PODPOWIEDZI:

Na Podstawie Serwisu Netlix i LG OLED: Czym Jest 4K, HDR, Dolby Vision, Dolby Atmos?

Na Podstawie Serwisu Netlix i LG OLED: Czym Jest 4K, HDR, Dolby Vision, Dolby Atmos?

Skąd brać materiały 4K? Pytanie to wydaje się być banalne, jednak i w mojej pracy zawodowej, w której zajmuje się systemami audiowizualnymi, jak i w pracy redaktorskiej spotykam się często z takim pytaniem. Telewizji daleko do dobrej jakości, a filmów na Blu-ray Ultra HD ciągle jest na rynku niewiele. Z pomocą jednak przychodzi internetowa telewizja. Dziś zajmę się jednym z najpopularniejszych serwisów streamingowych - Netflixem - w połączeniu z jednym z najlepszych telewizorów na rynku, czyli LG 55B7V z panelem OLED.

Jeszcze kilka lat temu, wybierając najlepszy dla siebie telewizor, sugerowaliśmy się rozdzielczością, kontrastem, ilością złącz i tak dalej. Dziś nieco się to zmieniło; zamiast ilości pikseli słyszymy Ultra HD lub 4K, mówi się o nieskończonym kontraście, pojawiają się również takie pojęcia jak HDR, Dolby Vision lub pokrycie szerokiej palety barw. Dobrze byłoby sobie te pojęcia uporządkować.

CO JEST CZYM?

  • 4K - jest to po prostu bardzo wysoka rozdzielczość oznaczająca 4000 pikseli w linii poziomej; przy okazji ta nazwa dobrze kojarzy się z około czterokrotnie większą liczbą pikseli niż w przypadku formatu Full HD. Oczywiście jest to wartość przybliżona, bo poszczególne standardy się od siebie różnią - przykładowo format kinowy DCI to 4096x2160, a format telewizyjny to 3840x2160, i to ten jest najczęściej spotykany w urządzeniach domowych.

4K vs HD

  • Ultra HD - tego sformułowania używa się tak naprawdę wymiennie z 4K. Nazwa Ultra HD została wymyślona bardziej dla użytku telewizyjnego przez producentów telewizorów, kiedy to na początku 4K oznaczało rozdzielczość właśnie minimum 4000 pikseli w linii poziomej, a telewizory oferowały 3840x2160. Jeśli będziemy używali tych sformułowań wymiennie, nikomu raczej czapka z głowy nie spadnie.
  • Nieskończony kontrast - cecha charakterystyczna telewizorów OLED. Z uwagi na to, że uzyskanie czarnego koloru wiąże się z wyłączeniem danego pikselu, to kolor czarny jest stuprocentowy. W przypadku telewizorów LCD czerń to tylko głębszy odcień szarości. Kontrast to różnica pomiędzy maksymalną czernią a maksymalną bielą, więc jeśli czerń jest nieskończona, ta różnica również będzie nieskończona - proste :).

LG OLED TV

  • HDR i szeroka paleta barw - jest to ogólne pojęcie mówiące o możliwości wyświetlania przez telewizor szerokiego zakresu dynamiki barw oraz większego zakresu kolorów. Chodzi tu i o znacznie większe różnice w wartości pomiędzy maksymalnie jasnymi a maksymalnie ciemnymi scenami, i o ilość kolorów. Mógłbym o tym pisać długo, bo zmiennych tu jest wiele, ale jak to w kilku słowach przedstawić?

Powiedzmy że ludzkie oko, czyli najlepsza na świecie kamera, widzi 100% wszystkich barw. Standardowe telewizory były w stanie pokazać nam dotychczas około 30 procent z tych widzianych przez ludzkie oko kolorów. Telewizory pracujące w technologii HDR potrafią przekazać nam nawet 57% procent widzianej przestrzeni barwowej. Jest to ogromna różnica.

  • HDR10 - jest to konkretny system wyświetlania obrazów w szerokiej palecie barw. Do odpowiedniego oddania kolorów telewizor musi mieć podane nie tylko informacje o tym kiedy jakie barwy wyświetlić, ale również te, które opisują parametry jasności danego materiału. Dlatego razem z materiałem wideo telewizor z HDR10 otrzymuje również metadane, które odpowiednio ustawią wyświetlacz dla danego materiału.
  • Dolby Vision - jest to system bliźniaczy do HDR, który podaje obraz w szerokiej palecie barw i również przesyła do telewizora metadane. Jednak system ten jest znacznie bardziej dopracowany, ponieważ metadane nie są przesyłane raz dla całego filmu, ale mogą się zmieniać w zależności od danej sceny. Mówimy tu o tzw. dynamicznych metadanych. System ten jednak jest certyfikowany przez firmę Dolby i producenci sprzętu muszą za niego płacić. Wiadomym jest, że przez to może być on mniej popularny.

Dolby Vision vs Standard

  • HLG - system bliźniaczy do HDR, jednak przeznaczony do transmisji telewizyjnych. W przypadku polskiej telewizji jeszcze długo możemy pomarzyć o takim rozwiązaniu, jednak na świecie są już kanały, które korzystają z tego rozwiązania.

WSPÓŁPRACA TELEWIZORA Z NETFLIXEM

Netlix już od ubiegłego roku oferuje w swojej ofercie filmy w 4K HDR, a ciągle rozbudowuje swoją ofertę o kolejne tytuły. Oczywiście nie jest to dla każdego i nie zawsze, ale w opcji najwyższego pakietu są dostępne również tytuły w najwyższej rozdzielczości 4K z szeroką paletą barw.

Niezbędny jest tu oczywiście dostęp do przyzwoitej prędkości internetu 25 megabitów na sekundę i wykupienie sobie pakietu premium. Ten pakiet kosztuje miesięcznie znacznie mniej niż kupienie jednej płyty Blu-ray. Nasz telewizor jest oczywiście w pełni kompatybilny z najwyższą jakością Netflixa, odtwarza filmy 4K oraz HDR z Dolby Vision, bo ten właśnie format jest wspierany przez Netflix i tylko w tym formacie udało mi się znaleźć materiały.

Jak to działa?

Wystarczy uruchomić aplikację i szukać wybranych tytułów - a przyznam, że te nietrudno jest znaleźć. Odpalając aplikację pokazuje nam się cała oddzielna kategoria filmów Ultra HD 4K i widać, że większość nowych tytułów można już tutaj znaleźć. Jeśli oczekujecie najlepszej jakości, to trzeba zwracać uwagę na znaczki przy opisie filmów. Znaczek Ultra HD oznacza, że film będzie wyświetlał się w rozdzielczości 4K. Jeśli znajdziecie taki znaczek, czyli Dolby Vision, to tym lepiej.

Netlflix - Dolby Vision

Telewizor uruchomi tryb Dolby Vision, co zostanie potwierdzone przez odpowiednią ikonę w prawym górnym rogu, poza tym zobaczycie różnicę gołym okiem. Już od pierwszej chwili dostrzeżecie większą dynamikę, głównie w jasnościach. Czerń - jak to w OLED - pozostaje na swoim nieskończonym poziomie, jednak kolory świateł, słońca czy rzucanych cieni znacznie się wyostrzą, wszystko stanie się mocniejsze, bardziej naturalne i znacznie lepsze w odbiorze. Wtedy będziemy wiedzieć, że w pełni wykorzystujemy możliwości telewizora.

Podobnie jest z materiałami HDR - również może pojawić się taki znaczek przy filmie, i też będzie to oznaczało wysoką rozpiętość tonalną w danym materiale. Jednak spędzając nad tym sporo czasu nie znalazłem jeszcze ani jednego filmu ze znaczkiem HDR. Najlepiej jak pojawi się Wam taki znaczek - jak ja go nazwałem - podwójne dolby, czyli obraz Dolby Vision i dźwięk Dolby Atmos. Ponieważ telewizory LG są w pełni kompatybilne, to dostaniemy najwyższej klasy obraz i rozkodowanie dźwięku dookolnego Dolby Vision.

DŹWIĘK

Z dźwiękiem jest oddzielna historia; wiadomo, że w przypadku dobrego kina domowego warto zainwestować w oddzielny system nagłaśniający i go podłączyć do telewizora. Ale to jest już temat na zupełnie oddzielny materiał. Przyznam, że już jakiś czas temu przekonałem się do tej metody oglądania materiałów wideo. Wiem za co płacę, sam wybieram co i kiedy chcę obejrzeć, mogę zatrzymać film na telewizorze, jutro obejrzeć od tego samego momentu lub kontynuować oglądanie w drodze z telefonu, bo program wszystko za mnie pamięta. Wiem, że istniało coś takiego jak kult trzymania produktu w ręku i kolekcjonowania płyt, jednak myślę, że czasy się zmieniają i wszystko powoli przejdzie do internetu, za czym przemawiają i możliwości, i cena - ta jest zdecydowanie bardziej korzystna w takim rozwiązaniu niż kupowanie płyt.

Jeśli zainteresowały Was bardziej możliwości telewizora LG OLED -  kliknijcie tutaj: https://goo.gl/sKbw3N
Chcecie wiedzieć więcej o promocji LG i Netflix – kliknijcie tutaj http://bit.ly/2iUTCgE

blog comments powered by Disqus
Na Podstawie Serwisu Netlix i LG OLED: Czym Jest 4K, HDR, Dolby Vision, Dolby Atmos?