PODPOWIEDZI:

QLED czy OLED - Którą matrycę wybrać w telewizorze?

QLED czy OLED - Którą matrycę wybrać w telewizorze?

W pogoni za idealnym obrazem dużo mówi się o telewizorach OLED - doskonałe kolory, mocna czerń, to ich atuty. Z drugiej strony firma Samsung forsuje technologię QLED, twierdząc, że to oni mają receptę na najlepszy obraz. No właśnie, to co lepsze - QLED czy OLED? Zapraszamy do testu i porównania!

Zanim zacznę porównywać aspekty obrazu, to aby dzisiejszy materiał był kompletny, trzeba oprzeć się o teorię i odpowiedzieć sobie na pytanie - czym właściwie jest OLED, czym jest QLED?

Ceny telewizorów użytych w teście i porównaniu:

OLED - Co to jest i jak działa?

OLED to skrót od nazwy Organic light-emiting diode, czyli po prostu diody produkującej światło wytwarzanej ze związków organicznych. Z takich diod zrobione są matryce telewizorów o takiej samej nazwie, czyli OLED.

W takich telewizorach każdy widoczny punkcik, ten najmniejszy piksel jest to zbiór trzech takich diod, czyli czerwonej, zielonej i niebieskiej lub czterech z dodatkową białą diodą.

oled od LG

Jest to stosunkowo nowa technologia, którą około 11 lat temu pierwszy raz zaprezentowała firma Sony, a wprowadzenie telewizorów z matrycami OLED do otwartej sprzedaży miało miejsce zaledwie ok. 3 lata temu.

QLED - Co to jest i jak działa?

QLED - to określenie może wydawać się mylące i przyznam, że sam nieco się na nie złapałem. Bo, gdy pierwszy raz natknąłem się na telewizor QLED, byłem przekonany, że jest to również technologia OLED  - z tym, że w jakiejś autorskiej wersji Samsunga lub po prostu z własną nazwą dla wyróżnienia.

Wcale tak nie jest. QLED jest to rzeczywiście nazwa własna, którą wymyślił sobie Samsung, opisująca kolejny etap ulepszania technologii LCD LED, do której wykorzystuje się kwantowe kropki z angielskiego Quantum Dots, służące do lepszego wyświetlania kolorów, których jest więcej, są mocniejsze i bardziej równomierne niż w dotychczasowych telewizorach LCD LED. Nie jest to nowa technologia, raczej też nie rewolucja, a ewolucja sprawdzonej już od lat technologii.

qled od samsunga

Sytuacja na rynku wygląda więc tak, że wielu przodujących producentów takich jak LG, Sony, Panasonic, czy Philips korzysta z technologii OLED, a Samsung jako przeciwwaga, no i przecież potentat tej branży, postawił na QLED i lansuje ten pomysł jako alternatywa lub nawet coś lepszego niż oferta konkurencji.

Sprawdź też: Rankingi najlepszych telewizorów >>>

Jakie telewizory OLED i QLED porównujemy?

Dlatego udało mi się w jednym czasie i jednym miejscu zgromadzić dzisiejszych bohaterów:

  • Przedstawiciel grupy OLED od Sony, 65-calowy telewizor AF8 - czyli najnowszy model tego producenta
  • Propozycja od Samsunga - również 65-calowy telewizor QLED Q7F na rok 2018
  • LG 55-calowy B7v - model sprzed roku, jeden z tańszych modeli OLEDowych, który obecnie możemy kupić nawet za 6 tysięcy złotych

Jakość obrazu w telewizorach OLED i QLED

Jak wygląda teoria - nie zagłębiając się w kwestie technologii, a trzymając się samego obrazu? O telewizorach OLED mówi się, że potrafią one wyświetlić znacznie większą ilość kolorów niż telewizory LCD. Pokrycie palety barw REC 2020 lub DCI nie stanowi dla nich problemów.

Dzięki większej ilości kolorów, przejścia tonalne między kolorami są gładsze i bardziej precyzyjne. Odwzorowanie ruchu - również jest znacznie lepsze niż LCD, ponieważ właściwie nie występuje tu coś takiego jak czas odświeżania, a czas reakcji, który w LCD wynosi od ok. 2 milisekund, tu wynosi ok 0,01 milisekundy.

oled jakość obrazu

No i ostatnia rzecz - ta idealna czerń.

Dzięki temu, że matryca telewizora nie jest dodatkowo podświetlana tylko sama tworzy światło, to w miejscach gdzie ma być czerń, jest ona po prostu wygaszona i ta czerń rzeczywiście jest idealna. A to wpływa dodatkowo na kontrast, który bez żadnego ściemniania jest nieskończony. Dlaczego? Bo kontrast to iloraz pełnej bieli do pełnej czerni, a jakakolwiek liczba podzielona lub pomnożona przez nieskończoność, daje nieskończoność:)

Technologia QLED - ta w stosunku do standardowych telewizorów LCD LED również potrafi więcej. Teoria mówi o znacznie szerszej palecie barw (podobnie jak w OLED również pełne pokrycie palety DCI-P3), mocniejsze i bardziej równomierne kolory, lepsze oglądanie pod kątami - czyli brak utraty kolorów, no i to czym chwali się bardzo Samsung. Bardzo wysoka jasność panelu, która szczytowo potrafi osiągać nawet 1500 Nitów. To wszystko ma być znacznym przeskokiem pomiędzy klasycznymi modelami LCD LED jak i alternatywą dla nowej nie do końca dopracowanej technologii OLED.

porownanie drogich tv qled i oled

Nasz test i porównanie telewizorów OLED i QLED

A jak wygląda rzeczywistość? Bierzemy się za porównanie.

Podłączamy pod to samo źródło Samsunga i Sony, a LG zostawimy sobie na później.

Od razu widać, że teoria teorią, a rzeczywistość jest brutalna. Różnicę na plus dla OLEDów widać od razu.

kolory i czerń sony oled vs samsung qled

Obraz jest zdecydowanie mocniejszy, kolory bardziej intensywne oraz nasycone i oczywiście ta czerń  - bardzo głęboka, przy niej czerń QLEDa jest tylko jakimś pewnym odcieniem szarości lub koloru granatowego.

porównanie czerni na obrazie 4k

Dodatkowo to nasycenie kolorów i ta głębia dopełniają najwyższą jakość, jaką jest w stanie zaoferować matryca OLED.

oled czy qled - sprawdzamy to

Gdy już naoglądałem się porównania Sony kontra Samsung, postanowiłem zamiast Sony podłączyć tańszego i mniejszego OLEDa od LG. I tutaj muszę przyznać, że pod pewnymi aspektami Samsung okazał się lepszy. Jest zdecydowanie jaśniejszy tak samo w bielach, jak i w kolorach, i właśnie te jasne kolory sprawiają, że żywe, jaskrawe materiały właśnie na QLED zaczynają wyglądać lepiej. Jednak wracając do czerni - to ciągle OLED zdecydowanie wygrywa.

lg oled vs samsung qled

Czy to porównanie oznacza, że OLED to zdecydowanie lepsza technologia i QLED nie ma porównania?

Nie do końca. Jeżeli chodzi o szybkość reakcji, pomimo tego, że według teorii znacznie lepsza jest w TV OLED, to realnie tej różnicy nie widać. Obie technologie spisują się bezbłędnie. Jeżeli chodzi o oglądanie pod kątami, właściwie tak samo jest w technologii wykorzystującej diody organiczne, jak i w tej z kwantowymi kropkami.

gra na qled i gra na oled

Na korzyść Samsunga przemawia wyższa jasność panelu. Tak, QLED potrafi zaświecić jaśniej co może być kartą przetargową, gdy chcemy głównie oglądać głównie w dzień w jasnym salonie. Co ciekawe zaobserwowałem jednak, że ta jasność jest zdecydowanie wyższa w trybie SDR, oglądając obrazy Ultra HD nagrane w technologii HDR ta różnica jasności już zanika i panel OLED wraca do gry.

No i co ciekawe, robiłem o tym materiał - matryce OLED potrafią się wypalić. Czyli po długim czasie  wyświetlania tego samego obrazu na matrycy pozostają cienie, powidoki tych statycznych elementów - takiego problemu w telewizorach QLED nie uraczymy.

porównanie czerni

QLED vs OLED - Podsumowanie

Chcąc podsumować to porównanie. Ostatecznie uważam, że jakość obrazu w telewizorach OLED jest zdecydowanie lepsza niż QLED, czyli kolejnej ewolucji matrycy LCD LED. Jednak w pewnych warunkach QLED potrafi mieć przewagę, a gdzie? Np. w grach, w animacji, w wyświetlaniu grafik lub stałych obrazów informacyjnych. A w filmach, telewizji? Zdecydowanie lepiej radzi sobie OLED.

blog comments powered by Disqus
QLED czy OLED - Którą matrycę wybrać w telewizorze?