PODPOWIEDZI:

Telewizor vs Monitor - Co lepsze do grania?

Telewizor vs Monitor - Co lepsze do grania?

Nic nam z najnowszego sprzętu do gier, jeżeli urządzenie generujące obraz jest do bani. Dzisiaj porozmawiamy sobie o pewnym pojedynku - telewizor czy monitor, czyli co jest lepsze dla gracza? Chcecie wiedzieć, co zapewnia lepszą jakość obrazu i płynność? Zapraszamy!

Dylematy graczy są naszym chlebem powszednim, a jednym z ostatnio wypływających jest pytanie: Czy telewizor nadaje się do grania? Czy jest sens podłączać go do komputera? W tym materiale postaramy się Wam pokazać to, co odpowie Waszemu profilowi użytkowania, jeżeli chodzi o obraz, bowiem w filmie postawiliśmy na przeciw siebie monitor i telewizor. Ciekawy pojedynek, prawda?

Aha, telewizor z naszej produkcji to LG OLED55B8PLA, natomiast monitor w proporcjach ekranu 21:9 to model LG 29WK600.

Telewizor czy monitor - o to jest pytanie!

Wybierając odpowiednie urządzenie do rozrywki gamingowej, najczęściej zastanawiamy się nad doborem odpowiednich elementów komputera, czyli np. karty graficznej, procesora, ewentualnie stajemy przed dylematem, czy lepszy jest Xbox, czy może PlayStation. Dopiero na końcu zastanawiamy się nad odpowiednim monitorem lub telewizorem. W drugim przypadku zawsze pomoże Wam ranking telewizorów, który regularnie poszerzamy o kolejne klasyfikacje.

Chciałoby się zadać pytanie, co zatem jest lepsze do rozrywki gamingowej, monitor czy telewizor? Niestety nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ ani gry komputerowe nie są takie same, ani wszystkich typów graczy nie da się wrzucić do jednego wora, bo Ci mają różne wymagania i preferencje.

telewizor czy monitor - redaktorzy zabierają się za testy

Wiadomo, że e-sportowcy nie przesiądą się z foteli komputerowych na wygodną kanapę i nie zaczną nagle korzystać z telewizorów. Tak samo przeciętny Kowalski, który od czasu do czasu lubi “pyknąć” w Wiedźmina lub jakąś samochodówkę na konsoli, nie przekona się do siadania za biurkiem i korzystania z niedużego monitora.

Jednak w każdym z tych przypadków, grania na monitorze, jak i na telewizorze, urządzenia te powinny posiadać zespół cech, który mniej lub bardziej predysponuje je do tego zadania. Jakie to cechy i czy znajdą się one w telewizorach lub monitorach? O tym w dalszej części tej analizy.

Zobacz też polecane monitory gamingowe marki iiyama

Input Lag - pierwszy przeciwnik E-Sportowca

Media szaleją, że jest to zdecydowanie najważniejszy parametr dla wyświetlaczy gamingowych.

Czy rzeczywiście Input Lag ma tak duże znaczenie? Zależy dla kogo - dla gier, w których liczy się szybkość i precyzja, w rozgrywkach z innymi graczami, jest to rzeczywiście bardzo ważny parametr. Określa on, jak szybko po przyciśnięciu danej funkcji, zobaczymy ją na ekranie, albo inaczej, jak szybko po wydaniu komendy przez konsolę lub komputer jej efekt będzie widoczny.

Input lag określa się w milisekundach. Dobry wynik to ok. 20 milisekund lub mniej, powyżej 20 do 50 milisekund, jest to input lag zauważalny, ale taki, z którym raczej dobrze się gra. Powyżej tej wartości, nasze polecenia będą widocznie opóźnione na ekranie. Wirtualna rozgrywka bardziej więc nas wkurzy niż zrelaksuje.

Jak zatem sprawdzają się monitory i telewizory pod tym względem? Bardzo podobnie. Najlepsze modele szczycą się wynikami nawet po 10 lub kilkanaście milisekund. Średniaki niejednokrotnie szczycą się wynikiem na poziomie 20 milisekund, więc też jest dobrze. Oczywiście należy sprawdzać te wyniki, pytać sprzedawców lub szukać takich danych w specjalistycznych testach, bowiem czyste specyfikacje potrafią posługiwać się pomiarami Grey to Grey (GtG), które nie pokazują nam czasu reakcji w każdych warunkach, a jedynie w tych "najłatwiejszych" dla paneli.

Jeżeli jednak grasz od czasu do czasu, bardziej od szybkości interesuje Cię fabuła jakiejś przygodówki lub głównie lubisz gry strategiczne, to wcale nie musisz się tym parametrem przejmować.

granie na monitorze o nietypowych proporcjach

Częstotliwość odświeżania - szybciej znaczy lepiej

Kolejny parametr w walce telewizor vs monitor, choć nieco zbliżony do Input lagu, jednak mówiący o czymś innym.

Częstotliwość odświeżania mierzona jest w Hertzach i określa ile razy na sekundę dana matryca potrafi zmienić wyświetlany obraz. Najczęściej spotykamy matryce 60 lub 120 Hertzowe. Jak to się przekłada na obraz? Jest precyzyjniejszy i szybszy w odwzorowaniu ruchu, a im większa częstotliwość odświeżania, tym mniej smużenia i obraz jest ostrzejszy.

Nie ma to oczywiście bezpośredniego przełożenia na rozrywkę, bo nie sprawi to, że nasz ruch będzie powolniejszy, jednak w przypadku szybkich scen, szybsza matryca po prostu pokaże ją dokładnie. Podobnie jednak jak z input lagiem, w przypadku fanów spokojnych gier, przygodowych czy strategicznych, ten parametr ma równie małe znaczenie.

Jak sprawa odświeżania wygląda w monitorach? Najlepsze występują z odświeżaniem 144Hz lub nawet wyższym, które jest bardziej dopasowane do dobrych jakościowo kart graficznych. W szybkich grach robi to naprawdę dobry efekt. Plus dla monitora.

Rozdzielczość ekranu

Ten parametr jest chyba oczywisty, im wyższa rozdzielczość tym lepiej i dokładniej widać szczegóły. Jak wiemy obecnie dobrą rozdzielczością w telewizorach jest 4K, czyli 3840x2160 pikseli. Jest to rozdzielczość idealnie dopasowana do nowoczesnych konsol, które również coraz częściej są w stanie zaoferować tak wysoką jakość.

Nieco inaczej sprawa ma się z monitorami, gdyż ciągle występuje dużo modeli Full HD lub 2K. Monitory 4K występują nieco rzadziej, ale tak naprawdę nie do końca jest taka potrzeba, ponieważ są one po prostu mniejsze i nie ma potrzeby aż tak miniaturyzować pikseli. Poza tym w przypadku monitorów, które naturalnie pracują z kartami graficznymi komputerów, częściej spotykamy modele o tzw. szerokim ekranie, pracujące np. w formacie 21:9, który to daje nam szersze spektrum patrzenia i lepsze odwzorowanie realizmu gry. Nie mówimy oczywiście, że 4K w monitorze 24-calowym nie da się zauważyć, gdy przyrównamy je do Full HD, jednak nie są to różnice tak potężne, przynajmniej z naszej perspektywy.

HDR

Obraz w jakości HDR to rzeczywiście duży postęp w dziedzinie kina. Dodatkowo połączony z szerokim gamutem kolorów daje nam niesamowite wrażenia wizualne, które jak dotąd były nieosiągalne w standardowych telewizorach czy monitorach. Teraz nawet 55-calowy OLED, a konkretniej LG OLED55B8PLA, ma na swoim wyposażeniu HDR10.

Ta jakość wchodzi również do gier i coraz więcej z nich chwali się obrazem zapisanym z dodatkowymi metadanymi, które odpowiadają za szeroką rozpiętość tonalną. Większość telewizorów, poza tymi najtańszymi, potrafi odtwarzać obraz HDR, a w monitorach występuje to rzadziej. Potwierdza to tezę, że telewizory nadają się jak najbardziej do grania.

porównanie dla graczy - monitor vs telewizor

Należy jednak pamiętać, że ktoś kto gra na punkty, liczy się dla niego czas i sprawność, oraz bycie lepszym od przeciwnika, wcale nie będzie zawracał sobie głowy lepszą jasnością czy ładniejszymi kolorami zmiażdżonej przed chwilą czaszki. Docenią to wszyscy Ci, którzy lubią gry przygodowe albo np. samochodówki, gdzie niejednokrotnie można docenić piękne tło wokół głównej rozgrywki.

Funkcje specjalne

Ostatnia rudna pojedynku telewizor vs monitor. Kupując telewizor lub monitor, warto zwrócić uwagę na to, czego od takiego urządzenia jako medium gamingowego potrzebujemy.

W przypadku monitorów mamy do wyboru takie ze złączami HDMI, DVI lub Display Port. Telewizory najczęściej wyposażone są tylko w wejścia HDMI. W monitorach producenci oferują dodatkowe systemy adaptywnej synchronizacji częstotliwości jak FreeSync, FreeSync 2 HDR, lub G-Sync, których próżno szukać w telewizorach - chociaż na rynku są już takie ze wsparciem FreeSync, a modele z G-Sync były już nie raz przez NVIDIA pokazywane na targach, jednak nie doczekały się jeszcze premiery.

Niejednokrotnie można znaleźć monitory, które mają funkcję szybkiego przełączania ustawień obrazu w zależności od zmieniających się w scen. To wszystko wpływa na wygodę grania oraz ostateczny pełen efekt odbioru gry.

Oczywiście wymienione powyżej parametry to nie wszystko, temat może wydawać się banalny, ale im dalej się go zgłębia tym więcej zmiennych jesteśmy w stanie znaleźć. Te przedstawione powyżej z pewnością są tymi głównymi, którymi należy się kierować wybierając odpowiednie urządzenie dla siebie.

Czy telewizor może zastąpić monitor?

W moim przekonaniu telewizor może zastąpić monitor, bo wiele znów zależy od tego, co się na nim robi. Jak już zdołaliśmy pokazać, OLEDy śmiało radzą sobie w gamingu dzięki niskiemu input lagowi i świetnemu odwzorowaniu kolorów, jednak ich wielkość nie sprzyja rozgrywce e-sportowej. Przy grach mniej intensywnych pod względem czasu reakcji sytuacja się nieco odmienia, bo na dużym telewizorze malownicze krajobrazy fantastycznych lokacji zrobią na Was większe wrażenie. Takie modele znajdują się wśród telewizorów OLED do 10000 zł.

Najbardziej rozerwany jestem przy pracy biurowej, bo tą w teorii można śmiało wykonywać na bezprzewodowej myszy i klawiaturze z kanapy, jednak nie wiem, czy byłoby łatwo się Wam przestawić ze standardowej, biurkowej pozycji.

Ogólnie więc podsumuję to tak: Telewizor może zastąpić monitor, jeżeli nie lubujesz się w tytułach e-sportowych, a skrobanie maila z kanapy nie wykracza poza Twoją strefę komfortu.

porównujemy duży telewizor do gier z monitorem

Telewizor i monitor w jednym - o to pytacie

Telewizor i monitor w jednym był hitem jeszcze parę lat temu ze względu na fakt, że wiele monitorów w tamtych czasach wyposażona była w tunery DVB-T, pozwalające na odbiór telewizji cyfrowej. Drugą opcją było oczywiście dokupienie zewnętrznego dekodera na HDMI, który podpiąć można pod monitor i używać go jako telewizora.

Przewrotnie mogę powiedzieć Wam, że duże monitory w niskich cenach z wysoką rozdzielczością są  często bliższe telewizorom, czego przykładem jest AOC Q3279VWFD8, który ma 31,5-calową matrycę MVA o rozdzielczości 1440p, która przy grach smuży odczuwalnie, no i jest błyszcząca. Przy filmach niemniej wygląda świetnie, co trochę pokazuje w jaką publikę jest celowana.

Podsumowanie

Ze starcia telewizora z monitorem płyną proste wnioski, które zbiorę w tym podsumowaniu.

  • Po pierwsze, telewizory OLED zbliżyły się bardzo do monitorów jeżeli chodzi o input lag, który był czołowym zarzutem wobec grania na dużym ekranie.
  • Po drugie, gracz graczowi nie równy, więc zarówno telewizor jak i monitor dobrać trzeba do platformy i tytułów, jakie się planuje ogrywać.
  • Po trzecie, są przypadki, w których zarówno monitor, jak i telewizor, nie mają kompletnie sensu, w przypadku tego pierwszego to salonowe granie na konsoli, a przy drugim rywalizacja e-sportowa.

Z tymi prostymi zasadami w głowie nie powinniście mieć większych problemów z wyborem idealnego ekranu do swoich potrzeb.

Zobacz również:

blog comments powered by Disqus
Telewizor vs Monitor - Co lepsze do grania?