PODPOWIEDZI:

MWC odwołane, nowe smartfony Samsunga i Xiaomi, ultraszybki druk 3D - VideoNews #240

MWC odwołane, nowe smartfony Samsunga i Xiaomi, ultraszybki druk 3D - VideoNews #240

Co za szalony tydzień! Wiadomość goniła wiadomość, a premiera premierę. Poznaliśmy nie tylko część tegorocznych flagowców, ale i dowiedzieliśmy się, że niektórych nie poznamy tak prędko, jak się spodziewaliśmy. Zapraszam na 240. odcinek VideoNewsa!

W tym tygodniu Aleksander i Magdalena znaleźli odpowiedzi jaki prezent na walentynki wybrać dla chłopaka, a co na walentynki warto kupić partnerce. Warto spojrzeć, bo teksty nie straciły na świeżości. Z kolei Łukasz doradza, jaką pralkę ładowaną od góry kupić. Opublikowaliśmy także test Audio Pro A26 - funkcjonalnych kolumn aktywnych autorstwa Macieja oraz polskiego odświeżacza powietrza Klarta Forste 3.

Krótkie informacje

  • Jak okradać, to nie tylko użytkowników prywatnych, ale i całe rządy. Tak właśnie zrobiono w Puerto Rico, gdzie hakerzy dokonali udanej próby phishingu. W ten sposób państwo straciło 2,6 miliona dolarów.
  • Według badań Malwarebytes, zagrożenie wirusowe dla komputerów z MacOS znacznie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat. Przekłada się to na sytuację, w której urządzenia z Windowsem są dwukrotnie bezpieczniejsze od tych z MacOS

iMac może nie być najbezpieczniejszym komputerem osobistym

  • Według badań laboratorium w San Marco w Kalifornii, iPhone 11 Pro emituje 3,8 wata na kilogram promieniowania przyswajalnego. To prawie 2 razy tyle, ile wynosi norma dozwolona w Unii Europejskiej. 
  • Mamy pierwszą grę opóźnioną przez wirus COVID-19, znany też jako "koronawirus z Wuhan". To konwersja The Outer Worlds na Nintendo Switch, której nowa data premiery nie jest jeszcze znana. 

Targi MWC odwołane - producenci opóźniają premiery

Największe targi poświęcone smartfonom oraz innym technologiom mobilnym planowano między 24 a 27 lutego. Sygnały, że cała impreza może się nie odbyć, docierały od kilku tygodni. Koronawirus pokonał Huawei i Sony i wyłączał kolejne firmy. Pierwotnie spotkanie na temat odwołania całej imprezy miało odbyć się w piątek, przynajmniej według El Pais. To ono podawało informację, że operatorzy nie chcą wziąć udziału. 

Rejestracja na MWC została zakończona

W środę lista firm wycofujących się z obecności była pokaźna i zawierała między innymi Facebooka, Amazona, Ericcsona i HMD Global (produkujący smartfony Nokia). GSM Association zwołało spotkanie z przedstawicielami rządu Hiszpanii oraz miasta Barcelona, na którym poinformowało o odwołaniu. 

- Z uwagi na chęć zapewnienia bezpiecznej i zdrowej przestrzeni w Barcelonie i Hiszpanii ogółem, GSMA zdecydowało się anulować MWC Barcelona 2020. To dlatego, że globalne zagrożenie koronawirusem, troska o podróżujących i inne okoliczności uniemożliwiają GSMA zorganizowanie wydarzenia - powiadamiają w informacji prasowej organizatorzy.

Według El Pais targi generowałyby 14100 tymczasowych miejsc pracy i dały zarobić miastu ponad 492 miliony euro. Poprzednie targi zgromadziły ponad 100 tysięcy osób.

Samsung pokazał serię Galaxy s20, Galaxy Z Flip i Galaxy Buds+

Najwcześniej dostaliśmy potwierdzenie wyglądu Samsunga Galaxy Z Flip, bo jeszcze w trakcie gali Oscarów. Potem poznaliśmy pełną specyfikację. Snapdragon 855 i 8 GB RAM-u nie są tu jednak tak istotne jak elastyczny wyświetlacz 6,7 cala 2636x1080 pikseli. Dzięki nowemu zawiasowi urządzenie może być złożone pod kątem 90 i 135 stopni. To pozwala na zaimplementowanie nowych funkcji, jak chociażby wykorzystanie połowy ekranu do nawigowania treściami po drugiej.

Galaxy Z Flip to elastyczna propozycja od Samsunga

Samsung poświęcił także chwilę uwagi, by pokazać światu nową wersję słuchawek Galaxy Buds. Zwiększono rozmiar baterii, dodano mikrofon oraz stworzono nowy system dwóch przetworników - odpowiednio do tonów niskich i wysokich. Tu poczytacie więcej o premierze Samsung Galaxy Buds+.

Galaxy Buds + zaoferują nowe przetworniki

Gwiazdami wieczoru byli przedstawiciele serii S20. Każdy z nich posiada ekran 120 Hz o maksymalnej rozdzielczości QHD+ i każdemu brakuje gniazda słuchawkowego. Ponadto każdy oferuje nagrywanie w 8K oraz powiększenie kadru - S20 Ultra aż 100-krotne, a S20 i S20+ - 30-krotne.

Wygląd Samsungów Galaxy S20 jest największą kontrowersją

Oprócz tego Samsung zacieśnia współpracę z dostawcami aplikacji, by 12 GB RAM-u i Exynos 990 nie poszły na zmarnowanie nie tylko w grach, ale i podczas rozmów video prowadzonych w sieci 5G. O premierze serii S20 więcej tutaj.

Tutaj zamówisz przedpremierowo Samsunga Galaxy S20 i S20 Ultra:

RTV Euro AGD:

oferta dla ciebie galaxy s20 przedsprzedaż euro

Media Markt:

oferta dla ciebie s20 mediamarkt

Media Expert: 

oferta dla ciebie media expert samsung galaxy s20

Xiaomi kontratakuje serią Mi 10

W tym roku zobaczymy nie tylko kontynuację średnio ocenianego przeze mnie Xiaomi Mi 9, ale i podkręconą wersję Pro. Ta otrzyma mniejszą baterię 4500 mAh, ale z szybkim ładowaniem 50W, 10-krotny zoom hybrydowy i dedykowany obiektyw z podwójnym powiększeniem do zdjęć portretowych oraz mocniejsze głośniki stereo. Także ekran, choć zachowa ten sam rozmiar - 6,67 cala, zmieni nieco parametry, oferując wyższa jasność maksymalną (1200 vs 1120 nitów). 

Xiaomi Mi 10 dotrze w wersji z nawet z 12 GB RAM-u

Seria Mi 10 da nam ekrany AMOLED z odświeżaniem 90 Hz, zagięte na rogach. Ponadto dostaniemy najmocniejszy obecnie procesor na rynku - Snapdragon 865 oraz 8 lub 12 GB RAM-u. To wszystko w szklanej obudowie, z której odstawać będą cztery aparaty. Główny to 108 MPix z opcją nagrywania w 8K. Nie zabraknie też szerokokątnego, oraz w tańszym modelu - makro i do rozmywania tła. Tutaj przeczytacie więcej o premierze modeli Mi 10 i Mi 10 Pro.

Rekordowo szybkie drukowanie 3D

Z reguły druk opiera się na budowaniu warstw danej konstrukcji. Inaczej rzecz ma się Na Politechnice Federalnej w Lozannie opracowano druk, który w kilka sekund może stworzyć ciało twarde lub miękkie. Wszystko dzięki obróbce świetlnej płynu, który jest umieszczany w odpowiednim pojemniku. Następnie, w ciągu kilku sekund, pojemnik z żywicą jest naświetlany z wielu stron. Obiekty mają do 2 centymetrów wielkości i są wykonane z dokładnością do 80 mikrometrów.

Druk 3D przy pomocy światła rozwija się w miniaturowej skali (Źródło: EPFL/ Alain Herzog)

Rozwiązanie zachowuje dużą precyzję dzięki operowaniu na wiązkach świetlnych. Dostrajanie ich jest kwestią zaprojektowania algorytmu. Polimeryzacja może więc przebiegać w niemalże dowolnej skali. Readily 3D, odpowiedzialne za pomysł, marzy o implementacji tego w scenariuszach domowych. Poza tym widzi szansę w medycynie, gdzie przykładowo po szybkim skanie zęba da się wydrukować dopasowany ubytek. 

Do komputera włamiesz się... przez żarówkę

W oprogramowaniu żarówek Philips Hue znajduje się błąd. Umożliwia on atak na sieć połączoną z żarówką, a w konsekwencji na dostanie się do urządzeń z prywatnymi danymi. Na początku haker tworzy wrażenie usterki. Użytkownik kasuje ją z listy w programie i instaluje na nowo. Kluczem jest mostek, czyli urządzenie sterujące w lampce. To on jest podatny na przepełnienie bufora na stercie. Stąd już prosta droga do zainstalowania złośliwego oprogramowania.

Kup żarówkę Yeelight zabezpieczoną przed włamaniem!

Potem rozsyłanie złośliwego oprogramowania staje się już dziecinnie proste, jak zapewniają badacze z Check Point Software Technologies. Philips oraz Signify zostały już poinformowane o sytuacji i wypuściły łatkę poprawiającą bezpieczeństwo. Na razie nie znamy szczegółów technicznych ataków. Check Point poda je w ciągu kilku tygodni. Do tego czasu warto zadbać o bezpieczeństwo.

Huawei czy USA - kto kogo szpieguje?

W ubiegłym tygodniu sąd federalny w Nowym Jorku oskarżył Huawei'a o kradzież sekretów handlowych oraz patentów, pochodzących od sześciu firm. Ponadto zarzucono Huawei, że w 2009 roku podczas protestów w Teheranie śledził on protestujących przeciwko irańskiemu rządowi. Przedstawiciele amerykańskiego rządu poinformowali, że dysponują dowodami na to, że firma miałaby możliwości dotarcia do wrażliwych danych i mogłaby je sprzedawać. 

Logo Huawei może nie zagościć na telefonach sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych

Huawei nie tylko odpowiedział, że te oskarżenia nie mają sensu, ale też zaznaczył, że to Stany Zjednoczone mają swoje za uszami. Firma nazwała oskarżenia zasłoną dymną bez poparcia logicznymi argumentami. Jednocześnie przypomniała, że jedynie dostarcza technologię sieci komórkowych, nie może z niej pobierać danych. Do tego odgryzła się Stanom Zjednoczonym, mówiąc, że to one pobierały informację z nadajników, co, w przeciwieństwie do oskarżeń wobec Chińczyków, potwierdzają działania Edwarda Snowdena.Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: Źródła:

blog comments powered by Disqus
MWC odwołane, nowe smartfony Samsunga i Xiaomi, ultraszybki druk 3D - VideoNews #240