PODPOWIEDZI:

Zmywarka pod zlewem - Zalety i wady

Zmywarka pod zlewem - Zalety i wady

Zastanawiasz się, czy umiejscowienie zmywarki pod zlewem to dobre rozwiązanie? I słusznie, bo to nie jest taka oczywista sprawa. Dzisiaj przedstawię wady i zalety opcji, gdy zmywarka znajduje się pod zlewem. Zapraszam!

Nie ma nic dziwnego w dylemacie, czy umiejscowić zmywarkę pod zlewem. Zmywarka do naczyń ma ułatwić codzienne obowiązki i zapewnić komfort, ale żeby tak było, to sprzęt musi właściwie działać. Na prawidłową pracę, wydajność, bezawaryjność i wygodę ma wpływ wiele czynników. Mowa między innymi o tym, gdzie postawisz zmywarkę.

Czy zmywarka może być pod zlewem?

Poniżej znajdziesz porady i odpowiedź na pytanie, czy zmywarka pod zlewem to dobry pomysł. Poznaj zalety i wady takiego rozwiązania i podejmij słuszną decyzję.

Zacznę od tego, że przeważnie w szafce pod zlewem znajduje się kosz na śmieci. Zmywarki do naczyń zajmują jednak trochę miejsca i mając małą kuchnie, pojawia się nie lada wyzwanie, gdzie ją postawisz. Wtedy wpadasz na pomysł owej szafki pod zlewem. Z pewnością jest to praktyczne, gdyż nie zajmujesz niepotrzebnie dodatkowej przestrzeni w kuchni (jedynie trzeba znaleźć nowe miejsce na kosz).

Kolejnym atutem jest wygoda, gdyż posiadając w pobliżu zlew i zmywarkę, łatwiej Ci będzie opłukać naczynia i włożyć je do zmywarki. Nie musisz ich przenosić w dalsze miejsce i przy okazji zachlapywać podłogi. Jeżeli nie gotujesz za często w domu, to tym bardziej takie rozwiązanie będzie przydatne. Nie dość, że nie marnujesz miejsca, to jeszcze aranżujesz sąsiednie szafki według własnych upodobań i potrzeb.

Z drugiej strony montaż zmywarki pod zlewem niesie za sobą pewne ograniczenia. Chodzi głównie o wymiar urządzeń. Trzeba postawić na mniej pojemne zmywarki (na przykład mini zmywarkę Candy CDCP 6/E-S), które zmieszczą się w szafce. Jeżeli Twoja rodzina jest duża, to pewna ładowność (na przykład 6 kompletów naczyń) może być niewystarczająca.

Z jednej strony dobrze, jak zabudowa kuchenna jest robiona na wymiar na zamówienie u stolarza, ale z drugiej wiąże się to z większymi kosztami. A niestety szafka musi być tak dostosowana, aby pomieścić wszystkie elementy.

mini zmywarka marki Candy

Zalety zmywarki pod zlewem

  • Idealna opcja w ciasnych kuchniach bądź aneksach kuchennych (zaoszczędzasz przestrzeń).
  • Wygoda użytkowania (sprawniejsze płukanie i wkładanie naczyń).
  • Jeżeli masz dwukomorowy zlew i tym samym podwójną szafkę, to obok zmieścisz nawet kosz na śmieci, ale najczęściej rezygnuje się z dużego zlewozmywaka, jeżeli ktoś nabywa zmywarkę.
  • Montaż zmywarki pod zlewem nie jest bardzo skomplikowany, ale trzeba odpowiednio wybrać model pod względem wymiarów.
  • Ceny kompaktowych zmywarek zaczynają się od atrakcyjnego pułapu.

Wady zmywarki pod zlewem

  • Ograniczenia w wyborze urządzenia pod względem wymiarów.
  • Mniejsze pojemności takich zmywarek.
  • Szafka pod zlewem musi zmieścić nie tylko zmywarkę, ale także komorę zlewu i inne elementy montażowe.
  • Meble na wymiar u stolarza drożej kosztują.

mini zmywarka Hyundai w białym kolorze

Sprawdź również:Ranking zmywarek

Na koniec wspomnę o jeszcze jednym nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniu, które ma coraz więcej zwolenników. To wyspa w kuchni, a w niej wszystkie potrzebne sprzęty obok, czyli ułatwiony dostęp (zlewozmywak, zmywarka pod szafką, a obok kuchenka do gotowania). To wszystko sprawia, że możesz komfortowo myć naczynia, płukać owoce lub warzywa, kroić składniki i gotować potrawy.

Zmywarka pod zlewem - podsumowanie

Dowiedziałeś się, jakie są mocne i słabe strony umiejscowienia zmywarki pod zlewozmywakiem. Montaż zmywarki pod zlewem jest możliwy i korzystny głównie pod tymi względami, że sprawdzi się w niewielkiej kuchni, wpłynie na sprawne opłukiwanie i umieszczanie naczyń do zmywarki, a zakup zmywarki nie będzie Cię kosztował majątku.

Wśród negatywów wymienia się mniejszą swobodę odnośnie wyboru modelu, bowiem największą uwagę trzeba skupić na odpowiednich wymiarach. Czasami wiąże się to z koniecznością zamówienia mebli pod wymiar, a to większy koszt. W przypadku bardzo licznej rodziny pojemność zmywarki nie będzie wystarczająca.

Zobacz inne materiały na temat zmywarek:

blog comments powered by Disqus
Zmywarka pod zlewem - Zalety i wady