadzają się resztki, nic się nie zmarnuje.

Wielofunkcyjne roboty kuchenne wykonują z kolei wiele zadań, a więc jest to wszechstronny sprzęt dla wymagających użytkowników, którzy często przyrządzają różne dania.

Jaka moc robotów do kuchni?

Jak działa robot kuchenny o wysokiej mocy? Przede wszystkim precyzyjnie i szybko. Im wyższa moc, tym wydajniejsza praca. Za odpowiednią można przyjąć wartość od 700 W. Najmocniejsze roboty kuchenne szczycą się maksymalną mocą silnika na poziomie nawet 3200 W.

Jaka pojemność misy roboczej w robocie kuchennym?

Tutaj bierz pod uwagę, czy masz liczną rodzinę i czy jest potrzebne wykonanie większej ilości masy za jednym razem. Na rynku znajdziesz roboty kuchenne z misą zarówno o pojemności 3,8 l, jak i nawet 10 l, tak jak w przypadku robota Profi Cook PC-KM 1096. Istotne, z jakiego materiału została wykonana. Najlepiej wybierać misy ze stali nierdzewnej.

Ważne, żeby brać pod uwagę maksymalny załadunek, na przykład przy misie o pojemności 10 l maksymalny załadunek wynosi 7,5 kg ciasta. Nie należy przekraczać tej wartości. Przy większych ilościach wygodne okażą się misy z uchwytem.

Będąc przy okazji pojemności, przyjrzyj się wielkości kielicha w blenderze, jeżeli oczywiści taki dołączono do zestawu. Im większe naczynie, tym więcej zdrowego koktajlu przyrządzisz, nie przerywając pracy.

Robot kuchenny Ariete z blenderem kielichowym

Ile ustawień prędkości w robocie kuchennym?

Zarówno budżetowe roboty kuchenne, jak i zaawansowane modele oferują nawet 15 ustawień prędkości. Im więcej, tym lepiej. Uda Ci się dostosować prędkość do własnych potrzeb. Płynna regulacja obrotów to z kolei proste zwiększanie (za pomocą +) lub zmniejszanie (-) obrotów.

Przykładowo robot kuchenny Ariete Gourmet Pastamatic 7L 1598/1 potrafi osiągnąć aż 240 obrotów na minutę.

Jaka powinna być głowica wieloczynnościowego robota?

Przede wszystkim ruchoma. Opuszczane ramie pozwoli na wygodne dokładanie składników.

Jakie końcówki otrzymasz w zestawie z robotem kuchennym?

Nowoczesne roboty planetarne, takie jak Bosch OptiMUM MUM9BX5S65, posiadają w zestawie liczne nasadki, dzięki którym ich zastosowanie jest o wiele szersze. Wymieniony model wyposażono między innymi w maszynkę do mięsa, wyciskarkę do cytrusów, szklany blender kielichowy, liczne tarki, wszechstronny multimikser.

To wszystko sprawi, że przygotowanie pysznego koktajlu, ciasta na pizzę, domowego sosu, zupy krem, ubicie piany, rozdrobnienie ziół lub orzechów, zdrowego soku czy pokrojenie warzyw nie będzie zajmowało dużo czasu i przebiegnie prosto.

Robot kuchenny ETA Gratus Vital II 0028 90092 wyróżnia się końcówką do wyrabiania rurek mięsnych Kebbe, nasadką do domowych lodów, hakiem do produkcji ciast bezglutenowych.

Wymiana końcówek powinna odbywać się w łatwy i wygodny sposób. Nawet, jeżeli podstawowe wyposażenie jest dosyć ubogie, to większość producentów umożliwia rozbudowanie o potrzebne elementy.

robot kuchenny z bogatym wyposażeniem w komplecie

Jaka jakość wykonania robota kuchennego?

Rynek urządzeń AGD obfituje w coraz to nowsze modele, dlatego znalezienie robota o nowoczesnym designie nie będzie stanowiło problemu. Do wyboru jest często również kolorystyka (na przykład czerwony robot kuchenny Mozano Kitchen Pro ROB 04). Inna kwestią są wymiary. W małych kuchniach możemy pozwolić sobie na kompaktowe konstrukcje.

Najlepiej postawić na roboty do kuchni wykonane z żywotnych materiałów. Zamiast mis czy kielichów z tworzywa sztucznego wybieraj te wykonane ze stali nierdzewnej i szklane kielichy blenderów (nie mieszają się zapachy, odporność na wysokie temperatury). Podobnie, jeżeli chodzi o obudowę, dodane akcesoria i pokrywę napędu. Metalowe są o wiele trwalsze. Malakser powinien być z tritanu.

Czy robot kuchenny jest bezpieczny?

Tak, o ile dobrze zamontujesz nasadki, a producent pomyślał o bezpieczeństwie użytkownika. Mowa na przykład o zabezpieczeniu przed przegrzaniem (ochrona silnika przed uszkodzeniem). Dobrze, jeżeli robot nie zacznie pracy w momencie błędnego montażu końcówki. Blokada ramienia wahadłowego uniemożliwi start. Antypoślizgowe (gumowe nóżki) zapewnią stabilność i nie dopuszczą do przesuwania się robota po blacie kuchennym.

Co wpływa na komfort użytkowania robota kuchennego?

Roboty kuchenne wbrew pozorom nie są urządzeniami trudnymi w konserwacji. Niekiedy istnieje możliwość mycia akcesoriów w zmywarce. Dobrze, jak w komplecie znajduje się etui do ich przechowywania lub jest opcja wsadzenia jednej misy w drugą, jeżeli są dwie (oszczędność miejsca). Poziom głośności nie jest bardzo drażniący dla ucha.

Zastosowanie specjalnej pokrywy zapobiega chlapaniu na blacie. Otwór sporych rozmiarów ułatwia dodawanie składników. Wysokiej jakości robot planetarny posiada wyświetlacz (tak jak na przykład model Kenwood Cooking Chef XL KCL95.424SI). Służy on do intuicyjnej obsługi, wyświetlane są na nim główne parametry. Ciekawą opcją jest regulacja wysokości nasadek, dzięki czemu mieszanie nawet małej ilości żywności w misie nie stanowi przeszkody.

Zastanów się, gdzie postawisz urządzenie, i według tego przyjrzyj się długości przewodu zasilającego (również praktyczny jest schowek na przewód). Nie może być zbyt krótki.

Robot kuchenny planetarny Zeegma z odchylaną głowicą

Jaki producent robotów kuchennych?

Wybór firmy to jedna z najbardziej kluczowych kwestii. Zawsze stawiaj na znane marki, które cieszą się pozytywnymi opiniami na rynku. Takimi firmami są: Kenwood, Bosch, Eta, Ariete, Profi Cook, G3Ferrari, Koliber, Mozano, Zeegma, MPM, Gotie, Blaupunkt, KitchenAid, Cecotec, Eldom, Raven, Sencor, Smeg, Tefal, Teesa, WMF, Gastroback, Electrolux, Clatronic, Lund, Concept.

Renomowani producenci dbają o wysoką jakość wykonania. Takie urządzenia są chwalone za wydajność i dłuższą żywotność.

Ile kosztuje robot kuchenny?

Ceny robotów kuchennych są bardzo zróżnicowane, co sprawia, że każdy znajdzie coś na swój portfel. Proste modele kupisz już za nieco ponad 300 zł (między innymi robot Zeegma Planeet Chef 2200W), podczas gdy za najbardziej zaawansowany model zapłacisz nawet 6000 zł. W parze z wyższą ceną idzie zazwyczaj ilość funkcji, dodatkowe wyposażenie, solidność wykonania.

Przydatne funkcje robotów kuchennych

Nie wszystkie dodatkowe funkcje są Ci konieczne, a szkoda wydawać większe pieniądze, jeżeli i tak nie masz zamiaru z nich korzystać.

Pomocne rozwiązania w wielofunkcyjnych robotach do kuchni to:

  • Tryb pulsacyjny - przytrzymujesz dany przycisk i masz pełną kontrolę nad pracą robota. Praktyczne rozwiązanie w momencie delikatnego mieszania lub lekkiego (stopniowego) rozdrabniania.
  • System planetarny - planetarny system rotacyjny sprawia, że mieszadła obracają się nie tylko wokół własnej osi, ale również wokół krawędzi misy. Składniki są dokładnie zbierane, a tym samym wymieszane.
  • Timer - inaczej włącznik/regulator czasowy (ustawiasz potrzebny czas, po którym robot się samodzielnie wyłączy, zazwyczaj sygnalizując to dźwiękiem).
  • Funkcja gotowania - mowa o podgrzewaniu indukcyjnym lub zdrowym gotowaniu na parze.
  • Funkcja ważenia - profesjonalne roboty kuchenne są wyposażone w zintegrowaną wagę, na której ważysz potrzebną ilość żywności wedle przepisu. Wartość jest przedstawiana na wyświetlaczu. Dokładność nawet do 1 g.
  • Podświetlenie - wyjątkowy robot kuchenny charakteryzuje się podświetleniem, które może nie jest konieczne, ale w niektórych sytuacjach docenisz to rozwiązanie. Zawartość znajdująca się w misie będzie doskonale widoczna o każdej porze. Pokrętło również może mieć podświetlenie, co dodaje z kolei uroku.
  • Czujnik ciasta - inteligentny czujnik ciasta zagwarantuje idealnie wyrobione ciasto. Nie trzeba mieć wybitnych zdolności kulinarnych, aby to osiągnąć w domowym zaciszu.
  • Programy automatyczne - znacznie ułatwiają eksperymentowanie w kuchni. Robot zadba o właściwe parametry, jak moc, temperatura, tempo mieszania.
  • Automatycznie zwijany przewód - pomoże w łatwym przechowywaniu.
  • Aplikacja mobilna - bywają na rynku wyjątkowe roboty kuchenne, które dają dostęp do bezpłatnej aplikacji na telefon. Znajdziesz w niej wiele cennych porad oraz mnóstwo inspirujących przepisów.
  • Rozpoznawanie wyposażenia - istnieje system, dzięki któremu robot samodzielnie rozpoznaje akcesoria i dobiera do nich właściwą prędkość.

Robot kuchenny Ariete przyrządzanie deserów

Czy warto wybrać robota kuchennego?

Niemal codziennie przyrządzasz w kuchni jakieś posiłki. Niezawodne roboty kuchenne przynoszą ze sobą wiele korzyści, jakimi są:

  • Oszczędność czasu - nie musisz spędzać w kuchni całego dnia, żeby przygotować zdrowe jedzenie. Wiele czynności wykona za Ciebie urządzenie, co wiąże się również z mniejszym wysiłkiem. Sama długość przygotowania danego posiłku ulegnie zatem znacznemu skróceniu.
  • Niezwykła funkcjonalność - za sprawą różnych przystawek w zestawie jest możliwe między innymi mielenie mięsa, tarcie ziemniaków, wyrabianie ciasta, ubijanie piany, kruszenie lodu, przyrządzanie zdrowego koktajlu, szatkowanie warzyw, wyciskanie soku, rozdrabnianie ziół, krojenie w kostkę, krojenie w plastry, mielenie ziaren, a nawet zdrowe gotowanie na parze.
  • Wygoda użytkowania - wbrew wszelkim obawom, nie są to skomplikowane urządzenia. Ich obsługa jest przeważnie bardzo intuicyjna, montaż dodatkowych akcesoriów prosty, a kwestia czyszczenia nie pochłonie wiele czasu.
  • Nowoczesny design - wkomponują się niemal w każdej kuchni, gdyż spotkasz na rynku roboty kuchenne w różnych kolorach, prezentujące się stylowo.

Z tych powodów odpowiedź na pytanie jest jednoznaczna: warto kupić robota do kuchni!

Robot kuchenny czy mikser - Co wybrać?

Mikser (ręczny lub stacjonarny) to sprzęt, za pomocą którego zmiksujesz różne składniki. Lepiej poradzi sobie z tymi płynnymi i półpłynnymi. To także funkcjonalne urządzenia (umożliwia mieszanie, zagniatanie, ubijanie), natomiast w porównaniu z dobrym robotem kuchennym mogą być mniej dokładne.

Ceny mikserów są niższe, ale miej na uwadze, że nigdy nie będzie to tak wszechstronny sprzęt (niemal do wszystkiego) jak robot kuchenny. Poza tym mogą mieć problem z przyrządzeniem gęstego ciasta. Podsumowując, profesjonalne roboty wielofunkcyjne mają szersze zastosowanie niż miksery.

Robot kuchenny czy blender - Co lepsze?

Blender służy głównie do rozdrabniania składników, ubijania piany i szatkowania. Pomoże zatem w ugotowaniu zupy o kremowej konsystencji, zrobieniu koktajlu, sorbetu czy na przykład masła orzechowego.

Wyróżnia się blender ręczny (poręczny, ale po dłuższym czasie takie trzymanie w dłoni może być męczące, umożliwia za to blendowanie w różnych garnkach) lub kielichowy (stojący na blacie, stacjonarny). Ten drugi typ oferuje więcej funkcji.

W porównaniu z wielofunkcyjnymi robotami kuchennymi zajmują mniej miejsca i są tańsze, natomiast zakres możliwości bezapelacyjnie przemawia za wyborem robota kuchennego (no chyba, że ktoś od czasu do czasu potrzebuje tylko posiekać marchewkę).

Blender ręczny niesie ryzyko szybkiego przegrzania, natomiast w przypadku robotów jest to mało prawdopodobne. Bywają blendery, w których ostrza są mniej żywotne, a co za tym idzie wymagana jest częstsza wymiana. Choć producenci blenderów kielichowych starają się wyposażać je w coraz to nowsze akcesoria, to jednak nie jest to jeszcze poziom robotów.

robot kuchenny z nasadką do makaronu

Jaki robot kuchenny wybrać - Podsumowanie

Z powyższego poradnika zakupowego, jaki robot kuchenny wybrać, poznałeś najistotniejsze elementy, jakimi należy się kierować podczas zakupu. Po pierwsze zastanów się, do czego głównie ma Ci służyć to urządzenie. Pod tym kątem przejrzyj oferowane funkcje i dodane akcesoria. Doskonały robot kuchenny to taki, który jest wyposażony w wydajny silnik, pojemną misę, wiele ustawień prędkości, a przede wszystkim pochodzi od renomowanego producenta.

Jakość wykonania i kwestie bezpieczeństwa muszą stać na wysokim poziomie. Proces czyszczenia i wymiany końcówek powinien przebiegać bezproblemowo.

Przed ostateczną decyzją przejrzyj najnowszy ranking robotów kuchennych. W razie wszelkich wątpliwości służymy pomocą - sekcja komentarzy jest Twoja.

blog comments powered by Disqus
Jaki robot kuchenny wybrać?