PODPOWIEDZI:

Test Audio Pro A26 - Funkcjonalne kolumny aktywne

Audio Pro - szwedzka marka, która ostatnimi czasy mocno rozpycha się na polskim rynku, zaprezentowała niedawno nowy produkt. Nieduże, aktywne kolumny o szerokim zastosowaniu. Audio Pro A26 - poznajmy bliżej ten produkt! Pomoże w tym mój test i recenzja.

Audio Pro A26

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
6 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wysoka jakość dźwięku
 • Złącze HDMI
 • Bogata sieciowa funkcjonalność
WADY
 • Brak znaczących

Pojęcie “kolumny aktywne” kojarzy się zazwyczaj z prostymi konstrukcjami, do których można podłączyć odtwarzacz lub komputer. Zazwyczaj tego typu rozwiązania nakierowane są na jakość dźwięku, jednak ich funkcjonalność jest ograniczona. Nieco inaczej wygląda to w przypadku Audio Pro A26. Oferują wszystkie zalety głośników aktywnych, jednak dodatkowo dają możliwość wygodnego korzystania z wszelkich nowoczesnych sposobów odsłuchu audio.

Sprawdź cenę testowanych kolumn Audio Pro A26:

Audio Pro A26 oferta w sklepie

Audio Pro A26 - wygląd zewnętrzny

Minimalistyczne wzornictwo zdecydowanie może przypaść do gustu. Kolumny dostępne w wykończeniu czarnym lub białym o niedużych wymiarach 150 x 238 x 200 mm.

Audio Pro A26 wygląd zewnętrzny

Trudno dopatrzeć się w nich jakichkolwiek elementów stylistycznych, jest to bardzo prosta bryła wyposażona w dwa przetworniki - wysokotonowy oraz średnio-niskotonowy. Z tyłu jest również bass refleks.

Kolumny dostarczane są z materiałowymi maskownicami, które można łatwo zdjąć lub ponownie założyć za pomocą magnesów. Dobrze trafiają w swoje miejsce. Na maskownicach znajdziemy też nieduże logo producenta.

Audio Pro A26 z nałożonymi maskownicami

Osobiście daje im duży plus za nienarzucające się wzornictwo, które dobrze pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz.

Audio Pro A26 - główne dane techniczne

 • Audio Pro A26 zostały wyposażone w potężny - jak na te gabaryty - wzmacniacz. Moc 2 x 75 W w tak niedużej konstrukcji robi wrażenie.
 • Pasmo przenoszenia to zakres rozpoczynający się na 45 Hz, a kończący w okolicach 20 kHz.
 • Zastosowane przetworniki to 25-milimetrowy tweeter oraz nisko-średniotonowy głośnik o przekątnej 114 milimetrów. Jest to przetwornik o tzw. długim skoku, dzięki czemu pomimo niedużych rozmiarów potrafi zaskoczyć energią i efektywnością.
 • Oczywiście, jak to w przypadku kolumn aktywnych, jedna z nich jest wyposażona w wzmacniacz i wszelkie przetworniki, a druga podłączona jest tylko kablem głośnikowym. Tylko do jednej podłącza się prąd oraz wszelkie zewnętrzne urządzenia.

AUDIO PRO A26 głośnik z bliska

Co możemy podłączyć do Audio Pro A26?

W zasadzie każde domowe urządzenie audio.

 • Wejściem analogowym jest mini jack - umożliwia podłączenie smartfona, komputera, laptopa czy tabletu.
 • Dostępne jest również cyfrowe optyczne wejście audio umożliwiające podłączenie odtwarzacza CD, Blu-ray czy dekodera telewizyjnego.
 • Najbardziej zaskoczyła mnie jednak obecność złącza HDMI (ARC), które daje możliwość podpięcia tych kolumn do dowolnego nowoczesnego telewizora. Widać, że producent stara się zabrać część rynku popularnym soundbarom.
 • Jeżeli nie lubimy kabli, to za pomocą modułu Bluetooth możemy podłączyć dowolny smartfon czy tablet. A26 wyposażone są w Bluetooth 5.0 z kodekiem APTX Low latency.
 • Na tylnym panelu znajdziemy również wyjście RCA do aktywnego subwoofera. Moim zdaniem ilość basów jest wystarczająca, jednak jeśli ktoś lubi więcej niskich tonów, to ma możliwość rozbudowy zestawu.
 • Na końcu warto też wspomnieć o wbudowanym module Wi-Fi, który daje bardzo dużo dodatkowych funkcjonalności, jednak te opiszę w dalszej części materiału.

Audio Pro A26 - jakość dźwięku

Jak ten zestaw gra? Zaskakująco! Pierwsze wrażenie wprawiło mnie w niemałe osłupienie, że tak nieduże konstrukcje potrafią mieć aż tyle bardzo mocnej energii.

Dobrze zachowano również równowagę rozłożenia częstotliwości. Niskie tony są szybkie, energiczne i głębokie. Przy takim dole aż się prosi o porządny tweeter, który nada charakter wysokim częstotliwościom. W tym przypadku właśnie to otrzymujemy. Wysokie tony są szczegółowe, jak i mocne, energiczne, ale bez niechcianych efektów “piszczenia” w uszach. Jest bardzo dobrze.

Średnicę określiłbym jako wystarczającą, w miarę gładką, która nie narzuca się zbyt mocnym charakterem.

Kolumny dobrze budują scenę dźwięku, poprawnie oddzielając pierwszy plan wokalu od reszty instrumentów.

AUDIO PRO A26 mają świetną jakość dźwięku

Patrząc przez pryzmat możliwości podłączenia A26 do telewizora, warto też przyjrzeć się temu, w jaki sposób odwzorowują dźwięk z filmów.

Nie ma tu oczywiście mowy o efektach surround, ponieważ są to “tylko” kolumny stereo. Warto jednak zauważyć, że tak ważne w filmach wokale są mocne i wyraźne. Składając to z energicznym przetwornikiem i sporą ilością niskich tonów, otrzymujemy kolumny, które bardzo dobrze sprawdzają się również przy nagłośnieniu filmów.

Czy da się porównać te kolumny do soundbara? Myślę, że jest to inny rodzaj sprzętu i nie powinno się tych urządzeń bezpośrednio porównywać. Soundbar działa na zasadzie odbić od ścian i oferuje dźwięk przestrzenny. W przypadku A26 tego efektu nie ma, jednak jeżeli chodzi o jakość dźwięku, to nie słyszałem jeszcze soundbara w tej cenie, który lepiej sprawdziłby się w odsłuchu muzycznym.

Audio Pro A26 - ogromna sieciowa funkcjonalność

Wspomniałem wcześniej, że kolumny Audio Pro A26 wyposażone są w moduł Wi-Fi. Ta opcja zapewnia głośnikom mnóstwo sieciowej funkcjonalności. Przede wszystkim producent daje możliwość pobrania aplikacji Audio Pro Controller, która otwiera przed nami wszelkie sieciowe funkcje.

Zacznijmy od tego, że aplikacja umożliwia sterowanie funkcjami kolumn. Wybór źródła dźwięku, głośność, ustawienie charakterystyki brzmienia alarmu czy funkcji “Sleep”.

Dodatkowo poprzez aplikację możemy odtwarzać muzykę bezpośrednio z serwisów streamingowych. Znalazłem również te najpopularniejsze w Polsce. Jest Spotify, Tidal, Deezer, jak i są dostępne radia internetowe TuneIn radio oraz IHeart Radio.

Dedykowana aplikacja mobilna do kolumn Audio Pro A26

Ostatnią opcją, jaką zapewnia nam połączenie sieciowe, jest multiroom. Za pomocą jednej aplikacji sterujemy wieloma urządzeniami Audio Pro będącymi w naszym domu. Wystarczy, że wszystkie będą połączone w tej samej sieci. Dzięki temu z jednego miejsca możemy sterować kolumnami A26 będącymi w sypialni, jak również większymi A36 stojącymi np. w salonie.

W każdej “strefie” można słuchać innej muzyki z innym natężeniem dźwięku, jak również można grupować urządzenia i słuchać tej samej muzyki w całym domu. Możliwości jest sporo, a funkcjonalność jest bardzo zbliżona do tej znanej np. z Yamahy MusicCast.

Dużą zaletą jest również pilot zdalnego sterowania. Po pierwsze jest on bardzo solidnie wykonany z jednego kawałka aluminium. Po drugie jest to duża korzyść, ponieważ wielu producentów umożliwiających sterowanie urządzeniem przez aplikację nie dołącza już w ogóle pilotów. W kolumnach A26 pilot nie dość, że potrafi sterować wszelkimi funkcjami, to za pomocą przycisków szybkiego wyboru można jednym ruchem uruchomić ulubioną playlistę lub radio internetowe. Bardzo wygodne rozwiązanie.

Pilot zdalnego sterowania do kolumn Audio Pro A26

Test Audio Pro A26 - werdykt

Podsumowując, Audio Pro A26 to idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają minimalistycznego sprzętu audio oferującego wysoką jakość dźwięku. Jest to również dobra opcja dla tych, którzy oczekują funkcjonalności, jednak nie przekonują ich nowoczesne soundbary.

Jakość dźwięku i ogromna funkcjonalność to idee, które przyświecały projektantom oraz które z powodzeniem udało się wprowadzić w życie. I za to właśnie przyznaję temu produktowi maksymalną notę.

ocena dla kolumn Audio Pro A26

Zobacz testy innego sprzętu audio:

blog comments powered by Disqus
Test Audio Pro A26 - Funkcjonalne kolumny aktywne