PODPOWIEDZI:

Jaki telewizor OLED? Ranking TOP 10

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Samsung QE55S95CATSamsung QE55S95CAT8499 zł
2Samsung QE55S90CATSamsung QE55S90CAT5999 zł
3Sony XR-55A95LSony XR-55A95L12999 zł
4LG 55G33LALG 55G33LA8999 zł
5LG 55C32LALG 55C32LA5999 zł
6Sony XR55A95KSony XR55A95K8999 zł
7LG 55B33LALG 55B33LA4999 zł
8Sony XR-55A80LSony XR-55A80L8499 zł
9Philips 65OLED907Philips 65OLED9079980 zł
10Panasonic TX-55MZ800EPanasonic TX-55MZ800E6999 zł
Jaki telewizor OLED? Ranking TOP 10

Jaki telewizor OLED będzie najlepszym zakupem w 2024 roku? Zeszłoroczny. Teraz, na początku roku, trwa okres, w którym producenci jeszcze nie wypuścili na rynek nowych modeli, ale wszystkie sklepy będą chciały pozbyć się starych. Z tego względu, jeżeli marzysz o ekranie do salonu, na lepsze ceny już nie trafisz.

Telewizor OLED ma obecnie jedną z najlepszych technologii wyświetlania obrazu na rynku konsumenckim. Perfekcyjne czernie, nieskończone kontrasty, minimalne opóźnienia… Właściwie wraz z przetasowaniem na rynku (parę lat temu Samsung wypuścił swoje własne matryce), nie ma już wielu istotnych minusów takich wyświetlaczy. 

Poprawiła się nawet jasność, chociaż wciąż raczej w najdroższych z modeli. Niemniej w tym rankingu telewizorów na pewno znajdziesz coś dla siebie. Co ważne, zależało mi na tym, aby w tym zestawieniu nie powielać tych samych serii. Wiele z tych telewizorów OLED występuje w kilku różnych wariantach rozmiarowych.

Polecany telewizor OLED - Opinie

1. Samsung QE55S95CAT

Samsung QE55S95CAT na białym tle

Typ matrycy

QD-OLED

Rozmiar

55 cali

Częstotliwość odświeżania

144 Hz

Najważniejsze zalety

Świetnie radzi sobie z refleksami

Wysoka częstotliwość odświeżania

Wysoka jasność

Quantum HDR

Inteligentna kalibracja

Moduł One Connect Pro

Dźwięk podążający za obiektem+

Wysoka jasność

G-Sync

Freesync

Samsung QE55S95CAT oferta w RTV Euro AGD

Jeden z prawdopodobnie najbardziej topowych modeli na rynku. Samsung QE55S95CAT należy do serii S95C, czyli tej najbardziej zaawansowanej w segmencie QD-OLED u koreańskiego producenta. To bardzo ciepło przyjęty telewizor nie bez powodu. Ma wszystko to, czego potrzebujesz od modelu premium.

Przede wszystkim jest tutaj matryca QD-OLED, która charakteryzuje się wysoką jasnością, lepszymi barwami oraz perfekcyjnymi kątami widzenia. Dodatkowo to ekran o częstotliwości odświeżania 144 herców. Jeżeli masz dość mocny komputer, aby z tego skorzystać (przy 4K), to wyświetlany obraz będzie jeszcze bardziej płynny, niż przy wielu propozycjach konkurencji.

Jeżeli nie, to też nie ma problemu. Recenzenci wskazują, że zastosowany w topowych telewizorach Samsunga upłynniacz obrazu, owocuje niewielkim zwiększeniem opóźnień. Producent dorzuca w zestawie też moduł One Connect Pro, pozwalający zminimalizować liczbę kabli pod telewizorem.

2. Samsung QE55S90CAT

Samsung QE55S90CAT na białym tle

Typ matrycy

QD-OLED

Rozmiar

55 cali

Czę stotliwość odświeżania

144 Hz

Najważniejsze zalety

Świetnie radzi sobie z refleksami

Wysoka częstotliwość odświeżania

Wysoka jasność

Quantum HDR

Inteligentna kalibracja

Dźwięk podążający za obiektem lite

G-Sync

Freesync

Samsung QE55S90CAT oferta w RTV Euro AGD

Lepiej wyceniony w stosunku do poprzednika telewizor QD-OLED z wysokiej półki. Główną różnicą jest właściwie słabszy głośnik, brak modułu One Connect Pro w zestawie, a także fakt, że Samsung QE55S90CAT nie osiąga aż tak dużej jasności. To jednak zwykle nie ma dużego znaczenia - może przy wyjątkowo jasnych scenach podczas oglądania treści HDR.

Ten 55-calowy telewizor wciąż jest super wyborem nawet do rozświetlonego salonu. Przy tym to ciągle QD-OLED, więc możesz się spodziewać doskonałego kontrastu i świetnych barw. Wyróżnia się na rynku matrycą zdolną do fizycznego wyświetlenia 144 klatek na sekundę w 4K. Ma też cztery odpowiednie wejścia HDMI 2.1.

To nie tylko świetny telewizor dla graczy, ale i dla miłośników seriali oraz filmów. Jest tu HDR - chociaż nie Dolby Vision - więc rozszerzona dynamika sprawi, że oglądane przez ciebie rzeczy będą wyglądały dużo lepiej. W dodatku nie zabrakło tu symulacji dźwięku podążającego za obiektem na ekranie oraz Q-Symphony, czyli funkcji synchronizacji audio z telewizora, z soundbarem Samsunga.

3. Sony XR-55A95L

Sony XR-55A95L na białym tle

Typ matrycy

QD-OLED

Rozmiar

55 cali

Czę stotliwość odświeżania

120 Hz

Najważ niejsze zalety

Dolby Vision

DTS:X

Sony S-Center

Świetne kąty widzenia

XR Sound

Bravia Cam w zestawie

Bravia Core

G-Sync

Freesync

Sony XR-55A95L oferta w RTV Euro AGD

Jeden z najlepszych telewizorów na rynku. Wykorzystuje matrycę QD-OLED. W dodatku, w przeciwieństwie do poprzedników, wspiera też HDR Dolby Vision, czyli jeden z lepszych standardów na rynku. Oglądając na tym ekranie treści o rozszerzonej dynamice tonalnej, poczujesz się jak w kinie. Lub grając, bo wspiera go też przy rozgrywce w 4K przy 120 hercach.

Największą wadą tego modelu jest jego cena. Dlatego nie jest wyżej. Sony XR-55A95L to prawdziwa propozycja premium, dla - nie oszukujmy się - bogatszych ludzi. Jest przy tym bardzo jasny, co w połączeniu z obsługą Dolby Vision przełoży się na pięknie wyglądające filmy w HDR.

Bez problemu poradzi sobie z podbijaniem jakości gorzej wyglądających treści, dzięki nowoczesnemu procesorowi Cognitive XR. Co ważne, recenzenci zwracają uwagę na obecność tylko dwóch wejść HDMI 2.1 o wysokim przepływie danych. Zważywszy na to, że jeden z nich obsługuje eARC, liczba po podpięciu soundbara spada do jednego. To za mało na podłączenie paru konsol lub dodatkowo komputera.

4. LG 55G33LA

LG 55G33LA na białym tle

Typ matrycy

MLA OLED

Rozmiar

55 cali

Częstotliwość odświeżania

120 Hz

Najważniejsze zalety

Dolby Vision

Cztery porty HDMI 2.1

FreeSync

G-Sync

Filmmaker mode

Jaśniejszy ekran od zwykłego WOLED

LG 55G33LA oferta w RTV Euro AGD

Topowy zeszłoroczny telewizor z diodami organicznymi od LG. Wykorzystuje technologię MLA OLED do uzyskania znacznie wyższej jasności obrazu, za sprawą warstwy mikrosoczewek, skupiających światło. Przy tym LG 55G33LA, nawet z tak zaawansowaną technologią, nie będzie miał takich barw jak propozycje z QD-OLED.

Jego wysoka jasność przełoży się na świetnie wyglądające, praktycznie białe sceny w filmach oglądanych z HDR. Przykładem może być ujęcie na letnie niebo lub ten kadr, w którym Gandalf Biały zmartwychwstał przed drużyną Aragorna. Nie ma to więc na koniec dnia aż takiego znaczenia. Grunt, że da się oglądać filmy też za dnia.

Recenzenci zachwalają też dobre radzenie sobie z odblaskami, niski input lag (ważny przy rozgrywce) oraz bardzo dobre audio, jak na telewizor. Dźwięk, wspierany przez technologię AI Sound, będzie symulował przestrzenność kanału 7.1.2. Wszystkie cztery porty spełniają standardy HDMI 2.1. To więc też dobry wybór dla graczy.

5. LG 55C32LA

LG 55C32LA na białym tle

Typ matrycy

WOLED (Evo)

Rozmiar

55 cali

Częstotliwość odświeżania

120 Hz

Najważniejsze zalety

Dolby Vision

Cztery porty HDMI 2.1

FreeSync

G-Sync

Tryb filmowca

LG 55C32LA oferta w RTV Euro AGD

Jeżeli nie chcesz wydawać aż tak dużo pieniędzy, nie zależy ci na bardzo dużej jasności, a chcesz praktycznie ten sam telewizor co LG G3, tylko taniej - zainteresuj się LG 55C32LA. Co prawda ma zwykły WOLED, a nie wersję z mikrosoczewki, ale pod wieloma względami to porównywalny model do poprzednika.

Będzie świetnym wyborem dla gracza, przez wzgląd na cztery porty HDMI 2.1, Freesync, G-Sync, a także bardzo niskie opóźnienia. Wspiera Dolby Vision, co oznacza szerszy zakres dynamiki podczas oglądania bardzo jasnych lub ciemnych scen

Jasne, jest ciemniejszy od G3 lub modeli QD-OLED, ale pod tym kątem będzie zdecydowanie lepszy od poprzedniej serii, C2 lub B3. Ma panel Evo, wykonany z innych materiałów, umożliwiających podbicie jasności. To porządny telewizor OLED dla ciebie, jeżeli chcesz trochę zaoszczędzić.

6. Sony XR55A95K

Sony XR55A95K na białym tle

Typ matrycy

QD-OLED

Rozmiar

55 cali

Częstotliwość odświeżania

120 Hz

Najważniejsze zalety

Dolby Vision

G-Sync

Freesync

Acoustic Surface Audio+

Interpolacja dźwięku 3D

Bravia Core

Tryb creator calibrated

Sony XR55A95K oferta w RTV Euro AGD

Telewizor QD-OLED od Sony z 2022 roku. Wciąż nie dość przeceniony, ale wciąż dość dobry. Charakteryzuje się wysoką jasnością (nie tak dobrą, jak w następcy), świetną fabryczną kalibracją kolorów, niskimi opóźnieniami… Właściwie to po prostu porządny telewizor premium. Nawet jeśli trochę starszy.

Sony XR55A95K może być świetnym wyborem dla gracza lub dla miłośnika filmów. Co prawda nie wspiera grania w 4K przy 120 Hz z włączonym Dolby Vision, ale bez: jak najbardziej. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że tylko dwa z czterech portów spełniają standardy HDMI 2.1.

7. LG 55B33LA

LG 55B33LA na białym tle

Typ matrycy

WOLED

Rozmiar

55 cali

Częstotliwość odświeżania

120 Hz

Najważniejsze zalety

AI Sound Pro

Wsparcie DTS

Wsparcie Dolby Vision

Filmmaker mode

G-Sync

Freesync

LG 55B33LA oferta w RTV Euro AGD

Najbardziej budżetowa wersja zeszłorocznych telewizorów LG OLED, dostępnych na nasz kraj. Za granicą jest też A3, ale to wciąż nie jest sprzęt, który można z czystym sumieniem polecić. LG 55B33LA ma standardowy panel WOLED. W dodatku w stosunku do C3, o znacząco obniżonej jasności.

To może mieć znaczenie za dnia lub przy oglądaniu treści HDR. Z drugiej strony to wciąż OLED, więc będzie miał idealne czernie i szybki czas reakcji piksela. W dodatku ma też zaawansowany nowoczesny procesor, wiele przydatnych funkcji oraz technologii i dwa porty HDMI 2.1. Może być świetnym budżetowym telewizorem do gier, ale nabywca marzący o czymś do seriali lub filmów też będzie zadowolony.

8. Sony XR-55A80L

Sony XR-55A80L na białym tle

Typ matrycy

WOLED

Rozmiar

55 cali

Czę stotliwość odświeżania

120 Hz

Najważniejsze zalety

Bravia Core

Dolby Vision

Acoustic Surface Audio+

Acoustic Center Sync

Freesync

G-Sync

Sony XR-55A80L oferta w RTV Euro AGD

Budżetowa półka japońskiej firmy. Sony XR-55A80L jest modelem zeszłorocznym, kilka oczek niżej od umiejscowionego wyżej w tym zestawieniu A95L. Niska cena bierze się przede wszystkim stąd, że tutaj masz do czynienia z typowym ekranem WOLED, a nie QD-OLED. Recenzenci jasno wskazują, że… jest dość ciemno w porównaniu z konkurencją.

Z drugiej strony ten model ma świetne kolory, zwłaszcza po kalibracji, nieźle radzi sobie z przetwarzaniem treści o niższej jakości, a także daje ci relatywnie niedrogi dostęp do aplikacji Bravia Core. To usługa streamingowa o prawdopodobnie najlepszej obecnie jakości. Bije na głowę Netflixa lub HBO Max.

9. Philips 65OLED907

Philips 65OLED907 na białym tle

Typ matrycy

WOLED (Ex)

Rozmiar

65 cali

Częs totliwość odświeżania

120 Hz

Najważniejsze zalety

3-stronny Ambilight

Dźwięk Bowers&Wilkins;

Certyfikat IMAX Enhanced

G-Sync

Freesync

Wsparcie Dolby Vision

Tryb filmowy

Philips 65OLED907 oferta w RTV Euro AGD

Teoretycznie ten model pojawił się na rynku już w 2022 roku. W praktyce, do dzisiaj możesz go kupić. W dodatku znacznie taniej niż pierwotnie. Jeżeli zależy ci na do topowym telewizorze OLED, ale nie masz dość głębokich kieszeni, Philips 65OLED907 może być dla ciebie. W tej wersji to jedyny 65-calowy telewizor na liście.

Przede wszystkim wyróżnia się 3-stronnym Ambilight. To technologia kolorowego podświetlenia za telewizorem, która wizualnie powiększa ekran. No i poza tym po prostu wygląda całkiem nieźle, na ścianie salonu. Dostosowuje się do tego, co oglądasz na ekranie. Dodatkowo jest tu system audio przygotowany przy współpracy z topową marką w tej branży oraz certyfikat IMAX Enhanced, gwarantujący bardzo dobrą jakość obrazu.

10. Panasonic TX-55MZ800E

Panasonic TX-55MZ800E na białym tle

Typ matrycy

OLED

Rozmiar

55 cali

Czę stotliwość odświeżania

120 Hz

Najważniejsze zalety

Filmmaker mode

Dolby Vision

Panasonic TX-55MZ800E oferta w RTV Euro AGD

Panasonic TX-55MZ800E jest jedną z tańszych propozycji tej firmy, w segmencie telewizorów OLED. Ten konkretny model wyposażono w 55-calową matrycę o częstotliwości odświeżania na poziomie 120 herców. Fizycznie wyświetli 120 klatek na sekundę, co zaowocuje wyższą płynnością w grach.

Przy tym są też w sprzedaży większe warianty. Modele Panasonic wyróżniają się zwykle lepszym przetwarzaniem obrazu w stosunku do propozycji LG z podobnej półki. Firma lubi chwalić się kalibracją we współpracy z kolorystami z Hollywood. W wypadku tego telewizora co prawda o tym nie wspomina, ale za to jest Dolby Vision oraz tryb filmowca, które zagwarantują świetną jakość oglądanych filmów oraz seriali.

WOLED, EX OLED czy QD-OLED? Jaką matrycę OLED wybrać?

W tym momencie na rynku mamy trzy główne matryce OLED. Kiedy w 2022 roku Samsung pokazał matrycę QD-OLED, wstrząsnął rynkiem. Dotychczas bezdyskusyjnie dominowały panele od LG. Nowe ekrany ich konkurencji okazały się pod wieloma względami po prostu lepsze, a przede wszystkim jaśniejsze. Teraz można wyróżnić trzy główne typy ekranów OLED:

  • WOLED - dotychczas najpopularniejsza technologia tworzenia matryc do telewizorów z diodami organicznymi. Nazwa pochodzi od White OLED. Warstwa emisyjna jest biała, a następnie rozdzielana jest na cztery podstawowe barwy RGBW. Często zwraca się uwagę na niską możliwą jasność takich ekranów. LG produkuje też panele Evo (lub Ex), które mają nieco wyższą jasność, dzięki wykorzystaniu innych materiałów, lepiej odprowadzających ciepło.
  • MLA OLED - bazą tego typu matrycy jest właściwie taki sam ekran jak WOLED, z jedną różnicą. Dodatkową warstwą mikrosoczewek. Skupiają światło, zapobiegając odbijaniu się go od struktury ekranu, co z kolei przekłada się zwyczajnie na wyższą możliwą jasność.
  • QD-OLED - technologia opracowana przez Samsung. Odnosi się bezpośrednio do Quantum Dot, czyli kropki kwantowej obecnej w ich tradycyjnych telewizorach QLED. Tutaj warstwa emisyjna jest niebieska. Kropki kwantowe z kolei konwertują pasmo w odpowiednie barwy. To wydajniejsze rozwiązanie niż w matrycach od LG pozbawionych mikrosoczewek.

Telewizor Samsung QD-OLED w salonie prezentera. Na ścianie ozdoba z płyt winylowych

Czego szukać w telewizorze OLED do gier?

Kupując telewizor do gier z matrycą OLED już wybierasz dobrze. Technologia ta pozwala na zmniejszenie czasu reakcji piksela, co w efekcie obniża też smużenie. Zresztą perfekcyjne kontrasty, wynikające z technologii diody organicznej, to coś, co przydaje się we wszelkich grach, ułatwiając ci wyłuskanie szczegółów z ciemnych scen. Zwróć jednak uwagę też na te rzeczy:

  • Częstotliwość odświeżania - bardzo ważna sprawa, dlatego że determinuje to, ile ekran może wyświetlić fizycznie klatek na sekundę. Dotychczas standardem było 120 Hz, ale już teraz możesz znaleźć modele wyposażone w 144-hercowe ekrany. To wymaga jednak porządnego sprzętu, albo… dobrego upłynniania.
  • Obsługa G-Sync / Freesync - to technologie, które sprowadzają się bazowo przede wszystkim do jednego: eliminują artefakty obrazu podczas rozgrywki. Synchronizują procesor graficzny z matrycą, aby pozbyć się zauważalnych szarpnięć.
  • HDMI 2.1 - właściwie większość telewizorów teraz powinna mieć nawet kilka portów spełniających ten standard. Przede wszystkim pozwala na przesyłanie obrazu w 4K przy wysokiej płynności, ale też daje ci dostęp do kilku udogodnień. Wśród nich na przykład automatyczne włączanie trybu niskich opóźnień.

Telewizor OLED? Wybierz taki, na jaki pozwala ci budżet

Podsumowując, prawdopodobnie najlepszą inwestycją obecnie są telewizory z panelami QD-OLED. Są po prostu jaśniejsze, co ma znaczenie przy oglądaniu treści HDR. Z drugiej strony - w zależności od modelu - mogą być bardzo drogie. Na szczęście na rynku znajduje się wiele propozycji z niższej półki. Może wcale nie potrzebujesz aż tak jasnego telewizora? Tak czy siak, OLED to wciąż prawdopodobnie najlepszy rodzaj matrycy na rynku.

Materiał powstał przy płatnej współpracy z RTV Euro AGD. Nikt nie wpływał na wybór produktów.

blog comments powered by Disqus
Jaki telewizor OLED? Ranking TOP 10