PODPOWIEDZI:

Test Yamaha YAS-209 - Funkcjonalny soundbar z dźwiękiem przestrzennym

Do naszej redakcji trafił najnowszy soundbar Yamaha YAS-209. Jest to produkt plasujący się w bardzo popularnym przedziale cenowym - do 2000 zł, a jego poprzednik, czyli YAS-207 był hitem sprzedaży. Jaki jest nowy model? Co sobą reprezentuje? Czytajcie dalej, bo dokładnie przetestowałem tę belkę audio.

Yamaha YAS-209

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
4 GŁOSÓW
ZALETY
 • Dużo funkcji
 • Dobry dźwięk
 • Mocny subwoofer
WADY
 • Mało dostępnych serwisów streamingowych

Kiedy około 10 lat temu na rynek trafiały pierwsze soundbary, zdania o tych urządzeniach były podzielone. Prawdziwi audiofile i kinomaniacy nie wróżyli im sukcesu, wyśmiewali wręcz koncepcję umieszczenia wielu głośników w jednej obudowie. Przeciętni odbiorcy nie wiedzieli nawet, jak wymówić nazwę tego urządzenia i nie mieli pojęcia, do czego to może służyć. Jedynie producenci mocno promowali swoją koncepcję. Trzeba przyznać, że mieli nosa.

Dziś soundbary to mocno rozwijająca się część rynku audio, która porządnie namieszała wśród nieco przestarzałych miniwież oraz klasycznych zestawów kina domowego. Jedno urządzenie zastępujące całe kino domowe okazało się strzałem w dziesiątkę.

Cena soundbara Yamaha YAS-209:

Yamaha YAS-209 oferta w sklepie

Yamaha YAS-209 - wygląd zewnętrzny

Nowy soundbar z wyglądu bardzo przypomina swojego poprzednika, czyli Yamahę YAS-207, którą testowałem. YAS-209 prawie cały pokryty jest czarną materiałową maskownicą. Jedynie na górze i z tyłu obudowany jest tworzywem sztucznym.

Yamaha YAS-209 wygląd belki audio

Na górnym panelu znajdujemy też przyciski oraz ikony i diody LED oznaczające obecny status, głośność oraz aktualnie włączone źródło.

Yamaha YAS-209 diody led

Zestawowy subwoofer nawiązuje stylem. Przód i jeden z boków również pokryte są dźwiękoprzepuszczalnym materiałem. Głośnik umieszczony jest na bocznej ścianie, a bass reflex daje ujście niskim tonom z przodu. Na tylnej ściance nie ma prawie nic - diody sygnalizacyjne oraz gniazdo do podłączenia kabla zasilającego. Nic więcej nie potrzeba, ponieważ subwoofer komunikuje się z listwą bezprzewodowo, wystarczy podłączyć go do prądu.

Yamaha YAS-209 subwoofer z zestawuYamaha YAS-209 subwoofer bass releks

Yamaha YAS-209 - możliwości podłączenia

Wydając 1700 zł na soundbar, poza jakością oczekujemy wygody korzystania oraz dużej funkcjonalności. Jaki pod tym względem jest YAS-209?

 • Przede wszystkim urządzenie posiada dwa złącza HDMI, jedno jest wejściem, pozwalającym podłączyć dekoder, odtwarzacz czy konsolę, a drugie to wyjście.
 • Dodatkowo wyjście HDMI, które podłączamy do telewizora, posiada kanał zwrotny audio (ARC). Dzięki tej funkcjonalności możemy podłączyć wszelkie urządzenia zewnętrzne do telewizora i jednym kablem HDMI przesłać dźwięk na soundbar. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które znacznie ogranicza ilość niezbędnego okablowania.
 • Gdyby jednak nasz telewizor nie posiadał wyjścia HDMI (ARC), to znajdziemy tu również połączenie optyczne (SPDIF), które również w sposób cyfrowy przekaże dźwięk do soundbara.
 • Co jeszcze? Wejście RJ45, co daje nam informację, że będziemy mogli korzystać z funkcji internetowych.
 • To, czego na pierwszy rzut oka nie widać, a warto o tym wspomnieć, to wbudowany moduł Wi-Fi, jak i Bluetooth 4.2 - do bezprzewodowej komunikacji z urządzeniami mobilnymi.

Yamaha YAS-209 dostępne złączaYamaha YAS-209 główne technologie

Yamaha YAS-209 - funkcjonalność

Podłączenie telewizora za pomocą HDMI lub kabla optycznego to bardzo standardowe opcje dostępne w większości popularnych soundbarów. Mnie podczas testu zainteresowała możliwość połączenia z siecią, bo właśnie tutaj można się doszukać dodatkowych, ciekawych możliwości.

Chcąc korzystać z modułu Wi-Fi, należy pobrać aplikację Sound Bar Controller, przy pomocy której skonfigurujemy dostęp do internetu. Aplikacja pozwala też na zdalne sterowanie soundbarem, wybieranie źródła dźwięku, zmianę głośności lub zdefiniowanych profili dźwiękowych.

Yamaha YAS-209 podłączony do telewizora

To jednak nie wszystko. Yamaha YAS-209 to urządzenie współpracujące z asystentem głosowym Amazon Alexa. Ta opcja po skonfigurowaniu urządzenia pozwala na sterowanie głosowe. Zmiana głośności czy źródła nie wymaga już używania pilota lub nawet aplikacji.

Yamaha YAS-209 i jego pilot

To, co spodobało mi się najbardziej, to współpraca z internetowymi serwisami muzycznymi takimi jak Amazon Music i Spotify. Osobiście korzystam ze Spotify i bardzo mnie ucieszyło to, że mogę słuchać muzyki, która bezpośrednio przesyłana jest na mój soundbar. Nie muszę już używać modułu Bluetooth, który jak wiadomo nie oferuje aż tak dobrej jakości.

Yamaha YAS-209 aplikacja spotify

Korzystanie z popularnego Bluetooth zostawiłem sobie do radia internetowego, z którego również korzystam praktycznie nagminnie. 

Zobacz też:Soundbary do 2000 zł

Yamaha YAS-209 - jak ustawić poprawny dźwięk?

YAS-209 to urządzenie, które oferuje dużo możliwości ustawienia dźwięku. Korzystając z pilota lub aplikacji, natrafiamy na wiele trybów audio. Które są najbardziej poprawne i do czego służą?

Dwa większe przyciski, podpisane odpowiednio Clear Voice i 3D Surround, odpowiadają za kluczowe funkcje urządzenia.

 1. 3D Surround - uruchamia tryb DTS Virtual X. Jest to najnowszy system dźwięku przestrzennego oparty na odbiciu fal dźwiękowych od ścian, który działa po prostu rewelacyjnie. Wystarczy w miarę równomierne pomieszczenie, aby rzeczywiście usłyszeć otaczający nas dźwięk i poczuć się jak w kinie.
 2. Clear Voice - odpowiada za czystą i nieco wzmocnioną reprodukcję ścieżki wokalu, który jest tak ważny we wszelkich filmach czy serialach. Uruchamiając ten tryb, znacznie poprawia się słyszalność dialogów. Jest to funkcja szczególnie przydatna wieczorem, gdy chcemy oglądać po cichu, a jednocześnie dobrze rozumieć wszelkie kwestie w filmie.

Ponadto Yamaha zapewnia aż sześć trybów dźwięku zdefiniowanych dla różnych ścieżek audio. Znajdziemy tu tryb do filmów, telewizji, gier, muzyki, sportu, jak i stereofoniczny.

Dodatkowo, niezależnie od uruchomionego trybu, możemy regulować poziom głośności subwoofera. W każdym momencie ustawimy komfortowy dla nas poziom niskich tonów.

Yamaha YAS-209 na stoliku

Yamaha YAS-209 - jakość dźwięku

Mówiąc o jakości dźwięku, warto zacząć od najważniejszych danych technicznych.

 • Soundbar YAS-209 posiada aż siedem wbudowanych przetworników. Wzmacniacz oferuje 2x50 W mocy, a subwoofer generuje 100 W.
 • Projektanci zatroszczyli się o kompatybilność z wieloma formatami plików: WAV (tylko format PCM)/FLAC do 192 kHz, ALAC do 96 kHz oraz MP3/WMA/MPEG-4 AAC do 48 kHz.

Przechodząc do konkretów, brzmienie Yamahy YAS-209 to dużo mocy, energii oraz czystości dźwięku. YAS-209 całkiem dobrze radzi sobie w trybie stereo dla odsłuchu muzyki. Oczywiście nie jest to dźwięk porównywalny z typową wieżą lub dużymi kolumnami, jednak dla kogoś, kto okazjonalnie chce posłuchać muzyki w tle, spokojnie wystarczy. Sporo niskich tonów, ładnie odwzorowana góra sprawiają, że wszelkie elektroniczne lub rockowe gatunki muzyki brzmią akceptowalnie.

Nagłośnienie filmów czy seriali to zupełnie inna sprawa. Widać, że do tego właśnie ten sprzęt został stworzony. YAS-209 oferuje w tym zakresie potęgę mocnego i energicznego brzmienia. Dużą zasługą jest niemała moc oraz bardzo dobry subwoofer. Wszelkie efekty scen walki, pościgów czy efekty specjalne odwzorowane są po prostu genialnie. Ścieżki dźwiękowe również robią dobre wrażenie, a wokale są mocne z dużą ilością niskich tonów i bardzo dobrze słyszalne.

Yamaha YAS-209 cały zestaw

Podsumowanie testu soundbara Yamaha YAS-209

Ogólnie biorąc, bardzo dobrze oceniam YAS-209 za czystość, jak i energię.

Yamaha YAS-209 to - podobnie jak poprzednik - jeden z najlepszych soundbarów w swojej cenie. Nieduże wymiary, mnóstwo funkcjonalności, dobrze dobrane tryby dźwięków oraz brzmienie. Właściwie same mocne strony.

Myślę, że dzięki tym cechom cena jest adekwatna do jakości.

Yamaha YAS-209 ocena z testuYamaha YAS-209 odznaczenie jakośćYamaha YAS-209 odznaczenie funkcjonalność

Zobacz inne testy sprzętu audio:

blog comments powered by Disqus
Test Yamaha YAS-209 - Funkcjonalny soundbar z dźwiękiem przestrzennym