PODPOWIEDZI:

Jakich naczyń nie wolno myć w zmywarce?

Jakich naczyń nie wolno myć w zmywarce?

Nie przepadamy za widokiem sterty brudnych naczyń w zlewie, dlatego decydujemy się na zakup dobrej zmywarki. Ale czy zastanowiliśmy się przez chwilę, czego nie można myć w zmywarce? Nie wszystkie naczynia można poddawać wysokim temperaturom i różnego rodzaju detergentom. O tym, jakich naczyń nie wolno myć w zmywarce dowiecie się w dzisiejszym materiale.

Zmywanie i suszenie dużej ilości naczyń w zmywarce to spore udogodnienie, a zarazem oszczędność. Ceny zmywarek zaczynają się już od atrakcyjnego pułapu, stąd liczne zainteresowanie tym sprzętem AGD. Zachodzi natomiast pytanie, czy wszystkie rzeczy możemy włożyć do zmywarki? Co z delikatną porcelaną lub kieliszkami? Czy można myć plastik w zmywarce? Na te pytania za chwilę znajdziecie odpowiedź.

Zobacz również:Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody?

czyste naczynia po wyjęciu ze zmywarki

Zobacz również:Dlaczego zmywarka nie grzeje wody?

Czego nie powinniśmy myć w zmywarce i czym to grozi?

To, co dokładnie wkładamy do zmywarki ma wpływ nie tylko na nasze naczynia, ale również na samo urządzenie. O ile z podstawowymi naczyniami, typu talerze, sztućce, kubki, naczynie żaroodporne, nie ma problemu, tak z naczyniami wykonanymi z tworzyw sztucznych, może być już inaczej. Poniżej lista rzeczy, jakich stanowczo odradzamy myć w zmywarce:

 • Naczynia z drewnianymi elementami - czyli naczynia termoplastyczne, na przykład drewniana łyżka, deska do krojenia, naczynia z drewnianym uchwytem. Drewno może ulec pęknięciu lub zwiększyć objętość.
 • Naczynia ręcznie malowane - zwłaszcza ceramiczne lub porcelanowe, są zbyt delikatne, również użyte detergenty mogą zetrzeć wzór.
 • Delikatne szkło - zwłaszcza kieliszki, mogą zostać zarysowane za sprawą wysokiego ciśnienia wody, jednak niektóre zaawansowane zmywarki posiadają specjalny program szkło 40°C, jest to na przykład model Bosch SMS46II04E.
 • Naczynia z powłoką teflonową - naczynia aluminiowe mogą zmienić zabarwienie. Naczynia z nieprzywierającą powłoką musimy ostrożniej myć ręcznie, gdyż zastosowana powłoka może zetrzeć się, a tym samym stracić swoje właściwości.
 • Naczynia kryształowe- większość kryształów powinniśmy zmywać ręcznie, w zmywarce mogą popękać lub zarysować się.
 • Naczynia ołowiowe - szkło ołowiowe również zaleca się myć samodzielnie.
 • Naczynia żeliwne - szybsze pojawienie się rdzy, żeliwo może odpryskać w zmywarce.
 • Naczynia srebrne - ryzyko odbarwienia, dodatkowo należy wystrzegać się wkładania jednocześnie zastawy srebrnej i zastawy oksydowanej, bowiem może zajść między nimi reakcja chemiczna.
 • Srebrne i platerowe sztućce - zostaną pozbawione blasku, mogą uszkodzić się.
 • Naczynia cynowe - grozi odkształceniem takich przedmiotów.
 • Naczynia miedziane - przedmioty wykonane z miedzi mogą ulec wgnieceniu.
 • Naczynia mosiężne - stracą swój blask.
 • Przedmioty drogocenne (antyczne) - mogą ulec uszkodzeniu lub zostać pozbawione blasku.
 • Uszkodzone naczynia - klejone naczynia mogą przez wysoką temperaturę rozkleić się.
 • Zanieczyszczone naczynia - naczynia zanieczyszczone przez różnego rodzaju rozpuszczalniki, wosk i tym podobne substancje. Może dojść do wybuchu, uszkodzić sprzęt lub zanieczyścić inne naczynia, znajdujące się w naszej zmywarce.
 • Naczynia, na których znajdują się resztki jedzenia - należy je wcześniej wyrzucić do kosza, istnieje bowiem ryzyko zatkania odpływu czy też filtrów. Uważajmy również na przypalone patelnie, zaleca się wcześniejsze namoczenie jej w wodzie z płynem do naczyń.
 • Naczynia plastikowe - niektóre naczynia wykonane z plastiku są dopuszczone przez producenta do mechanicznego mycia, jednak większość pod wpływem zbyt wysokich temperatur może wytwarzać szkodliwe dla naszego zdrowia substancje lub ulec zdeformowaniu.
 • Noże kuchenne - częste mycie noży w zmywarce wpływa na stępienie ich ostrza (działanie mocnych detergentów), zwłaszcza jak nóż posiada drewniany uchwyt, nie należy go wkładać do zmywarki. Podobnie sytuacja ma się w przypadku ostrzy z blendera.
 • Kubki termiczne - poprzez zamknięcie może dostać się woda i taki kubek może zostać zniszczony.
 • Pojemniki hermetyczne (próżniowe) - podobnie jak w przypadku kubków termicznych. Właściwości termoizolacyjne mogą ulec zniszczeniu.
 • Naczynia emaliowane - naczynia pokryte emalią mogą odpryskiwać.
 • Naczynia z etykietami - naczynia posiadające papierowe etykiety zwiększają ryzyko zatkania urządzenia.

Zobacz również:Dlaczego zmywarka nie odprowadza wody?

Dodatkową radą jest stosowanie się do oznaczeń producenta. Bywają bowiem wyjątki, które można myć mechanicznie i mogą to być na przykład niektóre kryształowe naczynia. Ponadto, kieliszki należy prawidłowo ułożyć, przede wszystkim stabilnie, aby nie przewróciły się i nie potłukły.

Wszystkie naczynia w zmywarce muszą zachować odpowiedni odstęp od siebie, aby nie uszkodziły się nawzajem. Ostatnią kwestią są ramiona spryskujące, które muszą posiadać swobodną przestrzeń, aby mogły się obracać, nie stykając się jednocześnie z innymi przedmiotami.

Stosując się do powyższych zasad, możemy liczyć na długą żywotność zarówno naszych naczyń, jak i samej zmywarki.

Zobacz również:Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

zmywarka w zabudowie kuchennej

Jeżeli planujecie zakup zmywarki i nie wiecie, na jaki model zdecydować się, zachęcam do zapoznania się z naszymi najnowszymi rankingami najlepszych zmywarek w różnych przedziałach cenowych. Znajdziecie modele zarówno wolnostojące, jak i do zabudowy, zmywarki kompaktowe czy zmywarki o dużej pojemności. Pomocny okaże się także artykuł na temat tego, czy zmywarka może być pod zlewem.

blog comments powered by Disqus
Jakich naczyń nie wolno myć w zmywarce?