PODPOWIEDZI:

5 Najlepszych Programów do Czyszczenia Komputera

5 Najlepszych Programów do Czyszczenia Komputera

O komputer warto dbać. Często dzięki takiej pielęgnacji, o której za chwilę przeczytacie, nasz sprzęt będzie działał dłużej, a co najważniejsze - lepiej. Zapraszam Was do poradnika, w którym przedstawię parę programów, które wyczyszczą Wasze dyski ze zbędnych śmieci i poprawią ich pracę.

CCleaner

Pewnie wielu z Was o tym programie słyszało. Jest prosty, intuicyjny a co najważniejsze robi praktycznie wszystko za nas. Wystarczy parę kliknięć, by usunąć z naszych dysków parę mega lub giga śmieci, które tylko zalegają i przeszkadzają nam w pracy. Dodatkowo możemy w nim wyczyścić rejestr wybierając odpowiednią opcję po lewej stronie urządzenia czy też ręcznie usunąć zainstalowane programy wybierając po lewej zakładkę tools, a następnie opcję usuwania! Warto raz na miesiąc odpalić automatyczne czyszczenie w ccleanerze, gdyż może to się zwrócić w sporej ilości dodatkowego miejsca na naszych dyskach.

>>> TOPowe dyski twarde - sprawdź! >>>

CCleaner

Should I remove it?

Should I remove it, czyli w tłumaczeniu na polski ,,Czy powinienem to usunąć?” to program, który podpowie Wam, które rzeczy na Waszym komputerze są warte zostawienia, a które lepiej usunąć. Całość opinii bazuje na ocenach użytkowników. Po wejściu w Should I remove it zobaczymy listę zainstalowanych programów i po ich prawej stronie ocenę oraz podane w procentach, ilu ludzi oceniło, że warto ten program usunąć. Jeśli zobaczymy, że większy procent ludzi zaznaczyło aby program usunąć, to warto to zrobić. Jeśli akurat nie jesteśmy pewni co do programu, to wystarczy nacisnąć na nim lewy przycisk myszy, a następnie kliknąć opcję ,,What is it?”. Opcja ta przekieruje nas na stronę producenta i wytłumaczy nam co to za program, co właściwie robi i pokaże bardziej szczegółowe opinie ludzi na jego temat. Ostatecznie jeśli zdecydujemy się program usunąć, wystarczy kliknąć na nim lewym przyciskiem myszy, a następnie wybrać opcję uninstall. Gotowe. Bardzo prosty i przyjemny program dla laików komputerowych.

Should I remove it

Malwarebytes

Następny autonomiczny program do usuwania zbędnego oprogramowania. Dzięki takim programom jak Malwarebytes możemy przeskanować nasze dyski w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, a jeśli jakieś się znajdzie, to program automatycznie jeusunie. Często może zdarzyć się tak, że całkowicie przypadkowo na naszym komputerze zainstaluje się jakieś złośliwe oprogramowanie, które przykładowo co jakiś czas będzie nam pokazywało dziwne reklamy czy przekierowywało na jakieś niebezpieczne strony. Odpalenie Malwarebytes raz na jakiś czas z pewnością pomoże nam w utrzymaniu bezpieczeństwa naszej jednostki. Jedyne co trzeba zrobić, to wybrać opcję,,ScanNow” i chwilę poczekać. Gotowe!

Malwarebytes​​​​​

Defraggler oraz Optymalizer

Ostatnie 2 programy służą do tego, by uporządkować i zoptymalizować nasz dysk. Kiedy nasze dyski działają, to bez przerwy odczytują lub zapisują jakieś dane. Często niestety robi się z tego bałagan i zamiast ładnie posegregowanych danych mamy śmietnik. Dzięki Defragglerowi zdefragmentujemy nasz dysk SSD i go ładnie ,,poukładamy”, a SSD Optymalizer zoptymalizuje nasz dysk SSD.

Użycie Defragglera jest bardzo banalne. Musimy włączyć program, następnie wybrać dysk HDD, który nas interesuje. Po wybraniu widzimy szczegółowe dane na temat fragmentacji dysku, a na samym dole mamy 2 opcje, które nas aktualnie najbardziej obchodzą. Na początku klikamy ,,Analyze”, by przeanalizować nasz dysk i kiedy zobaczymy, że jest źle, to po prawej widzimy opcję “Defragmentuj” lub szybko defragmentuj. Osobiście polecam być cierpliwym. Wolna defragmentacja zawsze będzie lepsza od tej szybkiej.

W przypadku dysków SSD pamiętajmy, by ich nie defragmentować! Do czyszczenia dysku SSD istnieją specjalne programy i w większości przypadków powinniśmy je znaleźć na stronie producenta naszego dysku. Ja akurat mam dysk firmy Adata i program jest bardzo intuicyjny. Po lewej stronie wybieramy zakładkę Optymalize, a następnie klikamy “run”. Czekamy paręnaście sekund i już gotowe. Nasz dysk SSD został zoptymalizowany.

Defraggler

Podsumowanie

Pokazałem Wam 5 programów, które w bardzo prosty sposób mogą Wam pomóc utrzymać czystość na jednostce. Musicie pamiętać jednak, że to od nas wszystko zależy. Warto dbać o nasz sprzęt, warto raz na jakiś czas zrobić taką rundkę z tymi programami i warto uważnie czytać, co instalujemy i skąd ściągamy.

blog comments powered by Disqus
5 Najlepszych Programów do Czyszczenia Komputera