PODPOWIEDZI:

Kosa czy kosiarka - Co lepsze? Jakie są różnice?

Kosa czy kosiarka - Co lepsze? Jakie są różnice?

Zastanawiasz się nad wyborem kosy lub kosiarki? Rozważasz, co by było lepsze dla twojego ogrodu? Poznasz wszystkie różnice obu sprzętów (poza tymi najbardziej oczywistymi) i będziesz gotów zakupić odpowiedni sprzęt, który pomoże ci w optymalnej pielęgnacji trawnika.

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że posiadanie kosy czy kosiarki nie jest ekskluzywne. Wiele osób decyduje się na oba typy urządzeń ze względu na to, że służą po prostu do dwóch różnych rzeczy. Nie oznacza to, że twój trawnik musi koniecznie wymagać kosiarki i kosy - doradzimy ci czego potrzebujesz.

Różnice między kosą a kosiarką

W zasadzie poza wyglądem i budową to bardzo podobne sprzęty. Oba rodzaje maszyn posłużą do pozbywania się nadmiaru trawy z ogrodu dzięki obrotowym końcówkom tnącym. Sęk w tym, że zastosowania wykaszarek znacznie odbiegają od oczywistego przeznaczenia kosiarek.

Przede wszystkim dlatego, że to, jak wysoko tniesz, jest zależne wyłącznie od tego, jak wysoko jesteś w stanie unieść urządzenie (ze względu na konieczność przenoszenia go w rękach kosy są mniej wygodne od kosiarek).

W kosiarce układ tnący zamknięty jest w obudowie, przez co siłą rzeczy ma wyznaczone poziomy, na których może pracować. W kosach budowa maszyny jest całkowicie odmienna, przez co są bardziej uniwersalne.

Kosiarka spalinowa na trawie

Warto sprawdzić: Kosa elektryczna czy spalinowa?

Do czego zastosujesz kosę lub podkaszarkę?

Proste podkaszarki z głowicami żyłkowymi będą idealnym rozwiązaniem do dokaszania miejsc w twoim ogrodzie, do których duża kosiarka nie będzie w stanie sięgnąć. Ciasne alejki? Duże kamienie? Okolice ozdobnych lampek i figurek? Wszędzie tam przyda ci się tego rodzaju sprzęt, którym będziesz w stanie tam sięgnąć i nie uszkodzisz przy tym ani głowicy tnącej, ani przeszkód lub ścian.

Podkaszarka elektryczna NAC przy ścianie

Mocniejsze urządzenia wyposażone w noże tnące i tarcze zębate przydadzą ci się w ogarnianiu naprawdę zarośniętych działek lub nierównego podłoża. Jeżeli masz duże pole stojące odłogiem, którym nie masz czasu się zajmować co parę miesięcy i przez sezon strasznie zarasta - przyda ci się wykaszarka. To samo tyczy się zresztą terenów okołoleśnych i takich, które mają tendencję pojawiania się drzewek, pnączy lub korzeni.

Nie oznacza to, że musisz wydać dużo, aby być w stanie pozbyć się wysokich chaszczy z zarośniętej działki. Są tanie kosy spalinowe, które w cenie od 500 do 800 złotych mogą poradzić sobie z gęstą trawą. Niektóre dadzą radę nawet pnączom lub wystającym korzonkom.

Koniecznie sprawdź: Jak wybrać kosiarkę?

Do czego zastosujesz kosiarkę?

Kosiarka jest narzędziem na ogół stosowanym przy płaskich trawnikach, bez wielu wybrzuszeń i problematycznych przeszkód ukrywających się między zielenią (to znaczy kamieni, gałęzi i szyszek). Oczywiście są sprzęty zdolne poradzić sobie i w takich warunkach - na przykład kosiarki poduszkowe, ale i one mają swoje wady i nie nadadzą się wszędzie.

Dobra kosiarka wcale nie musi być droga. Maszyny elektryczne i spalinowe z niższej półki, które łatwo pozwolą ci dostosować trawnik do pożądanej wysokości (równo, to znaczy w każdym miejscu trawa będzie miała tę samą długość) można kupić już poniżej 500 złotych. Większość nowoczesnych modeli oferuje też możliwość mulczowania trawy - zmieli ją i zaściele nią ogród, aby zadziałała jak naturalny kompost, poprawiając jego jakość.

Kosiarka elektryczna Gardena na trawniku

Jeżeli potrzebujesz dużego i mniej zwrotnego, ale wydajnego urządzenia do ścinania dużych połaci trawy, śmiało poszukaj kosiarki spalinowej z napędem. Maszyny wyposażone w napęd na koła zdejmują ci z barków konieczność pchania ich masywnych obudów wraz z silnikami wzdłuż trawnika. Dzięki temu zmęczysz się znacznie mniej, ale ucierpi na tym ich zwrotność.

Zobacz też: Jaka podkaszarka akumulatorowa?

Kosa czy kosiarka - podsumowanie

Nie jest tak, że jakiekolwiek urządzenie jest lepsze. Oba posłużą do różnych zastosowań.

  1. Z kosiarki skorzystasz wtedy, gdy masz do ogarnięcia dużą lub małą i w miarę płaską połać zieleni. Na dodatek już raczej zadbaną, bo z dużymi zaroślami ten typ sprzętu nie poradzi sobie równie dobrze co wykaszarka. 
    Kosiarka pozwoli ci szybko i wygodnie skrócić trawnik do pożądanego poziomu i zachowa równą wysokość źdźbeł w każdym jego punkcie. Na dodatek ma różne funkcje, spośród których warto przede wszystkim wymienić mulczowanie. W tym procesie maszyna rozdrabnia trawę, tworząc z niej dywan naturalnego kompostu, który poprawi jakość twojego trawnika.
  2. Kosy i podkaszarki przydadzą się z kolei w miejscach, w których zwyczajna kosiarka raczej by sobie nie poradziła. Na naprawdę nierównych lub mocno zarośniętych terenach, albo miejscach, w których znajduje się dużo przeszkód. Do zastosowań przydomowych lepiej kupić przewodową kosę elektrycznąz głowicą żyłkową. Jeżeli z kolei ogarniasz naprawdę duże połacie terenu, na których występują twarde pnącza i małe krzaczki, przyda ci się niezawodna kosa spalinowa.

Jeżeli jesteś w stanie i w ogrodzie masz miejsca, do których zwyczajnie nie dotrzesz masywnym sprzętem jeżdżącym - kup kosiarkę i podkaszarkę. Kosiarka posłuży ci na co dzień przy ogarnianiu większości terenu, a kosy użyjesz od święta, gdy zauważysz, że okolice ulubionych rabatek żony albo ścian domu nadmiernie zarastają.

Warto sprawdzić:

blog comments powered by Disqus
Kosa czy kosiarka - Co lepsze? Jakie są różnice?