PODPOWIEDZI:

Test Tefal OptiGrill Elite XL - Duży i inteligentny

Recenzja Tefal OptiGrill Elite XL od początku bardzo mnie kusiła. Sprzęt nie mógł pojawić się w redakcji w lepszym momencie. Środek upalnego lata, przeprowadziłem się do mieszkania z balkonem… a ja na testy dostałem grilla elektrycznego. To wszystko idealnie się złożyło. Jak najbardziej zaawansowany model grilla tego producenta sprawdził się w takich warunkach? Wszystkiego dowiesz się w materiale.

Tefal OptiGrill Elite XL GC760D

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wskazuje czas grillowania
  • Sporo przydatnych trybów
  • Solidne wykonanie
  • Nie nagrzewa się z zewnątrz
WADY
  • Brak możliwości dokupienia płaskiej płyty

Test Tefal OptiGrill Elite XL nie był interesujący wyłącznie dlatego, że model trafił do mnie akurat w takich okolicznościach. Ten grill elektryczny ma to do siebie, że jest nie tylko spory, ale i inteligentny. Tak, za sprawą technologii Automatic Sensor Cooking ma osiągnąć idealne rezultaty wysmażenia jedzenia za każdym razem. Ciekawi cię, jak to się sprawdza w praktyce? Na pewno.

Kup Tefal OptiGrill Elite XL:

Tefal OptiGrill Elite XL oferta w Media Expert

Tefal OptiGrill Elite XL - Grilluj w domu tak, jak lubisz

Nie tak szybko. Najpierw warto nakreślić to, czym właściwie jest testowany Tefal OptiGrill Elite XL. To wykonany bardzo solidnie, bo w większości z metalu, grill elektryczny. To znaczy taki, który wyposażono w dwie płyty grzewcze. Oczywiście przy tym rozgrzewają się po podłączeniu do prądu. 

Papryka zdjęta z Tefal OptiGrill Elite XL

Urządzeniem sterujesz przy pomocy dotykowego wyświetlacza. Jest banalny w obsłudze, bo jest tu tak naprawdę kilka faktycznych “przycisków”, a ekran po polsku informuje o wszystkim, o czym musisz wiedzieć. Wyświetlacz jest szczególnie przydatny ze względu na inteligencję urządzenia, ale o tym więcej za chwilę.

Najpierw wróćmy do płyt grzewczych. Z uwagi na to, że są karbowane, uzyskasz podobny do tradycyjnego grilla efekt zarumienionych pasów na smażonym mięsie lub warzywach. Przy tym nie ma tutaj ani szkodliwego dymu, ani niebezpiecznego ognia, można więc bez problemu korzystać z takiego urządzenia wewnątrz mieszkania lub na balkonie. 

Nakładanie jedzenia z Tefal OptiGrill Elite XL

Chociaż to akurat producent odradza, pewnie ze względu na wilgoć, ale ja zaryzykowałem ze świetnymi efektami (i po użyciu odstawiałem sprzęt do domu). W końcu nie ma to jak grill na świeżym powietrzu.

Możesz przy pomocy tego sprzętu bez problemu smażyć jedzenie bez użycia tłuszczu, bo płyty są pokryte powłoką nieprzywieralną. Od lat osobiście wybieram pod tym kątem patelnie Tefal i tak, jak one mnie nie zawodzą, tak i tutaj nie było problemów z przywieraniem mięs oraz warzyw. W dodatku jedzenie nie zsuwa się dzięki małym wypustkom na dolnej płycie.

Wypustki w Tefal OptiGrill Elite XL

Karbowana płyta nie jest jednak moim ulubionym rozwiązaniem, bo daje mniej “skarmelizowanej” w drodze efektu Maillarda powierzchni. W dodatku o ile mięsa lub ziemniaki nie przywierały, to bardziej delikatne warzywa już klinowały się czasem pomiędzy wgłębieniami. 

Zwłaszcza pomidory padły ofiarą karbowanej płyty, co mnie trochę rozczarowało, ale producent zaznacza że wiele zależy od jakości owoców. Potrafię sobie wyobrazić, że są lepsze pod kątem grillowania gatunki niż przeleżały cały dzień w Lidlu sezonowy pomidor malinowy. 

Pomidor na grillu Tefal OptiGrill Elite XL

Ciekawostką jest to, że możesz do tego modelu dokupić akcesorium do przekąsek i wypieków. Jeżeli lubisz na przykład zapiekanki lub masz ochotę zrobić szybkie ciasto, to taka forma powinna cię zainteresować.

Natomiast bardzo ważne jest to, że w testowanym zestawie nie miałem większych problemów z wyczyszczeniem wszystkiego. Można to robić ręcznie, w zlewie albo w zmywarce. Powłoka teflonowa ułatwi ci pozbycie się całego brudu z płyt grzewczych, bo on po prostu do niej nie przywiera.

Mięso na Tefal OptiGrill Elite XL

Myślę, że warto tu też podkreślić to, że dolna ma charakterystyczną budowę, dzięki której większość tłuszczu z pieczonego jedzenia spływa wprost na również nadającą się do mycia w zmywarce tackę ociekową. To zmniejsza kaloryczność przygotowywanych potraw.

A zrobisz ich nawiasem mówiąc całkiem sporo jednocześnie. Tefal OptiGrill Elite XL ma to “XL” w nazwie nie bez powodu. Powierzchnia grillowania wynosi aż 800 cm2, a to przekłada się na naprawdę dużo pieczonego pożywienia jednocześnie. Zmieściłem bez problemu pół kilograma mięsa lub dwie duże papryki. Producent wspomina o 8 porcjach jedzenia, ale to lekka przesada - zależy kto ile zje. Natomiast w porównaniu do innych modeli grillów elektrycznych Tefal miejsca jest po prostu więcej.

Upieczone Cevapici Tefal OptiGrill Elite XL

Grillowanie manualne, dodatkowe funkcje i szybkość oraz równomierność nagrzewu

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy te duże płyty nagrzewają się szybko i równo, to spieszę z odpowiedzią. Model ma tryb manualny, w sam raz dla osób, które chcą trochę pokombinować z jedzeniem, lub w przypadku, gdy grillujesz coś, czego nie ma na liście trybów inteligentnych. Korzystając z niego, rozgrzałem Tefal OptiGrill Elite XL do maksymalnej temperatury 270 stopni Celsjusza.

Ziemniaki na Tefal OptiGrill Elite XL

Nagrzewanie się urządzenia trwało mniej więcej 370 sekund. Po tym czasie grill elektryczny marki Tefal powiadomił mnie pikaniem o tym, że można już zacząć grillowanie potraw. Korzystając z redakcyjnego pirometru, zmierzyłem różne punkty płyty i rączek. Werdykt jest taki, że płyta nagrzewa się do mniej więcej 265 - 270 stopni Celsjusza w najgorętszym punkcie. Rączki z kolei trzymają niską temperaturę około 40 stopni Celsjusza. Nie są więc na tyle gorące, aby sparzyć użytkownika.

Sprężyna w Tefal OptiGrill Elite XL

Swoją drogą, są tu dwie funkcje, na które warto zwrócić uwagę. Po pierwsze tryb Searing Boost, który zwiększa poziom przysmażenia jedzenia. Do tego jest też opcja rozmrażania i tę akurat testowałem w starciu z nie do końca rozmrożonym kurczakiem.

Producent odradza, ja nie rozumiem dlaczego. Polędwiczki odtajały i nie były zimne w środku, a nawet więcej - grill w pełni je upiekł. Pewnie chodzi o kwestię utraty potencjalnej soczystości mięsa, ale z dodatkowym domowym sosem czosnkowym nie robiło mi to dużej różnicy.

Wybór jedzenia w Tefal OptiGrill Elite XL

Inteligentny grill Tefal OptiGrill Elite XL

Tym, co w szczególności wyróżnia recenzowanego grilla Tefal OptiGrill Elite XL, jest jednak jego inteligencja. Technologia Automatic Sensor Cooking automatycznie dostosuje temperaturę oraz czas grillowania jedzenia do konkretnych potraw. Te wybierzesz przy pomocy dotykowego wyświetlacza z listy 16 automatycznych programów. 

Pośród nich są najważniejsze, na przykład steki, ziemniaki, kurczak lub kiełbasa. Są też mniej intuicyjne, takie jak pomidor czy panini. Tym, co jest szczególnie ważne, jest jednak fakt, że sprzęt pomoże ci osiągnąć również konkretny stopień wysmażenia. Mocno upieczone ziemniaki? Bez problemu. Średnio wysmażony stek? Do tego Tefal OptiGrill Elite XL został stworzony.

Wysmażone mięso na Tefal OptiGrill Elite XL

Urządzenia dźwiękowo i wizualnie informuje o nagrzaniu płyty oraz kolejnych poziomach wysmażenia. Na ekranie możesz śledzić czas, jaki pozostał do osiągnięcia oczekiwanego efektu. I muszę powiedzieć, że to faktycznie działa. Bez problemu mniej lub bardziej gruby stek doprowadził do średniego wysmażenia. 

Steki z Tefal OptiGrill Elite XL

Co ważne, ze względu na to, że de facto liczony jest po prostu czas, jaki jedzenie spędza na grillu, możesz dla wszystkich domowników lub uczestników imprezy zrobić mięso lub warzywa dosmażone w ich ulubionym stopniu. Nie ma problemów z tym, aby na chwilę podnieść pokrywę i zdjąć na przykład jednego ze steków dlatego, że ktoś preferuje krwisty. Grillowanie przy pomocy testowanego modelu było po prostu wygodne i intuicyjne. Czyli prostsze niż na tradycyjnym grillu.

Rekomendujemy Tefal OptiGrill Elite XL4,5 dla Tefal OptiGrill Elite XL

blog comments powered by Disqus
Test Tefal OptiGrill Elite XL - Duży i inteligentny