PODPOWIEDZI:

Spytałem was w ankiecie o dobry smartfon - LG K52 ma wiele jego cech

Spytałem was w ankiecie o dobry smartfon - LG K52 ma wiele jego cech

Kiedy LG zaprosiło mnie do opowiedzenia kilku słów o ich średniopółkowej serii K, zastanawiałem się poważnie nad tym, czego potrzebują ludzie w swoich smartfonach. Jako recenzent otrzymuję urządzenia "na chwilę", sprawdzam je benchmarkami i mierzę godziny pracy na baterii, by mieć punkty odniesienia. A co, gdy smartfon użytkujemy na co dzień?

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie, odwołałem się do tłumu. W znacznej części były to osoby interesujące się tematyką smartfonów, ale nie tylko i wyłącznie. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim, którzy odpowiedzieli na ankietę, w tym członkom grup "Ankietawka" i "Telefonawka", którzy pomogli uzbierać mi ponad 1000 odpowiedzi na temat tego, jaka jest perspektywa ludzi na smartfony i co ma dla nich znaczenie. Co ciekawe, wiele z tych rzeczy mają przedstawiciele serii K od LG.

Sprawdź aktualną cenę LG K52:

LG K52 oferta dla ciebie mediaexpert.pl

Wniosek pierwszy: Ludzie nie mają aż takiej ochoty na małe telefony

W internecie łatwo wpaść w pułapkę liderów opinii. To osoby, które najgłośniej deklarują swoje preferencje, a w dodatku robią to w sposób mocno angażujący - czy to kontrowersjami, czy to osobistymi opowieściami. Obecnie marketing szeptany to potężne narzędzie, mocniejsze o tyle, że jeszcze więcej czasu niż przedtem spędzamy przed komputerami. Stąd sam niejednokrotnie ulegałem przeświadczeniu, że ludzie pragną niewielkich ekranów. 

Na rozmiar ekranów narzekamy od kiedy pamiętam czytanie o telefonach. W czasach, gdy debiutował LG G2, wiele osób podnosiło larum, że telefon z ekranem 5,2 cala to stanowczo za wiele. Jednocześnie był to hit sprzedażowy producenta, który namieszał w rankingach smartfonów z tamtych czasów. Wraz z upływem czasu poprzeczka była podnoszona jeszcze wyżej. Gdy dostałem w prezencie LG G4, bardzo chciałem mieć duży ekran, choć nie zawsze sięgałem do jego bocznych krawędzi. 

LG K52 ma duży ekran, którego przestrzeń roboczą prosto zmniejszymy

Od czasów LG G4 wiele się zmieniło i w porównywarce smartfonów próżno szukać urządzeń mniejszych niż 6,3-6,4 cala. Zdarzają się wyjątki, ale albo są bardzo tanie, albo bardzo drogie. Czy jednak jest za czym tęsknić? W ankiecie zapytałem: Jaki rozmiar ekranu Ci odpowiada najbardziej? Założyłem, że telefony budujemy według współczesnej szkoły obecnej w serii K od LG - ramki są niewielkie, a proporcje ekranu - wydłużone. 

14,2% osób nie wie albo nie ma preferencji co do rozmiaru ekranu

Co ciekawe, 14,2% osób nie wie, albo nie ma preferencji co do rozmiaru ekranu. Widać, że najbardziej dominuje tęsknota za czymś mniejszym, do 6 cali. Z drugiej strony, najpopularniejszym wynikiem zgodnym z obecnym trendem produkowania ekranów jest "pomiędzy 6,4 a 6,69 cala" i w ten przedział doskonale wpisują się LG K42 i K52 z ekranami 6,6 cala i niewielkim wcięciem. W dodatku obecna sytuacja z ekranami wcale nie wydaje się być taka zła, jeśli przyjrzymy się kolejnym pytaniom.

Większość ludzi uznaje swój obecny smartfon za idealny

Skoro 3/4 osób uznaje, że ich obecny smartfon jest dla nich idealny, a z trendem dużych ekranów mamy do czynienia od co najmniej kilku lat, to może jednak nie jest aż tak źle? Zwłaszcza, że większość ludzi korzysta ze swoich urządzeń głównie jedną ręką:

Smartfona ludzie używają głównie jedną dłonią

Wydaje mi się, że pomimo sporych rozmiarów smartfony obsługujemy jedną ręką, bo jest to bardziej naturalne. Ale czy bardziej wygodne? Tutaj dużo zależy od producentów, a LG ma bardzo interesujące podejście do tematu wygody. Podczas testowania LG K52 w oczy rzuciły mi się dwie funkcje. 

Smartfony LG z serii K obsługują aplikacje w oknach. Dzięki temu niemal każdy program umieścimy w małym okienku, które swobodnie powiększymy lub zminimalizujemy. Wtedy na ekranie zostanie mała ikona, którą w dowolnej chwili klikniemy. Rozwiązanie nie dość, że zwiększa produktywność, to ułatwia obsługę.

Wyskakujące okna to wygodne rozwiązanie, które w LG gości już od wielu lat

Są jednak momenty, w których nie chcemy zmniejszać przestrzeni roboczej, bo potrzebujemy tylko kliknąć jedną rzecz z górnego rogu ekranu. Zazwyczaj producenci proponują zmniejszenie całego ekranu, co utrudnia trafienie w taki element. Tymczasem w LG wystarczy przesunąć palcem od prawego boku ekranu i przytrzymać, by "zwinąć" połowę obszaru roboczego. W większości zastosowań, np. w przeglądarce Chrome, jest to nieporównywalnie lepsze rozwiązanie.

I jak się okazuje, nie tylko ja doceniam takie rozwiązanie, bowiem wśród ankietowanych połowa uznaje tego typu funkcje za istotne albo bardzo istotne:

Ludzie doceniają rozwiązania zwiększające wygodę obsługi ekranu

Wniosek drugi: Smartfony LG serii K mają sporo docenianych funkcji

Część z nas przed kupnem smartfona wiedziała, czego w nim nie może zabraknąć. Jednak część upewniła się w tym dopiero po kupnie lub przy okazji nowego urządzenia. Brak opcji rozszerzenia pamięci daje się we znaki, gdy skończy się miejsce na chmurze, a nowa gra zacznie zajmować kilka gigabajtów. NFC może przydać się gdy będziemy musieli szybko przekazać sobie plik między smartfonami albo zapłacić w sklepie, gdy zapomnimy portfela. 

Mógłbym wymieniać więcej podobnych scenariuszy, jednak chodzi mi w tym wszystkim o to, że pewne elementy doceniamy dopiero wtedy, gdy je mamy. A pod tym względem smartfony LG wyglądają całkiem dobrze. 

Gniazdo słuchawkowe w telefonie jest w znacznej mierze doceniane

Przez ostatnich kilka lat producenci mocniej zaczęli interesować się bezprzewodowymi słuchawkami. Samo LG wypuściło bezprzewodowe TWS-y z etui oczyszczającym z zarazków. Mimo tego dobre gniazdo słuchawkowe przydaje się w licznych sytuacjach - od starszych systemów radiowych w samochodach z wejściem AUX, po słuchawki wysokiej jakości, którym bezprzewodowy przesył danych nie dorówna. 

Mimo to dobry jack 3,5 milimetra w wielu sytuacjach się przyda, a ledwie 8,1% uznaje go za "relikt przeszłości". LG dokłada do smartfonów serii K rozwiązanie polepszające jakość dźwięku. LG 3D Sound Engine analizuje to, czego aktualnie słuchamy i dopasowuje podbicie na odpowiednich częstotliwościach. Opcję w każdej chwili możemy dezaktywować z poziomu powiadomień, by mieć dźwięk w pełni pod kontrolą. 

Płatności zbliżeniowe przez NFC są dość istotne dla wielu

Inną, ważną dla mnie cechą jest NFC. Gdy tylko mam taką szansę, płacę smartfonem, a nieraz zapominam o portfelu. Podobnie ma niemal połowa ankietowanych. Ale NFC to nie tylko płatności. To także szybsze parowanie i wymiana informacji między urządzeniami, lub, jeśli bawimy się w nawiązania do przeszłości: nowoczesna podczerwień. Oczywiście większości naszych czytelników roli NFC nie trzeba wyjaśniać, ale dla tej 22,3% osób, które z niego nie korzystają, warto coś powiedzieć. 

Slot na kartę pamięci jest części osób potrzebny

W smartfonach LG K42 i K52 są też inne rozwiązania, które pozwalają mieć wybór. Włożymy do nich kartę Micro SD o rozmiarach nawet 2 TB, co jest jedną z najwyższych wartości na rynku mobilnym. Zachowamy przy tym pełny Dual SIM. Producent dorzuca też do pudełek sklepowych silikonowe etui.

Wniosek trzeci: Dla wszystkich najistotniejsza wydaje się... codzienna wydajność i bateria

Nie jestem absolutnie zaskoczony obrotem spraw, ale mam też dobrą wiadomość - LG w obydwu tych zagadnieniach nie wypada źle. Bateria 4000 mAh na pewno nie jest największym ogniwem na rynku, ale w przypadku LG K52 wystarczy, by smartfon przepracował dzień i jeszcze zostało mu około 25%. To istotne o tyle, że często wymagamy od urządzeń, by przetrwały co najmniej dobę pracy. 

Blisko 3/4 ankietowanych chciałoby, by telefony pracowały dłużej niż dzień

To ważny aspekt, jednak najistotniejsza jest wydajność. Okazuje się jednak, że zdania są różne i smartfony LG z serii K wcale nie muszą walczyć o każdy punkt w benchmarku. Większość zdecydowanie preferuje dobrą codzienną wydajność. Choć posiadany przeze mnie K52 nie uruchamia co prawda aplikacji najszybciej na rynku, to dobrze utrzymuje je w RAM-ie, a to znacznie ułatwia przełączanie się.

Codzienna wydajność jest ważniejsza niż to, co osiągamy w grach

Nakładka LG także nie obciąża przesadnie systemu, choć nie brakuje w niej opcji personalizacji, w tym wykorzystania motywów. Posiada też funkcję Smart Doctor, która optymalizuje działanie najważniejszych elementów systemu, a z paska powiadomień podpowiada, co jeszcze da się poprawić.

Codzienna wydajność ma znaczenie dla połowy użytkowników

Jakby nie patrzeć, w kwestii najważniejszej kwestii pojawiło się sporo odpowiedzi i pomimo dominacji jednej z opcji widać, że nie brakuje też indywidualnych podejść do materii. Pojawiły się nawet odpowiedzi: "Bardzo dobry aparat fotograficzny i brak Androida/iOS" czy "feeling z korzystania z telefonu", a nawet "Prestiż". Ilu ludzi, tyle opinii.

Czym jeszcze wyróżnia się seria LG K?

Jeśli miałbym zwrócić uwagę na coś szczególnego, to na pewno jest to wykonanie. W większości scenariuszy średniopółkowe telefony stawiają na tworzywo i brak im odporności na przeciwności losu. Tymczasem LG K52 przeszedł próby, które pozwoliły zdobyć smartfonom zgodność z MIL-STD 810G. 

Smartfon LG k52 zdobył MIL-STD 810 G

Co to oznacza dla nas? Zarówno LG K42 jak i K52 przeszły przez 8 wymagających testów.

  • Każde z urządzeń poddawano ekstremalnym temperaturom, zarówno niskim (-21° Celsjusza przy działaniu i -33°C po wyłączeniu), jak i wysokim (43°C przy działaniu i 63°C po wyłączeniu) oraz szybko zmieniano temperaturę ich otoczenia (43°C przez dwie godziny, schłodzenie w ciągu minuty do -21°C i po minucie powrót do 43°C).
  • Smartfony LG serii K radzą sobie ze środowiskowymi wstrząsami, którym poddawane są przez minutę, więc gdyby telefon, załóżmy, wpadł do betoniarki, byłoby sporo czasu na jego uratowanie. Ponadto urządzenie radzi sobie z wibracjami z zewnątrz.
  • Smartfony LG serii K bez problemu zabierzecie na drugi koniec świata dzięki odporności na wilgotność powietrza rzędu 95%. Taki test smartfony zaliczyły 10-krotnie.

Zarówno w LG K42, jak i LG K52 producent stawia na nietypowe wykończenia z tyłu, które niewątpliwie mają swoje zalety i dodaje uroku. W LG K42 otrzymujemy poprawiające chwyt wytłoczenie z tyłu, które przypomina falę. W LG K52 - matowe wykończenie Silky Blast, które idealnie ukrywa wszelkie odciski palców i jest delikatniejsze w dotyku od typowego szkła.

Smartfony LG serii K wyposażone są też w szereg aparatów. Każdy z nich służy do czego innego. Podstawowy obiektyw 48 Mpix, wspierany oprogramowaniem AI Cam, pozwala osiągnąć najwięcej detali w codziennej fotografii, a dzięki sztucznej inteligencji kolory kadru zostaną poprawione. Gdy potrzebujemy szerszego kadru, na przykład na zdjęcia grupowe, krajobrazu lub bardzo szerokiego budynku, z pomocą przyjdzie obiektyw ultraszerokokątny.

Przykładowe zdjęcia z LG K52
Główny obiektyw potrafi zrobić zdjęcia pełne kolorówObiektyw ultraszerokokątny pozwala ujrzeć więcejTryb portretowy potrafi precyzyjnie rozmyć postaćObiektyw makro pozwala zbliżyć się do małych przedmiotówZdjęcia z przedniego aparatu LG K52Aparat przedni LG K52 z maskąTryb HDR i AI Cam w LG K52
Zdjęcia z głównego obiektywu są pełne kolorówObiektyw ultraszerokokątny dotrzymuje mu krokuTryb portretowy pozwala rozmyć dalszy planObiektyw makro daje duże przybliżenieAparat przedni naturalnie oddaje odcień skóry......Nawet z maską na twarzyAI Cam dodaje barw zdjęciom w trudnych warunkach

Inne zastosowania mają aparaty z tyłu. Nowe spojrzenie na rzeczy zyskamy dzięki obiektywowi makro. Do rzeczy przybliżymy się nawet na 4 centymetry, przez co rzucimy okiem na kształty powierzchni bądź niewielkie rzeczy. Z tyłu znalazł się także obiektyw portretowy, który nadaje zdjęciom dodatkowej głębi i rozmywa obiekty poza kadrem. Z przodu gości aparat do selfie wspierający zarówno tryb portretowy, jak i ulepszenia kadru AI Cam. Efekty widzicie na zamieszczonych tutaj zdjęciach.

Podsumowanie: każdemu przydaje się smartfon, ale nie każdemu w ten sam sposób

Przed kupnem urządzenia mobilnego zdecydowanie warto przyjrzeć się nie tylko specyfikacji, ale i funkcjom w oprogramowaniu. Być może ktoś z was namiętnie korzysta z Asystenta Google - wtedy docenisz dedykowany przycisk, jak chociażby w smartfonach LG z serii K. Być może ktoś potrzebuje trzech slotów na karty SIM i Micro SD, bo posiada dużo muzyki nie do uchwycenia w serwisach streamingowych - seria K to ma!

LG k52 prezentuje się stylowo

Niezależnie od tego, czy wybieracie, czy doradzacie przy wybieraniu, spójrzcie głęboko w swoje wymagania. Dzięki temu niejednokrotnie zaoszczędzicie nie tylko pieniądze, ale i nerwy. W końcu ostatecznie smartfony kończą w waszych dłoniach i to wam musi być z nimi dobrze. 

blog comments powered by Disqus
Spytałem was w ankiecie o dobry smartfon - LG K52 ma wiele jego cech