
Jeśli jesteś amatorem sportu, lubisz nagrywać i masz nielimitowany budżet - ta lista jest dla ciebie! Zebrane tu kamery nie należą do najtańszych, ale to nic niezwykłego, bo są jednymi z najlepszych obecnie dostępnych na rynku. Wybierz sprzęt dla siebie spośród TOP 10 kamer sportowych.
Wystarczy rzut okiem na zestawienie, aby zauważyć, że chodzi o urządzenia najbardziej rozpoznawalnych marek. Producenci tacy jak Sony, czy GoPro od lat wiodą prym w tworzeniu kamer najwyższej jakości. Dzięki ich sprzętowi niejeden fan sportów ekstremalnych pokazał światu, na co go stać. Te kamery to absolutny top wśród aparatów przeznaczonych do naprawdę trudnych warunków.
Dla tych, którzy posiadają mniejszy budżet polecamy odwiedzić dział: ranking kamer sportowych.
Czego oczekujesz od idealnej kamery sportowej?
Jeżeli decydujesz się na sprzęt z najwyższej półki, najprawdopodobniej nie jesteś już amatorem. Wiesz, czego chcesz - obserwujesz dużo niesamowitych momentów podczas basejumpingu lub przelatujesz w wingsuicie wśród ciasnych klifów. Chcesz się tym podzielić z innymi, to zrozumiałe.
Pewnie znasz się już na nagrywaniu, a montaż nie skrywa przed tobą tajemnic - potrzebujesz urządzenia, które za tobą nadąży. Taka kamera sportowa powinna dostarczać następujące udogodnienia:
- Bezpardonowa jakość - nie masz czasu na walkę z oświetleniem. Jesteś już w drodze pomiędzy jednym szczytem a drugim. Autofocus jest twoim najlepszym przyjacielem, ale musi działać szybko i precyzyjnie. Nagły skok w ciemność nie powinien oślepiać kamery - ISO automatycznie powinno wyrównać jasność obrazu, nie tracąc przy tym na jakości. Kiedy nie masz czasu pilnować, kamera zrobi to za ciebie, a uzyskanym filmem będziesz mógł się od razu pochwalić znajomym.
- Rozszerzenia plików - mp4 jest dobre, ale na pewno nie najlepsze. Potrzebujesz jeszcze lepszych barw, nie życzysz sobie artefaktów graficznych i chcesz szybciej pracować nad swoim plikiem. W końcu przy pracy nad filmami w rozdzielczości 4K z naprawdę dużymi ilościami danych na sekundę każdy procent wydajności się liczy. Niektóre z opisanych tu kamer oferują format zapisu XAVC stosowany przy profesjonalnej obróbce filmów.
- Bogate ustawienia - gdy nie jesteś w ruchu i masz czas, by się zastanowić nad manualnym kręceniem filmu, chcesz wykorzystać w pełni swoje umiejętności. Tajniki ustawiania ekspozycji, prędkości migawki czy ostrości masz w małym palcu. Cała reszta zależy już od możliwości kamery sportowej.
- Wygodne funkcje - najlepsze sprzęty są zbudowane specjalnie pod użytkownika - zawierają w sobie możliwości pozwalające na intuicyjne obcowanie z obrazem. Wyróżnianie krawędzi najostrzejszych obiektów, rozpoznawanie otoczenia albo wyostrzanie na przedmiot to fajne bajery bez których da się żyć, ale... po co?
Jakie kamery sportowe są naprawdę świetne?
Tu znajdziecie całkiem dobre kamery, które sprostają każdemu wyzwaniu. Na stoku, w górach czy pod wodą - wszędzie dostarczą obraz dobrej jakości. Wśród tej piątki wspaniałych na pewno parę pozycji was zaskoczy.
GARMIN VIRB 360
Pierwsze miejsce w zestawieniu nie bez przyczyny. Garmin specjalizuje się w produkowaniu sprzętów do zadań specjalnych. Kamera sportowa Garmin Virb 360 nie odbiega więc w tym przypadku od normy.
Jedną z jej najważniejszych cech jest to, że nagrywa w 360 stopniach. Rejestrując całą akcję, wciąga widza w świat operatora kamery. Nie tylko ze względu na najbardziej szeroki kąt widzenia, ale też dlatego, że urządzenie wyposażone jest w szereg czujników zbierających dane do nakładki G-Metrix. Przeznaczone do tego sprzętu aplikacje Virb Mobile i Virb Edit pozwalają z kolei nałożyć na film dane w formie, dla przykładu, wiszącego prędkościomierza albo mapy śledzącej nasze ruchy.
Pod względem jakości prezentowanego obrazu kamera wypada bardzo dobrze. Film w 5,7K sprowadzony do 4K wygląda niezwykle szczegółowo. Co prawda przydałoby się dwa razy więcej klatek, ale nie ma na co narzekać - zbicie rozdzielczości do 3,5K gwarantuje stabilne 60 FPS.
Sprzęt ma jeszcze kilka innych ciekawych funkcji, takich jak sferyczna stabilizacja obrazu (wygląda naprawdę dobrze), dźwięk przestrzenny nagrywany czterema wbudowanymi mikrofonami (brzmi lepiej niż w zwyczajnej kamerze, ale nadal źle) i sterowanie za pomocą głosu. To kawał sprzętu dla ludzi podchodzących poważnie do filmowania sportów ekstremalnych.
Garmin VIRB 360 plusy i minusy:
- Fajny pomysł z nakładką prezentującą dane, przyszłość puka do drzwi
- Nagrywanie sferyczne to najlepszy sposób na prezentację wyczynów sportowca
- Nagrywa dźwięk przestrzenny...
- …szkoda tylko, że w średniej jakości
GOPRO HERO7 BLACK (CHDHX701RW)
GoPro to firma, od której zaczął się boom na kamery sportowe. Nic więc dziwnego, że najdroższe z jej sprzętów zazwyczaj uznawane są za czołowe osiągnięcia technologii. GoPro Hero7 BLACK jest kamerą wypakowaną możliwościami.
Na przykład od jakiegoś czasu firma forsuje rozwiązania społecznościowe. Filmy z kamery mogą trafić od razu na dowolną platformę społecznościową poprzez zautomatyzowaną aplikację QuikStories. Działa to tym lepiej, że najnowszy model jest w stanie rozpoznać otoczenie jakie nagrywał i połączyć filmy zgodnie z tymi danymi.
Najważniejszą funkcją jest stabilizacja HyperSmooth. Pomimo tego, że jest cyfrowa, wygląda całkiem nieźle i działa nawet w złym oświetleniu. Poza tym w przeciwieństwie do optycznej nie może się zepsuć od wstrząsów (byle z umiarem).
Dzięki dorzuceniu dodatkowego RAMu w ich autorskim procesorze obrazu, kamera sportowa GoPro jest w stanie sprawniej reagować na zmiany oświetlenia. W zestawieniu z obrazem 4K w 60 klatkach lub Full HD w 120 urządzenie sprawdzi się wszędzie, kręcąc ujęcia warte udostępniania.
Sprzęt porządny, bez zbyt wielu udziwnień. Problem w tym, że w porównaniu z modelem Hero6 BLACK nie zmieniło się tak wiele. Oprócz nowego systemu stabilizacji doszła w zasadzie jeszcze opcja streamowania obrazu. Ale kto będzie robił streama ze stoku, po transferze komórkowym?
GoPro Hero7 BLACK plusy i minusy:
- Kompatybilność wsteczna akcesoriów, łatwo znaleźć je nieco taniej
- Stabilizacja HyperSmooth, praktycznie jak z gimbala
- QuikStories brzmi całkiem dobrze i łatwo w użyciu
- Oprócz HyperSmooth brak sensownych nowości
SONY FDR-X3000R + AKA-FGP1
Sony przoduje na rynku sprzętu fotograficznego od wielu lat. Nic więc dziwnego, że produkują sprzęt również w segmencie kamer sportowych. Sony FDR-X3000R jest urządzeniem prostym, żeby nie powiedzieć prostackim.
Nie uświadczymy tu specjalnych aplikacji montujących za nas filmy. Nie będzie też integracji z mediami społecznościowymi. Jest operator i jest kamera. A w przypadku sportów ekstremalnych zazwyczaj jest też akcja.
Jak taką akcję nagrywa to urządzenie? W 4K i 30 klatkach na sekundę. Czyli całkiem standardowo. Tym, co wyróżnia w tym przypadku kamerę na tle konkurencji jest fakt, że filmy zapisują się w formacie XAVC S. To stworzony przez Sony profesjonalny format pliku wideo zapisujący więcej danych. W ten sposób utalentowany montażysta może z obrazem uzyskanym przez tę kamerę zrobić cuda w postprodukcji.
Poza tym całkiem przyjemnym dodatkiem jest cyfrowa stabilizacja obrazu i dostarczany w zestawie pilot z wyświetlaczem. Dzięki pierwszemu nasze ujęcia w większości przypadków będąc wyglądać nieźle, a drugie jest niecodziennym akcesorium. Byle nie spodziewać się po nim cudów, bo wyświetlacz pokazuje wyłącznie opcje kamery.
Łyżką dziegciu w beczce miodu jest fakt, że aby uchronić urządzenie przed zgubnym działaniem wody, trzeba założyć nań obudowę. Dostarczaną w zestawie z kamerą więc mogło być gorzej.
Sony FDR-X3000R plusy i minusy:
- Stabilizacja optyczna BOSS brzmi i wygląda dobrze
- Zapis wideo w formacie XAVC S zawsze w cenie
- To kamera służąca głównie do nagrywania…
- …co w oczach niektórych może być minusem
- Szkoda, że kamera nie jest wodoodporna bez specjalnej obudowy
GARMIN VIRB ULTRA 30 010-01529-04
Kolejny Garmin na liście. Kamera dosyć prosta, ale nadal posiada kilka przydatnych funkcji wychodzących poza samo urządzenie. Można powiedzieć nawet, że blisko jej pod tym względem do GoPro.
Przede wszystkim odrobinę odstaje od pozostałych jakością nagrywanego obrazu. Osiąga 4K i 30 klatek na sekundę, złoty standard, ale niestety w nieco niższej półce cenowej. Zgrywa przy tym pliki do formatu .mp4. Nic specjalnego.
To, co odróżnia Garmin VIRB Ultra 30 od reszty, to zestaw czujników zbierających dane na temat otoczenia. Podobnie jak w VIRBie 360 i tu można wyświetlić przydatne oraz interesujące informacje o tym, co czuła nasza kamera sportowa, kiedy wspinaliśmy się na Mount Everest. Wszystko prosto i przyjemnie, bo za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji VIRB Edit.
Poza tym zadziwia też czas pracy wynoszący, jak podaje producent, dwie godziny przy kręceniu filmu w 1080p. Pomimo tego, że jest taka opcja, w tym przypadku raczej nie przyda się bateria zapasowa.
Garmin VIRB ULTRA 30 plusy i minusy:
- Nakładki danych, dobrze dopełniają wideo
- Długi czas pracy
- Cena zachęca
- Potrzebuje obudowy, aby uodpornić się na wodę
SONY DSC-RX0
To interesujący przypadek. Sony, ogłaszając DSC-RX0, nie mówił do końca, że to kamera sportowa. Może nawet słusznie, bo jej największym problemem jest brak porządnej stabilizacji. Jest to sprzęt dosyć niszowy - ma łączyć w sobie zalety odporności na wszelkie warunki atmosferyczne i profesjonalnego sprzętu fotograficznego.
Nie bez powodu więc zajmuje miejsce piąte. Wśród wymienionych dla osoby zainteresowanej sportem i montażem to taki średniak.
Inną z jego bolączek jest brak zapisywania wewnętrznego filmów w jakości 4K - trzeba nabyć dysk zewnętrzny. Nie jest to aż tak bolesne, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że pliki można zapisywać w formacie XAVC S, który zapewni niską kompresję i świetny wygląd filmów nawet w Full HD. Poza tym kamera zapisuje obraz z użyciem S-Log2. To specyficzne ustawienie które pozwala na dużo większą swobodę w naprawianiu zbyt ciemnych i zbyt jasnych ujęć w postprodukcji.
Najciekawszą funkcją kamery jest możliwość zapisywania obrazu w 1000 (sic!) klatkach na sekundę. To pozwala zauważyć poszczególne pióra na skrzydłach latającego kolibra. Stwarza to szereg możliwości dla pomysłowego twórcy - może na przykład służyć do ciekawych ujęć w strzelanej części biathlonu.
Kamera sportowa czy niesportowa? W obu przypadkach połowicznie. Najbardziej przyda się profesjonaliście do kręcenia ujęć wespół z naprawdę drogim sprzętem. Wiecie, tym którego nie chcielibyście zadrapać czy też zalać, bo tuż po portfelu pękłoby wam serce.
Sony DSC-RX0 plusy i minusy:
- Wypluwa z siebie pliki w formacie XAVC S, gwarantując wysoką jakość obrazu
- Można uzyskać 1000 klatek na sekundę i uchwycić skrzydła kolibra w locie
- S-Log2 pozwala na przejęcie pełnej kontroli nad postprodukcją materiałów
- Nie nagrasz 4K bez zewnętrznego dysku
- Pomimo ceny nie jest kamerą uniwersalną ani dla sportowca, ani dla profesjonalnego twórcy
MIEJSCA VI-X KLASYFIKACJI KAMER SPORTOWYCH
Jeżeli absolutny top was nie przekonał, są też inne opcje. Wymienione tutaj kamery mogą wydawać się nieco gorsze, ale tak naprawdę także robią robotę. W zależności od możliwości zakupowych i cenowych warto rzucić na nie okiem.
- GOPRO FUSION 360 (CHDHZ-103) to pierwsza propozycja GoPro w segmencie kamer sferycznych. Nie należy do najlepszych w swojej kategorii cenowej, wyróżnia się jednak możliwością zamontowania dwóch kart MicroSD. Warto rozważyć, ale funkcje, którymi się reklamuje - tryb Small Planet tworzący obraz z góry, czy Over Capture utrzymujący jeden kadr - są także u konkurenta marki Garmin. Tylko lepsze.
- RICOH THETA V, trochę zabawka, trochę poważny sprzęt. Firma wprowadzająca słowo budżetowy w świat kamer sferycznych. Ich najlepszy model, zdolny do nagrywania w 4K przez osiemdziesiąt minut i to pod wodą. Szkoda, że oferuje przy tym wyłącznie 19 GB miejsca na nasze wspaniałe produkcje.
- SONY FDR-X1000VR jest poprzedniczką wymienionej tu X3000R. W specyfikacji odrobinę gorsza. Jedną z największych różnic jest stabilizacja - tutaj cyfrowa. Niemniej kamera jest tańsza i na pewno znajdziecie więcej poradników z nią związanych w internecie.
- DJI OSMO POCKET, trochę Apple wśród kamer. Pod względem jednolitości i drogich akcesoriów. To kamera wbudowana w gimbal. Bardzo popularna i robiąca wyjątkowo ładne ujęcia. Jej jedynym mankamentem jest szereg dodatków, które na tej półce cenowej wydawałyby się oczywiste w wersji podstawowej. Potrzeba dokupienia modułu pozwalającego na korzystanie z połączenia bezprzewodowego zapewniła kamerze miejsce przedostatnie.
- GOPRO HERO7 SILVER (CHDHC601RW) to kamera porządna. Trafiła na ostatnie miejsce głównie dlatego, że nie wyróżnia się kompletnie niczym. Wydaje się nieco lepszą (i znacznie przy tym droższą) wersją tańszej kamery Hero7 WHITE. Kręci w 4K, wytrzyma kontakt z wodą i aktywuje się głosowo. Jest prosta, może nawet trochę za bardzo.
TOP 10 kamer sportowych - porównanie parametrów
Model | Rozdzielczość | Rozdzielczość | Pamięć | Odporność | Możliwości | Bateria | Wymiary | Waga |
Garmin Virb 360 | 5,7K 30 FPS, 4K 30 FPS, 3,5K 60 FPS, FHD 120 FPS i inne | Do 15 mpx | MicroSD do 128GB | 10 m wodoszczelności | Micro USB, USB 2.0, WiFi, Bluetooth, NFC, ANT+ | 1250 mAh, 75 minut nagrywania | 39.0 × 59.3 × 69.8 mm | 160 g |
GoPro Hero 7 Black | 4K 60 FPS, 2,7K 120 FPS, FHD 240FPS i inne | Do 12 mpx | MicroSD | 10 m wodoszczelności | USB C, HDMI, WIFI, Bluetooth | 1220 mAh | 62.3 x 44.9 x 33 mm | 116 g |
Sony FDR-X3000R | 4K 30 FPS, FHD 60 FPS, HD 240 FPS i inne | Do 12 mpx | MicroSD | 60 m wodoszczelności w dołączonej obudowie | Micro USB, HDMI micro, WIFI, Bluetooth | 1240 mAh | 47,8 × 52,6 × 19,0 mm | 114 g |
Garmin Virb Ultra 30 | 4K 30 FPS, 2,7K 60 FPS, FHD 120 FPS i inne | Do 12 mpx | MicroSD do 128 GB | 40 m wodoszczelności w dołączonej obudowie | USB 2.0, HDMI, WIFI, Bluetooth | 1250 mAh, do 105 minut nagrywania | 57,5 x 45,9 x 31,3 mm | 88 g |
Sony DSC-RX0 | 4K przez HDMI, FHD 60 FPS, 800x270 1000 FPS i inne | Do 15 mpx | MicroSD | IPX8, upadek do 2 m, zgniatanie 200 kg | Micro USB, USB 2.0, HDMI, WIFI, Bluetooth | 650 mAh, 30 minut nagrywania | 59,0 × 40,5 × 29,8 mm | 95 g |
GoPro Fusion 360 | 5.2K 30 FPS, 3k 60 FPS i inne | Do 18 mpx | 2x MicroSD do 128 GB | 5 m wodoszczelności, odporna na wstrząsy | USB 3.0, WIFI, Bluetooth | 2620 mAh, 90 minut nagrywania | 74 x 75 x 40 mm | 220 g |
Ricoh Theta V | 4K 30 FPS, 2K 30 FPS i inne | Do 12 mpx | Pamięć wewnętrzna 19 GB | IPX8 | Micro USB, WIFI | Producent gwarantuje 80 minut filmu | 45.2 x 130.6 x 22,9 mm | 121 g |
Sony FDR-X1000VR | 4K 30 FPS, FHD 120 FPS, HD 240 FPS i inne | Do 8,8 mpx | MicroSD | 10 m wodoszczelności w dołączonej obudowie | Micro USB, micro HDMI, WIFI | 1240 mAh | 24,4 x 51,7 x 88,9 mm | 114 g |
DJI Osmo Pocket | 4K 60 FPS, FHD 120 FPS i inne | Do 12 mpx | MicroSD do 256 GB | 60 m wodoszczelności w obudowie kupowanej osobno | USB C, można dokupić moduł WIFI i Bluetooth | 875 mAh, do 140 minut nagrywania | 121.9×36.9×28.6 mm | 116 g |
GoPro Hero 7 Silver | 4K 30 FPS, 1440p 60 FPS, 1080p 60 FPS i inne | Do 10 mpx | MicroSD | 10 m wodoszczelności | USB C, WIFI, Bluetooth | 1220 mAh, niewyjmowalna | 62.3 x 44.9 x 28.3 mm | 94 g |
Podsumowanie topowych kamer sportowych
Wszystkie kamery prezentują naprawdę dobrym poziomie. W zasadzie wybór zależy od konkretnych zapotrzebowań użytkownika.
- Jeżeli lubisz ciekawe technologie, a pojęcie Augmented Reality sprawia, że się ekscytujesz - zwycięzca zestawienia jest w sam raz dla ciebie. Dodatkowe informacje określające przeciążenia, temperaturę i prędkość poruszania się z pewnością podkręcą nagranie z kolejnego wyścigu motocyklowego po przedmieściach Neapolu. Albo Ciechocinka, co kto woli.
- Kamera, która zajęła drugie miejsce, to stary, dobry GoPro. Nie powinno to nikogo dziwić. Sprzęt solidny, przetestowany przez tysiące. Na pewno nikogo nie zawiedzie, chociaż jest niewiele lepszą wersją swojego poprzednika.
- Trzecia pozycja to porządna kamera sportowa od Sony. Marka zobowiązuje - urządzenie służy przede wszystkim do kręcenia świetnych ujęć. Bez zbędnych pytań i funkcji. I robi to bardzo dobrze, oferując zapisywanie w formacie XAVC S.
- Czwarty był kolejny Garmin. Kamera z długim czasem pracy i ciekawą funkcją. Urządzenie, którym warto się zainteresować.
- Pomiędzy naprawdę topowe kamery sportowe, a resztę porządnego sprzętu trafiła dziwna propozycja Sony. Sprzęt dla profesjonalistów bywających w ekstremalnych warunkach. Niepewny swojej osobowości, a przy tym dosyć drogi. Wpisuje się w niszę i z pewnością znajdzie się ktoś, kto potrzebował dokładnie takiej kamery. Na przykład do nagrania nurka głębinowego.
Urządzenia wymienione na tej liście mogą służyć do zastosowań zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych.
Kamera sportowa nigdy nie przebije pod względem jakości pełnowymiarowego sprzętu, ale te modele pozwolą bez zażenowania chwalić się znajomym kolejnymi wojażami.
Sprawdź również: