PODPOWIEDZI:
Zapraszamy do świata Götze & Jensen / Setti+ wraz z Małgorzatą Rozenek-Majdan

Jak działa automatyczna kosiarka?

Jak działa automatyczna kosiarka?

Zastanawiasz się, jak działa automatyczna kosiarka? Urządzenie, które w założeniu ma pozbawić użytkownika najmniej przyjemnej części posiadania ogrodu - koszenia trawnika - wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

A więc jak właściwie działa automatyczna kosiarka? Bo przecież żeby wiedzieć, w co się pakujesz kupując taki sprzęt, musisz zrozumieć, jak funkcjonuje. Zresztą, będąc posiadaczem takiej maszyny - pewnie jesteś ciekaw, jak ją obsługiwać bądź konserwować. Wszystkiego dowiesz się tutaj.

Warto znać: Automatyczne kosiarki - Jaki robot koszący do trawy? |TOP 7|

Czego dowiesz się z artykułu - w skrócie

 • Poznasz sposób działania takich urządzeń - dowiesz się, czym różni się silnik bezszczotkowy od szczotkowego, o co chodzi z przewodem ograniczającym obszar koszenia, po co jest stacja dokująca, czemu sprzęt mulczuje trawę i w jakie czujniki jest wyposażony.
 • Jakie są najpopularniejsze funkcje robotów koszących - wymienić można trzy najczęściej spotykane. Oczywistością jest zabezpieczanie maszyny przez kradzieżą za pomocą PIN-u i alarmu. Wiele robotów koszących jest też w stanie mapować trawnik i ukrywać się przed deszczem.
 • Jak wygląda praca z kosiarką - czyli jak się ją włącza, jak powinno się ustalać harmonogram i po co komu właściwie integracja kosiarki ze smartfonem. Dowiesz się również, na co zwrócić uwagę przy składowaniu robota po sezonie.
 • W jaki sposób konserwować kosiarkę - czyli w praktyce podstawa dbania o sprzęt tego typu. Dowiesz się, jak wygląda proces czyszczenia robota koszącego, jak często wymieniać ostrze do trawy i jak rozpoznać, że należy kupić nowy akumulator.

Sprawdź sam: Kosiarka automatyczna czy tradycyjna?

W jaki sposób pracują roboty koszące?

Zanim dowiesz się jednak, w jaki sposób dbać o kosiarkę automatyczną, warto by było abyś się dowiedział, w jaki sposób pracuje. Pomijając indywidualną kwestię mikroprocesora decydującego o wytyczaniu ścieżki (w przypadku tańszych sprzętów - losowej), kontroli sensorów i funkcjach, jest kilka zagadnień uniwersalnych dla tego typu urządzenia.

Kosiarka automatyczna ma silnik mniej wydajny, ale za to energooszczędny

Silnik - elektryczny i energooszczędny

Kosiarki automatyczne zawsze pracują z silnikiem elektrycznym. On napędza nóż i koła urządzenia, generując obroty przekazywane za pomocą przekładni na wspomniane elementy. Z uwagi na niewielkie rozmiary nie generuje wysokiego poziomu hałasu.

W niektórych maszynach silnik jest bezszczotkowy. Idzie za tym znacznie mniejsza awaryjność. Taki rodzaj silnika oferuje też wyższą wydajność przy niższym zużyciu energii. W przeciwieństwie do szczotkowego nie generuje iskier, ale ze względu na skomplikowaną budowę zarezerwowany jest raczej dla droższych modeli, które zajmują wysokie miejsce w rankingach kosiarek.

Kwestia przewodu

Żeby uprościć działanie kosiarki automatycznej (a co za tym idzie zmniejszyć cenę i zwiększyć jej bezpieczeństwo) producenci zdecydowali się na ograniczenie jej zasięgu za pomocą niskonapięciowego przewodu. Maszyna zbliżając się do niego, potraktuje go jak ścianę blokującą przejazd. Należy przy tym pamiętać, aby przewody się nie krzyżowały.

W jaki sposób taki przewód się rozkłada? Całkiem prosto. Prowadzi się go od stacji dokującej poprzez obręb trawnika, który chcemy przystrzyc. Można go po prostu położyć pod trawą, przybijając kołkami, a można też zakopać na niewielkiej głębokości. Trzeba się przy tym liczyć z faktem, że przy ewentualnej chęci zmiany obrębu koszenia, albo trawnika, całość trzeba będzie wydobyć spod ziemi.

Stacja dokująca - o co chodzi?

Kosiarki automatyczne są zazwyczaj wyposażone w stację dokującą. Do niej podłącza się zasilanie i przewód ograniczający obszar działania sprzętu. Po skończonej pracy, albo wtedy gdy maszyna zadecyduje o potrzebie naładowania, urządzenie wraca do stacji. Niektóre “bazy operacyjne” robotów koszących są w stanie zabezpieczyć je przed opadem deszczu, ale tak czy siak powinna być w zadaszonym miejscu - na przykład pod wiatą.

Stacja dokująca ładuje kosiarkę automatyczną

Najważniejsze czujniki kosiarki

Jak to z urządzeniami inteligentnymi bywa - również kosiarka automatyczna musi mieć sensory, które pozwalają jej na samodzielną pracę. Dzięki nim poznaje i uczy się świata dookoła. W jakie czujniki producenci wyposażają roboty koszące najczęściej?

 • Sensor podnoszenia - dzięki niemu urządzenie wie, że ktoś je właśnie podniósł. Automatycznie w takim wypadku wyłączy ostrza, aby zapobiec nieprzyjemnemu w skutkach wypadkowi.
 • Sensor przewrotu - robi praktycznie to samo co sensor podnoszenia. Przy odpowiednim wychyleniu od osi wyłącza obroty i zatrzymuje nóż.
 • Sensor kolizji - może działać w różny sposób. Urządzenie może sprawdzać opór zderzaka, kół lub nawet, w przypadku droższych urządzeń, skanować otoczenie sonicznie. Wszystko po to, aby móc wyminąć ewentualną przeszkodę.
 • Sensor elektromagnetyczny - urządzenie jest w stanie wyczuć pole elektromagnetyczne działającego przewodu ograniczającego teren jego działania. Dzięki temu wie, kiedy przestać się poruszać w danym kierunku i zacznie podążać wzdłuż wyznaczonej bariery.

Rozdrabnianie trawy

Żeby zapewnić użytkownikowi  jak największą wygodę i bezobsługowość, automatyczne kosiarki na ogół rozdrabniają trawę. W procesie mulczowania ostrza tną ją wielokrotnie na bardzo małe kawałki, które potem są rozrzucane po trawniku.

Dzięki temu trawy nie musisz zbierać. Leżąc w ogrodzie, zabezpieczy trawnik przed wysychaniem. Dodatkowo, rozkładając się nieuchronnie z czasem, spełni funkcję naturalnego, a co ważniejsze darmowego i rozsypanego całkowicie bez twojej ingerencji, nawozu.

Odpowiadamy: Kosiarka spalinowa czy elektryczna?

Funkcje automatycznej kosiarki

Warto też wspomnieć o kilku funkcjach często spotykanych w kosiarkach automatycznych. Oczywiście wraz z rosnącym budżetem pojawiają się kolejne opcje, ale wymienione tutaj są w miarę podstawowe - możesz się ich spodziewać w większości nowoczesnych robotów koszących.

Mapowanie trawnika

Jak sama nazwa wskazuje, sprowadza się do sporządzenia mapy trawnika. Jak maszyna to robi? W trakcie przejazdu mikroprocesor zapisuje dane poruszania się i miejsc, które należało wyminąć.

Po co? Wszystko po to, aby przygotować optymalną trasę. Niektóre urządzenia, takie jak na przykład Bosch Indego 350, są w stanie dzięki temu kosić równolegle, uzyskując atrakcyjny wzór na trawie.

Ochrona przed deszczem

To nie są tanie urządzenia. Żeby więc ich nie zamoczyć, producenci wyposażają je w czujnik wykrywający deszcz. Urządzenie wraca wtedy do zabezpieczonej stacji. Droższe modele, takie jak Gardena Smart R130 LI Sileno+ 19061-66, są w pewnym stopniu wodoodporne, mogąc dzięki temu pracować przy lekkich opadach. Jednak przy złych warunkach pogodowych, warto wnieść sprzęt do środka.

Deszcz jest niestraszny kosiarce Gardena Smart R130

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Z natury robot koszący jest urządzeniem narażonym na kradzież. Jego głównym zadaniem jest przecież praca 24/7 na zewnątrz. Nie zawsze możesz go pilnować. Jak więc producenci zabezpieczają, bardzo drogie w końcu, sprzęty przed kradzieżą? Ustawiając kod PIN (który trzeba czasem wpisywać w określonych interwałach) i alarm dźwiękowy, które nie pozwalają zabrać urządzenia z twojej posesji.

Jak obsługiwać robota koszącego?

Po ustawieniu przewodu i wyznaczeniu odpowiedniego obszaru do pracy dla kosiarki możesz odetchnąć z ulgą. To co najtrudniejsze masz już za sobą. Co pozostało? Oczywiście sama kwestia obsługi takiej maszyny.

Jak pracować z automatyczną kosiarką?

Przede wszystkim musisz zapewnić jej bezpieczny teren do pracy. Wszelkie gałęzie, szyszki i druty powinny być regularnie grabione. To samo tyczy się kabli. Poza tym należy pamiętać o tym, aby automatyczne systemy zraszania otoczenia nie działały równocześnie z kosiarką. Przed pierwszym przejazdem robota koszącego, powinno się skrócić cały trawnik jednorazowo tradycyjną kosiarką.

Kosiarka automatyczna najlepiej pracuje na czystym trawniku

Po instalacji i upewnieniu się, że nic nie stoi na przeszkodzie urządzenia, można rozpocząć koszenie. W zasadzie wystarczy wcisnąć włącznik, a maszyna sama rozpocznie pracę. Niektóre sprzęty potrzebują jednak przynajmniej trzech przejazdów, aby nauczyć się trawnika.

Programowanie harmonogramu automatycznej kosiarki

Żeby jednak uzyskać jak najoptymalniejszą pracę urządzenia, warto go zaprogramować. Większość kosiarek ma wyświetlacz, na którym wygodnie określisz częstotliwość pracy (wybierzesz godzinę i dzień tygodnia) i włączysz różne tryby.

Przy ustalaniu, jak często kosiarka ma pracować, warto rozważyć kwestię zużycia energii. Jeżeli nastawisz ją na codzienną pracę, naturalnym jest, że twoje rachunki za prąd znacznie wzrosną. Z uwagi na to, że ten rodzaj kosiarki nie poradzi sobie ze zbyt zarośniętą trawą, najoptymalniej jest ustalić częstotliwość pracy na dwa do trzech razy w tygodniu.

Koniecznie zobacz: Tanie kosiarki spalinowe do 1000 zł

Automatyczna kosiarka a smartfon

Wiele urządzeń ze średniej i wyższej półki pozwala połączyć się z telefonem. Zazwyczaj wyposażone są w odbiorniki Bluetooth lub Wi-Fi. Po co komu dedykowana aplikacja dla robota koszącego?

Ano po to, aby móc wyznaczać mu harmonogram, decydować o przebiegu trasy, a nawet, w niektórych przypadkach, dowolnie nim sterować. Urządzenie może i kosi automatycznie, ale czasem dobrze jest mieć kontrolę nad jego pracą i móc je wyłączyć bądź włączyć wcześniej - na przykład z łóżka lub samochodu.

Aplikacja pozwala na kontrolę kosiarki za pomocą telefonu

Jak składować kosiarkę zimą?

Żeby bezpiecznie składować robota koszącego poza sezonem, trzeba wykonać następujące czynności:

 1. Naładować sprzęt do pełna.
 2. Wyłączyć kosiarkę za pomocą odłącznika.
 3. Wyczyścić z ewentualnych zalegających resztek piachu i trawy.
 4. Schować w suchym miejscu o optymalnej temperaturze - pomiędzy 5°C a 45°C.
 5. Nie kłaść na niej niczego ciężkiego.

Zobacz też: Kosiarki elektryczne do trawy

Jak konserwować automatyczną kosiarkę?

Wiedząc już wszystko co należy o robotach koszących, powinieneś też poznać podstawy konserwacji takich maszyn. W końcu chcesz, aby twoja kosiarka pracowała jak najwydajniej, a przede wszystkim - jak najdłużej. W jaki więc sposób dba się o taki sprzęt?

Czyszczenie robota koszącego

Przede wszystkim należy go czyścić. Niekoniecznie codziennie, ale w miarę regularnie. Wszystko dlatego, że urządzenie nawet mulczując trawę, nie jest w stanie pozbyć się całego odpadu ze swojego wnętrza. Jak więc mu w tym pomóc?

 1. Przygotuj szczotkę z twardym włosiem i szmatkę. Najlepiej wilgotną. Przyda się pewnie również odkurzacz, miska wypełniona wodą i wąż ogrodowy pod ręką.
 2. Wyłącz zasilanie robota, aby przypadkiem nie zaszła potrzeba nauki smarowania kanapek łokciem. Poważnie, zabezpiecz się przed nagłym startem na wszelkie możliwe sposoby.
 3. Obróć urządzenie do góry nogami i połóż je na w miarę czystym i płaskim podłożu. Możesz równie dobrze na trawie.
 4. Pozbądź się trawy za pomocą szczotki. Gdzie tylko się da wycieraj szczotką przyklejone źdźbła. Szczególną uwagę poświęć okolicom ostrza i kołom. Warto również użyć odkurzacza do zassania nadmiaru trawy.
 5. Odwróć sprzęt do normalnej pozycji, aby resztki trawy mogły wypaść, a następnie znowu obróć go do góry nogami i przetrzyj wilgotną szmatką (po to wąż i miska, ale raczej unikaj czyszczenia kosiarki strumieniem wody z węża ogrodowego - raczej tego nie przeżyje, chyba, że jest wodoodporna).
 6. To wszystko. Możesz jeszcze przetrzeć obudowę, ale w gruncie rzeczy kosiarka jest już czysta.

Niektóre roboty koszące pozwalają na czyszczenie strumieniem wody

Wymiana ostrza w kosiarce automatycznej

Wszystko zależy od rodzaju ostrza i instrukcji producenta. Zazwyczaj jednak cały proces wymiany sprowadza się do założenia rękawic, wyłączenia zasilania, odwrócenia sprzętu, rozkręcenia kilku śrub i wymiany ostrza. Należy przy tym pamiętać o tym, aby nie przykręcać go zbyt mocno, bo może to utrudnić obracanie się ostrza.

Jak często trzeba wymieniać ostrze w kosiarce? Jeżeli twój sprzęt ma rodzaj mechanizmu tnącego na bazie obrotowego dysku z zamontowanymi żyletkami na końcach - częściej. Zazwyczaj wytrzymują około 2 miesiące pracy. Niektóre kosiarki mają normalne, duże ostrza. Te wymienia się raczej raz w sezonie. A po co to robić? Oczywiście dla jakości pracy - stępione i zużyte ostrze tnie gorzej.

Jak rozpoznać czy zachodzi potrzeba wymiany akumulatora?

Większość nowoczesnych kosiarek automatycznych wyposażona jest w akumulatory litowo-jonowe. Te są całkiem bezobsługowe, rzadko się psują i wytrzymują zakres temperatur wystarczający dla pracy w naszych warunkach. Z czasem jednak tracą pojemność. Po trzech latach zazwyczaj trzeba je już wymienić.

Skąd wiadomo, że akumulator urządzenia traci na pojemności? Kosiarka zacznie częściej wracać do stacji ładującej. W zasadzie powinno się wymieniać akumulator, gdy czas pracy skróci się do 70-80% początkowego. Jeżeli zaś chodzi o wymianę - zazwyczaj jest całkiem prosta, ale lepiej w tej sprawie skonsultować się z instrukcją obsługi konkretnej kosiarki niż internetem.

Warto sprawdzić: Kosiarki spalinowe z napędem

blog comments powered by Disqus
Jak działa automatyczna kosiarka?