PODPOWIEDZI:

Znamy wygląd RTX 4090, specyfikacja Intel i9-13900K, przyszłość energii z Księżyca? - VideoNews 367

Znamy wygląd RTX 4090, specyfikacja Intel i9-13900K, przyszłość energii z Księżyca? - VideoNews 367

Dla części osób rok premier właśnie się zakończył - do sklepów dotarł najnowszy iPhone. Inni cały czas czekają na premierę kart z serii RTX 4000, a jeszcze inni mają nadzieję na to, że Intel zmieni równowagę sił na rynku. Dla tych, którzy interesują się tym wszystkim, przygotowałem VideoNewsa 367.

W tym tygodniu na stronie znajdziecie między innymi:

Po więcej treści wejdźcie na grupę Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótko i na temat

 • Chipsy od Google powracają przy okazji premiery serii Google Pixel 7, która odbędzie się 6 sierpnia. W Japonii trwa loteria, w ramach której do 2000 osób trafią paczki chipsów w jednym z czterech smaków.
 • Chipsy mogą być prawie tak słone jak łzy tych, którzy czekali na Chromebooka od Google. Google porzuca projekt Pixelbooka.
 • Sony rozwija ideę zewnętrznego chłodzenia dla smartfonu. Xperia Stream będzie kosztować około 800 złotych i zaoferuje pełne wejście HDMI oraz złącze Ethernet, jack 3,5 mm i USB-C. Będzie kompatybilne z Xperią 1 IV.

Porty w Xperia Stream

 • Adobe wykupuje Figmę, jednego z największych konkurentów dla twórców kreatywnych. Koszt transakcji to 20 miliardów dolarów, ale decyzja przynosi stratę wartości akcji Adobe o 10%.
 • Problemy z przejęciem, tyle że Activision, może mieć Microsoft. Brytyjski urząd ds. konkurencji i rynku każe przyjrzeć się transakcji w sposób pogłębiony. Wcześniej sprawą zajął się między innymi brazylijski sąd. 
 • Do sieci trafiły warianty projektowe przenośnej konsoli Steam Deck. Valve przewidywało stworzenie zauważalnie mniejszego sprzętu z okrągłymi panelami dotykowymi.

As part of the Asia launch press event, we made the design lab into a showroom of development history. My favorite are the playable prototypes: bootable Deck family tree from mid-2019 to now, from a couple of hand-built units onto gradual mass production. pic.twitter.com/TpU5I8D50p

— Pierre-Loup Griffais (@Plagman2) September 12, 2022
 • Tymczasem potwierdza się czarny scenariusz. Playstation VR2 nie będzie wstecznie kompatybilne z PS VR, co w podcaście Playstation potwierdził Hideaki Nishino zarządzający doświadczeniem platformy.
 • Użytkownicy Reddita i Twittera donoszą o testach 5 reklam przed video na Youtube. Oficjalnie Youtube przyznaje, że chodzi o 6-sekundowe klipy, które nie są do pominięcia.

Rewolucja energetyczna przyjdzie z księżyca?

Chiny zapowiedziały plan trzech misji skierowanych na Księżyc, które miałyby się odbyć w najbliższej dekadzie. W próbkach bazaltu z księżyca znaleziono cząstki Changesite-(Y), bezbarwnych przezroczystych kryształów kolumnowych. Naukowcy z Pekińskiego Instytutu Badań nad Geologicznych Uranu znaleźli tylko jedną strukturę o rozmiarze około 10 mikronów w próbkach ważących łącznie 1731 gramów.

Changesite(Y) może okazać się ważny ze względu na obecność helu-3. Ten, w połączeniu z deuterem, którego na Ziemi nie brakuje, mógłby tworzyć fuzję jądrową wyzwalającą czterokrotnie więcej energii niż dotychczasowe środki. Chiny planują nie tylko zdobyć nowe próbki, ale i sprawdzić, jakie są szanse na stworzenie chińskiej stacji badawczej na powierzchni Księżyca. 

Intel zapowiada 13-tą generację procesorów i... wycofuje karty graficzne?

Na kanadyjskiej stronie Intela przez moment pojawiły się oficjalne informacje na temat trzynastej generacji procesorów Raptor Lake. Wyciek przybliża informacje o konstrukcjach:

 • i5-13600K składającej się z 14 rdzeni i 20 wątków, z maksymalnym taktowaniem na poziomie 5,1 GHz dla rdzeni P-Core;
 • i7-13700K składającego się z 16 rdzeni i 24 wątków, z maksymalnym taktowaniem rdzenia P-Core na poziomie 5,3 GHz;
 • i9-13900K z 24 rdzeniami i 32 wątkami o taktowaniu rdzeni P-Core na poziomie 5,4 GHz;

Informacja ta powiela się z wyciekiem, który potwierdza informacje przekazane przez Intel podczas Technology Tour 2022. W linii Raptor Lake pojawi się także procesor z bazowym zegarem jednego lub więcej rdzeni na poziomie 6 GHz. Firma zapowiada także 15-procentowe ulepszenia w pracy jednowątkowej oraz 41% poprawę w zadaniach wielowątkowych.

Nowe procesory Intela z niskiej półki nie będą nazywały się Celeron ani Pentium

Procesor Intela w promocji z Call of Dute: Modern Warfare II

Oprócz tego Intel oficjalnie porzuca nazwy "Celeron" i "Pentium". Od teraz niskopółkowe procesory Intela będą po prostu... procesorami Intela

W międzyczasie spekuluje się, że Intel zrezygnuje z tworzenia następnych generacji kart graficznych. Po wypuszczeniu kart z serii Alchemist firma miałaby porzucić następną generacje Battlemage. Sugestii Youtubera Moore's Law is Dead nie podzielają pracownicy Intela. Więcej dowiemy się podczas wydarzenia, które zaplanowano na 27 września.

Informacje o kartach Nvidii wyciekają przed premierą

Premiera kart graficznych od Nvidii niemal na pewno odbędzie się 20 września podczas wydarzenia #ProjectBeyond. Według przecieków od singapurskich dostawców karty od sierpnia są już w sklepowych magazynach, a Nvidia opóźniła premierę i planuje ją na październik. Oprócz potężnej karty producent pokaże także RTX 4060. Według nieoficjalnych benchmarków Time Spy Extreme moc RTX 4060 zbliży się do RTX 4070, co może spowodować jego spadek cen.

Tak prezentuje się RTX 4090 od ZOTAC (źródło: Baidu)

RTX 3070 w promocji!

Największą kontrowersją wydaje się być pominięcie układu RTX 4070 i wypuszczenie wersji RTX 4080 z 12 GB VRAM-u oraz z 16 GB. Zapotrzebowanie na moc tej pierwszej wyniosłoby 285W, a tej drugiej - 340W - zauważalnie więcej niż 220W w RTX 3070 Founder's Edition. Do sieci trafiają też zdjęcia i rendery kart RTX 4090. W przypadku karty od ZOTAC widzimy trzy wentylatory, a rozwiązanie od GALAX będzie ich mieć aż 4.

Ethereum przechodzi na energooszczędne wydobycie

15 września zakończyła się zmiana metody "wydobywania" kryptowaluty Ethereum. Od teraz nie jest to już Proof of Work, a Proof of Stake (PoS). Proces o nazwie "The Merge" trwał od 1 grudnia 2020 roku, gdy stworzono Beacon Chain, który początkowo działał równolegle do głównego nurtu wydobycia Ethereum. Dzięki zmianie zwiększy się energooszczędność wydobycia - teraz proces ma pochłaniać o 99,95% mniej energii, a globalne zużycie elektryczności może się przez to zmniejszyć o 0,2%.

Ethereum może stać się wiodącą kryptowalutą (fot. Zoltan Tasi)

Nowa metoda wydobywania oznacza też, że użytkownicy muszą posiadać w portfelu minimum 32 monety ETH (wartość około 226 000 złotych), by móc uczestniczyć w rozwiązywaniu zadań, a im więcej ma się monet, tym częściej można zyskać na ich wydobyciu. Aby zapobiec powstawaniu monopoli, stosuje się system losowania. The Merge wywołał kilkunastoprocentowe spadki wartości kryptowaluty, a do tego amerykańska komisja papierów wartościowych zamierza śledzić rozwój ETH i może uznać je za aktywa giełdowe, objęte tymi samymi obostrzeniami, co akcje.

Sztuczna inteligencja umie poruszać się po internecie

Adept, firma rozwijająca modele sztucznej inteligencji, zaprezentowała Action Transformer (ACT-1), który pozwala na interakcje z serwisami internetowymi. Bota nauczono obsługi przeglądarki oraz roli kursora. W dodatku jego nauka polega na obserwowaniu, jak dany proces wykonuje człowiek, a do działania wystarczy wtyczka do przeglądarki połączona z serwerami Adept.

ACT-1 potrafi wykonać wielowątkowe czynności

Bot ma potencjał, by kilkanaście czynności w Excelu sprowadzić do jednego zdania. ACT-1 rozumie kontekst, korzysta z szeroko dostępnej wiedzy i wykorzystuje ją, by robić rzeczy, o których użytkownik nie zakomunikował, a mogą się okazać niezbędne do prawidłowego wykonania procesu. Jedyną jego wadą jest powolne tempo pracy - obecne video publikowane przez Adept zarejestrowane są z kilkukrotnym przyspieszeniem.

GPD Win 4 pierwszym poważnym konkurentem Steam Decka

Steam Deck to niszowy produkt, ale w intrygującej kategorii sprzętów. Konkurencję dla niego może stanowić GPD Win 4. Producent podzielił się pierwszymi renderami, które przypominają PS Vitę. Różnicą jest wysuwany ekran, pod którym kryje się klawiatura. W przeciwieństwie do Steam Decka, sprzęt stawia na Windowsa z nakładką GPD Playnite UI, który lepiej dopasowuje się do mniejszego ekranu. Ten w GDP Win 4 ma 6 cali.

GPD Win 4 zaoferuje ekran Full HD

Dużą różnicą w porównaniu do Steam Decka będzie wyższa rozdzielczość ekranu - Full HD. Inny będzie także procesor - sprzęt wyposażono w Ryzen 7 6800U ze zintegrowaną grafiką Radeon 680M. Dodatkowa konsola obsłuży zewnętrzne układy łączące się przez złącze USB-C. Sprzęt zaoferuje 16 lub 32 GB RAM-u LPDDR5 oraz 1 lub 2 TB pamięci na dysku SSD NVMe. Sprzęt ma ważyć około 500 gramów, a zmieści się w nim także moduł LTE. Sprzedaż zacznie się w październiku, ale producent jeszcze nie ujawnił ceny.

Oglądaj cały VideoNews


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Znamy wygląd RTX 4090, specyfikacja Intel i9-13900K, przyszłość energii z Księżyca? - VideoNews 367