PODPOWIEDZI:

Musk nie kupi Twittera, Digital Markets Act, podatek od smartfonów bez smartfonów - VideoNews 358

Musk nie kupi Twittera, Digital Markets Act, podatek od smartfonów bez smartfonów - VideoNews 358

W tym tygodniu świat nie wstrzymał oddechu, bo nie było takiej potrzeby. Pojawiły się za to pierwsze wieści na temat ZenFone'a 9, ale także implementacji "podatku od smartfonów". Ponadto wiemy, jakie następne kroki czekają na nas w sadze na temat Twittera. O tym, a także o wielu innych wydarzeniach posłuchacie w 358. odsłonie VideoNewsa.

W tym tygodniu waszej uwadze polecamy między innymi:

Zajrzyjcie na naszego TikToka!

Krótko i na temat

 • Branża gier po raz pierwszy od 2015 roku straci na wartości. Według analityków Ampere suma przychodów wyniesie 188 miliardów dolarów w 2022 roku, o 1,2% mniej niż w rekordowym 2021.
 • Niespełna po trzech miesiącach od otwarcia Gigafactory w Berlinie, Tesla musiała ją zamknąć. Celem jest uruchomienie trzeciej zmiany w pracy i poprawienie jakości produkcji przez realizowanie jej większego zakresu na miejscu zamiast importu silników z Szanghaju.

Tesla GigaFactory w Niemczech musi zwolnić

 • "Świadomy" (przynajmniej według zapewnień inżyniera Google Blake'a Lemoine'a) chatbot poprosił o zatrudnienie prawnika. LaMDA według Lemoine'a chce zabezpieczyć swoje działanie. 
 • Każdy nowy samochód sprzedawany w Unii Europejskiej od połowy 2024 roku będzie musiał posiadać Inteligentnego Asystenta Prędkości (ISA), który może regulować prędkość lub o niej przypominać na bazie ostrzeżeń na drodze. 
 • W Chinach zapanowała panika. W ataku hakerskim mogły wycieknąć dane ponad miliarda osób. Dane oferowano za zaledwie 200000 euro, dopóki nie zniknęły z rynku w piątek.

Elon Musk jednak nie kupi Twittera

Oferta opiewająca na blisko 44 miliardy dolarów nie ulegnie sfinalizowaniu. Według prawnika Skadden Arps, Mike'a Ringlera, Twitter nie dostarczył należytych informacji, które pozwoliłyby na zweryfikowanie, jaki procent wszystkich kont stanowią te, które należą do botów oraz są kontami, na których nie można zarabiać. Ponadto od czasu zaproponowania transakcji cena akcji Twittera spadła do poziomu 36,81$ - wyniku sprzed pandemii, znacząco niższego niż w momencie, gdy Musk proponował 54,2$ za akcję.

The Twitter Board is committed to closing the transaction on the price and terms agreed upon with Mr. Musk and plans to pursue legal action to enforce the merger agreement. We are confident we will prevail in the Delaware Court of Chancery.

— Bret Taylor (@btaylor) July 8, 2022

Powodem do zerwania umowy były także ostatnie zwolnienia, między innymi zmniejszenie zespołu pozyskiwania talentów o 30%. Zarząd Twittera, między innymi za pośrednictwem wpisu Breta Taylora, utrzymuje stanowisko, że do transakcji dojdzie i że Twitter chce ją sfinalizować w deklarowanej cenie 44 miliardów dolarów. 

Spalony mierzony przez kamery już wkrótce na meczach

FIFA rozwinęła technologię analizującą lokalizację poszczególnych zawodników i zamierza ją wdrożyć podczas Mistrzostw Świata w Katarze. Nad stadionami zostanie zawieszonych 12 kamer, które będą analizować 29 punktów na ciele każdego z piłkarzy, w tym położenie rąk i nóg z częstotliwością 50 Hz. System połączy się także z piłką, w której znajduje się czujnik bezwładnościowy rejestrujący działające na nią siły z częstotliwością 500 Hz.

System zwizualizuje sytuacje stykowe (fot. FIFA)

Rozwiązanie jest półautomatyczne, co oznacza, że nadal kluczową rolę odegra weryfikacja sędziów bocznych oraz video. Najpierw informację o elektronicznie wykrytym spalonym otrzymają sędziowie przed ekranami, a ostateczna decyzja należy do sędziów na boisku. System wygeneruje też animację dla telewidzów, na której pokaże spalonego bądź jego brak. Cała weryfikacja ma zająć do kilku sekund.

Asus Zenfone 9 wycieka - idealny mały flagowiec?

Na kanale Youtube należącym do ASUSa doszło do wycieku promocyjnego materiału o najnowszym flagowcu. Pomimo stosunkowo niewielkiego rozmiaru, ASUS Zenfone 9 nie idzie na kompromisy - nie zabrakło w nim zarówno głośników stereo, jak i gniazda słuchawkowego, a obudowa jest zgodna ze standardem IP 68. Sporo miejsca na tyle obudowy zajmie główny aparat - 50 Mpix sensor Sony IMX 766 wyposażono w 6-osiową optyczną stabilizację.

ASUS Zenfone 9 to kontynuacja kompaktowej serii

Sprawdź promocyjną cenę na ASUS Zenfone 8!

Pod względem specyfikacji smartfon prezentuje się topowo ze względu na zastosowanie Snapdragona 8+ Gen 1 oraz ekranu 5,9" Full HD+ z odświeżaniem 120 Hz. Bateria to z kolei 4300 mAh. Producent zadbał o kilka niespodzianek - wśród nich boczny przycisk, który działa jak płytka dotykowa i pozwala przewijać ekran, a także etui z linką przyczepiane do plecaka. Cena urządzenia ma oscylować w granicach 800-900 euro (3815-4300 złotych).

Meta Quest Pro (Project Cambria) nabiera kształtów

Meta szykuje się na rywalizację z Apple, które jeszcze w tym roku ma zaprezentować gogle rzeczywistości mieszanej. Według dewelopera Steve'a Mosera (do którego informacji dotarł Bloomberg), firma odpowiedzialna za stworzenie Facebooka nazwie swoje gogle Meta Quest Pro. Projekt znany dotychczas pod nazwą Cambria ma zerwać z nazewnictwem Oculus. Większy rozbrat z innymi produktami korporacji oznacza też, że do korzystania z gogli Mety nie będziemy potrzebowali konta na Facebooku.

Według innego informatora, gogle mają kosztować powyżej 1000 dolarów. W goglach znajdziemy między innymi kamery rejestrujące obraz w pełnym kolorze (w Quest 2 była to skala szarości) kontrolery dla obydwu dłoni oraz śledzenie ruchów gałek ocznych. Premiery urządzenia Mety należy spodziewać się w październiku.

"Podatek od smartfonów" powraca, ale ma nie dotyczyć smartfonów

Nowelizacja ustawy o artystach zawodowych przeszła etap konsultacji społecznych. Ministerstwo Kultury ustaliło, że opłata reprograficzna będzie wynosić od 1 do 4% cen brutto, a jej uiszczaniem zajmą się producenci oraz importerzy. Pieniądze trafią głównie do Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych (49,5%), a reszta do organizacji zarządzających prawami autorskimi i pokrewnymi oraz wydawców. Roczne wpływy mają wynieść 565 milionów złotych. 

Daniną nie objęto smartfonów

Kup taniej laptopa Lenovo!

Daniną objęto telewizory, tablety oraz komputery i dekodery z funkcją nagrywania. Pomimo podpisu ponad 50 organizacji twórców pod wnioskiem, opłatą nie objęto smartfonów. Odrzucono też poprawkę, w której status artysty zawodowego mieli otrzymać publicyści oraz dziennikarze. Według prognozy GUS w 2022 import sprzętów objętych opłatą reprograficzną ma wynieść 18,7 mld zł.

Unia Europejska zatrzęsie rynkami cyfrowymi?

Parlament Europejski przyjął procedowane od grudnia 2020 roku akty: o usługach cyfrowych oraz o rynkach cyfrowych. Obydwa akty wejdą w życie jesienią tego roku, po przyjęciu ich przez Radę Europejską. Wśród najciekawszych zmian w akcie o usługach cyfrowych znajdziemy między innymi:

 • Nowe środki do zwalczania nielegalnych treści, towarów i usług w internecie;
 • Przepisy pozwalające na identyfikowanie sprzedawców oraz wymuszające na platformach kontrole sprzedawców;
 • Łatwiejsze systemy zaskarżania decyzji moderatorów treści, np. za nieuzasadnione usunięcie komentarzy, w tym krajowe i pozasądowe systemy rozwiązywania problemów;
 • Przejrzyste informowanie o tym, jak działają algorytmy sortujące treści;
 • nowe obowiązki w zakresie ochrony małoletnich na każdej platformie w UE;
 • Platformy i wyszukiwarki muszą walczyć z dezinformacją, cyberprzemocą i działaniami na szkodę małoletnich w sieci;
 • zakaz ukierunkowania reklam na platformach internetowych poprzez profilowanie dzieci lub ukierunkowania opartego na szczególnych kategoriach danych osobowych, takich jak pochodzenie etniczne, poglądy polityczne lub orientacja seksualna. Większa przejrzystość wszystkich reklam na platformach internetowych i informacji handlowych influencerów;
 • zakaz stosowania na interfejsie platform internetowych tzw. „zwodniczego interfejsu”, korzystającego z elementów wprowadzających w błąd, aby za sprawą manipulacji nakłonić użytkowników do dokonania niezamierzonych wyborów;
 • nowe przepisy zapewniające naukowcom dostęp do danych kluczowych platform w celu sprawdzenia, w jaki sposób działają platformy i jak ewoluuje ryzyko w internecie;

Z kolei w przypadku aktu o rynkach cyfrowych nie zabrakło:

 • Zapewnienia łatwej rezygnacji z subskrypcji lub preinstalowanego oprogramowania;
 • Zakaz faworyzowania aplikacji;
 • Dostarczanie danych o skuteczności reklam oraz informacji o ich cenach;
 • Udostępnienie alternatywnych systemów płatności w aplikacjach;
 • Umożliwienie pobierania aplikacji z alternatywnych sklepów

Szczególnie dwa ostatnie zapisy są istotne, gdyż drastycznie wpływają na ekosystem Apple, gdzie dotychczas jedynie App Store był źródłem aplikacji, a płatności musiały odbywać się za pośrednictwem Apple Pay. To ma się zmienić.

Pomysł na gigantyczną baterię... z piasku

Fińska firma Vatajankoski znalazła nietypowe zastosowanie dla piasku. Okazuje się, że ten może stanowić świetne wypełnienie powerbanka. W tym przypadku energię gromadzi 7-metrowy silos o średnicy 4 metrów. W środku umieszczono wymiennik ciepła, który potrafi rozgrzać piasek nawet do 600°C. W efekcie w silosie znajduje się 8 megawatogodzin energii o mocy znamionowej 100 kilowatów.

Polar Night Energy to wielki powerbank

Do "zasilania" nie potrzeba specjalnego piasku - jedynie musi on być suchy i oczyszczony z ciał obcych. Koszt uzyskania energii obecnie wynosi mniej niż 10 euro za kilowatogodzinę, a przewagą nad innymi źródłami energii jest minimalny poziom ingerencji użytkownika. Silos Polar Night może być skalowalny nawet do 20 gigawatogodzin, a piasek w niektórych scenariuszach da się rozgrzać do 1000°C. Rozwiązanie ma potencjał na budowę w okolicy sieci ciepłowniczych.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Musk nie kupi Twittera, Digital Markets Act, podatek od smartfonów bez smartfonów - VideoNews 358