PODPOWIEDZI:

Epson EH-LS12000B - Projekt 4K HDR z wysokiej ligi! [TEST]

W redakcji pojawił się nowy projektor od Epsona. To nieprzeciętne urządzenie; pokazuje ono wiele doświadczeń marki zebranych mądrze do kupy, aby zaoferować najlepszy kinowy obraz. Są tu także najnowocześniejsze technologie, bo pomimo obrazu 4K z HDR za wysokie natężenie światła odpowiada laser, źródło światła o fantastycznych parametrach, które jest praktycznie bezobsługowe, zapewniające bardzo długi czas pracy. Zapraszam na test projektora Epson EH-LS12000B!

Epson EH-LS12000B

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
 • Doskonała ostrość
 • Dobre nasycenie kolorów
 • Uniwersalny obiektyw
WADY
 • Wysoka cena
 • Brak wbudowanego systemu smart

Zobacz ceny projektora Epson EH-LS12000B:

 Epson EH-LS12000B oferta w sklepie

Epson EH-LS12000B - Cechy zewnętrzne

Z wierzchu ten model może wydawać się znajomy; jest on bliźniaczo podobny do znanych już na rynku modeli EH-TW9400 czy 9400W, które zasłynęły w swojej klasie jako jedne z najlepszych projektorów kina domowego.

EH-LS12000B jest jednak nieco lepiej wykończony. Obiektyw wyróżniono chromowaną obręczą oraz elementem na wysoki połysk.

Epson EH-LS12000B ogólny design

Dodatkowo cały materiał, z którego wykonano projektor, zyskał charakterystyczną fakturę przypominającą np. skórę. Dodaje to elegancji oraz automatycznie daje do myślenia, że tam w środku może znajdować się coś bardzo zaawansowanego.

Dobrze przemyślanym rozwiązaniem jest również doczepiany tylny element, który maskuje wszelkie kable, może to przemawiać właśnie za Epsonem, szczególnie dla estetów.

Epson EH-LS12000B osłona maskująca z tyłu

Jest to także dobre rozwiązanie do podłączenia np. Google Chromecast lub Apple TV, które można po prostu zainstalować razem z projektorem, uzyskując urządzenie smart TV.

Pozostał duży, podświetlany pilot z wyraźnie opisanymi przyciskami. Pozwala on na dostanie się do wszystkich zaawansowanych funkcji, jak i szybki dostęp do tych najważniejszych, z których możemy korzystać podczas projekcji.

Epson EH-LS12000B pilot z zestawu

Epson EH-LS12000B - Główne parametry techniczne

Laserowe źródło światła nie jest czymś nowym w dziedzinie projekcji. Stykam się z tym rozwiązaniem już prawie od 10 lat.

Niemniej dotychczas daleko mu było do poziomu prezentowanego w wysokiej klasie kinowych rozwiązaniach. Musiało minąć sporo czasu, aby inżynierowie na tyle dopracowali kolory, by były ostre, wyraziste i przede wszystkim naturalne. W Epsonie zdecydowanie to się udało, a w połączeniu z technologią 3LCD dało bardzo zadowalający efekt.

Epson EH-LS12000B obiektyw z bliska w trakcie projekcji

Aby móc więcej powiedzieć o możliwościach projektora, warto przyjrzeć się głównym parametrom technicznym.

 • Natężenie światła białego i barwnego: 2700 Lumenów
 • Rozdzielczość: 4K 3840 x 2160 px
 • Technologia wyświetlania obrazu: 3LCD
 • Źródło światła: Laser
 • Kontrast dynamiczny: 2 500000:1
 • Żywotność źródła światła: 20 000 h
 • Gwarancja: 60 miesięcy/12 000 h
 • Zgodność z HDR10+

Jak widać, przy dużym natężeniu światła jesteśmy w stanie nie tylko wyświetlać obraz w ciemnym kinowym pomieszczeniu. Epson może być także idealnym projektorem do użytkowych salonów, pokojów dziennych, w których nie zawsze panują idealne warunki. Niewielkie boczne światło dzienne lub zapalona lampka w aneksie kuchennym wcale nie wpłyną negatywnie na odbiór obrazu pod względem nasycenia kolorów lub jasności.

Trzeba też pamiętać, że technologia, z której korzysta Epson, to wysokie nasycenie nie tylko koloru białego, ale również wszystkich barw. Nie tracą one zatem swoich parametrów w zwyczajnych domowych warunkach.

Dlatego Epson EH-LS12000B to projektor służący nie tylko do wieczornych, filmowych projekcji. Jest to świetne urządzenie także do oglądania codziennej telewizji, sportu lub grania w gry na dużym ekranie. Oczywiście ustawiając tryb kinowy w ciemnym pomieszczeniu, zapewni najlepsze parametry obrazu, których mogą oczekiwać bardzo wymagający kinomaniacy.

Epson EH-LS12000B - Zaawansowane parametry ustawień obrazu

Podobnie jak w poprzednich modelach pozostała bardzo zaawansowana możliwość regulacji geometrii obrazu. Pomimo nowego obiektywu ma on ciągle bardzo duży zakres przesunięcia obrazu, czyli Lens Shift.

Dodatkowo do dyspozycji mamy regulację korekcji trapezu w dwóch płaszczyznach i regulację kątów oraz punktowe dopasowywanie obrazu. Jest to bardzo duży zakres w stosunku do innych projektorów na rynku.

Epson posiada też bardzo bogate menu, w którym możemy konfigurować praktycznie każdy aspekt kolorystyczny. Nie tylko pod względem zdefiniowanych trybów kolorów mamy tu profesjonalne ustawienia, które możemy wykorzystać sami lub pozwolić profesjonalistom na kalibrację obrazu.

Epson EH-LS12000B menu z ustawieniami obrazu

Dużym zaskoczeniem była dla mnie elektryczna regulacja obiektywu. Oczywiście nie sama w sobie, ponieważ ta funkcjonalność jest od dawna w Epsonach, jednak wyświetlane linie testowe są tak precyzyjne i znacznie cieńsze niż kiedyś, pokazując jednocześnie, jak precyzyjnie nowy Epson EH-LS12000B potrafi wyświetlać obraz.

Epson EH-TW12000B - Jakość obrazu

Na początku trzeba powiedzieć, że Epson to projektor, na którego obraz patrzy się po prostu miło. Ekran jest stabilny, nic nie migocze i nie rozprasza naszych oczu. Kolory są jednocześnie dobrze nasycone, ale w taki sposób, aby nie odczuwać przekolorowań ani przebarwień.

Epson EH-LS12000B żywe, nasycone kolory obrazu

Wysoka jasność oraz mocne kolory zapewniają widoczny efekt HDR, oglądając np. filmy z Netflix czy Apple TV. W trybie kinowym widać mocną czerń, dobrze rysowane szczegóły nawet w ciemnych miejscach lub odcieniach szarości.

Epson EH-LS12000B głęboka czerń obrazu

Za duży plus uważam także ostrość, która znacznie się poprawiła w stosunku do poprzednich modeli. EH-LS12000B rysuje niesamowicie drobne szczegóły, które robią wrażenie znacznie bardziej dopracowanego obrazu. Właśnie dzięki temu zabiegowi Epson stał się projektorem lepszym i ukazującym znacznie więcej niż jego poprzednicy.

Podsumowanie

Epson EH-LS12000B to projektor bardzo dojrzale zaprojektowany, zapewniający dobre wrażenia i uniwersalny pod względem charakteru pracy i możliwości instalacyjnych. Odstraszać może jedynie cena, ale za nowości oraz zaawansowaną technologię zawsze trzeba było zapłacić.

Epson EH-LS12000B ocena z testu 5/5

Sprawdź też inne testy projektorów:

blog comments powered by Disqus
Epson EH-LS12000B - Projekt 4K HDR z wysokiej ligi! [TEST]