PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Kosiarki spalinowe z napędem |TOP 7|

Kosiarka spalinowa czy elektryczna – Sprawdź, która będzie dla Ciebie lepsza!

Kosiarka spalinowa czy elektryczna – Sprawdź, która będzie dla Ciebie lepsza!

Pomagamy wybrać najlepszą kosiarkę. Pokazujemy różnice między kosiarką elektryczną, a spalinową. Dodatkowo zwracamy uwagę na najważniejsze funkcje kosiarek. Jeśli czeka Was pielęgnacja trawnika, to w tym artykule znajdziecie istotne informacje przydatne przed zakupem dobrego sprzętu do koszenia.

Jeśli macie ogród, działkę lub choćby przydomowy trawnik, to z pewnością zdarza Wam się dbać o jego wygląd. Szybkie oraz skuteczne koszenie i pielęgnacja wymagają odpowiedniego sprzętu, a pierwszym co przychodzi na myśl jest wybór kosiarki. Radzimy jaką kosiarkę wybrać – elektryczną czy spalinową? Sprawdzamy również najważniejsze funkcje kosiarek. Przekonajcie się sami, które z nich będą dla Was najbardziej istotne.

Podstawowe parametry kosiarek

Bez względu na typ urządzenia – każda kosiarka posiada kilka cech wspólnych. W związku z tym w wybranym modelu zwróćcie uwagę m.in. na:

  • Materiał z którego wykonano korpus. Trwalsze, a przy tym cięższe produkty stworzono ze stalowej obudowy. Takie rozwiązanie oznacza solidne pokrycie jednak może być uciążliwe przy manewrowaniu np. po nierównej powierzchni – chyba, że znajdziemy kosiarkę z dużymi kołami. Drugim popularnym tworzywem jest plastik. Mniej trwały, jednak pozwalający na znaczną redukcję wagi kosiarki.

  • System tnący. Nie w każdym modelu znajduje się jedynie jeden nóż. Czasem jest ich więcej, co istotnie wpływa na wydajność podczas pracy. Liczy się przede wszystkim jakość ostrza, a także możliwość jego wymiany gdy zajdzie taka potrzeba. Najlepsze kosiarki radzą sobie nie tylko z trawą podczas wiosennych porządków, a są w stanie sprostać nawet liściom czy małym gałęziom podczas prac jesienią.

  • Szerokość i wysokość koszenia. Pierwsza wartość pozwoli nam oszacować ile kursów musimy wykonać, by w pełni skosić cały trawnik. Rozstaw waha się między ok. 40 cm, a nawet powyżej 50 cm. Z kolei regulacja wysokości odbywa się najczęściej na trzech lub pięciu poziomach. Tu producenci za najniższą wartość uznają zazwyczaj 20-25 mm. Maksimum to nieco powyżej centymetra.

Przy wyborze kosiarki zwróćcie uwagę na jej możliwości w tym zakresie, bowiem to podstawowe wartości, które określą z jaką wydajnością i końcowym efektem przyjdzie nam pracować.

Kosiarka spalinowa czy elektryczna? Pomagamy wybrać

Kosiarka elektryczna

Ten typ kosiarki sprawdzi się przede wszystkim w mniejszych ogrodach, a to dlatego, że konieczny będzie dostęp do źródła zasilania za pomocą kabla. Takie ograniczenie, to pewien minus. Są jednak i plusy. Kosiarki elektryczne zazwyczaj są nieco mniejsze, lżejsze i tańsze od swoich spalinowych kolegów. Jeśli chodzi o podstawowe parametry wcale nie muszą odstawać od spalinówek, a czasem oferują kilka dodatkowych i ciekawych opcji.

Kosiarka elektryczna Hecht 1803

Kosiarka elektryczna pracuje cicho – w porównaniu do spalinowej. Jest również uzależniona „tylko” od prądu, a ewentualny brak paliwa w baku nie spowoduje nagłego końca pracy. Tak więc poza problemem z lawirowaniem kablem między krzewami w ogrodzie próżno szukać tu większych minusów. 

Kosiarka spalinowa

W przeciwieństwie do kosiarek elektrycznych, ten rodzaj nie ogranicza nas plączącym się kablem. Tankujemy kosiarkę, odpalamy i możemy spokojnie pracować… aż do końca paliwa. Spalinowe kosiarki są mocniejsze, a zatem poradzą z nieco trudniejszymi wyzwaniami i większą powierzchnią koszenia. Z ich obsługą mogą mieć jednak problem np. osoby słabsze fizycznie. Kosiarki są cięższe i ich odpalenie zazwyczaj wymaga sporo krzepy. Również cenowo, to nieco wyższa półka niż elektryki, choć da się znaleźć solidne, tanie kosiarki spalinowe do 1000 zł.

Kosiarka spalinowa Honda HRG 466 SKEP

Analogicznie – są także głośniejsze niż kosiarki elektryczne. Hałas, konieczność pamiętania o tankowaniu, masa i ciężar, a na koniec cena. Wszystko to nie przemawia za spalinówką, a jednak niewątpliwy atut po stronie mocy i brak ograniczenia kablem mogą przeważyć o jej wyborze. Najlepsze urządzenia znajdziecie w TOP 7 kosiarek spalinowych.

Porównanie najlepszych kosiarek

Warto zobaczyć „na żywym organizmie” jak wyglądają w porównaniu kosiarki elektryczne i spalinowe. Poniżej porównanie parametrów najlepszych kosiarek z naszych rankingów:

Model

Hecht 1803

Honda HRG 466 SKEP

Typ kosiarki

Elektryczna

Spalinowa

Szerokość koszenia

46cm

46cm

Wysokość koszenia

30-75mm

20-74mm

Waga

26kg

32kg

Kosz

60 l

55 l

Moc

1800 W

4,4 kW

Cena (kliknij, by sprawdzić w sklepie)

Ok. 900zł

Ok. 1800zł

Z tego prostego porównania wynika, że kosiarki spalinowe i elektryczne wcale nie muszą różnić się od siebie podstawowymi parametrami. Zarówno szerokość koszenia, jak i regulacja wysokości są dość zbliżone. Warto jednak spojrzeć na moc i wagę obu urządzeń. Tu różnica jest widoczna. Kolejna – najbardziej rzucająca się w oczy – jest także w cenie. Jednak warto pamiętać, że Honda ponadto oferuje system łatwego rozruchu i dwunożowy system tnący.

Zobacz też: Ranking kosiarek

Funkcje kosiarek

Bez względu na to, czy wybierzemy kosiarkę elektryczną czy spalinową warto zwrócić uwagę na jej dodatkowe możliwości.

Mulczowanie

Ta funkcja jest bardzo przydatna. Ma ją większość, ale nie każda kosiarka. Proces polega na rozdrobieniu pokosu przez kosiarkę i pokrycie nim powierzchni trawnika, dzięki czemu zyskujemy naturalny nawóz. I to wszystko podczas typowego koszenia.

Kosiarka z koszem czy bocznym wyrzutem trawy?

Wiele kosiarek oferuje podwójną opcję wyrzutu skoszonej trawy. Opcja z wyrzutem do kosza jest bardzo wygodna. Dzięki temu cała skoszona trawa trafia do pojemnika, który po zdjęciu możemy w łatwy sposób opróżnić. Minusami tego rozwiązania są konieczność każdorazowego opróżnienia kosza po zapełnieniu, a także nieco mniejsze pole manewru ze względu na zamontowany kosz.

Przydatne funkcje kosiarek ogrodowych

Boczny wyrzut powoduje dodatkową pracę – gdyż wyrzucone na trawnik odpady trzeba następnie zebrać. Ma to swoje zalety w postaci ciągłości koszenia, ale jednak lepiej wybrać opcję z wyrzutem do kosza lub z podwójnym źródłem wyrzutu.

Napęd

Czy warto wybrać kosiarkę z napędem? Może lepsza będzie ta bez niego? Jak często bywa wszystko ma jasne i ciemne strony. Kosiarki z napędem „same jadą” i praktycznie trzeba je jedynie prowadzić, co ułatwi pracę. Są one jednak nieco cięższe i droższe. Kosiarki bez napędu lepiej radzą sobie na zakrętach i podczas cofania, są też lżejsze. Problem pojawi się jednak przy koszeniu dużej powierzchni – pchanie kosiarki przez kilkaset metrów trawnika może dać w kość.

Rozruch

Standardowo większość kosiarek odpalamy za pomocą linki. Umówmy się – szczególnie osobom słabszym nie kojarzy się to zbyt dobrze. Trzeba użyć trochę siły, a gdy kosiarkę zgasimy, cały żmudny proces zaczynamy od nowa. Do wyboru mamy jednak kosiarki z systemami ułatwiającymi odpalenie urządzenia. Choćby opisywana już Honda zadbała o przycisk Easy Start, który pozwala uruchomić kosiarkę bez większego wysiłku.

Dodatkowe funkcje kosiarek

Wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem, jak choćby automatyczne wyłączenie kosiarki czy odcięcie zasilania w momencie napełnienia kosza – to bardzo przydatne funkcje. Podobnie każde usprawnienie systemu tnącego czy sterowania jest dużym atutem. To jednak tylko dodatki, które nie powinny mieć wpływu na ostateczny wybór sprzętu.

Podsumowanie – wybieramy najlepszą kosiarkę

Jaką kosiarkę w takim razie warto wybrać? Jeśli na moment zapomnimy o cenie początkowej – lepiej skusić się na kosiarkę spalinową.

Pamiętajmy – tak samo jak paliwo do niej, tak samo przyjdzie nam zapłacić za prąd do kosiarki elektrycznej. Komfort pracy tą pierwszą jest jednak o niebo większy. Warto też wybrać urządzenie, które ma jak największą szerokość koszenia i przynajmniej 3-stopniową regulację wysokości. Wybór kosiarki bez kosza może być ryzykowny – opcja podwójnego wyrzutu, to strzał w dziesiątkę. Napęd czy automatyczny rozruch, to spora wygodna warta dodatkowych kilkudziesięciu złotych. Dodatkowe usprawnienia? Nie są specjalnie konieczne, a jeśli się znajdą – to tylko się cieszyć.

Jeśli macie inne zdanie na temat wyboru najlepszej kosiarki dajcie znać w komentarzu. Może jednak w Waszym przypadku elektryczna sprawdzi się lepiej?

blog comments powered by Disqus
Kosiarka spalinowa czy elektryczna – Sprawdź, która będzie dla Ciebie lepsza!