PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

Mycie naczyń jest żmudnym zadaniem, więc spora część osób decyduje się na zakup niezawodnej zmywarki, jednak i z nią zdarzają się problemy (na przykład niedomytych garnków). Zadajesz sobie wtedy pytanie, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń i nie znajdujesz odpowiedzi? W poniższym poradniku właśnie ją otrzymasz.

Kupujesz zmywarkę i oczekujesz, że Twoje naczynia będą czyste i lśniące bez Twojego wysiłku. Tymczasem bywają sytuacje, gdzie zmywarka nie domywa naczyń. Na przykład zostawia osad z herbaty na szklance, nie domywa sztućców, co nie tylko jest nieestetyczne, ale jeszcze mało higieniczne. Co zrobić w takim przypadku? O tym dowiesz się już za moment.

Zobacz również:Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody?

naczynia umyte w zmywarce

Jak sobie poradzić, gdy zmywarka nie domywa naczyń?

Problem niedomywającej zmywarki jest zarazem irytujący i martwiący. To przykra niespodzianka, ale czy konieczna jest od razu wizyta w serwisie? Należy przede wszystkim znaleźć przyczynę, dlaczego się tak dzieje i usunąć jak najszybciej usterkę. Poznaj najczęstsze powody, dla których zmywarka nie domywa naczyń.

Nieodpowiedni detergent i uszkodzony dozownik

Używaj wyłącznie polecanych detergentów do zmywarek. Mowa o specjalnych kostkach, które będą na tyle mocne, aby Twoje naczynia błyszczały czystością, lecz w krótkich programach nie zdążą się rozpuścić. W takich sytuacjach skorzystaj z żeli lub proszku do zmywania. Niekiedy dozowniki nie są przez wielu właściwie obsługiwane (na przykład złe zamykanie), co doprowadza awarii (między innymi uszkodzenie klapki, sprężynki).

Zatkane spryskiwacze

Górny spryskiwacz ma za zadanie odprowadzać wodę do kosza znajdującego się na górze, z kolei dolny spryskiwacz do kosza na dole. Zdarzają się sytuacje, gdzie niewyrzucone resztki jedzenia dostają się do otworów spryskiwaczy i go zatykają. Efektem są niestety niedomyte naczynia, innymi słowy nadal są brudne. Przepływ zatem musi być swobodny. Sama wymiana spryskiwacza w zmywarce nie jest skomplikowana, a instrukcję demontażu znajdziesz w niejednym filmiku w internecie.

Zobacz również:Dlaczego zmywarka nie grzeje wody?

Niesprawny elektrozawór

Rolą elektrozaworu jest dostarczenie właściwej ilości wody. Jeżeli jest uszkodzony, to może tej wody brakować i stąd problem niedomytych naczyń, patelni czy sztućców. Problem z elektrozaworem w zmywarce dotyczy również odpowiedniego ciśnienia wody, aby nie było zbyt niskie, ponieważ wtedy czas pobierania wody jest za długi. Powodem jest czasami zbyt twarda woda, która doprowadza do zablokowania elektrozaworu (osadza się kamień).

Uszkodzona pompa

Pompa myjąca jest bardzo ważnym i drogim elementem w zmywarce. Jak sama nazwa wskazuje, przepompowuje ona wodę do spryskiwaczy. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy pompa nie jest zanadto zanieczyszczona i nie powoduje zablokowania. Przysłuchaj się, czy wirnik się obraca, a silnik wydaje dźwięk. Jeżeli nie, to najpewniej jest on spalony.

Awaria wirnika pompy sprawia, że nie jest wytwarzane prawidłowe ciśnienie wody i będzie trzeba wymienić całą pompę, a to już jest gorsze zadanie. Nie każdy potrafi sobie z tym poradzić, chociaż filmiki instruktażowe również znajdziesz w sieci.

Zapchane filtry

Jedną z najważniejszych zasad konserwacji sprzętu jest regularna dbałość o filtry. Resztki żywności doprowadzają do zapychania filtrów i należy je wymienić na nowe. Najnowsze zmywarki posiadają szereg udogodnień, ale jeżeli wkładasz do niej popękane talerze bądź tarki, to bądź pewien, że doprowadzi to do jeszcze gorszych uszkodzeń urządzenia.

Zobacz również:Dlaczego zmywarka nie odprowadza wody?

zmywarka do naczyń marki Bosch

Brak soli

Zmywarka potrzebuje do swojego działania miękkiej wody. Spróbuj dodać sól regeneracyjną do właściwego zbiornika i ponownie sprawdź, czy jest poprawa po takim zabiegu.

Nie działa grzałka

Uszkodzona grzałka nie podgrzeje wody do żądanej temperatury. Naczynia myte w za niskiej temperaturze mogą nie zostać domyte.

Nieodpowiedni program

Programów w zmywarkach jest wiele, co udowadnia niejeden ranking zmywarek, natomiast należy wybrać odpowiedni w stosunku do stopnia zabrudzenia naczyń. Jeżeli garnki są mocno zabrudzone, a Ty postawisz na szybki program, to z pewnością on nie wystarczy. Najkrótsze programy są raczej przeznaczone do odświeżania kieliszków przed przyjściem gości.

Źle ułożone naczynia

Jeżeli wiesz już, jak dostosować program myjący, to pomyśl o ułożeniu garnków i sztućców w koszach. Trzeba przestrzegać pewnej odległości, aby nie były zbyt blisko siebie, jak również nie przesadzać z ilością (polecanymi zmywarkami są te z sensorami załadunku, na przykład Bosch SMS88TI36E). Z kolei bardzo wysokie garnki, wystająca chochla bądź nóż mogą spowodować nieprawidłowy ruch spryskiwaczy.

Zobacz również:Zmywarka pod zlewem - Zalety i wady

sztućce ułożone w koszu w zmywarce

Przytkany rozdzielacz wody

Niektóre modele zmywarek (zwłaszcza marki Bosch, Whirlpool czy Siemens) są wyposażone w silniczek, który steruje przepływem. Jeżeli jest wadliwy, to najpewniej zmywarka nie domyje naczyń w dolnym koszu. Niekiedy wystarczy ustawienie programu myjącego, aby rozdzielacz wody odetkał się z ewentualnych drobin jedzenia.

Zobacz również:Dlaczego lodówka nie chłodzi?

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń? Podsumowanie

Zacznę podsumowanie od pewnych uwag. Mianowicie, jeżeli chcesz, aby zmywarka działała prawidłowo (dotyczy to również innych sprzętów AGD), to należy o nią odpowiednio dbać, czyli właściwie korzystać, czytać zalecenia od producenta umieszczone w instrukcji obsługi, czyścić, pozbywać się resztek jedzenia z talerza, zanim włożysz go do zmywarki, i dowiedzieć się, jakich naczyń nie wolno myć w zmywarce.

Wśród głównych przyczyn, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń, wymienia się zabrudzone filtry, nieodpowiednią ilość i rodzaj detergentu, niesprawny elektrozawór, zatkane spryskiwacze, uszkodzoną pompę lub grzałkę, nieprawidłowy program, źle rozłożone naczynia, zatkany rozdzielacz wody, brak soli. Niektóre z tych problemów można rozwiązać samodzielnie (na przykład oczyszczenie ramion zmywarki), ale grubsze uszkodzenia niestety wymagają ręki fachowca.

blog comments powered by Disqus
Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?