PODPOWIEDZI:

Wojny streamingowe, prąd z satelity w Europie? - VideoNews 364

Wojny streamingowe, prąd z satelity w Europie? - VideoNews 364

Czy to cisza przed burzą? Wydaje się, że w tym tygodniu jakby brakowało wielkich ogłoszeń, bo wszyscy kryją się przed wrześniową nawałnicą jabłek albo szykują się na targi IFA. Bez obaw, my także będziemy na to wszystko gotowi. O wszystkim, co zdarzyło się przed tymi wydarzeniami przeczytacie z VideoNewsa 364.

W tym tygodniu waszej uwadze polecamy między innymi:

Zajrzyjcie na naszego Tiktoka! Ostatnio eksplorowaliśmy tam kilka ważnych tematów.

Oglądajcie najnowszy VideoNews

Krótko i na temat

  • Do listy sprzętów, na których zagracie w DOOMa z 1993 roku dołączyły... traktory John Deere. W tym przypadku złamanie zabezpieczeń i wgranie gry ma większy cel - to manifest przeciwko blokowaniu przez producenta prawa do naprawy. 
  • Najtańszy PR świata? EA przypadkowo udostępniło ofertę z FIFĄ 23 za... 6 centów. Klienci zachowają prawo do otrzymania gry w tak niskiej cenie.
  • Nieco więcej zer po szóstce trzeba było Microsoftowi, by do Game Passa dołączyć polskie Cooking Simulator. Gra trafiła do usługi za 600 tysięcy dolarów, co spółka Big Cheese Games ujawniła w swoim raporcie finansowym.

Cooking Simulator to mała gra indie

  • Kiedy doczekamy się nowych iPhone'ów? Według Marka Gurmana będzie to 7 września.
  • Airbnb stworzyło metodę, która ma powstrzymywać wynajmy lokali na imprezy. Rozwiązanie będzie testowane w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych i jest pokłosiem decyzji z czerwca, według której od czerwca chce zatrzymać wszystkie wynajmy imprezowe. Algorytm między innymi blokuje wynajmy całych domów tym, którzy żyją w tym samym mieście.
  • Microsoft przyznał się do porażki w poprzedniej generacji. W raporcie, który złożył przed brazylijskim sądem, firma przyznaje, że sprzedała ponad dwukrotnie mniej konsol od Sony.
  • Play uruchamia eSIM. Od 22 sierpnia elektroniczna karta będzie dostępna dla wszystkich klientów sieci. Wtedy też Play poda listę kompatybilnych urządzeń.

Orbitalne elektrownie słoneczne mogą powstać w Europie

Na całym kontynencie trwa walka o zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2050 roku. Europejska Agencja Kosmiczna, by rozwiązać ten problem, rozważa uruchomienie orbitalnych elektrowni słonecznych (SBSP - Space-Based Solar Power). Na pierwszy system agencja chce przeznaczyć 9,8 miliarda euro i liczy, że do 2050 roku w ten sposób będzie uzyskiwać nawet 800 TWh energii (800 mln megawatogodzin). Do zrealizowania tej wizji niezbędne będzie 20 satelitów. 

Tak może wyglądać orbitalna elektrownia solarna (Fot. ESA)

Będą one zauważalnie większe od satelitów telekomunikacyjnych i ulokują się na geostacjonarnej orbicie Ziemi. Gromadzona energia solarna miałaby zostać przetwarzana na mikrofale, a te docierały do nadajnika poprzez bezprzewodową transmisję. Głównym problemem, któremu trzeba zaradzić, jest stworzenie rakiety nośnej zdolnej do wynoszenia ciężarów 200 razy większego niż obecnie. Według szacunków, cały projekt do 2070 roku może kosztować 418 miliardów euro, ale szacowany zwrot korzyści z pozyskiwania energii wyniesie nawet 600 miliardów euro.

Przyszłość serwisów streamingowych - wyparcie telewizji?

Disney+ zaczyna podgryzać Netflixa coraz mocniej. Według najnowszych danych Disney+ ma 222 miliony aktywnych subskrybentów, gdy na Netflixie mówimy o 220 milionach. Na platformie z plusem dodany zostanie niebawem wariant usługi z reklamami, a do tego główny wariant będzie kosztował 10,99$, o 3$ więcej miesięcznie. Nie znamy ceny planu z reklamami.

Disney Plus zyskuje tam, gdzie traci Netflix

Sprawdź promocję na duży telewizor w niskiej cenie!

Na taki ruch decyduje się także Netflix, który jednak jest krytykowany za wyrzucenie funkcji pobierania programów celem obejrzenia ich offline. Najtańszy abonament z reklamami ma pomóc platformie, która przez ostatnie dwa kwartały traciła subskrybentów pierwszy raz od dekady. Dobre wieści płyną z instytutu badań Nielsen, według którego w Stanach Zjednoczonych serwisy streamingowe były popularniejszym wyborem niż telewizja kablowa - 34,8% kontra 34,4%. 8% uwagi wśród serwisów z filmami i serialami zgarnął Netflix, Disney+ zaś 1,8%. 

Apple blokowało usługi z reklamami by... wystartować ze swoimi?

Wraz z aktualizacją do iOS 14.5 Apple wprowadziło przed uruchomieniem wielu aplikacji okno wyboru, pozwalające na wyłączenie śledzenia przez aplikację naszej aktywności. Najwięcej na tej zmianie stracił Facebook (obecnie Meta), który politykę Apple nazwał "krzywdzącą", a cena reklamy w portalach Mety spadła rok do roku średnio o 14%. Nim Apple wprowadziło "prośbę o nieśledzenie", proponowało Facebookowi, by ten dzielił się procentem ze sprzedaży zwiększania widoczności postów.

iPhone jest jednym z popularniejszych nośników reklam

Promocja na iPhone 12!

Tymczasem według Bloomberga Apple sięga po własną usługę z reklamami na iPhone'ach oraz iPadach. Firma pozwala na umieszczanie reklam w aplikacji News+ czy App Store, choć nie robi tego w sposób inwazyjny. Przychody z reklam w usługach Apple wyniosły w ubiegłym roku 4 miliardy dolarów, a firma chce zarobić na reklamach ponad 10 miliardów dolarów. W osiągnięciu tak ambitnego celu mogą pomóc gogle rzeczywistości rozszerzonej oraz mieszanej, nad którymi producent pracuje.

Ekrany w samochodach to zły pomysł?

Tak sugerują autorzy magazynu Vi Bilägare, którzy przeprowadzili testy 12 interfejsów, z jakimi mogą spotkać się kierowcy. Oprócz 11 pojazdów z ekranami w roli głównej, redaktorzy wzięli do porównania Volvo V70 w wersji z 2005 roku. Kierowcy mieli za zadanie wykonać podstawowe czynności, jak zmianę stacji radiowej czy temperaturę klimatyzacji podczas jazdy z prędkością 110 km/h. Kierowcom dano czas na zapoznanie się z wyglądem wnętrza samochodów i lokalizacją przełączników.

Ekrany stają się zagrożeniem przy dużej prędkości (fot. Malte Helmhold)

Najszybciej czynności wykonano w starym Volvo, gdzie potrzebny był do tego odcinek długości 306 metrów. Z kolei w MG Marvel R niezbędny był dystans aż 1372 metrów. Najszybciej obsługiwało się interfejsy ekranowe Dacii Sandero (13,5s) i Volvo C40 (13,7 sekundy). Problem mogą stanowić nie tylko same ekrany, ale i ich wysokość, która wymaga zmiany kąta patrzenia. W MG Marvel R dolna ramka ekranu wymaga zmiany pozycji oka o 56 stopni względem wyprostowanej głowy.

Składane, podwójne monitory to nowy trend?

Mobile Pixels Inc wypuściło na Kickstarterze zbiórkę dla systemu monitorów Geminos. Ta zebrała ponad 1 840 000 $, co znacznie przebija założony cel 25 000$. Całość opiera się na dedykowanej podstawie, po której monitory mogą się przesuwać, co sprawia, że stają się bardziej wyprostowane lub złożone niczym dwie części laptopa. Ekrany o rozmiarze 24 cali w rozdzielczości Full HD i z odświeżaniem do 60Hz doposażono w kamerkę internetową nagrywającą w 1080p oraz hub z portami, w tym USB Passthtough o mocy 100W, slotami na karty Micro SD i SD oraz złączem Ethernet.

Monitory są kompatybilne z Mac OS oraz Windowsem i będą rozpoznawane jako dwa osobne urządzenia. Za tańszy zestaw przyjdzie zapłacić 499$. Droższy wariant Geminos X oferuje większą jasność paneli (300 vs 250 nitów), rozdzielczość 2560x1440 pikseli z odświeżaniem 75 Hz, lepsze pokrycie palety sRGB (99%) oraz ekran dotykowy. Jego ceny zaczynają się od 699$.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Wojny streamingowe, prąd z satelity w Europie? - VideoNews 364