PODPOWIEDZI:

Kosa elektryczna czy spalinowa?

Kosa elektryczna czy spalinowa?

Nie umiesz wybrać pomiędzy kosiarką elektryczną a spalinową? Dobrze trafiłeś. Przybliżymy ci różnice i przedstawimy potencjalne tereny i zastosowania, w których poszczególne typy zdadzą się najlepiej.

Nie musisz sugerować się koniecznie ekologią. Oba rodzaje różnią się zazwyczaj wydajnością i ceną. Z tego względu używa się ich na różnych terenach, aby ściąć trawę w jak najbardziej optymalny sposób. Przed zakupem konkretnego sprzętu sprawdź nasz ranking kos i podkaszarek, aby dokonać najlepszego wyboru.

Kupić kosę elektryczną czy spalinową?

Jeżeli rozważasz zakup kosy zasilanej prądem lub paliwem, powinieneś wiedzieć o nich to i owo. O co chodzi z dwusuwem i czterosuwem, czy lepsza jest kosa przewodowa czy bezprzewodowa i tym podobne sprawy. Przede wszystkim jednak warto jest porównać wady i zalety obu rodzajów napędu.

Warto sprawdzić: Jaka niezawodna kosa spalinowa?

Kosa elektryczna - zalety i wady

Zalety kosy elektrycznej

Wady kosy elektrycznej

Jest ekologiczna ze względu na zastosowanie silnika pracującego na prąd. Świetnie się nada dla osób, którym leży na sercu dobro planety.

Ma zazwyczaj znacznie mniejsze możliwości koszące niż odpowiedniki spalinowe. Silnik w maszynie o podobnej cenie pracuje z niższą mocą w stosunku do tego napędzanego paliwem.

Używanie jej jest na dłuższą metę znacznie tańsze. Również ze względu na napędzanie silnika prądem. Przy zastosowaniu w domu ogniw fotowoltaicznych koszt użytkowania takiego urządzenia można zminimalizować.

W przypadku sprzętów akumulatorowych z silnikiem bezszczotkowym (znacznie mniej awaryjnym) cena potrafi poważnie wzrosnąć. Za taki sprzęt można zapłacić nawet 2000 złotych.

Zazwyczaj jest znacznie lżejsza od urządzeń spalinowych. Jeżeli jesteś osobą, która nie lubi targać ze sobą dziesięciu kilogramów stali - sięgnij po podkaszarkę elektryczną.

Mają mniejszy zasięg od sprzętów spalinowych. Nawet w przypadku kos akumulatorowych z najwyższej półki czas pracy wynosi około godziny. A czas ładowania nie jest wcale znacznie niższy. Z tego względu trzeba kupić więcej akumulatorów albo wersję plecakową.

Kosy elektryczne są znacznie cichsze. Zwłaszcza modele droższe, wyposażone w odpowiednie technologie. Jeżeli pracujesz w okolicy, w której nie wolno przekraczać pewnego poziomu głośności, to warto zainteresować się tym typem urządzenia.

Silnik elektryczny jest podatny na przegrzewanie. Przy dłuższej pracy można go więc uszkodzić. W lepszych modelach znajdują się czujniki temu zapobiegające, ale na dłuższą metę i tak nie popracujesz bardzo długo.

Kosa przewodowa czy podkaszarka akumulatorowa?

Wybór pomiędzy podkaszarką ograniczoną kablem a tą, która jest w stanie pracować gdziekolwiek, wydaje się w zasadzie prosty. Warto jednak pamiętać o tym, że urządzenia akumulatorowe nie są zazwyczaj w stanie pracować zbyt długo na jednym naładowaniu, a na dodatek są znacznie droższe.

Kosa elektryczna przy kwiatach

Z tego względu poleca się je raczej profesjonalistom. Dla niedzielnych podkaszaczy dużo lepiej nada się tania kosa przewodowa. Zapewni ci dostęp do trudniejszych partii trawnika i nie nadwyręży twojego budżetu za bardzo. Oczywiście pozwoli na pracę na znacznie mniejszej przestrzeni, ale zazwyczaj trawniki przydomowe nie należą do największych.

Kosa spalinowa - zalety i wady

Zalety kosy spalinowej

Wady kosy spalinowej

Silnik spalinowy na ogół pozwala na uzyskanie wyższych osiągów od odpowiedników elektrycznych. Prędkość obrotowa i moment obrotowy są wyższe, pozwalając na wydajniejsze ścinanie traw i pnączy.

Ze względu na skomplikowanie budowy silnika spalinowego urządzenia z takim motorem są zazwyczaj dosyć ciężkie. Najcięższe potrafią sięgać nawet 10 kilogramów.

Dzięki temu, że podkaszarki spalinowe są napędzane paliwem, dużo szybciej podejmiesz pracę po wyczerpaniu zasilania sprzętu. Wystarczy pójść po więcej paliwa - to znaczna przewaga nad koniecznością zakupu kilku drogich długoładujących się akumulatorów.

Sama eksploatacja i konserwacja urządzenia z motorem spalinowym jest bardziej wymagająca i droższa. Za paliwo zapłacisz więcej niż za prąd, a konieczność wymiany oleju jeszcze podbija koszty.

Zazwyczaj kosy spalinowe są mocniejsze w stosunku do ich elektrycznych odpowiedników w podobnych przedziałach cenowych. Większa wydajność przekłada się na krótszy czas pracy i wyższą wygodę.

Kosy spalinowe znacznie trudniej się odpala od kos elektrycznych. Podkaszarki tego typu najczęściej włącza się, szarpiąc za linkę, co przy nierozgrzanym silniku może trochę zająć i na pewno nie będzie zbyt poręczne.

Czterosuwowe silniki w nowoczesnych urządzeniach zmniejszają wydzielanie spalin do otoczenia. Dzięki temu można zmniejszyć negatywny wpływ pracy takim sprzętem na środowisko.

Tańsze kosy spalinowe wyposażone są w silnik dwusuwowy. To oznacza, że do pracy wymagają mieszanki paliwa z olejem i są gorsze dla środowiska.

Zobacz też: Jaka podkaszarka akumulatorowa?

Silnik dwu- czy czterosuwowy w podkaszarce?

Silniki dwusuwowe, od których obecnie się odchodzi, są znacznie tańsze i lżejsze od wersji czterosuwowych. Dlaczego? Ze względu na mniej skomplikowaną budowę takiego motora. Nazwa pochodzi od tego, że tłok wykonuje tu tylko dwa suwy podczas pojedynczego cyklu pracy. To pozwala na lepszą moc, ale i sprawia, że sprzęt potrzebuje mieszanki paliwa z olejem.

Kosiarka spalinowa NAC kosząca chaszcze

W silniku czterosuwowym z drugiej strony tłok wykonuje większą pracę. Poprzez zastosowanie układów smarowania nie spalają oleju i wydzielają mniej szkodliwych dla środowiska spalin. Ze względu na więcej elementów są jednak droższe w produkcji i cięższe.

Zastosowania podkaszarek obu rodzajów napędu

W zależności od tego, jaki sprzęt i o jakim napędzie wybierzesz, przyda ci się w różnych terenach i zastosowaniach. W jakich? To nie jest do końca oczywiste ze względu na multum opcji i różną moc wykaszarek różnych producentów, ale da się zarysować pewne podstawy.

  • Kosa elektryczna - zazwyczaj przyda się w mniej wymagającym terenie. To oznacza głównie trawy i chaszcze, bardziej w polu niż w okolicach leśnych (chociaż istnieją urządzenia zdolne konkurować ze spalinowymi w kwestii mocy, to jednak swoje kosztują). 
    Dodatkowo z uwagi na ograniczenia kablem lub rozmiarami akumulatorów, zarówno urządzenia kosy przewodowe, jak i bezprzewodowe będą w stanie ogarnąć mniejszy teren. Są idealne do ogródków przy domu bądź niewielkich działek. Z uwagi na ekologię i niski hałas pracy nie powinny sprawiać nikomu problemów.
  • Kosa spalinowa - sięgając po podkaszarkę na paliwo, musisz się liczyć z tym, że będzie głośniejsza, cięższa i wytworzy spaliny. To oznacza, że wypadałoby z niej nie korzystać w sąsiedztwie. Nawet tanie kosy spalinowe są jednak w stanie zazwyczaj poradzić sobie w znacznie trudniejszym terenie, z łatwością pozbywając się grubych chaszczy (na przykład przy zastosowaniu noży tnących). Droższe modele pozbędą się z tarczą zębatą nawet drzewek. 
    Z uwagi na to, że jest zasilana paliwem, nie jesteś ograniczony pojemnością akumulatora lub długością przewodu. Możesz pracować tak długo, jak potrzebujesz. Kosa spalinowa jest więc świetnym rozwiązaniem przy dużych terenach, po których nie jesteś w stanie poruszać się z kosiarką (ze względu na nierówności bądź kamienie).

Kosa elektryczna czy spalinowa - podsumowanie

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj urządzenia jest lepszy. Wszystko zależy od twojego budżetu i zapotrzebowań. Przy większych i trudniejszych terenach pozamiejskich - na pewno lepsza będzie kosa spalinowa. W przydomowych ogródkach nie ma sensu przepłacać i męczyć się z ciężkimi sprzętami na paliwo. W takich przypadkach lepiej kupić prostą i niedrogą kosę elektryczną.

Podkaszarka elektryczna Gardena sięgająca pod ławkę

Oczywiście oba rodzaje napędu nie są ekskluzywnie przeznaczone do pewnych działań. Na rynku znajdziesz zarówno kosy spalinowe, które są ciche i wytwarzają mniej spalin, więc łatwo wpasują się w rytm cichego osiedla, a także kosy akumulatorowe, które są naprawdę mocne i poradzą sobie nawet na dużych terenach pod lasem. Wszystko zawsze sprowadza się do pojemności portfela i samozaparcia przy poszukiwaniu odpowiedniej maszyny dla siebie.

Może się przydać: Jaka niezawodna kosa spalinowa?

blog comments powered by Disqus
Kosa elektryczna czy spalinowa?