PODPOWIEDZI:

Kryptowaluta Facebooka, AI od pizzy, Huawei walczy o klientów - VideoNews #211

Kryptowaluta Facebooka, AI od pizzy, Huawei walczy o klientów - VideoNews #211

W tym tygodniu świat technologii powoli wybiera się na wakacje. Zanim jednak tak się stanie, poznamy m.in. kryptowalutę od Facebooka, sztuczną inteligencję szykującą pizzę oraz doskonale odtwarzającą nie tylko mimikę, ale i nasz głos. Zapraszam na 211. odcinek VIdeoNewsa!

Krótkie informacje

  • Niedawno Samsung chwalił się szybkim ładowaniem 100 W, a chińskie Vivo już podbija stawkę. Jeden z pracowników firmy pochwalił się na Weibo technologią, która pozwala naładować telefon z baterią 4000 mAh w 13 minut. Wszystko dzięki nowemu ładowaniu FlashCharge 120 W. 
    Źródło: weibo.cn/detail/4385207131662455
  • Polscy deweloperzy radzą sobie świetnie nie tylko z konsolami, ale i tworzeniem gier na telefony. Wśród 20 tytułów obecnych na finałowej gali Indie Games Showcase organizowanej przez Google aż 4 tytuły są dziełem Polaków: #Drive, Lucid Dream Adventure, Hexologic i Golf Peaks. Zwycięzców poznamy 25 czerwca.
    Źródło: polska.googleblog.com/2019/06/az-4-polskie-gry-w-finale-europejskiej.html
  • Co zrobić, gdy Tesla nie chce zapowiedzieć własnego Pickupa? Zbudować go samodzielnie! Tak postąpiła Simone Giertz, która ze swoim zespołem zmieniła Teslę Model 3 w Trucklę. Proces zajął ponad rok i zaangażował kilkanaście osób.
    Źródło: youtube.com/watch?v=R35gWBtLCYg&

Tesla Arcade pozwoli zagrać kierownicą (źródło: Tesla)

Facebookowa kryptowaluta to Libra

Tworzony jeszcze w tamtym roku projekt ma być nie tylko kryptowalutą, ale i serwisem płatności online.  Głównym celem jest dotarcie z walutą tam, gdzie ludzie nie korzystają z bankowości - a na Ziemi jest ponad 1,7 miliarda takich osób. Dzięki Blockchainowi wszystko ma być anonimowe, a aplikacje zewnętrzne nie otrzymają żadnych informacji bez naszej zgody. Płacić mielibyśmy na początku za pomocą aplikacji Calibra, dostępnej osobno lub zawartej w Messengerze czy WhatsAppie.

Calibra posłuży do płatności z użyciem Libry

Libra będzie tzw. stablecoinem, co oznacza, że ominą ją wahania kursu znane chociażby z bitcoinów. Transakcje będą odbywały się za niewielką opłatą obsługową. W przypadku włamania mogą zostać zawieszone, nie da się jednak ich odwrócić. W pracę nad projektem zaangażowało się ponad 20 firm, ale żadna z nich ma nie naruszać prywatności. Na razie jednak projekt spotkał się z brakiem zaufania kilku rządów, a amerykański senat w przyszłym miesiącu przeprowadzi przesłuchanie. 

Libra ma zadebiutować w przyszłym roku.

Źródło: libra.org/en-US

manipulacja video staje się jeszcze prostsza

Podczas konferencji SIGGRAPH pokazano nową technologię podrabiania mimiki. Pozwala ona na wpisanie dowolnego tekstu, który potem zostaje wypowiedziany zamiast nagrania. System jest w stanie pobrać próbkę głosu z innego fragmentu zdania i podmienić wszystkie litery tak, by fonetycznie tworzyło to spójną całość. W tym samym momencie tworzy obraz twarzy i mapuje mimikę, by odpowiednio poruszać dolną połową twarzy. 

Modyfikacje twarzy odbywają się wewnątrz jednego programu

Program jest w stanie podmieniać nie tylko słowa, ale i całe zdania przy zachowaniu wiernej mimiki. Rozwiązanie pozwala też na mówienie w innym języku dzięki bazom informacyjnym. Co więcej, program potrafi też zniwelować skutki modyfikacji video. Choć twórcy zdają sobie sprawę z możliwości wykorzystania tego do roznoszenia fałszywej informacji, ale wierzą, że swoim projektem przyczynią się do stworzenia regulacji prawnych na ten temat. 

Źródło: www.ohadf.com/projects/text-based-editing/

Rybka, która pływa i nie potrzebuje ości

Uniwersytety w Cornell i Nowej Pensylwanii stworzyły płynną baterię, która jest także płynem hydraulicznym. W rezultacie pozwala na poruszanie się mechanicznej rybie przez 36 godzin. W płynie litowo-jonowym utopiono cząstki cynku, które po utlenieniu emitują elektrony, a te napędzają rybę. Płyn przepływa w niej niczym krew, czym aktywuje siłowniki hydrauliczne, pozwalające się jej poruszać. 

Ryba będzie w stanie poruszać się przez 36 godzin (Zdjęcie: James Pikul)

Oczywiście nie brakuje tu elektroniki, korpus opiera się bowiem mikrokontrolerze i okablowaniu, a elektryczna krew porusza jedynie płetwami. Urządzenie jest w stanie poruszać się z prędkością 1,5 jego długości... na minutę. W przyszłości system może pozwolić na budowanie lekkich łodzi podwodnych, w których przepływ baterii napędzałby ruch.

Źródło: www.nature.com/articles/s41586-019-1313-1.epdf

Huawei walczy o klientów pomimo przeciwności

Według prognoz do których dotarł Bloomberg, w tym roku firma sprzeda od 40 do 60 milionów mniej smartfonów. Rynek i nastroje z nim związane zweryfikuje sprzedaż Honora 20, który w piątek pojawił się we Francji i Wielkiej Brytanii. Jeśli jego wynik rozczaruje, firma może wycofać się ze sprzedaży na innych rynkach. W obliczu strat wielkości 30 miliardów dolarów nie dziwi więc przesiadka na Hong Meng OS. 

Huawei obiecuje aktualizacje nawet dla starszych modeli (Zdjęcie: Alex Fu)Smartfony Huawei tanieją! Sprawdź ofertę na P20 Pro!

Nie dziwi więc, że system ten testują już Xiaomi oraz Oppo. Huawei chce jednak zachować twarz i obiecuje aktualizacje do Androida Q dla serii Mate 10 i 20 oraz P30. Ponadto Filipiński oddział firmy gwarantuje zwrot pieniędzy, jeśli na urządzeniu zabraknie usług od Google albo amerykańskich mediów społecznościowych. W programie uczestniczy ponad 30 partnerów handlowych. 

Źródło: www.bloomberg.com/news/articles/2019-06-16/huawei-braces-for-a-steep-drop-in-overseas-smartphone-sales

thestar.com.my/news/regional/2019/06/20/huawei-promises-consumers-in-the-philippines-a-full-refund-if-gmail-and-facebook-wont-work-on-its-de/

Co by było, gdyby zniknął GPS?

Od 1995 roku Global Positioning System pozwala nawigować urządzeniami na całym świecie. Jego odcięcie według raportu RTI International mogłoby kosztować nas dziennie miliard dolarów. Ale GPS dał też światu sporo zysku i przez 33 lata jego działania od komercyjnych urządzeń w 1984 do 2017 wygenerował 1,4 biliona dolarów. Najwięcej skorzystały na nim usługi telekomunikacyjne, które zarobiły ponad 685 miliardów dolarów.

Moduł GPS pozwolił na rozwój samodzielnej nawigacji (źródło: Pixabay)

Jak przyznają autorzy raportu, miesięczny brak usługi wywołałby paraliż na całym świecie, nawet pomimo innych, niezależnych systemów lokalizowania. Ucierpiałyby sieci komórkowe, które dzięki GPSowi są w stanie dowiedzieć się, jak najszybciej przesłać sygnał. W ciągu dwóch dni nie odczulibyśmy efektu, ale po miesiącu nie działałoby od 60 do 100% sieci komórkowych. Funkcjonowałyby jedynie telefony stacjonarne.

Źródło: rti.org/sites/default/files/gps_finalreport.pdf

Naukowy uczą maszynę... pieczenia pizzy

Uniwersytet MIT rozwija system generatywnych sieci kontraktoryjnych, czyli takich, które mają ocenić prawdziwość elementu, który zaobserwowały. W tym przypadku chodzi o zdjęcia pizzy. Program krok po kroku ma oceniać, jakie procesy są potrzebne przy tworzeniu jedzenia. Na bazie zdjęcia odczytuje się informacje dotyczące składników i kolejności, w jakiej zostały użyte. 

Idealna pizza przygotowana dzięki algorytmowi? To możliwe (Źródło: pxhere.com)Zrób pyszną pizzę w domu i oszczędzaj! Zobacz piec!

Do nauki wykorzystano najpierw clip arty z pizzą, a potem odpowiednio oznaczone na Instagramie zdjęcia. Nad idealnym posiłkiem pracują potem dwa algorytmy. Jeden nauczył się jak dodawać i usuwać poszczególne składniki, a drugi ocenia głębię obiektów w zdjęcia i w ten sposób decyduje o kolejności. Zastosowaniem niekoniecznie będzie pieczenie pizzy przez roboty, ale może nim być powstanie aplikacji analizującej skład jedzenia tylko na bazie zdjęcia.

Źródło: arxiv.org/pdf/1906.02839.pdf


Zobacz poprzednie VideoNewsy: 

blog comments powered by Disqus
Kryptowaluta Facebooka, AI od pizzy, Huawei walczy o klientów - VideoNews #211