PODPOWIEDZI:

Telewizor OLED do Gier - Testujemy LG 55B7V

Wybierając telewizor do gier warto zwrócić uwagę na jego szybkość działania (input lag), uniwersalność i jakość obrazu. Jak z tymi wszystkimi parametrami po podłączeniu konsoli XBOX ONE S radzi sobie telewizor LG OLED 57? – Zobaczcie sami. Na LG OLED B7

LG 55B7V

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Jakość obrazu
  • Świetny dźwięk
  • Rewelacyjnie niski input lag
WADY
  • Brak złącza DVI i Display Port
  • Cena

Producenci telewizorów wszem i wobec oznajmiają, że ich urządzenia są jak najbardziej uniwersalne. W tym pakiecie uniwersalności mamy oglądanie telewizji, korzystanie ze smart TV, możliwość podłączenia odtwarzaczy 4K. Patrząc na porównywarkę telewizorów, rzeczywiście często tak jest.

To sprawia, że telewizory stają się centrum domowej rozrywki. Ja mam przed sobą 55-calowy telewizor OLED LG B7V, którego jednak nie będę standardowo testował. Sprawdzę ten telewizor pod kątem jego przydatności do rozrywki gamingowej. Rzućmy więc okiem na to, jak sprzęt od LG wypadł.

Gracz niejedno imię ma

Przyznam, że miałem pewien problem przygotowując się do tego materiału. Już tłumaczę jaki. Nie da się wszystkich osób, które grają w gry komputerowe wrzucić do jednego worka. Są przecież osoby, które od czasu do czasu zasiadają przy jakiejś grze maksymalnie kilka razy w miesiącu. A może nie zasiadają, tylko bawią się na przykład przy grach typu Kinect.

Są też gracze - jak ja ich nazywam - rozrywkowi, czyli tacy, dla których gra to nie rozgrywka na śmierć i życie, nie bicie leveli, a po prostu ciekawy sposób oderwania się od dnia codziennego. Do tej grupy można zaliczyć tych, którzy lubią pograć z kumplami w Fifę lub poznać dla funu fabułę wychodzącej nowości. Są także prawdziwi gamerzy, dla których bicie leveli czy zdobywanie fragów to wręcz sprawa honoru. Nie wspomnę o zawodowych testerach lub profesjonalnych graczach sportowych. Nie można zapomnieć też o dzieciach, dla których produkowane są gry rozwijające, pobudzające wyobraźnię lub po prostu edukacyjne.

Jednak pomimo tak różnej grupy odbiorców telewizor lub monitor musi charakteryzować się pewnymi cechami, które w jak najlepszy sposób przekażą nam walory danej gry. To co liczy się dla każdego gracza to szybkość działania, uniwersalność i oczywiście jakość obrazu. Pojęcia, których użyłem mogą wydawać się zbyt ogólne, ale zrobiłem to specjalnie, aby za chwilę je rozwinąć oraz porównać z możliwościami tego telewizora.

LG 55B7V logo

Szybkość działania

Wyłączając gry karciane, logiczne, strategiczne i częściowo fabularne, w praktycznie każdym pozostałym typie zależy nam na szybkości pracy monitora. Bijatyki, strzelanki, wyścigi, gry sportowe, propozycje typu FPP lub FPS i wiele innych wymagają szybkiego odwzorowania ruchu. Aby monitor mógł sprostać tym wymaganiom, jego producent powinien postawić na trzy najważniejsze parametry: częstotliwość odświeżania, czas reakcji oraz input lag.

Częstotliwość odświeżania mówi nam o tym, w jakich odstępach czasu matryca zmienia ustawienia piksela. Czas reakcji odpowiada za to, ile czasu potrzebuje dany piksel na wygaszenie się i ponowne uruchomienie. Input lag natomiast mówi nam o tym, po jak długim czasie zobaczymy na ekranie to, co właśnie wcisnęliśmy na klawiaturze lub padzie.

Jak się mają te parametry do naszego LG 55B7V? Częstotliwość odświeżania to 120Hz i jest to bardzo dobry wynik. Dobrym czasem reakcji w przypadku matryc LCD jest 2-5 ms, w przypadku matrycy OLED ten czas to ok. 0,01ms.

Input Lag - ten parametr nie zależy jedynie od matrycy, a również od jakości elektroniki oraz ilości polepszaczy obrazu. Nie da się więc podać jednego parametru dla danego typu matryc. W przypadku naszego LG55B7V ten czas wynosi 21ms i jest to wręcz idealny wynik, nawet dla zaawansowanych graczy. Dla innych telewizorów z matrycą OLED należy to sprawdzać indywidualnie.

LG 55B7V przódLG 55B7V przód z padem

Uniwersalność

Należy tu wrócić do momentu, w którym opowiadałem o różnych typach graczy. Każdy będzie używał takiego telewizora w innych warunkach przestrzennych lub oświetleniowych. Dzieciom raczej damy pograć w dzień, aby w spokoju ugotować obiad, a sami przy grze usiądziemy późnym wieczorem lub w nocy. Grając samemu siadamy zazwyczaj prosto przed telewizorem, ale już rozgrywając mecz ze znajomymi lub bawiąc się w gry ruchowe możemy znaleźć się także pod kątem w stosunku do telewizora. Jak w tym przypadku odnajdzie się nasz telewizor?

Możliwości regulacji obrazu jest naprawdę dużo. Co prawda tryb obrazu ,,Gra" jest tylko jeden, jednak spokojnie możemy każdy parametr ustawić z osobna. W dzień możemy ustawić dużą jasność i jaskrawość kolorów, a na wieczór przyciemnić tak, aby światło z matrycy nie raziło nas w oczy. Sprawdziłem to sam w różnych warunkach i rzeczywiście nie ma z tym problemu. Oczywiste jest to, że jeżeli w dzień podkręcimy jasność matrycy, to możemy nieco stracić na ilości cieni oraz gradacji kolorów, jednak to jest normalne w każdym monitorze i przy każdym typie matrycy.

A co z oglądaniem pod kątami? Tu jest duży plus dla matrycy OLED, ponieważ nie ma dla niej właściwie żadnego znaczenia, czy siedzimy pod kątem prostym, czy pod kątem 30 albo 60 stopni. Charakterystyka diod organicznych jest taka, że pod każdym kątem kolory i czernie widać tak samo dobrze.

LG 55B7V bok

Jakość obrazu

Ta cecha będzie liczyła się głównie dla tych, dla których poza samą fabułą lub akcją gry, liczą się również efekty wizualne. Nasz koreański OLED oferuje szeroką paletę barw, a także nieskończony kontrast. Dzięki temu czernie są idealnie mocne, kolory bardzo nasycone, a HDR robi naprawdę efekt ,,wow". Nawet podstawowa kalibracja obrazu pozwala dobrze ustawić nasycenie kolorów, a także dopasować szarości w taki sposób, aby nie umykały nam szczegóły przykładowo w ciemniejszych sceneriach gry.

Wrócę jeszcze na chwilę do obrazu HDR - ta funkcjonalność pojawiła się w grach niecały rok temu i na znawcach obrazu robi ogromne wrażenie. Moja Forza Horizon 3 z Xboxem One S daje mi taką możliwość, a różnicę w stosunku do obrazu SDR widać od razu, sami popatrzcie.

Rozdzielczość tego telewizora to 4K (3820x2160) i myślę, że powinno to każdemu wystarczyć. Wiem, że nadal jest to format 16:9, a bywają monitory o szerszym kącie widzenia, pozwalające bardziej rozwinąć spektrum patrzenia. Pamiętajmy jednak, że jest to urządzenie uniwersalne, niekierowane tylko do graczy i w swojej kategorii sprawdza się bardzo dobrze. Śmiało może rywalizować w rankingach polecanych telewizorów.

LG 55B7V przód

Podsumowanie

Parametry się zgadzają, wysoka jakość obrazu jest, dobre wrażenia wizualne również. Czy to znaczy, że taki telewizor jest idealnym rozwiązaniem dla graczy? Na pewno nie dla wszystkich. I tak nie przekona on profesjonalnych graczy, szczególnie tych grających na komputerze, chociażby z racji wygody ustawienia i siedzenia przed monitorem. Ten telewizor spodoba się już prędzej użytkownikom konsol, jednak za takie parametry i jakość trzeba słono zapłacić.Telewizor 55-calowy OLED B7V kosztuje niecałe 10 tysięcy złotych. Jako monitor to sporo; jako nowoczesny telewizor z fajnym systemem smart tv i jednocześnie duży monitor już mniej. Jednak mimo wszystko nie jest to zakup na każdą kieszeń.

nowośćocenajakość

Zobacz też: Test Xiaomi Mi TV 4S 43 cale - Czy tani telewizor Xiaomi okaże się hitem?

blog comments powered by Disqus
Telewizor OLED do Gier - Testujemy LG 55B7V