PODPOWIEDZI:

Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody?

Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody?

Nastawiasz cykl zmywania i okazuje się, że zmywarka nie pobiera wody? Przyczyn jest wiele. Za chwilę dowiesz się, jak się uporać z tym problemem. Zapraszam!

Sprzęty mają ułatwić codzienne czynności, a nie utrudnić. Przeczytaj poniższe wskazówki, które dotyczą problemu, gdy zmywarka nie pobiera wody i ciesz się czystymi naczyniami. Wśród przyczyn są również małe awarie, z którymi szybko sobie poradzisz, więc bez obaw.

naczynia ułożone w zmywarce

Dlaczego zmywarka nie pobiera wody?

Zdarzają się różne awarie sprzętów AGD, jak na przykład problem, gdy zmywarka nie domywa naczyń. Innym rodzajem usterki może być fakt, że zmywarka nie pobiera wody. Praca jest nieprawidłowa i trzeba temu zaradzić. Najpierw poszukaj przyczyny.

Zły montaż zmywarki

Pod zagadnieniem niepoprawnie wykonanego montażu kryje się wiele pojęć. Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę, czy przewód doprowadzający wodę nie jest uszkodzony (zagięty, nieprawidłowo podłączony). Po drugie, czy zawór jest otwarty i czy po jego odkręceniu leje się woda. Jeżeli nie, to jest zbyt niskie ciśnienie wody. Po trzecie, żeby woda nie cofała się do kanalizacji, to odpływ kanalizacyjny powinien być minimum 20 cm wyżej od spodu zmywarki.

Ostatnią kwestią jest właściwa autokonfiguracja urządzenia. Takie problemy mogą się pojawić w nowo kupionych zmywarkach. Jeżeli masz do czynienia ze starszym modelem, to przyczyna niepobierania wody i buczenia najpewniej jest poważniejsza.

Usterka elektrozaworu

O elektrozaworze pisałam już w poradniku o tym, dlaczego zmywarka nie odprowadza wody, ale przypomnę raz jeszcze, że jest to część znajdująca się przeważnie na końcu węża doprowadzającego wodę. Odpowiada za pobieranie wody.

Pobór musi się odbywać w odpowiednim czasie i ilości. Żeby wykluczyć ewentualną awarię elektrozaworu, trzeba zdemontować ten element (odłączyć go od rur i węża) i podłączyć bezpośrednio do prądu. W tym momencie powinien się otworzyć i wydać charakterystyczny dźwięk brzęczenia.

W razie wątpliwości wezwij doświadczonego specjalistę. Jeżeli elektrozawór jest wadliwy, to zachodzi niestety konieczność wymiany na nowy. Nie zapomnij przy okazji o wyczyszczeniu sitka na dopływie wody, gdyż może się tam osadzać kamień.

Zobacz również:Zmywarka pod zlewem - Zalety i wady

panel sterowania zmywarki Siemens

Awaria programatora

Programator to część, która znajduje się w drzwiach zmywarki. Kontroluje właściwe działanie urządzenia do mycia naczyń. Jeżeli jest wadliwy, to wysyła nieprawidłowe sygnały. W ten sposób zaburza całą pracę. I tak na przykład dany program nie zadziała jak powinien. Skutkiem bywa również niepobieranie wody. Uszkodzenie programatora następuje zwykle przez zwarcie. Za wymianę lepiej nie bierz się samodzielnie, tylko skorzystaj z pomocy fachowca.

Zapchany płaszcz wodny

Nawet w najnowszych zmywarkach dochodzi czasem do zatkania pewnych kanalików (przez niedokładne pozbywanie się resztek jedzenia z talerzy, brud). Skutkuje to niestety tym, że zmywarka nie pobiera wody. Zanieczyszczony płaszcz wodny należy wyciągnąć i precyzyjnie wyczyścić (lub zostawić na noc w roztworze z octu). Jeżeli jest uszkodzony (widoczne pęknięcia), to trzeba wymienić ten element, bo samo umycie nie wystarczy.

Pamiętaj, że tylko regularne czyszczenie zmywarki nie doprowadzi do zatkania pewnych części w sprzęcie, a nie jest to skomplikowany proces (jednym z rozwiązań jest kupienie gotowego środka w sklepie i ustawienie cyklu zmywania).

Niekiedy kłopot wynika z tego, że to elektrozawór przy płaszczu wodnym jest zablokowany (najpierw spróbuj przeczyścić łączenia; jak to nie pomoże, to wymień na nowy). W takiej sytuacji na wyświetlaczu zmywarki pojawia się niekiedy kod błędu E19.

Zobacz również:Dlaczego zmywarka nie grzeje wody?

otwarta srebrna zmywarka

Zabrudzone styki przełącznika

Przełącznik łączy się z tak zwanym pływakiem (jego rola polega na zabezpieczeniu zmywarki przed zalaniem). Na stykach przełącznika lubi się gromadzić brud, a to powoduje, że pływak błędnie informuje o przepełnieniu wodą i w efekcie zmywarka nie pobiera wody. W celu pozbycia się tej usterki połóż urządzenie, odłącz kable, wyjmij pływak i przeczyść go. Potem wszystko zamontuj na swoje miejsce.

Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody? Podsumowanie

Na prawidłową pracę zmywarki wpływa wiele elementów. Mowa między innymi o wiedzy na temat, jakich naczyń nie wolno myć w zmywarce, regularnym czyszczeniu urządzenia, używania właściwych detergentów, dokładnym pozbywaniu się resztek żywności z naczyń.

Gdy pojawia się problem, że zmywarka nie pobiera wody, to może wynikać z wielu przyczyn. Wśród nich wymienia się: uszkodzenie węża doprowadzającego wodę, niskie ciśnienie wody, niewłaściwa konfiguracji zmywarki, usterka elektrozaworu, zablokowany płaszcz wodny (kanaliki) lub elektrozawór przy płaszczu, awaria programatora, zabrudzone styki przełącznika.

Jeżeli nie jesteś pewien, jak zdemontować pewną część lub co zrobić, to dla świętego spokoju wezwij fachowca bądź skontaktuj się ze sprzedawcą (jeżeli zmywarka jest jeszcze na gwarancji).

Sekcja komentarzy jest do Twojej dyspozycji. Napisz, czy miałeś do czynienia z jakimiś niemiłymi niespodziankami w zmywarce i jak sobie z nimi poradziłeś :) Jeżeli potrzebujesz kupić lub wymienić stary sprzęt na nowy, bo koszty naprawy nie opłacają się, to zajrzyj do działu ranking zmywarek. Znajdziesz tam nowoczesne produkty z inteligentnymi wyświetlaczami, na których sam pojawi się kod błędu (zapewni to szybką diagnozę).

blog comments powered by Disqus
Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody?