PODPOWIEDZI:

Piekarnik obok lodówki - Czy to dobre rozwiązanie?

Piekarnik obok lodówki - Czy to dobre rozwiązanie?

Wykańczając kuchnię, pojawia się wiele dylematów, a wśród nich nasuwa się pytanie, czy piekarnik może być koło lodówki? Odpowiedź uzyskasz w dzisiejszym materiale. Pamiętaj, że ustawiając sprzęty AGD obok siebie, powinieneś poznać kilka istotnych zasad.

Umiejscowienie urządzeń kuchennych ma ogromne znaczenie (między innymi na bezpieczeństwo domowników, bezawaryjną pracę, wydajność), stąd zachodzi wątpliwość, czy lodówka może stać koło piekarnika. Często posiadając małą kuchnię do dyspozycji, ustawiasz urządzenie jedno koło drugiego, lecz czy to dobre rozwiązanie? Za moment zaznajomisz się z kilkoma poradami na ten temat.

kuchnia ze sprzętem w zabudowie

Czy piekarnik może stać blisko lodówki?

Lodówka koło piekarnika to z pewnością oszczędność miejsca, ale po chwili zastanowienia nie do końca wiadomo, czy jest to najlepszy pomysł. Przecież każdy niezawodny piekarnik nagrzewa się (jest źródłem ciepła), z kolei lodówka odpowiada za chłodzenie (wytwarza zimne powietrze). Zacznę od pewnego podziału, który koniecznie trzeba uwzględnić.

Piekarnik w zabudowie obok lodówki

Być może spotkałeś się gdzieś z taką opcją, jak słupek z piekarnikiem obok lodówki. To popularna konfiguracja, gdyż nie tylko pozwala zaoszczędzić miejsce, ale również wygląda bardzo atrakcyjnie i pozwala na wygodny dostęp do piekarnika na wysokości rąk.

Lodówka i piekarnik obok siebie w zabudowie jest dozwolony, gdyż pomiędzy nimi jest tak na prawdę płyta meblowa, która zapewnia lepszą izolację termiczną i tym samym ciepło tak łatwo nie przenika (zwłaszcza do dolnego agregatu chłodziarki). Wystarczy 18 mm płyty do obudowania produktów, aby te nie oddziaływały na siebie negatywnie.

Weź również pod uwagę fakt, że dzisiejsze urządzenia są wyposażone w dobre funkcje, są odpowiednio izolowane i dbają o niskie zużycie energii. Dlatego zabudowany piekarnik z własnym chłodzeniem może stać nawet obok lodówki wolnostojącej.

Wyjątek mogą stanowić piekarniki z katalizą (jak na przykład Amica ED87689BA+ X-Type OpenUp) lub pyrolizą. Podczas tych programów czyszczących dochodzi do niezwykle wysokich temperatur (nawet 500 stopni Celsjusza). W tym przypadku koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta.

Jeżeli poszukujesz dobrej chłodziarki do swojej kuchni, to zajrzyj do działu ranking lodówek do zabudowy i ranking lodówek wolnostojących.

kuchnia z piekarnikiem i lodówką w zabudowie

Piekarnik obok lodówki - Forma wolnostojąca

Ranking piekarników jest przykładem na to, że bywają modele, które oferuję funkcję chłodzenia obudowy i to automatycznie minimalizuje ryzyko ewentualnego uszkodzenia lodówki i oczywiście poparzenia. Niemniej nie powinno się ustawiać tych sprzętów obok siebie (w wersji wolnostojącej). A dlaczego? Głównym powodem jest nieprawidłowa praca urządzenia.

Jako przykład przytoczę prostą sytuację: otwierasz drzwi od nagrzanego do wysokich temperatur piekarnika i zaraz od lodówki. Efektem będzie większy pobór energii elektrycznej przez lodówkę, bowiem przez zaciągnięte cieplejsze powietrze musi intensywniej pracować. Drugim negatywnym skutkiem jest szybsze psucie się żywności, gdyż nie została dostarczona odpowiednio niska temperatura chłodzenia.

W momencie, gdy masz ograniczone możliwości aranżacyjne (na przykład przez zbyt małą powierzchnię kuchni) i jesteś zmuszony postawić lodówkę obok piekarnika, to skorzystaj ze specjalnej maty termoizolacyjnej zarówno na kuchenkę gazową bądź elektryczną, jak i na lodówkę.

Zobacz również:Dlaczego lodówka nie chłodzi?

duża kuchnia z białymi meblami

Piekarnik obok lodówki - Podsumowanie

Dzisiejsze porady dotyczyły umiejscowienia lodówki obok piekarnika. Jeżeli zależy Ci na prawidłowej funkcjonalności obu urządzeń, to koniecznie zastosuj się do powyższych zasad.

W skrócie:

  • Piekarnik w słupku obok lodówki to często wybierana aranżacja kuchni i jest ona w pełni akceptowalna. Meble są swojego rodzaju barierą ochronną, a dodatkowo urządzenia są wyposażone we własne chłodzenia obudowy. Dodatkowo zapewniasz sobie większy komfort użytkowania, gdyż gotowe danie z piekarnika wkładasz od razu do lodówki w zabudowie, która znajduje się tuż obok.
  • Wolnostojące sprzęty, takie jak piekarnik obok lodówki nie powinny znajdować się w bliskim sąsiedztwie. Należy ustawić je w stosunkowo bezpiecznej odległości (wystarczy pomiędzy nimi dodatkowa szafka do przechowywania akcesoriów kuchennych). Jeżeli decydujesz się jednak na taki krok, to zaopatrz sprzęty w maty termoizolacyjne, wybieraj nowoczesne modele od sprawdzonych firm, które stawiają na przydatne technologie i zabezpieczenia.
  • Piekarnik w zabudowie może stać obok lodówki wolnostojącej.

Pewnego rodzaju kompromisem, żeby lodówka mogła stać obok piekarnika, jest cargo między tymi urządzeniami. Oczywiście, jeżeli posiadasz na to wolną przestrzeń. Chodzi o montaż wąskiej wysuwanej szafki (szerokość 30 cm), która będzie jednocześnie osłoną i schowkiem na przykład na suche produkty.

Pomocne są także instrukcje obsługi, w których producent przedstawia wytyczne odnośnie możliwie sąsiadujących sprzętach. Jeżeli się do nich nie dostosujesz, to możesz mieć później problem w uwzględnieniem gwarancji. To ważne, zwłaszcza jeżeli posiadasz piekarnik z systemem czyszczenia pyrolitycznego (taki jak Samsung Dual Cook Flex NV75N5671RB), podczas którego osiągana jest najwyższa temperatura.

blog comments powered by Disqus
Piekarnik obok lodówki - Czy to dobre rozwiązanie?