PODPOWIEDZI:

Facebook, DJI i Elon Musk chcą wejść nam do mózgu - VideoNews #214

Facebook, DJI i Elon Musk chcą wejść nam do mózgu - VideoNews #214

VideoNews wraca po przerwie! Świat technologii się nie zatrzymał i prezentuje coraz to bardziej zaskakujące rozwiązania. W tym tygodniu porozmawiamy między innymi o firmach próbujących odczytywać nasze myśli, nowym systemie operacyjnym na smartfony oraz klimatyzacji w koszuli. Zapraszam na 214 odcinek VideoNewsa!

Krótkie informacje

  • PKP Intercity może doczekać się systemu rezerwacji rodem z kina. Do końca roku w aplikacji mobilnej zobaczymy przekrój wagonów wraz z zajętymi i wolnymi miejscami, dzięki czemu dokonamy precyzyjnej rezerwacji. Rozwiązanie będzie wdrażane stopniowo, najpierw w najdroższych składach. 
  • Samsung nie chce oddać rynku tabletów Apple i prezentuje konkurenta dla iPada Pro. Samsung Galaxy Tab S6 otrzyma Snapdragona 855 oraz 6 GB RAMu, więc o wydajność nie ma co się martwić. Poza tym potwierdzono obsługę rysika oraz kart micro SD, więc kreatywni twórcy znajdą tu swoje miejsce. Cena oraz data premiery w Polsce nie są jeszcze ujawnione. 
  • Bardzo miniaturowego ,,laptopa" zaprezentował Paul Klinger. ThinkTiny to miniaturowe urządzenie nawiązujące do serii Lenovo ThinkPad. Pozwala na odpalenie kilku prostych gier jak Tetris czy Lunar Landing. Jeśli chcecie samodzielnie zbudować podobne urządzenie, twórca udostępnił poradniki oraz pliki ThinkTiny na Githubie.

ThinkTiny to miniaturowy komputer z 5 grami

  • Facebook zapłaci 5 miliardów kary Federalnej Komisji Handlu za naruszanie prywatności mieszkańców Stanów Zjednoczonych. To największa kara w historii, a jednocześnie jedynie wartość miesięcznego przychodu. Nie dziwi więc, że po zapłaceniu kary akcje firmy wzrosły, zamiast zmaleć.
  • Sony sprzedało 100 milionów PS4. By osiągnąć ten cel, potrzeba było 5 lat i 7 miesięcy, co jest nowym rekordem. Poprzedni rekordzista, PS2, osiągnął ten wynik 2 miesiące wolniej. 
  • Elon Musk z pomocą Twittera zapowiedział, że w Polsce pojawią się centra serwisowe Tesli oraz ładowarki Supercharger. Do tej pory było ich 4, teraz ich liczba ma się podwoić. Są to jednak jedynie spekulacje, które według komunikatu zweryfikujemy do końca tego roku.

Elon Musk chce podłączyć się do naszego mózgu

A tak naprawdę jego firma Neuralink, która chce stworzyć interfejs mózg-komputer, będący krokiem do integracji ze sztuczną inteligencją. W tym celu stworzono chip, który okala mózg za pomocą nici. Te są elastyczne i mają one grubość 4 i 6 μm, co czyni je cieńszymi od włosa blisko trzykrotnie. Potrafią odczytywać i przesyłać dane do struktur mózgu z dużą prędkością, co testowano już na małpach oraz szczurach. Te były w stanie przetwarzać informacje 10 razy sprawniej niż naturalnie.

Neuralink w przyszłości pozwoli łączyć się komputerom z mózgiem (Zdj: Neuralink)

To może w przyszłości pomóc ludziom z zaburzeniami układu nerwowego, a co za tym idzie, praktycznie całemu organizmowi człowieka. Planowany jest moduł Neuralink N1 - niewielki komputer za uchem, który już bez użycia nici mógłby komunikować się z aplikacją w telefonie. Ujawnienie prac jest jednocześnie zaproszeniem dla naukowców, którzy chcieliby rozwijać projekt. Jak mówi współzałożyciel Neuralink Max Hodak - prędko go nie kupimy. 

Apple kupuje biznes od Intela, by zwiększyć zyski

Firma zyskała 1% zarobków względem drugiego kwartału ubiegłego roku. Wynik 53,8 miliarda został osiągnięty dzięki większym zyskom ze sprzedaży smartwatchy, iPadów oraz komputerów Mac. Komputery zarobiły dla firmy 11% przychodu, odrobinę więcej niż wearables (10%), choć to nadal mniej niż usługi (21%) oraz sprzedaż iPhone'ów (48%). Telefony z jabłkiem generują zyski mniejsze o 12% niż w kwartale ubiegłego roku, tracąc głównie w Chinach i Europie.

To AirPodsy generują dla Apple lepsze zyski aniżeli iPhone'y (Zdj: Plush Design)

Słuchawki AirPods - sprawdź aktualną cenę!

Tim Cook w liście do inwestorów ma nadzieję, że ten stan zmieni premiera iPhonów 11. Nie otrzymają one jednak modułów 5G, choć firma wykupiła dział antenowy Intela za miliard dolarów i przejmie go do końca września. W grę wchodzi ponad 17 tysięcy patentów. Skorzysta na tym Qualcomm, który jest teraz głównym producentem rozwiązań antenowych w najnowszych modelach. 

Facebook będzie czytać nasze myśli?

Grupa badawcza z budynku 8 Facebooka zaprezentowała światu nowe badania z dziedziny interfejsów łączących mózg z komputerem. Jak zapowiada Regina Degan, szefowa projektu, ich rozwiązanie ma przypominać nawigację myszką w rozszerzonej rzeczywistości. Zmiana ma polegać na tym, że nie będzie to śledzenie ruchu rąk czy oczu, a tego, na co uwagę zwraca nasz mózg. Jednocześnie firma ma nie wchodzić w nasz umysł i myśli, o czym zapewnia w obawie przed zarzutami o brak prywatności.

Aktywność mózgu mierzona przez badaczy przypomina tę podczas mowy (Zdj: Nature)

Przeprowadzono już pierwsze testy z elektrodami na mózgu. Badani otrzymali pytania, na które mieli odpowiedzieć w skali od 1 do 10 albo wybrać jedną z opcji. W pierwszym przypadku skuteczność wyniosła 61% (przy szansie wylosowania 7%) oraz 76% (przy 20% szans). Celem jest stworzenie opaski, która pozwoli pisać z prędkością 100 słów na minutę, tylko za pomocą uaktywnienia procesu myślowego. Naukowcy ze Stanford osiągnęli już szybkość 8 słów na minutę.

Klimatyzator pod koszulę od Sony

Reon Pocket to projekt od Sony, który ma ochłodzić ludzi podczas upałów. Niewielki moduł przypomina myszkę do komputera zarówno kształtem, jak i rozmiarem. Umieszcza się go w kieszonce specjalnej koszulki, między łopatkami. Tam, za pomocą efektu Peltiera otrzymane od ciała ciepło przetwarza się na energię, podczas której przetwarzania generuje się chłód. W ten sposób urządzenie może schłodzić nasz organizm nawet o 13 stopni Celsjusza lub ogrzać go o 8,3 stopnia

Reon Pocket może zarówno chłodzić, jak i podgrzewać ciało (Zdj: Sony)

Wszystko za pomocą aplikacji mobilnej łączącej się przez Bluetooth z urządzeniem. Ładowanie odbywa się przez port USB typu C, a po nim z Reon Pocket można korzystać przez 24 godziny. Projekt spotkał się z aprobatą na japońskim odpowiedniku Kickstartera, gdzie zebrał pełne dofinansowanie. W najtańszej wersji z jedną koszulką kosztuje 118 dolarów, jednak japoński oddział firmy nie planuje wdrożyć go międzynarodowo.

Nowe doświadczenie lotu dronem z DJI

Pojazdy z kamerą oraz gogle VR to połączenie, które intryguje, ale i kojarzy się z nudnościami i dużym opóźnieniem. DJI w swoim rozwiązaniu chce zmniejszyć opóźnienie nawet do 28 ms. System cyfrowego obserwowania z widokiem pierwszoosobowym zawiera kamerę, gogle oraz aparaturę, która łączy to wszystko bezprzewodowo. Potem wystarczy zamontować to na pojeździe i używać. Ceny za taki zestaw to 819 dolarów bez kontrolera do sterowania lub 929 dolarów z kontrolerem. 

Zacznij przygodę z dronami DJI już dziś!

Za tę cenę dostajemy zestaw pozwalający wyświetlać podgląd w 1080p przy 60 klatkach na sekundę lub 720p przy 120 FPSach. Maksymalna odległość, w jakiej może być pilot to 4 kilometry od  nadajnika. Zarejestrowany obraz może być od razu zgrywany na kartę pamięci (ale tylko w 720p/60FPS) w aspekcie 16:9. Dało się to osiągnąć dzięki cyfrowemu przesyłowi sygnału, a nie analogowemu, jak u konkurencji. Zestaw można zamówić ze strony DJI

Smartfon z linuksem konkurencją dla Androida?

Jednym z zarzutów wobec współczesnych smartfonów jest brak bezpieczeństwa. Librem 5 od Purism, które zebrało ponad 2,5 miliona dolarów na Kickstarterze, ma być najlepszą opcją pod kątem prywatności. W tym celu wyposażono go w autorski system Pure OS, według producenta pozbawiony śledzenia, z domyślnie wbudowaną kontrolą prywatności i zdecentralizowaną komunikacją. Oferuje też procesor oddzielony od pasma komórkowego (moduł łączności pracuje na osobnej płycie). 

Telefon od Purism korzysta z PureOS - modyfikacji Linuxa (Zdj: Purism)

Sama konstrukcja ma także przyciski do ręcznego wyłączania Wi-Fi, Bluetooth, aparatu, mikrofonu i sieci komórkowej. Ponadto samodzielnie możemy wymienić baterię, a modyfikację na bazie Linuxa uruchomić z myszką i klawiaturą oraz monitorem. Specyfikacja nie jest rewelacyjna - w środku są 3 GB RAMu, 32 GB na pliki oraz procesor iMX8M z ośmioma rdzeniami Cortex A53 1,5 GHz, zgodny z interfejsami projektowania grafiki jak Vulkan czy Open GL. Zamówienie w przedsprzedaży to koszt 699 dolarów. Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: Źródła: 

Nowa aplikacja PKP Intercity

Nowy Galaxy Tab S6

ThinkTiny

5 miliardów kary Facebooka

100 milionów PS4

Więcej ładowarek Supercharger w Polsce

Neuralink i chipy w mózgu

Zyski Apple oraz jego zakupy

Eksperymenty z mózgiem Facebooka

Sony Reon Pocket

DJI i system FPV

Smartfon Purism Librem 5

blog comments powered by Disqus
Facebook, DJI i Elon Musk chcą wejść nam do mózgu - VideoNews #214