Sprawdź ceny Sony VPL-XW5000ES:
Wygląd zewnętrzny projektora Sony VPL-XW5000ES
Porównując z wcześniejszymi, nieco zaokrąglonymi projektorami, ten wydaje się nieco bardziej futurystyczny. Zrezygnowano z obłości czy zaokrągleń, postawioną na prostą i nowoczesną stylistykę, która mnie osobiście kojarzy się nieco ze statkiem kosmicznym. Czy to dobrze? Ciężko ocenić, każdy ma swój gust i urządzenie może się na swój sposób spodobać.
Główne cechy wcale się jednak nie zmieniły. Obiektyw umieszczony został po środku przedniego panelu, na boku znaleźć można zarówno przyciski do sterowania, jak i we wgłębieniu ukryte złącza, co jest bardzo estetycznym rozwiązaniem. Szczególnie gdy instalujemy projektor pod sufitem. Łatwiej schować wszystkie kable.
Przód i tył to także kratki wentylacyjne, niezbędne do wydajnego chłodzenia całego układu. W zestawie jest jeszcze pilot. Duży, czytelny, w zasadzie taki sam jak w poprzednikach, jedynie z dostosowanymi do modelu VPL-XW5000ES przyciskami.
Główne cechy projektora Sony VPL-XW5000ES
Jako że jest to tak zwany laserowy projektor, zastosowano tu niewymienne laserowo-fosforowe źródło światła o żywotności aż 20 000 h. Pomimo sporej ceny początkowej daje to znaczne korzyści, ponieważ nie trzeba go w żaden sposób serwisować ani wymieniać lamp.
Urządzenie po prostu działa jak telewizory, przy których w zasadzie nie myślimy o czymś takim jak żywotność matrycy. W zasadzie zapominamy o problemach z krótką żywotnością projektorów, tak jak to wyglądało w przypadku modeli lampowych.
Wysoka jasność - 2000 ANSI lumenów w tej klasie sprzętu to naprawdę dużo. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie uzyskać wysoką jasność, szczególnie ważną w trybie HDR, jak i dobrą czerń, wyraźne odcienie szarości w scenach, które tego wymagają.
Ostatecznie wpływa to na wysoki kontrast, który Sony podaje jako nieskończoność do jednego. Chodzi tu oczywiście o dynamiczny kontrast, który potrafi zupełnie wygasić źródło światła, gdy zajdzie taka potrzeba.
Nowy obiektyw jest stosunkowo niewielki. Zarówno u konkurencji, jak i w innych projektorach Sony można spotkać większe konstrukcje. Składa się aż z 9 elementów, zapewnia precyzyjną możliwość ustawienia zoomu i ostrości, a sama konstrukcja wzorowana jest właśnie na topowym modelu, czyli GTZ380. Stworzony specjalnie pod obrazy 4K oraz laserowe źródło światła.
Wyjątkowe technologie Sony zastosowane w modelu VPL-XW5000ES
Procesor obróbki obrazu X1 Ultimate for Projectors. Wydaje mi się, że kiedyś już o nim wspominałem, lecz wtedy dostępny był tylko w topowych modelach Sony. Konstrukcyjnie zaczerpnięty wprost z najlepszych telewizorów Sony, jednak zaimplementowany do pracy właśnie z dobrymi projektorami. Znajdziemy go również w VPL-XW5000ES.
Zawiaduje zarówno ruchem, kolorami, ostrością, jak i poprawą jakości materiału do 4K. Dosłownie każdym aspektem obrazu.
Szczególnie na uwagę zasługuje analiza ruchu i płynność obrazu, działa to fantastycznie. Dodatkowo obróbka detali sprawia, że widzimy więcej, dokładniej, a nasze oko zdecydowanie lepiej odbiera wyświetlany materiał.
X1 Ultimate to także wysokiej jakości zarządzanie kolorami. Sony robi wszystko, aby były one jak najbardziej naturalne, i maksymalizuje realizm, przyrównując go do materiału źródłowego.
Nowy panel SXRD - jest to bardzo mały panel 0,61 cala o oczywiście pełnej rozdzielczości 4K - 3840 x 2160 pikseli. Jest on zmieniony również w swojej konstrukcji, ponieważ posiada dodatkową odblaskową warstwę krzemu, która według producenta zapewnia lepsze skupienie światła i mocniejszą czerń.
To właśnie zastosowanie tego rozwiązania pozwala wyeliminować dynamiczną przesłonę, która w starszych modelach musiała pracować dla poprawy czerni. Tutaj lepszy efekt uzyskujemy bez manualnych pomocników.
Sony obsługuje materiały 4K w 120 klatkach na sekundę. Poprawia obraz niższej rozdzielczości, upscalując właśnie do 4K. Odtwarza obrazy wysokiej rozdzielczości HDR oraz HLG - dla HDR istnieje także tryb HDR Enhanced, który wykonuje dynamiczne mapowanie tonalne dla każdej klatki, aby za pomocą lasera dopasować odpowiedni kontrast.
Punktem wyjściowym tego mapowania jest referencyjny monitor dla montażystów filmowych, czyli BVM-X300, na którym pracują między innymi producenci filmów, stąd właśnie Sony cechuje się wysoką kompatybilności i realizmem obrazów.
Jaki obraz oferuje Sony VPL-XW5000ES?
Aby wszystko było jasne, na początku muszę napisać, że jest to jeden z tych projektorów, który wyznacza najlepszą jakość obrazu.
To, co zauważyłem już na samym początku, to pewna zmiana w podejściu do wyświetlanego obrazu. Sony nie jest już projektorem, który świeci wyjątkowo mocnymi i nasyconymi kolorami. Obraz stał się nieco gładszy i delikatniejszy, zauważyłem tu lepszą płynność, gładkość obrazu, kolory nieco bardziej pastelowe i delikatniej się przenikające.
Fani mocnego i wyrazistego obrazu mogą być na wstępie nieco zawiedzeni, jednak przy dłuższym spotkaniu z tym sprzętem czuć realizm, naturalność i bardzo wierne odwzorowanie szczegółów.
Ten delikatniejszy obraz jest także bardziej komfortowy dla naszych oczu. Nawet długie seanse nie są męczące i nie wytężają zbędnie naszego wzroku. Dobry efekt HDR, duża widoczna jasność i bardzo dobra płynność obrazu.
Projektor godny polecenia dla wybrednych kinomaniaków oczekujących wysokiej jakości!
Sprawdź też inne testy projektorów:
- Epson EH-LS12000B - Projekt 4K HDR z wysokiej ligi!
- Optoma CinemaX P2 - Laserowy projektor 4K z ultrakrótkim rzutem
- Optoma UHD35 - Projektor do filmów i gier (RECENZJA)
- Test Sony VPL-VW290ES - Projektor 4K dla entuzjastów
- Test Optoma HD28e - Projektor Full HD za rozsądne pieniądze
- Test BenQ TK810 - Smart projektor 4K z Androidem
- Epson EH-TW7000 - Test uniwersalnego projektora 4K
- Test Epson EF-100 - Mały i uniwersalny projektor