PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Test Actina IEM z i5-9600K i RTX 2060 by MSI

Gotowiec z Allegro vs PC od Actina - Co lepsze?

Gotowiec z Allegro vs PC od Actina - Co lepsze?

Gotowce z Allegro są plagą, której nie da się wyplenić, bo ludzie wciąż je wybierają. Dlaczego? Bo nie wiedzą, co kupują. W tym materiale rozwiązujemy ten problem!

Gotowiec z Allegro jest symbolem zła, zwątpienia i rozczarowania. Łączy w sobie wszystkie cechy źle skomponowanego zestawu komputerowego, a dodatkowo kusi mniej poinformowanych podświetlonymi wentylatorami.

Taki model biznesowy jest dla mnie nie do przyjęcia, więc w tym materiale pokażę Wam, na czym żerują sprzedawcy na Allegro i ile na prawdę powinny kosztować polecane przez nich konfiguracje.

Gotowiec z Allegro vs PC od Actina - Wątpliwe specyfikacje

Opisy gotowców na Allegro są wręcz naszpikowane naciąganymi stwierdzeniami i niedopowiedzeniami. Próżno szukać marki zasilacza, modelu płyty głównej, pamięci RAM czy dysku SSD. Dostajemy tylko zdawkowe informacje otoczone "ochami i achami" nad potęgą i ogromem mocy.

Gotowiec z Allegro za 2000 - specyfikacja

Takie ogólniki pozwalają sprzedawcom na montowanie najtańszych i najgorszych podzespołów, które nigdy nie przeszły by przez myśl szanującemu się serwisowi czy sklepowi. Na pokład trafiają często pamięci RAM z najniższej półki, zasilacze z czarnej listy i SSD-ki, które po zapełnieniu tracą kompletnie wydajność.

Wszystko to okraszone jest jednak blaskiem podświetlenia RGB oraz przeźroczystym panelem bocznym, co ma zwrócić uwagę młodych, niedoświadczonych graczy. Przy takiej prezencji wielu ugina się pod naporem kompletnie obcych mu, mylących informacji i po prostu kupuje oczami.

W końcu taki podświetlony to pewnie szybki, nie? Niestety, nie.

RGB, nad którym nie ma żadnej logicznej kontroli, nie jest już drogie i trafia do szerokiej gamy budżetowych obudów. Często jest ono i tak jednym z głównych czynników kreujących ich ceny, bo te w środku wykonane są mizernie.

Największym żartem w opisywanym gotowcu z Allegro jest to, że sprzedają go jako nowego, pomimo faktu, że procesor z tego zestawu PC pojawił się na rynku w 2011 roku i jestem pewien, że nówką nie jest. DDR3 raczej też nie pochodzi ze sklepu tylko jakiegoś demobilu, ale najwyraźniej Allegro takimi drobnostkami się nie przejmuje.

Zasilacz z czarnej listy w gotowcu z Allegro

Dobra, koniec pastwienia się nad mylącym opisem, przejdźmy do ceny, którą dyktuje nam aukcja. Połączenie i5-2400 z losową płytą główną, 16 GB pamięci DDR3, RX 570 8 GB, 240 GB SSD, obudową i zasilaczem niewiadomej marki o mocy 650 W kosztuje niecałe 2000 zł. Zobaczmy, jak to wyjdzie częściami z Allegro.

CzęśćModelCena
Płyta głównaMedion H77H2-EM100 zł
ProcesorIntel Core i5-2400100 zł
Karta graficznaMSI Radeon RX 570 Armor 8GB704 zł
RAMSamsung 2x8 GB 1600 MHz 200 zł
DyskGOODRAM CL100 240 GB135 zł
ZasilaczSilentiumPC Vero L2 500W180 zł
ObudowaSilentiumPC SG1 TG170 zł
Razem1589 zł

Już na samym wstępie oszczędzacie ponad 400 zł, a dostajecie w zamian porządny zasilacz i obudowę, które długo Wam jeszcze posłużą. Za 80 zł moglibyście mieć nawet budę z pełnym RGB i przeszklonym panelem frontowym o nazwie SilentiumPC SG1X TG RGB.

Chcesz kupić dobry zestaw PC na Allegro? Sprawdź dobre oferty!

Zestaw komputerowy z Allegro

Dobry komputer za 2000 zł

Najlepsze jest to, że konkurencja nie śpi i w cenie 1995 zł serwuje nam na Allegro gotowca z i3-9100F, który leciwą, 8-letnią i5-2400 zjada na śniadanie. Idąc za trendami, zastosowano w nim nawet obudowę SilentiumPC SG1 TG, którą polecałem w zestawach komputerowych dla ucznia. Sprzedający daje też opcję zmiany na model SG1X TG RGB za dopłatą, jakby czytał w moich myślach.

Intel Core i5-2400 vs i3-9100F - wyniki starcia dwóch gotowców

Przejdźmy do wyników wydajności tych dwóch komputerów w popularnych grach. Tutaj idealnie wyjdą różnice pomiędzy procesorami, szczególnie w bardziej wymagających grach.

Grai5-2400i3-9100F
FPSŚrednie1% Min.Średnie1% Min.
CS:GO1824329943
Fortnite12740148101
World of Tanks80588260
PUBG5228142
GTA V Online46306248
Rainbow Six Siege13671154111
Shadow of the Tomb Rider51355946
Hitman 236125513
Wiedźmin 3: Dziki Gon (Novigrad)4988028
Wiedźmin 3: Dziki Gon (Las)78658069
The Division 268327561
Overwatch78467869
Apex Legends79478670
Rocket League14798202157

Testy jasno pokazują, że Intel Core i3-9100F bije na głowę i5-2400 w płynności rozgrywki. Niektóre benchmarki dostępne w sieci biorą jedynie pod uwagę średnie wartości FPS, jednak jest to mylące, bo nie daje pełnego obrazu sytuacji. Dopiero wynik 1% najniższych klatek na sekundę pokazuje obecność mikroprzycięć podczas rozgrywki, które są tak irytujące.

Tania płyta główna pod LGA 1155

Oprócz tego widzimy znaczne różnice w PUBG, który świetnie skaluje się z taktowaniem pamięci DDR. Leciwe 1600 MHz w batalii z 2400 MHz przy nowej architekturze i litografii padło trupem, będąc praktycznie niegrywalnym.

Wiedźmin 3 w procesorowym Novigradzie także rozwiał wszelkie wątpliwości. RX 570 nie mógł rozwinąć skrzydeł przy i5-2400, podczas gdy i3-9100F mu na to pozwoliło.

GraUstawienia (1080p)
CS:GOWysokie
FortniteOdl. widzenia Epicka, reszta Średnia
World of TanksUltra
PUBGWysokie
GTA V OnlineB. Wysokie
Rainbow Six SiegeB. Wysokie, Cienie Średnie
Shadow of the Tomb RiderWysokie
Hitman 2Wysokie
Wiedźmin 3: Dziki Gon (Novigrad)Wysokie (bez Hairworks)
Wiedźmin 3: Dziki Gon (Las)Wysokie (bez Hairworks)
The Division 2Średnie
OverwatchWysokie
Apex LegendsWysokie
Rocket LeagueWysoka jakość

Gotowiec z Allegro vs PC od Actina - podsumowanie

Gotowiec z Allegro z naciąganym opisem i wątpliwej jakości komponentami nie ma kompletnie podejścia do porównywanego PC z nowym procesorem w tej samej cenie. Wyniki w grach są tłamszące dla  i5-2400, które osiem lat po premierze jest sprzedawane nie wiedzieć czemu jako nowe.

Jeżeli wpadłeś na ten artykuł przy okazji zakupu komputera i byłeś bliski kliknięcia "Kup Teraz" przy jednej z mizernych ofert bijących po oczach światełkami, cieszę się że tu jesteś. Do takich ludzi chcę trafić, a przede wszystkim im pomóc, w końcu nasze redakcyjne motto to: Sprawdź zanim kupisz! 

blog comments powered by Disqus
Gotowiec z Allegro vs PC od Actina - Co lepsze?