PODPOWIEDZI:

Haier Group na IFA 2022 - Co nowego w świecie AGD?

Haier Group na IFA 2022 - Co nowego w świecie AGD?

Ogromne stoisko i ogromne ilości sprzętu. Nie oznacza to bynajmniej, że na stoiskach Candy, Haiera oraz Hoovera postawiono wyłącznie na ilość. Nowości zaprezentowane podczas targów IFA 2022 w Berlinie potrafią zaskoczyć nie tylko designem, ale i funkcjonalnością. Jak wygląda przyszłość sprzętów domowych? Przekonajmy się!

Haier Group to spora spółka. Należy do niej aż 16,3% rynku sprzętów dużego AGD na świecie i 8,1% w Europie. W ogromnym skrócie - to bardzo dużo. Żeby to lepiej zrozumieć, wystarczy spojrzeć w stronę pralek. Cztery na dziesięć pralek w Europie z klasą A sprzedana jest pod logiem którejś z marek należących do grupy Haier. Klasa A oznacza taką, która gwarantuje zwrot swojej ceny w pięć lat na oszczędnościach związanych z prądem. 

Grupa Haier nieustannie rośnie

Nikogo więc nie powinno dziwić, że na tegorocznych targach IFA 2022 w Berlinie byliśmy w szczególności zainteresowani tym, co owa spółka ma do zaprezentowania. Na konferencji przed otwarciem targów przedstawiciel Haier Group chwalił się nawet, że nigdy wcześniej nie wypuścili tyle produktów, ile trafi na rynek w 2022 roku

To najszybciej rozwijająca się spółka w Europie w ostatnich latach. Od 2019 roku udało im się zwiększyć udziały rynkowe o 37%, a poza tym planują podwojenie wyników do 2026 roku. Sporo liczb, a wszystkie sprowadzają się do jednego. Marki wchodzące w skład Haier Group zwyczajnie warto mieć na oku.

(tu video)

Inteligentna lodówka czy piekarnik? Haier na IFA 2022

Sloganem, który widniał nad stoiskiem Haiera, było Connect to Extraordinary. I faktycznie na miejscu dało się zauważyć, jak ambitnie producent podchodzi do prezentacji inteligentnych rozwiązań, zwłaszcza w temacie lodówek oraz piekarników.

Na stoisku nie brakowało sprzętów, które nie tylko wyglądały nowocześnie, ale i zostały wyposażone w ekrany dotykowe. Naszą uwagę przykuła szczególnie lodówka Haier Cube 90 Series 9, wyposażona w algorytmy sztucznej inteligencji oraz ekran Big Touch Display. To wszystko, by stworzyć inteligentny sprzęt nie tylko do kuchni, ale i całego domu. 

Haier Cube 90 Series 9 to lodówka przyszłości według wizji Haier

Zapewne zastanawiacie się, dlaczego właściwie zdecydowano się na ekran w lodówce. Urokiem targów IFA jest to, że odpowiedź na to pytanie dostałem na miejscu i to od samego szefa marketingu IoT Haier Europe, Piergiorgio Bonfiglioliego:

[...] Sztuczna inteligencja jest bazą dla powstania tego produktu. To nie tylko fantastyczna i wydajna lodówka - to także centrum domu. Z jej poziomu możesz kontrolować wszystkie sprzęty w domu, więc łatwo mieć nad wszystkim kontrolę. W połączeniu z rozwiązaniami multimedialnymi, które są w niej zintegrowane możesz zarządzać treściami, przeglądać internet, czytać informacje oraz w zaawansowany sposób kontrolować stan żywności.

Wszystko, o czym powiedział pan Bonfiglioli, możemy zrobić bez wykorzystania smartfonu. Nie brakuje więc przestrzeni na kontrolę nad całym inteligentnym domem. Z poziomu jednego ekranu ustawimy parametry każdego z urządzeń połączonych w sieci. Nie zabrakło też bardziej prozaicznych funkcji. Z poziomu lodówki obejrzymy film lub wejdziemy na stronę internetową.

Haier Big Touch Display

Jednak co oznacza zaawansowany sposób kontrolowania stanu żywności? To szereg funkcji, które Haier zaimplementował z myślą o codziennym zarządzaniu. 

Każde jedzenie, które dodajemy do lodówki, możemy opisać. Dzięki temu zyskamy wiedzę na temat tego, jak długo możemy przechowywać konkretne warzywa i owoce, ale nie tylko. Baza jest naprawdę szeroka i trudno zaskoczyć Haier Cube 90 Series 9. Jeżeli jednak mamy do czynienia z produktami posiadającymi własną datę przydatności do spożycia, tę łatwo dodamy jako osobną informację. Dzięki temu lodówka będzie mogła przypomnieć o tym, że trzeba wykorzystać mleko albo wypić maślankę.

Haier Cube 90 Series 9 pozwala przypisać jedzeniu datę przydatności do spożycia

Do każdego produktu możemy przypisać jego właściciela, by w razie potrzeby odpowiednia osoba mogła zareagować. Tu nie kończą się inteligentne funkcje, bo Haier Cube 90 Series 9 zasugeruje, na jakiej półce umieścić masło, a gdzie dać słoik z dżemem. Podczas zakupów otrzymamy informację, jakich artykułów brakuje. Nie zabrakło też kamer, które pozwalają zajrzeć do wnętrza lodówki bez otwierania.

Kamery pozwalają zajrzeć do wnętrza lodówki

W tym miejscu pojawia się też inteligentne dopasowanie temperatury w każdej ze stref lodówki. Szuflady My Zone znamy z poprzednich odsłon sprzętu, ale w Haier Cube 90 Series 9 zyskały nową, inteligentną funkcję sugerowania trybów dla określonej żywności. W dodatku w całej lodówce uruchomimy tryb automatyczny, który może dopasować temperaturę na bazie tego, jakie jedzenie jest w lodówce.

Haier Cube 90 Series 9 będzie pojemną lodówką

To wszystko producent opisał jako ProActive Temperature. Jak na razie ekskluzywna funkcja dla Haier Cube 90 Series 9, ale według zapewnień na miejscu przez lata będzie się to zmieniać. Miłym dodatkiem jest też sprawdzanie, jak szybko schłodzi się napój w zamrażarce. Lodówka sama wyliczy odpowiedni czas i przypomni o konieczności wyciągnięcia coli lub mleka. 

Ekran i kamery dało się znaleźć nie tylko w lodówce, ale i w piekarniku Haier Chef@Home 6.

Można by pomyśleć, że przez wbudowanie kamery jest tu po to, by móc przyglądać się jedzeniu. To także jest prawdą, ale za jej implementacją stoi też jeszcze inny pomysł, o którym opowiedział Piergiorgio Bonfiglioli:

Rozwiązanie oparte o sztuczną inteligencję [w piekarniku Haier Chef@Home 6 - red.] wykorzystuje profesjonalną kamerę. Dzięki temu możemy wykryć kształt i kolor jedzenia wewnątrz piekarnika. Te dwa parametry informują o fazie pieczenia. To przemysłowe rozwiązanie, które ze strony konsumenta wygląda bardzo prosto.

Haier Chef at Home 6

Ta funkcja to Preci Taste™. Haier jako jedyny producent na rynku proponuje takie rozwiązanie wykorzystujące kamery. Aby system działał prawidłowo, oprogramowanie musiało “obejrzeć” wiele cykli pieczenia, dzięki czemu nauczyło się tego, jak zachowują się różne rodzaje żywności. To, jaki kolor nabiera skórka pieczeni czy chleba, daje sensowną odpowiedź na temat tego, jaki jest stan żywności i ile jeszcze trzeba czasu.

Preci Taste automatycznie dobiera parametry

Preci Taste™ nadzoruje cały proces pieczenia. Jeśli potrzebujemy jeszcze większej precyzji, opcjonalnie możemy skorzystać z Preci Probe. Sondę kompatybilną z piekarnikiem Haier Chef@Home 6 wyróżnia brak kabli - całość łączy się z piekarnikiem bezprzewodowo. Wysyła przy tym sygnały do piekarnika, dzięki czemu ten z jeszcze większą precyzją wyreguluje temperaturę.

Wnętrze piekarnika pomieści nawet 80 litrów pożywienia

Oczywiście to nie koniec inteligentnych funkcji, bo z poziomu piekarnika możemy też zajrzeć w historię pieczenia. Jeśli ostatnio przygotowaliśmy mocniej przypieczone jedzenie, a tym razem zależy nam na innym efekcie, ustawimy inne parametry na bazie poprzednich ustawień. Ponadto piekarnik sam podpowie nam, jak upiec dane potrawy. Wnętrze piekarnika wygląda dość standardowo, ale warto docenić, że producent nie zapomniał o prowadnicach teleskopowych.

Nowości Hoovera na IFA 2022 - kompaktowy odkurzacz oraz pojemna zmywarka

Na stoisku Hoovera obydwaj mieliśmy okazję zobaczyć nowy odkurzacz pionowy - Hoover HF9, który zaprezentowano w kilku kolorach. Jednak nie wygląd obudowy gra tu najważniejszą rolę, a technologie, które sprawiły, że sprzęt bez zająknięcia wciągał płatki owsiane, kaszę oraz inne drobiny. 

Hoover HF9 w czterech kolorach

Hoover podczas targów IFA 2022 zaprezentował autorski system sprzątania. Za wałkiem znajduje się grzebień, którego zadaniem jest nie przepuścić żadnego brudu. Z kolei szczotkę wyposażono w nową technologię Anti-Twist™. Włosy oraz sierść bywają wyzwaniem dla odkurzaczy z obrotową szczotką, ale rozwiązanie zaimplementowane w Hoover HF9 rozdziela i pochłania włosie tak, by to nie zakręcało się wokół szczotki. 

W oczy rzuca się prostota odkurzacza Hoover HF9. Pojemnikiem po jego opróżnieniu wystarczy “trzasnąć” dynamicznym ruchem ręki, by ten został szczelnie zamknięty. Odkurzacz potrafi samodzielnie stać. Całość na jednym ładowaniu może pracować przez pół godziny. Producent wprowadzi też baterię, która po szybkiej wymianie da nam kolejne pół godziny sprzątania.

Duży zbiornik i duży wyświetlacz - Hoover HF9 może się podobać

W ręce Hoover HF9 trzyma się pewnie, a do tego całość porusza się gładko, zarówno po dywanach, jak i panelach. Wygodę sprzątania zwiększają diody LED oraz rękojeść ze swobodą manewrowania we wszystkich kierunkach. Hoover ma w asortymencie ciekawy, dobrze prezentujący się sprzęt.

Dla osób, które z niecierpliwością wyczekują nowości na rynku zmywarek, Hoover H-Dish 700 Pro może być naprawdę interesującą propozycją. Zdaniem producenta to topowy produkt z serii zmywarek i faktycznie widać to na pierwszy rzut oka. Najbardziej pojemne wnętrze na rynku dzięki technologii Maxi Tub gwarantuje pozmywanie nawet po większych rodzinnych wizytach.

Front zmywarki Hoover H-Dish 700 Pro

Szczególnie podkreślaną zaletą zmywarki Hoover H-Dish 700 Pro było jednak to, że zdezynfekuje każdy rodzaj naczyń. Również te plastikowe. Wyposażona w moduł Wi-Fi pozwoli skorzystać z aplikacji między innymi do monitorowania postępów zmywania. To zresztą wpisuje się w plany Haier Group na sprzedaż w przyszłości wyłącznie produktów wspierających Internet Rzeczy. To daje wiele możliwości, w tym pozwala samodzielnie diagnozować sprzęty.

Cukierkowa pralka Candy i super szybka zmywarka

To jednak nie wszystko, co warto było zobaczyć na IFA 2022 i czego nie możemy się doczekać na naszym rynku. Mieszkańcom mikrokawalerek, których przybywa w Polsce w ostatnich latach, w szczególności przypadnie do gustu seria pralek Candy Aquamatic. Są malutkie, mierząc 45 na 51 na 70 centymetrów. Ot, większa walizka. Mieszczą przy tym imponujące, jak na te rozmiary, 4 kilogramy wsadu.

Kolory Candy Aquamatic

W przypadku tych pokazanych na IFA 2022 szczególnie ważne jest jednak to, że pomimo niewielkich wymiarów, wykorzystują nowoczesne i szybkie programy prania charakterystyczne dla pralek tej firmy. Poza tym trafią na rynek w czterech pastelowych odcieniach, które wyglądają po prostu niebanalnie. Na pewno ciekawie wpiszą się w nowoczesną kawalerkę, chociaż ja osobiście czekam na wersję soczyście żółtą.

Pod kątem możliwości znacznie ciekawsza jest jednak nowa zmywarka z serii RapidO. Jest niesamowicie szybka i bardzo pojemna. Wyposażono ją w program Wash&Dry; 35’, który dokładnie umyje i osuszy naczynia w zaledwie 35 minut! To niewiele ponad pół godziny, co jest szczególnie imponujące, biorąc pod uwagę pojemność pokazanych modeli.

Zmywarka Candy RapidO na 2022 rok

Najpojemniejszy wariant zaprezentowany na IFA 2022 mieści do 16 kompletów naczyń. W sam raz na spore spotkania rodzinne. Miłym dodatkiem jest też wsparcie aplikacji, gwarantującej między innymi zdalne sterowanie i specjalne programy.


Jesteście ciekawi sprzętów Haier, Hoover lub Candy? Dajcie znać w komentarzach!

blog comments powered by Disqus
Haier Group na IFA 2022 - Co nowego w świecie AGD?