PODPOWIEDZI:

Znaczenie Klasy Energooszczędności w Sprzęcie AGD

Znaczenie Klasy Energooszczędności w Sprzęcie AGD

Nie wiesz czym są klasy energooszczędności i jakie jest ich znaczenie w przypadku sprzętu AGD? Chciałbyś się o tym dowiedzieć? A może planujesz zakup sprzętu i zastanawiasz się czy warto inwestować w te najbardziej proekologiczne? W tym artykule odpowiadam na te pytania wskazując źródła regulacji, oraz podając żywy przykład tego, czy inwestowanie w bardziej energooszczędne produkty się opłaca. Odpowiedź na nie może okazać się naprawdę zaskakująca!

Kilka słów wstępu

Dzisiaj omówimy kwestię, która ostatnio była, wciąż jest i zapewne przez kilka-kilkanaście kolejnych lat będzie bardzo popularna wśród osób kupujących sprzęt RTV i AGD. Kwestię dyskutowaną w naszych domach nie tylko jeśli chodzi o coraz bardziej popularne podejście proekologiczne, ale także, lub może nawet przede wszystkim, ze względu na podejście praktyczne – a więc oszczędność pieniędzy. Mam tu na myśli podział sprzętów domowych takich jak pralki, najlepsze lodówki wolnostojące czy suszarki, według kryterium klas energetycznych. Choć idea takiego podziału została zawarta w prawodawstwie Unii Europejskiej jako mająca ułatwić kupującym wybór i poszerzyć ich świadomość, to w tym momencie działa ona również na szczeblu marketingowym – jako element mający na celu wyróżnienie się wśród produktów, zaoferowanie podejścia proekologicznego, choć, jak okazuje się dość przewrotnie – nie zawsze ekonomicznie sensownego. Zdarza się, że podobny sprzęt, posiadający jednak o klasę lepszą „energooszczędność” i kosztujący jednocześnie kilkaset złotych więcej, zwraca się np. dopiero po kilkunastu latach. Stąd trzeba mieć głowę na karku i zdawać sobie sprawę, że mniejsze zużycie prądu nie zawsze równa się słowu „taniej”.

Lodówka Samsung RB37J5925SS

Klasy energooszczędności

Przejdźmy to meritum – czym są klasy energooszczędności i skąd się to wzięło? Geneza etykiety energetycznej, bez wdawania się w szczegóły, tkwi w prawodawstwie Unii Europejskiej. To ono zdefiniowało co powinno się na takiej etykiecie znajdować i jak powinna ona wyglądać. Zawiera ona informacje o klasie energetycznej, zużyciu energii czy wody, oraz poziomie hałasu. Klasy sprzętu, informujące o rocznym zużyciu energii w kWh, klasyfikują go według tzw. współczynnika efektywności energetycznej. Oblicza się go na bazie porównania rocznego zużycia energii przez dane urządzenie do standardowego rocznego zużycia energii przez ten sprzęt.  Dla chłodziarek wygląda to następująco:

  • Klasa A+++ współczynnik <22
  • Klasa A++ współczynnik <33
  • Klasa A+ współczynnik <44
  • Klasa A współczynnik <55
  • Klasa B współczynnik <75
  • Klasa C współczynnik <95

Zmywarka Samsung DW60K8550FS

Roczne zużycie energii na przykładzie

Prostszym i bardziej zrozumiałym dla zwykłego użytkownika, wydaje się posiłkowanie rocznym zużyciem energii podawanym na etykiecie. Podam przykład. Wybrałem 3 lodówki o podobnych parametrach: wymiary ok. 185 cm x 60 cm x 60 cm, pojemność użytkowa chłodziarki ok. 215 litrów, system No Frost. Pierwsza to model Candy simplyFi CF 18S WIFI w klasie energetycznej A+, kosztujący obecnie ok. 1900 zł. Jej roczne zużycie energii to 292 kWh, co przy założeniu 60 groszy z jedną kilowatogodzinę, daje koszt ok. 175 zł.

Zmywarka Bosch SPS58M98EU

Drugi model Candy simplyFi CF184XPU WIFIw klasie energetycznej A++ - lodówka kosztująca obecnie ok. 2500 zł. Zużywa rocznie 225 kWh energii, czyli jej koszt to ok. 135 zł. Trzeci model to Panasonic NR-BN31EX1-E w klasie A+++ którego cena to ok. 3000 zł, zużywający 166 kWh energii rocznie (niecałe 100 zł kosztu prądu za rok). Łatwo wyliczyć, że decydując się na model nr 2 - Candy simplyFi CF184XPU WIFI, wydamy już na wstępie 600 zł więcej niż na model nr 1 (Candy simplyFi CF 18S WIFI). Aby nadrobić tę stratę, powinniśmy używać modelu nr 2 aż 15 lat! Jeżeli więc nie zadecydują jakieś dodatkowe względy, zakup droższej lodówki wydaje się nieopłacalny. W przypadku porównania klasy energetycznej A++ i A+++ wygląda to podobnie. 500 zł wstępnej różnicy nadrobimy w trochę krócej niż 15 lat.

Pralka ELECTROLUX EDH3686GDE

Podsumowanie

Czy warto więc inwestować w droższy, energooszczędny sprzęt? Cóż, to zależy już od nas. Na pierwszy rzut oka wydaje się to niespecjalnie opłacalne. Zdecydowanie należy jednak śledzić oferty – być może trafi się perełka, której zakup mimo wysokiej klasy energetycznej będzie się jak najbardziej opłacał. Przedstawiony tutaj przypadek jest przecież jednym z wielu. Sprawdzajcie różne sklepy i różnych producentów. Najrozsądniej będzie jednak porównać wszystkie modele, które bierzemy pod uwagę i obliczyć jak bardzo utrzymanie ich będzie uderzało nas po kieszeniach. Modele bardziej eko wciąż tanieją. Podejrzewam, iż nie dłużej niż za kilka lat, pozostaną jedynie to w najwyższych klasach energetycznych (proces ten możemy zaobserwować już teraz). Na ten moment należy jednak mieć na uwadze, że ekologia niekoniecznie i nie zawsze idzie w parze z ekonomią.

Zobacz zestawienia lodówek: 

blog comments powered by Disqus
Znaczenie Klasy Energooszczędności w Sprzęcie AGD