PODPOWIEDZI:

Najciekawsze na Gamescomie 2022: Gry, DualSense Edge, Xeneon Flex - VideoNews 365

Najciekawsze na Gamescomie 2022: Gry, DualSense Edge, Xeneon Flex - VideoNews 365

Targi Gamescom, które odbywają się w Kolonii, zapewniły nam kilka ciekawych wieści. Przyszłość gier konsolowych, ale i samych konsol, wydaje się po tych targach znacznie ciekawsza. Czego możemy się spodziewać? Czym zaskoczył nas ten tydzień? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w VideoNewsie 365!

W tym tygodniu waszą uwagę zwracam na między innymi:

W tym miejscu pragnę was poinformować, że w przyszłym tygodniu VideoNews zalicza małą przerwę. Ze względu na moją obecność na targach IFA skupię się na dostarczaniu informacji o najnowszych technologiach bezpośrednio z Berlina.

Krótko i na temat

 • Polska zacieśnia współpracę z Ukrainą w sferze cyberbezpieczeństwa. Niebawem w aplikacji mObywatel znajdziemy ukraińskie prawa jazdy. Ponadto Polska dostarczyła do Ukrainy 5000 jednostek Starlink. 
 • Mark Zuckerberg w ramach podcastu Joe Rogan Experience ujawnił, że gogle rzeczywistości rozszerzonej od Mety zostaną zaprezentowane w październiku. Jedną z funkcji, którą dostaną, będzie śledzenie twarzy w czasie rzeczywistym. 
 • Meta chce naprawić błędy przeszłości. Według Bloomberga po 18 latach od powstania portalu, Facebook otrzyma serwis obsługi klienta, a do tego firma tworzy AI, które ma weryfikować prawdziwość faktów na Wikipedii.
 • Nvidia zapowiada zyski mniejsze kwartalnie o 1,4 miliarda dolarów, a powodem jest... nadprodukcja kart graficznych z serii RTX 3000.

Karty z serii RTX 3000 niebawem mogą stać się tańsze

 • Sytuacja na rynku sprzętu dla graczy może ulegać ogólnej zmianie. Valve poinformowało wielu graczy, że ich zamówienie na Steam Decka zaplanowane na koniec roku może przyjść... pod koniec września.
 • Valve myśli o nowej generacji konsoli Steam Deck. Sugeruje to broszura przygotowana dla azjatyckich klientów firmy, gdzie sugeruje się wiele generacji sprzętu.

Sony pokazuje DualSense Edge i zapowiada podwyżki cen Playstation 5

Sony przygotowało odpowiedź na kontroler Xbox Elite Series. DualSense Edge zachowa charakterystyczne dla kontrolera wibracje czy dotykowy panel. Zmieni jednak swój wygląd, także po to, by wymieniać nakładki na gałki analogowe i łopatki z tyłu kontrolera. Podobnie jak w przypadku kontrolera Microsoftu, dostaniemy trzy typy końcówek. Zyskamy też dwie opcje dla tylnych przycisków. Sony pozwoli wymienić całą gałkę, ale te będą sprzedawane oddzielnie.

DualSense Edge wygląda podobnie do bazowego DualSense

Sprawdź aktualną cenę kontrolera DualSense!

Na Playstation 5 znajdziemy oprogramowanie, które pozwoli mapować oraz wyłączać każdy z przycisków. Na padzie zmienimy czułość triggerów, a w oprogramowaniu ustalimy zakres martwych stref. To wszystko zapiszemy w ramach profilów, między którymi przełączymy się z poziomu pada. Pad zyska także opcje szybkiej kontroli głośności czatu i gry. Sony nie ujawniło ceny ani daty premiery urządzenia. Firma podzieli się większą liczbą detali w nadchodzących miesiącach.

Nowe ceny dla Playstation 5 w wybranych regionach

Playstation 5 - zobacz aktualną cenę promocyjnego zestawu!

Sony nie podało też przybliżonej daty premiery dla Playstation VR2, a jedynie zapowiedziało, że sprzęt pojawi się we wczesnym momencie przyszłego roku. Do tego czasu PS5 stanie się droższe. W Europie cena detaliczna sprzętu wzrośnie o 50 euro w przypadku obydwu wariantów konsoli

Monitor Corsair może się wyginać

Corsair Xeneon Flex to pierwszy monitor dla graczy, który może zmieniać swój kształt. W zależności od preferencji ustawimy jego krzywiznę do poziomi 800R. Ekran o rozmiarze 45 cali został zaprojektowany przez LG i oferuje układ 21:9. Minusem może być nie tak wysoka rozdzielczość - panel oferuje 3440x1440 pikseli. Poniekąd może to zrekompensować częstotliwość odświeżania na poziomie 240 Hz.

Corsair Xeneon Flex dzięki wykorzystaniu panelu OLED zaoferuje wysoki kontrast na poziomie 1 350 000: 1 oraz czas reakcji Grey-to-Grey na poziomie 0,03ms. Nie zabrakło zgodności z AMD Freesync Premium i Nvidia G-Sync oraz złączy HDMI 2.1, które wykorzystają potencjał monitora. Producent zapewni trzyletnią gwarancję na wypalenia pikseli, nie podaje jednak ceny i informacji o dostępności.

EA sprzedane Amazonowi? NIe tak prędko

W piątkowym USA Today pojawiła się informacja o przejęciu Electronic Arts przez Amazon. Wcześniej o przejęciu EA mówiło się w kontekście NBC/Universal, Apple oraz Disneya. Amazon miałby być zainteresowany nie tylko zyskiem z gier, ale i stworzeniem seriali na bazie Dead Space czy Mass Effect. Ostatecznie przejęciu przez Amazon zaprzeczył analityk David Faber, który na łamach CNBC powiedział, że o takim przejęciu nie ma mowy.

Electronic Arts ma się dobrze

Tymczasem coraz ciekawiej prezentuje się portfolio Embracer Group. Szwedzka korporacja w ostatnich tygodniach przejęła prawa do produkcji gier w uniwersum Władcy Pierścieni oraz Hobbita, Crystal Dynamics (Tomb Raider), Eidos Montreal (Deus Ex, Strażnicy Galaktyki). Grupa zyskała ponad 50 tytułów oryginalnych od Square Enix, a także silnik Carbon Engine pomagający odświeżać retro gry oraz zespół Limited Run Games, szykujący edycje kolekcjonerskie gier.

Najciekawsze z Gamescom 2022

 • Microsoft zapowiedział strategiczną współpracę z Humble Games. Wydawca gier indie będzie dostarczał swoje tytuły od dnia premiery do usługi Xbox Game Pass. Pierwszym tytułem w ramach tej współpracy będzie stworzone w znacznej mierze jednego Polaka Midnight Fight Express - bijatyka w rzucie izometrycznym.

 • Dead Island 2 żyje i wraca już na poważnie. Gra otrzymała datę premiery i trafi do sklepów 3 lutego 2023 roku. Gra pozwoli na kooperację trzech osób. W tytule nie zabraknie zarówno brutalnej walki wręcz, jak i broni, za to w porównaniu do pierwotnej wersji zrezygnowano z pojazdów. Dambuster Studios tworzy tytuł od 2018 roku i znacznie przeprojektowało wygląd tytułu, stawiając na zmodyfikowany Unreal Engine 4.

 • Swojego szczęścia na rynku sieciowych strzelanek spróbuje HYENAS, tytuł tworzony przez Creative Assembly, jednak bez członków studia odpowiedzialnych za m.in. Obcego: Izolację. W tytule wcielimy się w jedną z 7 postaci, która będzie walczyć o przetrwanie razem w trzyosobowej drużynie. Z perspektywy pierwszej osoby będziemy strzelać zarówno do graczy, jak i NPC-ów z organizacji MFPF. Celem rozgrywki jest zbieranie skarbów z kilku lokacji, a to wszystko w cyberpunkowej oprawie. Gra trafi na rynek w 2023 roku i ma też wyjść na PS4 oraz Xboxy One.

 • Oficjalnej zapowiedzi doczekała się kontynuacja Lords of the Fallen, czyli... The Lords of the Fallen. Tytuł ma być ambitniejszy i trudniejszy niż pierwsza część. Całość powstaje na silniku Unreal Engine 5, a świat gry ma być pięć razy większy niż poprzednio (choć pierwsza odsłona była stosunkowo korytarzowa). Nowością będzie tryb ciągłej kooperacji dwójki graczy. Gra trafi na rynek w 2023 roku.

 • Lies of P nabiera kształtów. Twórcy ze studia NeoWiz Games pochwalili się materiałem z rozgrywki w 4K, w której wykorzystamy zarówno czary, jak i mechaniczną dłoń o dużej mocy. W steampunkową wariację na temat Belle Epoque zagramy w 2023 roku.

 • Podczas targów zobaczyliśmy także po raz pierwszy rozgrywkę z Wo Long: Fallen Dynasty. Fani Sekiro czy NiOh powinni zacierać ręcę na myśl o trzeciosoobowej grze z dynamiczną walką i wielkimi bestiami. Wszystko to skąpane w estetyce nawiązującej do dalekowschodnich mitów i opowiadań. Tytuł Tecmo Koei trafi do Game Passa, a także na wiodące konsole, z początkiem 2023 roku.

 • Podczas targów zapowiedziano MMO w uniwersum Franka Herberta, Dune: Awakening. Gracze skupią się na przetrwaniu na planecie Arrakis i trafi na Playstation 5, Xbox Series oraz PC. Grę stworzy Funcom, odpowiedzialny za Conan Exiles.

Robot uzyskał świadomość?

Dotychczas, aby robot nauczył się poruszania, musiał posiadać minimalne pojęcie o zasadach, na jakich go stworzono. Uczeni z Uniwersytetu Columbia stworzyli robota, który samodzielnie nauczył się swobodnego poruszania. Do tego celu niezbędne było 5 kamer, które umieszczono dookoła konstrukcji. Obraz transmitowany na żywo docierał do robota, który przetwarzał go celem zrozumienia swoich zachowań oraz zmian w położeniu.

Robot nie stworzył precyzyjnego modelu ruchu - jego przemieszczanie się miało jednoprocentowy margines błędu. Model zwizualizowany przez konstrukcję przypomina swoim kształtem chmurę. Naukowcy motywują taki model potrzebą rozwoju mądrzejszych robotów, które nie tylko będą wiedziały, jak się poruszać, ale też zaadaptują ruchy do poziomu zużycia.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Najciekawsze na Gamescomie 2022: Gry, DualSense Edge, Xeneon Flex - VideoNews 365