PODPOWIEDZI:
Promocje na sprzęt RTV i AGD w MAx Elektro

Jaki telewizor do sportu? | TOP 7 |

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1LG 65GX3LALG 65GX3LA8999 zł
2Sony KD55XH9096Sony KD55XH90963599 zł
3Philips 55OLED705Philips 55OLED7055399 zł
4LG 55CX3LALG 55CX3LA5499 zł
5Sony KD55AG9BAEPSony KD55AG9BAEP6990 zł
6Samsung QE55Q80AASamsung QE55Q80AA4699 zł
7LG 55NANO867NALG 55NANO867NA2899 zł
Jaki telewizor do sportu? | TOP 7 |

Szukasz telewizora do sportu? Dobrze trafiłeś. Redakcyjnie zajmujemy się testami różnych modeli i mamy już pewną wprawę w dobieraniu opłacalnych jednostek. Jeżeli czaisz się na telewizor pod Euro 2020 - tutaj znajdziesz korzystne opcje. Wytłumaczę ci również, na co zwracać uwagę przy zakupie.

Telewizor do sportu to wydawałoby się całkiem prosta sprawa. Najlepiej jak największy i z wysoką częstotliwością, prawda? Sprawa jednak nie jest taka prosta, jak się może wydawać. Natywne 120 Herców to oczywiście pożądany dodatek, ale warto też coś wiedzieć o interpolacji i innych fundamentalnych parametrach. Wiele z proponowanych tu modeli trafiło już do innych naszych rankingów telewizorów.

Jaki opłacalny telewizor do sportu?

Dobrane przeze mnie telewizory posegregowałem od moim zdaniem najopłacalniejszego. Jednak ze względu na to, że starałem się celować w różne przedziały cenowe, tak naprawdę ostatecznie decyzję podejmujesz ty. Ja dobierałem modele sprawdzone i polecane w sieci - w okolicach 55 - 65 cali, aby nie zawyżać sztucznie kwoty (im większy sprzęt, tym więcej płacisz za cal). Potraktuj więc poszczególne propozycje jak jedne z opłacalniejszych modeli na danej półce cenowej.

1. LG 65GX3LA

LG 65GX3LA na białym tle

Model

LG 65GX3LA

Matryca

OLED

Rozmiar

65 cali

Odświeżanie natywne

120 Hz

Najważniejsze zalety

Niski DSE

Niskie rozmycie w ruchu

Dolby Vision IQ

G-Sync

Profil HGiG

Sportowy alarm

HDMI 2.1

Szerszy kąt widzenia niż CX (według testów)

Lepsze głośniki niż CX

Zestaw do przyległego zawieszenia na ścianie

Link do zakupu

LG 65GX3LA oferta w Media Expert

2. Sony KD55XH9096

Sony KD55XH9096 na białym tle

Model

Sony KD55XH9096

Matryca

LED VA

Rozmiar

55 cali

Odświeżanie natywne

120 Hz

Najważniejsze zalety

Object-based HDR Remaster

X-Motion Clarity

HDMI 2.1

Niskie DSE

Link  do zakupu

Sony KD55XH9096 oferta w Media Expert

3. Philips 55OLED705

Philips 55OLED705 na białym tle

Model

Philips 55OLED705

Matryca

OLED

Rozmiar

55 cali

Odś wieżanie natywne

120 Hz

Najważniejsze zalety

Ambilight

DTS Play-Fi

Niedrogi jak na OLED-a

Link do zakupu

Philips 55OLED705 oferta w Media Expert

4. LG 55CX3LA

LG 55CX3LA na białym tle

Model

LG 55CX3LA

Matryca

OLED

Rozmiar

55 cali

Odświeżanie natywne

120 Hz

Najważniejsze zalety

Niski DSE

Niskie rozmycie w ruchu

Dolby Vision IQ

G-Sync

Profil HGiG

Sportowy alarm

HDMI 2.1

Zdobył u nas w teście LG 55CX3 aż 5 gwiazdek

Link do zakupu

LG 55CX3LA oferta w Media Expert

5. Sony KD55AG9BAEP

Sony KD55AG9BAEP na białym tle

Model

Sony KD55AG9BAEP

Matryca

OLED

Rozmiar

55 cali

Odśwież anie natywne

120 Hz

Najważ niejsze zalety

Object-based Super Resolution

Object-based Remaster

Niski DSE

Bardzo niskie rozmycie w ruchu

Link do  zakupu

Sony KD55AG9BAEP oferta w Media Expert

6. Samsung QE55Q80AA

Samsung QE55Q80AA na białym tle

Model

Samsung QE55Q80AA

Matryca

QLED IPS

Rozmiar

55 cali

Odświeżanie natywne

120 Hz

Najważniejsze zalety

FreeSync Premium Pro

Adaptacja obrazu

HDMI 2.1

Link do zakupu

Samsung QE55Q80AA oferta w Media Expert


 

7. LG 55NANO867NA

LG 55NANO867NA na białym tle

Model

LG 55NANO867NA

Matryca​​​​​​​

LED IPS

Rozmiar

55 cali

Odświeżanie natywne

120 Hz

Najważniejsze zalety

Bardzo niska cena

Rozszerzony zakres kolorów

HDMI 2.1

Profil HGiG do gier

AMD FreeSync

Sportowy alarm

Link do zakupu

LG 55NANO867NA oferta w Media Expert

Na co zwrócić uwagę kupując telewizor do sportu?

Wbrew pozorom częstotliwość 120 Herców nie jest najważniejszym wyznacznikiem telewizora do sportu. Prawdopodobnie będzie lepszy czas reakcji piksela, co zaowocuje mniejszym rozmyciem i ostatecznie ładniejszym obrazkiem. Warto pamiętać jednak o tym, że żadna stacja nie nadaje natywnie rozgrywek w takiej częstotliwości. Ten parametr ma większe znaczenie w grach, przy wsparciu dla HDMI 2.1, które obsługuje przesył danych w 120 Hercach.

Przy tym współcześnie wszyscy producenci wykorzystują różnego rodzaju technologie interpolacji upłynniające obraz. Telewizor zgaduje, jak powinny wyglądać dodatkowe klatki i je generuje, aby uzyskać więcej treści do pokazania na ekranie. To nie jest co prawda zalecane przy filmach, bo ryzykujesz uzyskaniem tak zwanego efektu opery mydlanej. Ten nienaturalnie prezentuje obraz. Jednak w przypadku sportu nie powinno być to problemem.

Człowiek kibicujący Brazylii

Warto dodać, że niektórzy producenci radzą sobie lepiej od innych w upłynnianiu obrazu. Na szczególną uwagę zasługuje Sony, które w proponowanym modelu z serii XH900 oferuje zamiennie do interpolacji własną odmianę BFI - Black Frame Insertion - które polega na dodawaniu pomiędzy klatkami obrazu dodatkowych czarnych przestrzeni. To wygląda naturalniej niż interpolacja, ale odrobinę przyciemnia oglądaną treść.

To jeszcze tak wyjątkowe nie jest, ale Sony zdecydowało się w ramach technologii X-Motion Clarity na dodatkowe sterowanie podświetleniem. Każde mignięcie jest indywidualnie oraz lokalnie dostosowywane. Telewizor poprawia jego jasność i długość, gdy potrzeba. Robi to po to, aby uzyskać wyraźny, a przy tym mniej przyciemniony obraz.

Wytłumaczenie działania X-Motion Clarity od Sony

Warto też zwrócić uwagę na coś, o czym często nie mówi się w kontekście telewizora do sportu. Chodzi o DSE, czyli Dirty Screen Effect, potocznie nazywany efektem brudnego ekranu. Odnosi się do tego, jak dobrze sprzęt wyświetla jednolity kolor. To szczególnie ważne przy kupowaniu telewizora do piłki nożnej, bo tam dominuje przede wszystkim zieleń.

Trzeba sprawdzać więc też testy w sieci przed zakupem. Najmniejszy problem z DSE mają zwykle OLED-y - na przykład proponowane przeze mnie LG z serii GX i CX, które są jednymi z najlepszych pod tym względem modeli na rynku według danych zaczerpniętych z serwisu rtings.com.

Jaka matryca w telewizorze do sportu?

Telewizory mają matryce wykorzystujące różne technologie do generowania obrazu. Są między nimi różnice zmieniające odbiór odtwarzanych treści. Jaka więc matryca będzie najsensowniejsza w telewizorze do oglądania sportu?

  • QLED - właściwie to nadal zwyczajny LED, ale z dodatkową warstwą kropek kwantowych poprawiającą kolory. Pod tym względem również Nanocell od LG - chociaż z nieco inaczej rozwiązaną technologią - ma służyć uzyskaniu lepszych barw. Poza tym nie oferuje wiele więcej dla osoby szukającej telewizora do oglądania sportu.

Wytłumaczenie działania OLED-ów na grafice od LG

  • OLED - lepsze kąty widzenia, naturalniejsze czernie i szybszy czas reakcji piksela. Szczególnie ta ostatnia kwestia jest ważna, bo gwarantuje mniejsze rozmycie obrazu. Pewnym problemem w kupowaniu telewizora OLED do sportu jest to, że istnieje szansa (rosnąca z czasem) na wypalenie się fragmentów odtwarzanych treści. Na przykład tablicy wyników podczas meczu piłki nożnej lub logo stacji telewizyjnej.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy kupowany przez ciebie telewizor LED ma typ matrycy VA czy IPS. Z reguły ta pierwsza ma lepsze czernie, ale gorsze kąty widzenia i odwzorowanie barw od tej drugiej. To o tyle ważne, że kolory murawy podczas Euro 2020 będą wyglądały na telewizorze naturalniej, a oglądając mecz w kilka osób dookoła ekranu, będziecie mogli liczyć na to, że każdy z was zobaczy obraz tej samej jakości.

blog comments powered by Disqus
Jaki telewizor do sportu? | TOP 7 |