PODPOWIEDZI:

Instagram staje się TikTokiem, koniec Exynosa, nekrorobotyka z pająkami - VideoNews 361

Instagram staje się TikTokiem, koniec Exynosa, nekrorobotyka z pająkami - VideoNews 361

Internet kocha dramaty. Zwłaszcza te, które rozgrywają się w aplikacjach milionów użytkowników. Zmiany wywołują kontrowersje, zwłaszcza, gdy ich twórcy dość mocno ich bronią. Czy Instagram stanie się nowym TikTokiem? I co to oznacza dla przeciętnego użytkownika? Zajrzyjcie do 361. odsłony VideoNewsa.

W tym tygodniu waszej uwadze polecamy między innymi:

W Videotestach tryb wakacyjny, ale nie martwcie się - kolejne materiały już powstają i wrócimy do was ze zdwojoną siłą. W międzyczasie zostawcie obserwację na Instagramie oraz Tiktoku!

Krótko i na temat

  • Według raportu Bloomberga GTA VI wprowadzi do gry latynoskę, która do spółki z drugim bohaterem stworzy parę na miarę Bonnie i Clyde'a. Będzie to pierwsza postać kobieca w serii.
  • Niemal dwa lata od premiery Playstation 5 otrzyma wsparcie dla natywnej rozdzielczości 1440p. W becie aktualizacji Sony pozwala na odtwarzanie rozgrywki w wyższej rozdzielczości ze skalowaniem do niższej.
  • W tym tygodniu Sony pokazało też oficjalny kontroler do Remote Play dla iPhone'a. Backbone One - Playstation Edition umożliwi także łączenie się ze słuchawkami Pulse 3D dedykowanymi PS5. Cena i data premiery nie są jeszcze znane, ale możemy spodziewać się okolic 500 złotych.

Backbone One - Playstation Edition może kosztować około 500 złotych

Sprawdź cenę kontrolera do gier dla Androida!

  • Dla tych, których niepokoi metawersum, dobre wieści: Meta odnotowuje straty, w tym spadek przychodów o 36% rok do roku (do 6,7 miliarda dolarów), a także stratę operacyjną działu metawersum w wysokości 2,8 miliarda dolarów.
  • Mediatek będzie produkował swoje chipsety w fabrykach... Intela. Amerykańska firma pomoże w dywersyfikowaniu źródeł produkcji flagowych chipsetów. 
  • Szachy z robotem mogą być niebezpieczne. Przekonał się o tym siedmiolatek, który podczas turnieju w Moskwie zbyt szybko poruszył pionkiem, przez co robot złapał jego palec i złamał go.

Instagram zmienia zasady, użytkownicy są niezadowoleni

Instagram wyraźnie czyni kroki ku staniu się platformą opartą o video. Nie tak dawno wszystkie video poniżej 15 minut zostały wrzucone do kategorii "Rolki". Następnie Instagram wprowadził zmianę, gdzie w głównym strumieniu postów pojawi się mniej publikacji od obserwowanych stron, a więcej proponowanych postów. Ponadto kilka procent użytkowników korzysta z nowej wersji Instagrama z postami video zajmującymi niemal cały ekran.

Instagram nie będzie platformą do zdjęć

Te zmiany nie spodobały się wielu użytkownikom, także tym o szerokim zasięgu. Postem wyrażającym niezadowolenie ze zmian na Instagramie podzieliły się Kylie Jenner i Kim Kardashian, mające odpowiednio 326 i 360 milionów obserwatorów. Publiczna krytyka miała znaczenie, gdyż Adam Mosseri w wywiadzie z Casey Newtonem z The Verge przyznał, że na razie platforma rezygnuje z trybu pełnoekranowego, a rekomendacje będą rzadsze

Samsung Galaxy S23 bez Exynosa?

Według znanego analityka Ming Chi Kuo, współpraca Samsunga z Qualcommem może dotyczyć także głównego procesora w serii Galaxy S23. Zamiast procesorów Exynos, które gościł we flagowych Samsungach sprzedawanych m.in. w Europie, Samsung miałby globalnie dystrybuować S23 ze Snapdragonem 8 Gen 2. Wszystko w ramach udostępniania sobie patentów do 2030 roku i planów na wspólne projektowanie rozwiązań pod sieć 6G.

Samsung Galaxy Z Flip 4 wykorzysta procesory Qualcomma

Sprawdź aktualną cenę Samsunga Galaxy Z Flip 3!

Dzięki temu Samsung może skupić się mocniej na fotografii. Zarówno w Europie jak i w Korei Płd. zarejestrowano znak towarowy Hexa2pixel. Jednocześnie SamMobile informuje, że Samsung może pracować nad 450 Mpix matrycą. Ta miałaby opierać się na pixelach łączonych w układzie 6x6. Nie należy jednak spodziewać się tej technologii w najbliższym czasie. Producent skupia swoją uwagę na "tylko" 200 Mpix matrycach ISOCELL HP3.

Nowy iMac wywróci do góry nogami design Apple?

Patent wypuszczony przez Apple otrzymał nazwę "Urządzenie elektroniczne ze szklaną obudową". Osią projektu nowego iMaca ma być konstrukcja oparta o jedną, zagiętą taflę szkła. Ta zginałaby się w dolnej części, pod monitorem, tworząc podstawę, w której mogłyby znaleźć się akcesoria pokroju klawiatury. W koncepcie istnieje też scenariusz, gdzie obok klawiatury jest przestrzeń na touchpady lub tablet graficzny.

Patent na iMaca zakłada jedną taflę szkła

W przypadku takiego designu urządzenie otrzymałoby podporę, w której znalazłyby się podzespoły oraz mechanizm do regulacji nachylenia. Istnieje też druga wersja patentu, w której zaprojektowano dwa elementy szklane. Mniejszy mógłby zginać się w kierunku monitora, co miałoby ułatwić transport. W innym scenariuszu w szklanej podstawie znalazłaby się dziura, przez którą moglibyśmy wsunąć klawiaturę Macbooka do użytku.

Naukowcy wykorzystują martwe pająki do chwytania przedmiotów

Specyficzna budowa odnóży pajęczaków sprawia, że napędza je tylko jeden zginacz, który następnie odpowiada za ruch kończyn. To podsunęło pomysł naukowcom z Uniwersytetu Rice'a, którzy do jego realizacji wykorzystali pająki. Wystarczyło wbić się igłą w ich prosomę (część łączącą głowę z tułowiem), a następnie wdmuchiwać niewielkie ilości powietrza.

Pajęcze kończyny okazują się być świetnym narzędziem do łapania niewielkich obiektów. Trwałość pajęczego ciała pozwala nawet na 1000 takich manewrów. Nekrorobotyka może mieć zastosowanie przy operacjach precyzyjnych, ale może też przydać się do projektowania inspirowanych pajęczymi kończynami chwytaków.

Jakiego smartfona szukają Polacy? Badania OPPO i ARC Rynek i Opinia

Po przebadaniu ponad 1000 ankietowanych okazało się, że najpopularniejszym kolorem nadal pozostaje... czarny, który wybrało 40% ankietowanych. Za nim znalazł się niebieski (19%), gradienty (11%), biały (8%) i różowy (5%). Na design przy zakupie telefonu uwagę zwraca 2/3 kupujących, przy czym 80% ankietowanych dodatkowo zabezpiecza swoje urządzenia. Nie dziwi więc, że ważniejszym elementem wyglądu jest przód (65%) niż tył (55%). Telefony trzymamy w etui, by je zabezpieczyć, ale ponad połowa osób (53%), nawet przy gwarancji niezniszczalności smartfonu, nadal by ich używała.

Czarny kolor nadal jest pierwszym wyborem

Zobacz promocję na OPPO Reno6 5G!

Gdy chodzi o preferowane ułożenie czytnika linii papilarnych, ten powinien znajdować się pod ekranem (24%) lub z tyłu, pod wyspą aparatów (21%). Co ciekawe, 15% osób w ogóle nie zabezpiecza swojego telefonu. Idealny rozmiar smartfonu to między 5 a 6 calami, na co wskazało 61% ankietowanych, ale tylko 5% wybrałoby telefon poniżej 5 cali. Na telefon ankietowani chcieliby wydać średnio 2270 złotych, przy czym więcej niż 4200 złotych chce przeznaczyć ponad 12% badanych.

To nie wszystkie wyniki badania. Więcej znajdziecie w komunikacie prasowym OPPO.

Jak użytkujemy smartfony? Badanie SW Research dla Huawei

Prawie 2/3 Polaków (64,1%) wymienia smartfon dopiero, gdy jest to potrzebne, a 31,4% robi to regularnie, by uniknąć zużycia.  29% respondentów posiada swój telefon od dwóch lat, a 36% ma go od 12 do 24 miesięcy. Najczęstsza kwota, za jaką Polacy kupili obecne smartfony mieści się w przedziale między 1000 a 2000 złotych (32,9%), a zaraz za nim kwota do 1000 zł (26,6%). Tylko 16% ankietowanych dokonało zakupu telefonu za kwotę od 2001 do 3000 złotych, a 8% Polaków - od 3001 do 4000 zł. Droższe smartfony to 10,5% wszystkich zakupów.

Smartfony z przedziału 1000-2000 zł to najpopularniejsze urządzenia

Do telefonów najmocniej przywiązują się ludzie młodzi z przedziału 18-24 lata, wśród których takie odczucia deklaruje 71% osób. Najmniej przywiązują się do urządzenia osoby z przedziału 35-49 lat. Jednocześnie proces przywiązania może utrudniać nam czas pracy na baterii. Jak podkreśla Dorota Haller, CMO Huawei CBG Polska:

W dobie wyścigu na innowacje paradoksalnie to czas pracy na baterii okazuje się najważniejszym aspektem technicznym podczas wyboru nowego smartfona. Aż 65% Polaków musi ładować swój telefon przynajmniej raz dziennie, co czwarty badany robi to co drugi dzień, a zaledwie 9% użytkowników rzadziej. W dodatku prawie 40% badanych uważa, że ładuje swój smartfon zbyt często. [...]

Badania przeprowadzono na grupie 1008 osób.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Instagram staje się TikTokiem, koniec Exynosa, nekrorobotyka z pająkami - VideoNews 361