PODPOWIEDZI:

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

W dzisiejszej publikacji, jaki nawilżacz powietrza wybrać, przedstawię czołowe parametry, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Dowiesz się także, jakie są dodatkowe udogodnienia i przydatne funkcje w nawilżaczach powietrza. Zapraszam!

Poniższe wskazówki podpowiedzą, jaki nawilżacz powietrza wybrać, aby cieszyć się jak najlepszymi efektami. Taki sprzęt jest wskazany w walce z suchym powietrzem w pomieszczeniu, które z kolei przynosi wiele negatywnych skutków zdrowotnych, jak na przykład problemy z koncentracją czy ból głowy.

Najważniejsze elementy przy zakupie nawilżacza powietrza

Nawilżacze powietrza to wbrew pozorom bardzo funkcjonalny sprzęt przynoszący wiele korzyści, o czym możesz przeczytać w innym naszym poradniku o tym, dlaczego warto kupić nawilżacz powietrza. Sęk w tym, aby celować w odpowiedni model.

W tym celu poznaj podstawowe wytyczne, jakimi należy się kierować podczas wyboru dobrego nawilżacza powietrza. Oto one!

Jaki rodzaj nawilżacza powietrza?

Na rynku występuje kilka rodzajów nawilżaczy powietrza.

Wśród podstawowych typów wyróżnia się:

 • Parowy nawilżacz powietrza (termiczny nawilżacz powietrza) - dochodzi do podgrzewania wody, dzięki czemu efektywnie nawilża, a przy okazji pozbywa się drobnoustrojów, wirusów, bakterii. Zalecany zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Możliwe korzystanie z bieżącej wody z kranu. Nie masz do czynienia z toksycznymi substancjami. Trzeba uważać, ile energii elektrycznej zużywa ten rodzaj nawilżacza, jak również postawić go w bezpiecznym miejscu, aby nie poparzyć się.
 • Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza - bardzo popularny typ nawilżacza. Zasada działania opiera się na ultradźwiękach, które rozbijają wodę na mikrocząsteczki. Mgiełka może być zarówno ciepła, jak i zimna. Są ciche, szeroko dostępne, proste w konserwacji, natomiast używaj tylko wody destylowanej, jeżeli nie chcesz widzieć nieestetycznych osadów na meblach. Ultradźwięki nie są najlepszym rozwiązaniem przy zwierzętach domowych.
 • Ewaporacyjny nawilżacz powietrza - uchodzą za najzdrowszą, bowiem naturalną i bezpieczną metodę nawilżania (parowanie na chłodno oznacza również energooszczędne działanie). Do otoczenia nie przedostają się żadne zanieczyszczenia, powietrze jest oczyszczane z pyłków i kurzu. Gwarantują równomierne nawilżanie. Nie wolno zapominać o regularnej wymianie filtrów bądź mat ewaporacyjnych oraz czyszczeniu zbiornika na wodę (można używać tej z kranu).

konstrukcja nawilżacza ewaporacyjnego

Jaka moc nawilżacza powietrza?

Z reguły nawilżacze wytwarzające ciepłą mgiełkę potrzebują do tego więcej mocy, a te parujące na chłodno mniej. Przedział mieści się mniej więcej od mocy 8 W do 480 W.

Jaka powierzchnia nawilżania?

Tutaj rozpiętość jest także spora. Dla przykładu mini nawilżacz powietrzaConcept ZV1000 Perfect Air poradzi sobie z pomieszczeniem wielkości 15 m2, z kolei zaawansowany nawilżacz ewaporacyjny Webber HH10001 jest przystosowany do pracy w pomieszczeniu o metrażu nawet 100 m2.

Który nawilżacz jest wydajny?

Wydajność nawilżacza wskaże Ci, w jakim czasie będzie w stanie nawilżyć pokój. Im wyższa wydajność, tym krócej mu to zajmie. Przykładowo jest to wartość 100 ml/h, ale niekiedy sięga nawet 1200 ml/h.

Jaka pojemność zbiornika na wodę w nawilżaczu?

Im większy zbiornik na wodę w nawilżaczu powietrza, tym rzadziej będzie konieczne jego uzupełnianie, co oznacza większy komfort użytkowania i dłuższą pracę po jednorazowym napełnieniu. Nawilżacze posiadają zbiorniki zarówno o pojemności 1 l, jak i 12 l (tak jak w modelu Boneco W300).

Dobrze, gdy zbiornik jest wyjmowany lub ma otwieraną pokrywę oraz przezroczysty, aby widzieć poziom wody. Spora średnica oznacza z kolei prostsze czyszczenie pojemnika na wodę. W przypadku pustego zbiornika nawilżacz się samodzielnie wyłączy, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.

dolewanie wody do nawilżacza powietrza Philips

Do czego służy wbudowany higrostat w nawilżaczu powietrza?

Obecność cyfrowego higrostatu jest niezwykle istotna. Jego zadaniem jest stałe monitorowanie poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Dzięki temu wiesz, kiedy został osiągnięty optymalny wynik i czy można już wyłączyć nawilżacz. Nie dojdzie do rozwoju pleśni. W nawilżaczu Philips HU2716/10 postawiono na kolorowy wskaźnik.

Czy da się ustawić intensywność mgiełki w nawilżaczu?

Jak najbardziej. Występuje regulacja intensywności generowanej mgiełki, tak abyś dobrał właściwą pod swoje gusta, aktualne potrzeby. Przykładowo nawilżacz Clean Air Optima CA-604B charakteryzuje się 4-stopniową regulacją nawilżania.

Czy nawilżacze powietrza są głośne?

Nawilżacze powietrza nie są uporczywymi urządzeniami pod względem generowanego hałasu, niemniej warto rzucić okiem na ten element, zwłaszcza jeżeli sprzęt ma znaleźć zastosowanie w pokoju dziecięcym lub pracować w nocy. Wszystko zależy również od ustawionego trybu. Poziom głośności wynosi od 22 dB do 54 dB.

Jaka jakość wykonania nawilżacza powietrza?

Nawilżacze pod względem designu nie zawodzą, występują w różnych kolorach i kształtach, prezentują się nowocześnie. Konstrukcje często są na tyle kompaktowe, że nie wymagają wiele wolnego miejsca. Przykładem są małe nawilżacze powietrza, które postawisz nawet na biurku, a ich niska waga sprawia, że są mobilne.

Warto zwrócić uwagę, jakie występują filtry (HEPA eliminujący alergeny, węglowy, ceramiczny zmiękczający wodę), bo przyczyniają się do czystości powietrza, ale trzeba pamiętać o ich regularnej wymianie.

Nawilżacz z kółkami znacznie pomoże w transporcie, uchwyt przyda się w trakcie przenoszenia, z kolei gumowe podkładki zwiększają stabilność. Dobrze przyjrzeć się długości przewodu zasilającego.

nawilżacz z wyraźnym wyświetlaczem

Jakiej firmy nawilżacz powietrza?

Jak zawsze polecam tylko zaufane marki. Jeżeli chodzi o nawilżacze, to warto zainwestować w urządzenia od takich firm, jak Philips, Xiaomi, Stadler Form, Gorenje, Deerma, Concept, Alecto, Webber, Blaupunkt, HB, Clean Air Optima, Raven, Stylies, Boneco, Vitammy, Vicks, Beurer, Sharp, Steba, Milla Home, Venta, Sencor, Innogio, Gotze & Jensen, Setti+, Rovus, Cecotec, Baseus, Vesta, Metrox, Eldom, Ravanson, Domo, Air Naturel, Saturn, Mesmed, Teesa, Scarlett, Lund, Camry, Eta, MPM, Adler.

Ile kosztuje nawilżacz powietrza?

Ranking nawilżaczy powietrza przedstawia różne rodzaje tych urządzeń, na których przykładach zobaczysz, jak odmienne są ich ceny. Duża rozbieżność sprawia, że każdy wybierze idealny dla siebie model. Kwota jest podyktowana czołowymi cechami, dodatkowymi funkcjami, rodzajem. Za najtańszy nawilżacz zapłacisz około 85 zł, droższe sięgają nawet 2000 zł.

Dodatkowe funkcje w nawilżaczach powietrza

Na koniec przybliżę kwestię praktycznych opcji, jakie niekiedy spotkasz w nawilżaczach powietrza i za które warto dopłacić.

 • Funkcja sterylizacji - lampa UV pozbędzie się mikroorganizmów, bakterii, grzybów, wirusów, pleśni. W taką funkcję został wyposażony nawilżacz ultradźwiękowy Blaupunkt AHS901.
 • Kostka z jonami srebra - wpływa na czystość wody w zbiorniku.
 • Opcja aromaterapii - nawilżacz z dozownikiem zapachów pozwoli zastosować ulubiony olejek, a przy okazji zniweluje nieprzyjemne zapachy. Olejek eteryczny zazwyczaj wlewa się do specjalnej szufladki, tacki bądź przegródki.
 • Jonizator - nawilżacz powietrza z jonizacją skutecznie zadba o zdrowie, Twoje samopoczucie, lepszy sen i czystsze oddychanie. Jak wiadomo, niektóre sprzęty (zwłaszcza RTV) generują jony dodatnie. Nawilżacz z jonizatorem pozbędzie się ich.
 • Timer - regulator czasowy umożliwi zaprogramowanie określonego czasu pracy, po którym nastąpi automatyczne wyłączenie sprzętu. Nawilżacz HB UH2080DGR ustawisz do 12 godzin.
 • Wyświetlacz - znacznie ułatwia sterowanie, zobaczysz na nim główne informacje. Niekiedy jest podświetlany, dzięki czemu jeszcze wyraźniejszy (opcjonalnie je wyłączysz).
 • Pilot - niekiedy w komplecie otrzymasz pilot zdalnego sterowania. To wygodne rozwiązanie, nie trzeba wstawać z kanapy, aby zmienić ustawienia.
 • Aplikacja mobilna - dostęp do aplikacji mobilnej przynosi wiele korzyści. Z jej poziomu sterujesz nawilżaczem, masz wgląd do najważniejszych informacji. Nawilżaczem z Wi-Fi jest na przykład Stadler Form Eva Biały.
 • Tryby - nawilżacz z trybem nocnym nie zakłóci spokoju w trakcie snu (niższy poziom hałasu, wyłączenie światełek). Tryb Eco dba o niskie zużycie energii, tryb Baby ma niezmienny sposób nawilżania, w trybie automatycznym nie musisz się o nic martwić (nawilżacz ustawi odpowiednią prędkość nawilżania), a tryb czyszczenia zajmie się myciem sprzętu wewnątrz.
 • Lampka nocna - delikatne światło przyda się w pokoju dziecięcym, ale nie tylko. Stworzy miłą atmosferę w pokoju/salonie.
 • Opcja termometru - niekiedy wyświetlacze cechują się termometrem wskazującym aktualną temperaturę panującą w pomieszczeniu.
 • Sygnalizacja konieczności wymiany filtra - zadba o właściwą konserwację, nie trzeba obawiać się, że zapomnisz o tym na czas.
 • Blokada rodzicielska - zapobiega przypadkowej zmianie ustawień przez ciekawe maluchy.
 • Dysza obracająca się o 360° - zapewnia równomierne nawilżanie.

Nawilżacz powietrza z szufladką na olejek

Jaki nawilżacz powietrza wybrać - Podsumowanie

Nawilżacz powietrza znajdzie zastosowanie nie tylko w domu, ale także w biurze, przychodni czy hotelu. To sprzęt idealny dla rodzin z dziećmi, alergików, astmatyków, osób starszych. Z powyższego poradnika zakupowego, jaki nawilżacz powietrza wybrać, poznałeś najistotniejsze zagadnienia, jakimi się należy kierować podczas zakupu, aby otrzymać niezawodny sprzęt.

Przyjrzyj się głównie rodzajowi nawilżacza, mocy, wydajności, powierzchni nawilżania, pojemności zbiornika na wodę, głośności, obecności higrostatu, jakości wykonania, intensywności mgiełki. Wybieraj zawsze renomowanego producenta, regularnie wymieniaj filtry, określ swój budżet i wymagania. Nie zapominaj o dodatkowych funkcjach, na jakie możesz liczyć, a za które warto dopłacić.

blog comments powered by Disqus
Jaki nawilżacz powietrza wybrać?