PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Dlaczego zmywarka nie odprowadza wody?

Dlaczego zmywarka nie odprowadza wody?

Czyste i lśniące naczynia zapewni niezawodna zmywarka, o ile działa prawidłowo, a co jeśli zmywarka nie odprowadza wody? Dzisiaj poznasz przyczyny, dlaczego tak się dzieje. Zapraszam!

W poniższym poradniku znajdziesz odpowiedź na pytanie, dlaczego zmywarka nie odprowadza wody. W końcu kupiłeś sprzęt i chcesz, żeby działał prawidłowo, a w zlewie nie było sterty brudnych naczyń. Jak najszybciej poznaj przyczyny, przez które zmywarka nie odpompowuje wody.

zmywarka Amica w kolorze czarnym

Zmywarka nie odprowadza wody - Rozwiązania

Gdy w zmywarce stoi woda, to znak, że masz do czynienia z jakąś usterką. Mniejszą bądź większą. Niektóre problemy można rozwiązać samodzielnie, inne z kolei wymagają wizyty fachowca. Nawet najnowsze zmywarki potrafią robić psikusy, zatem bądź mądrzejszy i przestudiuj poniższe wskazówki.

Zatkany filtr

To bardzo częsty problem w różnego rodzaju urządzeniach do domu. Zanieczyszczony filtr jest skutkiem niedokładnego pozbywania się fusów z kawy bądź resztek jedzenia z naczyń, które w późniejszym etapie zapychają ten element, powodują nieprzyjemny zapach, a sama zmywarka nie otrzymuje wystarczająco mocnego ciśnienia wody, aby praca była swobodna. Należy wyciągnąć go i przeczyścić. Polecane jest regularne mycie filtra.

Usterka elektrozaworu lub węża dopływowego

W sytuacji, gdy woda zaczyna się gromadzić na dnie sprzętu, winny może być elektrozawór bądź wąż, którego zadaniem jest blokowanie dostępu do wody dopływowej. Niestety, samodzielna naprawa nie jest możliwa.

Wadliwy przewód odpływowy

W tej części lubią pojawiać się resztki jedzenia, dlatego tak ważne jest płukanie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. Przeważnie wystarczy przepłukać taki przewód lub poprawić jego ułożenie, jeżeli jest na przykład poskręcany.

Zobacz również:Jakich naczyń nie wolno myć w zmywarce?

elementy zmywarki znajdujące się z tyłu

Zobacz również:Zmywarka pod zlewem - Zalety i wady

Zatkany odpływ

Gdy woda stoi w zmywarce, to jedną z możliwych przyczyn jest niedrożny odpływ. Przetkaj go sprężyną hydrauliczną. Zwróć również uwagę na rury, czy nie powstał na nich osad. Często jest to wina zbyt twardej wody, detergentów, tłuszczu. Możliwe, że w rurze znajduje się jakiś odłamek szkła, pestki, wykałaczki i tym podobne, których trzeba się pozbyć.

Czasami wystarczy udrożnić rury domowymi sposobami (na przykład zastosowanie gorącej wody i octu, sody oczyszczonej) lub kupić specjalistyczny środek.

Zobacz również:Dlaczego zmywarka nie grzeje wody?

Uszkodzona pompa spustowa lub silnik pompy

Jeżeli nadal zmywarka nie odprowadza wody, to problem tkwi w czymś poważniejszym. Żeby przyjrzeć się innym mechanizmom wewnętrznym należy, ściągnąć górną i dolną pokrywę urządzenia, a następnie odwrócić sprzęt do góry dnem. Górnej nie odkręcimy w przypadku zmywarek do zabudowy. Teraz skup się i sprawdź, czy wirnik pompy obraca się (wyjmij ją i oczyść, ewentualnie usuń zalegającą przeszkodę). Jeżeli łopatki wirnika są połamane, to musisz wymienić całą pompę, bo dokupienie samego wirnika graniczy z cudem.

W drugiej kolejności przyjrzyj się silnikowi pompy myjącej. Jeżeli jest niesprawny (spalony), to niestety czeka Cię wymiana na nowy i tym powinien zająć się fachowiec. Dla pewności zastosuj specjalny miernik i sprawdź, czy silnik ma ciągłość obwodu.

Niesprawny czujnik zmętnienia wody

Owy czujnik znajduje się niedaleko pompy odpływowej. Przekazuje on sygnał do modułu sterującego, załącza pompę i odpowiada za prawidłowy poziom wody. Zdarza się, że czujnik jest zanieczyszczony, a to blokuje jego działanie.

Zobacz również:Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody?

wnętrze srebrnej zmywarki do naczyń

Dlaczego zmywarka nie odprowadza wody? Podsumowanie

Nieodpompowywanie wody przez zmywarkę to jedna z najczęstszych usterek, podobnie zresztą jak problem, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń. Na awarię w postaci niewypompowywania wody przez zmywarkę znajdziesz sposób, ale niekiedy jest wymagana wizyta doświadczonego specjalisty. Wszystko zależy od tego, co było przyczyną takiego stanu.

Najpierw dla własnego bezpieczeństwa odłącz dopływ wody i prądu do urządzenia, wyjmij z niej wszystko (typu naczynia, kosze, półki, pojemnik na detergenty), usuń wodę (na przykład za pomocą gąbki), a dopiero później zacznij prywatne dochodzenie.

Możliwymi powodami nieodprowadzania wody przez zmywarkę są zatkany filtr, wadliwy elektrozawór lub wąż dopływowy, uszkodzony przewód odpływowy, niedrożny odpływ i osad na rurach, usterka pompy spustowej lub awaria silnika pompy myjącej, niesprawny czujnik zmętnienia wody.

Każda dobra zmywarka do naczyń powinna bez problemu pozbywać się brudnej wody po cyklu zmywania. Jeżeli Twój sprzęt był mocno eksploatowany, jest bardzo stary i nie opłaca się naprawa, to przejrzyj ranking zmywarek i wybierz zaawansowany model.

blog comments powered by Disqus
Dlaczego zmywarka nie odprowadza wody?